Kindle

Využíváte k čtení pravidel čtečku knih? Třeba Kindle. Pokud ano, hážete tam přímo pdf nebo ještě upravujete? Co takhle kromě pravidel vložených zpátky do grafické předlohy přihodit soubor v mobi nebo nějakém příjemnějším formátu pro čtečky?
30.7.2011 08:59:51

eklp
Kindle mám už 3 měsíce a spokojenost. Zkoušel jsem tam hodit pravidla, ale jak které. Není to ono. Musí se to upravovat. Problémy hlavně s obrázky. Jinak je na to vynikající program Calibre. Je česky a volne stažitelný. Já používát ke "convertu" účet u Amazonu a pak mi to přijde přes wi-fi do čtečky a nebo právě to calibre. Existuje také nějaký web, kde se to dělá on-line. Musíš hledat na netu a najdeš vše.
Je na to spoustu stráneck českých, fora a vše možné. :-))
Zkus třeba jen obyč. pravidla, kde je jen text. Ale pozor, *pdf ti Kindle nepřečte. Má svůj specifický formát.

30.7.2011 13:02:42 | Upraveno autorem (porovnej)

Kent
Kindle nepřečte *pdf ?? Co jsem se díval, tak všude píšou, že pdf přečte. Pouze tam bývají problémy s čitelností.

30.7.2011 13:09:12

Foret
Ano, oprava. Jsem si to splet. :-))
On tne problem je jinde. U *pdf se tam nějak nedá zvětši text, nebo to jinak blbne, (už přesně nevím), ale není to prostě ono, pokud je to *pdf (hlavně s obrázkama).
Já tam zkoušel nahrát pravidla ke hře Anitke a sice se to dalo číst, ale nebylo to ono. Chtělo by to nějak upravit. Jinak asi nejznámějši web je tento:

http://www.amazon-kindle.cz/

Tam najdete všechny potřebné informace, včetně odkazů na další weby.

30.7.2011 13:55:43

zkušenost
Kindle už mám přes půl roku, mně se osvědčil. Na pravidla je to opravdu jak kdy. Příspěvek měl spíše vyznít, jestli by nestálo už od začátku výroby překladu přemýšlet, jestli nepřipravovat kromě klasického pdf i verzi pro čtečky.

30.7.2011 15:06:31

eklp
No myslím si, že by to špatné nebylo. Jen by se to muselo nějak vychytat. Ale problém by byl hlavně s originál pravidly v grafice. A taky není jen Kindle a pokud vím, tak ti Calibre převede téměř cokoli, tak bych to nekomplikoval.

30.7.2011 15:15:51

a nezapominejme
na zakernou kliku docaru

30.7.2011 15:19:20

Koho?
??? Kdo nebo co to je?

30.7.2011 15:28:57

dokař
Pracuje v docích, kde pomáhá při opravě lodí například.

30.7.2011 15:34:01

Hm
Nějak jsem ten příspěvek mimo mísu nepochopil. ;-)

30.7.2011 15:37:35 | Upraveno autorem (porovnej)

PJ

Kolem a kolem
Jestli jsem ndru správně pochopil (což je věčná otázka) docari = docaři = uživatelé, kteří pravidla nahrávají na ZH ve formátu doc a ne pdf. Což ovšem pro Kindle není problém a často je výsledek po konverzi lepší než pdf. Takže IMHO fakt poznámka mimo.

Kindle samozřejmě pdf přečte, ale speciálně pdf pravidel, kde autor respektuje originál i s formátováním a grafikou, vypadá tak blbě, že je to prakticky nevyužitelné.

Jinak nevím, nevím. Rozumná konverze do mobi je docela náročná, pokud bychom chtěli zajistit pohodlnou četbu na Kindle, prakticky to znamená celý dokument ručně předělet a pro jistotu i všechny obrázky.

Kindle je fajn, ale zejména na věci od Amazonu (jak překvapivé) a všeobecně na jen na určité formáty.

Na pravidla her se mi více osvědčil smartfoun, na kterém si pravidla pohodlně stáhnou Operou mobájl a pohodlně zobrazím Acrobat Rýdrem mobájl veržn. Obrazovka je sice 4* menší než na Kindlu, ale zalamování textu je inteligentní, vše je plynule zoomovatelné přes multitouch a bez problému čitelné...

