BAZAR - KS nešvar = zaplať i mou hru/business na bazaru

Zdravím ve spolek,
v poslední době si všímám na bazaru rostoucího nového trendu, který je mi proti srsti, myslím si, že na tyto stránky nepatří nebo alespoň kupující by měl mít možnost vědět, jak se věci mají.

A tím nešvarem je prodej her z Kickstarteru za ceny, které pokryjí prodejci náklady i na koupi jeho krabice nebo za účelem čistého zisku.

Už dříve se tu tyto tendence objevovali, ale opravdu zřídka, většinou když se nějaká hra prodávala v Levných knihách (př. Pictomania za 99 Kč v LH, se tady pak půl roku prodávala za 400-600 Kč.)

Aktuální příklad uvedu přímo na uživateli Jiriczek, který to už dělá v takovém rozsahu, že by se dalo mluvit, že si na bazaru zatrolených her založil e-shop.
Aktuální Legendy země Euthie Limitovaná Edice prodává za 1950 Kč v inzerátu má informaci, že hra už se nikdy nebude vydávat. V kampani na HitHitu se hra prodávala za 1490 Kč, dala se koupit i v multipacku kdy pak jedna kopie vycházela na 1290 Kč (jelikož prodává dvě zároveň tak tak mám domněnku, jak kupoval), autoři aktuálně pracují na druhém kole tisku, zatím sice na základní verzi ale limitovanou k ledu úplně nedali. Pexeso, které uvádí jako bonus je součástí všech krabic z kampaně. Zároveň už v jiné „aukci“ nabízí druhou edici. Tedy aktuálně prodává tři kopie zároveň nad reálnou cenou.

Rising sun:
Podložku pro tuto hru prodává za 1500 Kč. V kampani byla za cca 650 Kč.
Dynasty Invasion (Rozšíření) za 2600 Kč, v kampani 1050 Kč.
Monster Pack za 500 Kč, v kampani zdarma ke každé hře (Tohle bych ještě pochopil).

Sector 6 – u hry uvádí původní cenu 830-940,-Kč, což není pravda, hra mohla stát i s maximálně možným poštovným 720 Kč, reálné poštovné bylo nižší.
Atd. atd. atd.

Bohužel není aktuálně jediný uživatel, který začal bazar zneužívat. Dokážu pochopit, že se Zeměplocha prodává za 3 a více tisíc, nebo že se tu prodávají kolekce za 10ky tisíc. Ale většinou lidi cenu vyženou sami. Já beru Zatrolené hry bazar za slušné místo na koupi hry nebo prodej za rozumnou cenu. Klidně i blízkou nebo stejnou nákupní, když bylo o hru dobře postaráno nebo se jednalo o nevhodný dárek. A pak za vyšší ceny může už pouze zájem nebo přidaná hodnota (např. nabarvené figurky). Ale toto už je provozování businessu se 100% ziskem bez nutnosti jakýchkoliv odvodů, potřeb IČa, dalších právních a finančních požadavků na normální eshop. Takto přímo nastavené ceny zavání lichvou, a mě osobně to přijde až neetické.

Prosím zdržte se komentářů, že hry mě nikdo nenutí za tyto ceny kupovat. Ano já vím, ale taky vím, že ne každý uživatel je zběhlej v deskoherním světě, nebo jen ve vyhledávání a porovnávání cen na internetu, ne každý umí anglicky, aby si informace dohledal na cizích webech. Jde mi o to, že by se tento přístup neměl přehlížet.

Je mi jasné, že Uživatelům jako Jiriczek je můj pohled u něčeho. A je mi jasné že mu prodej nikdo nezakážete. Ale byl bych rád, kdyby se k aukcím dalo alespoň připsat relevantní komentáře či hodnocení, které by některé věci uváděli na pravou míru, tak aby kupující, byl plně informován o všech aspektech transakce, aktuálně většina těchto aukcí se tváří, že vlastně prodejci dělají službu kupujícímu. Samozřejmě by se takové komentáře museli odůvodnit u admina, tak aby nedocházelo k zneužívání funkce. Případně nějakým jiným omezením, možnosti dokážou lépe zhodnotit admini.
14.3.2018 19:02:56

:P

A nebo si na to mohu postěžovat. A to tu děláme, protože vše zmíněné už sme udělali a není důvod proč si nepostěžovat :)

16.3.2018 00:01:22

@Svob
Já tedy nevím proč se znovu a znovu vynořují samozvaní kazatelé, kteří mají potřebu kázat regulaci cen, protože přeci jsou lidi hloupí a můžou něco koupit za přemrštěnou cenu a je třeba všechny lidi chránit.