1.8.2011 16:29:27

to PJ
co se tyce Kindle tak IYHO klidne i mimo. co se tyce uzivatelu ruznych office suite, tak se doc umi i v ruznych verzich wordu chovat ruzne (abstrahujem od open/libre/star, koffice, abiword apod.)

1.8.2011 16:53:43

a potazmo
proc hned neudelame praidla privetiva pro vsechny. kamarad rad pracuje s hatmatilkou takze pravidla jako webove stranky. mam par fajn programku na praci s chm a tex. telefon mam jeste z prediphone ery, takze jeste nejake rozumne rozvrzeni pro wap. najdou se lidi, co to umi jen s excelem, takze at nejsou ochuzeni. a urcite se najde cela rada dalsich formatu. jen ted nevim jestli ty konverze zadat tvurcum prekladu nebo nalozit na bedra diovi a caulymu

1.8.2011 16:55:48

PJ

ndru
Tak teď už jsem Tě nepochopil vůbec... (mluvím o příspěvku "a potazmo"; k prvnímu příspěvku není co dodat).

Nicméně zkusím říct svoje... Podle mých dosavadních zkušeností s Kindlem nedopadají automatické konverze složitejších grafických pdf uspokojivě. Problém Kindlu a předpokládám i dalších čteček s e-ink obrazovkou je právě ona e-ink obrazovka. Zvládá max. 16 odstínů šedé, má vzhledem k většině dokumentů atypické rozměry a nejde na ní plynule zoomovat. Takže aby ta konverze měla nějaký smysl, musela by se udělat ručně přímo s ohledem na Kindle (uzpůsobit formát stránek, vyhodit zbytečnou grafiku, upravit stávající grafiku tak, aby byla na displeji čitelná, což může v některých případech představovat opravdu oříšek - např. v příkladech ukázkových herních sitací, kde jsou různé barevné figurky). Otázka je, kdo se s tím bude patlat. On úplně jako nehorázný žrout času stačí normální překlad, má-li se dělat kvalitně.

Takže tak...

1.8.2011 17:07:40

to PJ
hai, sensei. ta posledni (resp. predposledni) veta tu v tomto zneni primo od prekladatele chybela. ted uz jen howgh a mission accomplished

1.8.2011 17:15:45

PJ

ndru
De-da-čam a de-da-či :-)
Cítím se poctěn, že jsem byl Tebou, sai, označen za překladatele. Stran překladů už jsem téměř zapomněl tvář svého otce.
Říkám díky, sai.
Dlouhé dny a příjemné noci.

1.8.2011 17:21:15

Přístupnost
PDF by nebyl problém, kdyby všichni nekašlali na přístupnost (accessibility) - taggované PDF sice neřeší problém Ksindla, ale řeší to problém kvalitní a správné automatické konverze. Zabijákem bývá vícesloupcová sazba, pokud končí dva sloupce zhruba stejně, tak se při konverzi většinou nasáčkují hned za sebe (nebo se spojí rovnou řádky) a text je rozházenej ... S konverzí PDF pro Ksindla jsem si hrál docela dost, ale bohužel nemám zatím žádné optimální a vždy funkční řešení, zatím se mi skutečně nejvíce osvědčila konverze od Amazonu přes mail ...

A ve většině pravidel je skutečně zcela ZÁSADNÍ problém to, že nerozeznám tmavě modrou figurku od tmavě červené :-) To byla ironie, pokud to čte nějaký Sheldon...

Mimochodem, jsem rád, že všechna moje pravidla jsou kindle-friendly, páč se mi obvykle původní grafická podoba nelíbí a jsem línej to do ní vracet :-)

1.8.2011 19:27:17

Zoom
Většinu pravidel čtu v PDF a pokud to jde tak akorát smažu grafické pozadí. Jediný co bych bral je možnost vlastního nastavení zvětšení. Těch několik málo kroků se pravidelně ani jedním zoomem netrefí při posunu do sloupců. Nechápu, proč ta možnost v Kindlu není, když už je tam ta klávesnice.