Proboha lidi mají možnost volby a tak mi prosím nechej svobodu nabízet něco třeba za stonásobnou cenu a nechej mi prosím svobodu něco si za stonásobnou cenu koupit!

... ne každý uživatel je zběhlej v deskoherním světě, nebo jen ve vyhledávání a porovnávání cen na internetu, ne každý umí anglicky, aby si informace dohledal na cizích webech ...

... ne každý umí lyžovat a proto zakažme prodej lyží, aby si náhodou někdo neublížil, ne každý umí plavat a proto zakažme všechna koupaliště aby se někdo neutopil ...

16.3.2018 15:55:40 | Upraveno autorem (porovnej)

...

Jak maly deti. Jedni jak druhy.
A tuhle znate.
Pes jitrnicku sezral ...

16.3.2018 22:33:39

Nevadí
Mě osobně to vadí, jen když je tam ta hra třeba 5x a zahlcuje bazar. Jinak mě to nevadí, naopak myslím, že mám možnost koupit hru, o které jsem třeba ani nevěděl a neleží mi někde rok dva peníze. Navíc po vydání hry můžu doopravdy zjistit jaká hra bude a nekupuji zajíce v pytli.

Hry z KS mají smysl pouze s bonusy, v jiném případě osoba dost riskuje, že se jí vůbec vrátí peníze. Uvedu příklad: u hry Nemesis vyhásilo BF českou lokalizaci, myslím že nyní je ta hra v EN téměř neprodejná :D.

25.1.2019 07:42:12 | Upraveno autorem (porovnej)

@lamkal
Nechci být hnidopich, ale fakt si cítil tak silnou duševní potřebu exhumovat toto vlákno? Tak jako já mám silnou duševní potřebu ti napsat tuto zprávu ? :P

To jsme to dopracovali. Ty i já. :D

*-*
samozvaný orgán dozorčí rady PSHB
*-*

25.1.2019 10:42:21

živnostenské oprávnění
Už tady padlo, že odvádět daně musíte od určité částky, ale zákon posuzuje ještě jedno hledisko a to je soustavnost. Pokud je činnost za účelem zisku vykonávána soustavně, tak je potřeba na ni mít živnostenské oprávnění a vykazovat daňové přiznání. V rámci toho lze vykázat minimální zisk a daním se vyhnout, to není problém, ale je potřeba mít živnosťák. Tedy pokud někdo dává na zdejší bazar opakovaně ty samé hry za účelem zisku... porušuje zákon.

Tak jednoduché to je. Nemám potřebu dotyčného dostat před soud. Jen říkám, jak se to má. Osobně mi podobné inzeráty nevadí, ale je fakt, že přehlednost bazaru je o něco menší a byl bych o něco raději, kdyby bazar opravdu sloužil komunitě. Jen nevím, jak toho docílit.
________________________________
Šéfredaktor Deskofobie

25.1.2019 12:05:47 | Upraveno autorem (porovnej)

lamkal
Jen malá oprava, Nemesis u nás vydá Mindok, ne Blackfire. A vidíš, já si zase koupil anglickou verzi, nechci čekat do podzimu na tu českou, navíc bez případných bonusů. A na překladech bonusů do češtiny se také pracuje, tak pohoda, ne?

25.1.2019 15:29:48 | Upraveno autorem (porovnej)

KS hry
No ja treba pred nakou dobou backnul Vanguard of War i s rozsirenim a ted si nejsem jisty, jestli takovy typ hry vubec chci. Je mozne, ze ji teda hodim na bazar a samozrejme bych rad, abych z toho nebyl ztratovy.

25.1.2019 15:40:15

Zhan_Shi
A co je na tom neprehledneho a v čem neslouží bazar komunite? On si to koupí někdo mimo komunitu?Naopak je třeba rád, že sežene hru i s bonusy a klidně za příplatek. To, jak to má osetrene prodávající, je snad jeho věc, ne?

25.1.2019 15:52:59

Ad KS přeprodeje..
Padlo tady hodně věcí pro i proti, nemám v úmyslu řešit, jestli jsou ceny ok nebo ne - to je otázka nabídky-poptávky a zda je fair nebo není si přidávat k ceně při prodeji KS věcí a zda si díky tomu někdo hru z KS může či nemůže pořídit.

Nicméně bych si spíš položil jinou otázku. A to zda 21 inzerátů (aktuálně v současné době) od jednoho člověka pouze na KS věci je ještě BAZAR /a k tomu ta sekce snad má sloužit či se pletu?/ a nebo je to už čirý BYZNYS, ze kterého serveru na provoz nic neplatí /třeba na rozdíl od aukra, kde by dotyčný platit musel/ a o kterém si já osobně nejsem jist, že by tu měl být.

Prodej jedné, dvou her z KS, co mi prostě nesedly či sem si je odehrál či rozprodej části sbírky - za to nikdo na pranýř nepůjde, ale imho na to, že tahle sekce ZH se tváří jako bazarová, mi nepřijde košer. Ostatně, není překvapivé, že dotyčný to zde raději nekomentuje.
Samo, pokud to majiteli a/nebo adminům nevadí...

25.1.2019 16:11:38

Fleder
Pokud myslíš stejného prodávajícího jako já, tak s tím problém nemám. A evidentně ani těch skoro 200 kupujících, co s ním byli spokojení. Využil jsem jeho služeb již několikrát a vždy v pohodě. Nedokážu posoudit, zda jeho prodej zde na bazaru je v pořádku a nehodlám se v tom nějak více vrtat. Dokonce jsme to tu řešili někdy před rokem a nakonec se to přešlo v klidu, tak s tím asi nikdo nemá problém.

25.1.2019 16:30:59

Kedrigern
No pokud si někdo udělá z bazaru svůj e-shop, tak to už není o komunitě ne? Není to, že jeden hráč prodá druhému hráči svoji ohranou hru, najednou se kšeftuje s krabicemi v neporušeném igelitu. Minimálně je to trochu nefér vůči regulérním obchodům, které nesou nějakou odpovědnost a musí si vést účetnictví, daně a tak. Pokud si někdo udělá živost bez živnosti, tak už to pro mne moc komunitní přístup není. Zase bych neposvěcoval každé jednání tím, že to "má svého zákazníka." Hovoříme tady o jednání, které jak jsem podotkl, je vlastně za hranou zákona, takže asi moc v pohodě to být z podstaty nemůže, ne? Stále zároveň říkám, že nevidím řešení v jakémkoliv omezování stávajícího stavu. Možná, že situace žádné kloudné řešení nemá.
________________________________
Šéfredaktor Deskofobie

25.1.2019 16:54:57

Zhan_Shi
Já bych příliš nemoralizoval - nevíš, jestli to dani nebo ne (i když mas pochybnosti, tak toto nemůžeš s jistotou vědět ;)). Skutečně se jedná o konkurenci e-shopu? Uplne si nemyslim, ale k tomu by se meli vyjadrit jini... A opet se dostavame k tomu, jestli je takovy problém prodávat hry ve fólii, které nejsou k sehnání, naopak si myslím, že část komunity je rada, že má možnost koupit...

25.1.2019 17:03:59

Zhan_Shi
Vím jak to myslíš a souhlasím s Tebou. Ještě bych rád podotkl, že jím nabízené hry jsou z kickstarteru a nedostanou se tak do běžného prodeje, možná na pár vyjímek. A když některá z her poté byla v prodeji na eshopu, tak už jsem ji zde neviděl. Já třeba od něho takto koupil Mythic Battles: Panteon, Nemesis a až bude k dispozici Tainted Grail, tak i ten. Nechci dopředu backnout hru, vyhovuje mi to takhle a asi nejsem jediný. Počkám, až hra uzraje a když je chvilku v oběhu. Pokud mi poté někdo umožní koupit hru i s bonusovým obsahem z kickstarteru, tak jsem spokojen.

A název bazar by se měl brát trošku s nadhledem. Deskové hry taky nejsou to co před 10 lety a kdo ví jak to bude za 10 let. Je jasné, že se zde při tom množství vydávaných her za rok, budou stále častěji objevovat i hry nové a originálně zabalené. Ale to jistě Tobě jako povolanému člověku nemusím říkat ;)

25.1.2019 17:13:47 | Upraveno autorem (porovnej)

?
Drahi chlapci a dievcata,
zbytocne vela negativnych komentarov sa tu objavuje v poslednej dobe.
Sme nie extra velka komunita podobne "postihnutych" ludi hranim spolocenskych hier, ja sa kazdemu novemu priatelovi, s ktorym si viem zahrat velmi potesim.

Nejake nepriatelstvo, ktore sa tu nejak vplizilo mi troska kazi chut v ustach, ako sa hovori.

K tomu, co sa tu tak vehementne rozobera len tolko - ze ked niekto chce, tak kupi, ked nenajde kupca, tak nezarobi. K tomu co viac treba povedat.

GG

25.1.2019 17:23:36

ice_sk
Asi nějaké erupce na slunci? Možná za to může měsíc? Ale v klidu, mám pocit, že tu jen tak debatujem a nikdo nikoho nenapadá. Rád si poslechnu názor někoho jiného aniž bych ho chtěl přesvědčovat o své pravdě. Diskuse jsou od toho ;)

25.1.2019 17:