2.8.2011 08:28:55

ad Elektronické čtení
Elektronické čtení nemám rád, dost na tom, že musím na monitor koukat víc jak 8 hodin denně v práci. Takže číst pravidla nějakou elektronickou čtečkou by mne nedonutil nikdo ani heverem. Takže všechna pravidla si tisknu a čtu je klasicky z papíru, což mi maximálně vyhovuje. Takže jsem rád, že nemusím mít vaše problémy převodu do nějakého obskurního formátu. Nemusíte mi za můj názor nadávat, protože jsem holt takový staromilec a mám rád vůni a šustění papíru, takže elektronické čtení není pro mne (nehledě na to, že v elektronických knihách se nedájí vylisovat květinky do herbáře :D).

2.8.2011 08:47:33

to kren
Kindle je eink, takže se to čte srovnatelně jako papír, ale samozřejmě ostatní vlastnosti knih to nenahradí :-) Nicméně se na to někdy podívej a pár stránek si na to zkus přečíst, možná budeš překvapen :-)

2.8.2011 10:25:35

@kren
podobný názor jsme měl také, ale co jsem tu čtečku viděl u sestry - musím říct, že mě celkem překvapila a už jí mám taky- elektronické čtení to je, ale velice příjemné očím, prostě to není obyčejný displej. Navíc výhoda toho že teď s sebou konečně můžu kamkoliv vzít jakoukoliv knihu a vzhledem k tomu že teď např odlítám na dovolenou beru sebou komplet Pána prstenu a nepřesáhnu kvůli tomu 20kg zavazadla, je "k nezaplacení"

2.8.2011 10:45:51

@Merlin
jak píšeš - problém PDF je sloupcování - zkoušel jsem převést jeden odborný text, který byl hodně rozodstavcovaný a sloupcovaný do mobi a výsldek byl děs, nepomohl ani převod od amazonu - bohužel nevím moc jak na to - zkoušel jsem i různý prográmky, který mi hodily text do jednoho sloupce, ale výsledek taky nic moc - stránky byly extrémně dlouhé a proto i při největším zvětšení se to nedalo číst...

2.8.2011 10:47:18

ad čtečky
Čtečky jsem viděl, měl jsem je v ruce, ale já prostě jak nedržím v ruce vázanou papírovou knížku, tak z toho čtení nic nemám. Prostě jsem už takovej.

Nehledě na to, že se do elektronických knih dost blbě vkládá záložka ex libris :).

2.8.2011 10:52:20 | Upraveno autorem (porovnej)

Čtení PDF
Narazil jsem teď na tohle.

http://www.linuxexpres.cz/hardware/duokan-alternativni-firmware-pro-amazon-kindle

2.8.2011 11:56:41

PJ

kren, Doudee, ad.
Duokan nebrat - nepodporuje diakritiku, což mně osobně stačí na to, abych se o to dál nezajímal...

kren - jsem spokojený majitel Kindlu, ale chápu Tě a mám to velmi podobně

Merlin - to bych tedy tak rozhodně netvrdil. Kindle vlastním, mám i Kindle aplikaci ve smartfounu, u PC mám poloprofi LCD monitor - mám dost příležitostí porovnávat pohodlnost čtení téhož textu. Jednoznačně vítězí papír. LCD je mimo; e-ink je sice fajn, ale pořád má výrazně horší parametry než obyč. papír, zejména horší kontrast a při určitém úhlu odlesk. To je objektivní fakt.

A když to vezmu víc zeširoka a trochu "srdcařsky"... e-booky jsou už jenom obsahem bez formy, což kontrastuje zejména u artových knížek, které je prostě radost držet v ruce. Narážím na barevné provedení, provedení vazby, texturu papíru, vůni knihy... Z tohoto pohledu je Kindle ubohá náhražka; přesto však vynikající řešení na cesty a na čtení třeba Stiega Larssona :-D

2.8.2011 16:44:14

PJ
O špatné diakritice vím. Přesto váhám - nemůžu si vybavit, že bych někdy četl pravidla her v pdf jinak než v angličtině.

2.8.2011 18:44:45

Vybíráme z Bazaru

Scythe Vzestup Fenrise - krabice
Scythe Vzestup Fenrise - krabice
Akt. cena: 370 Kč
Končí za: 13 dnů

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas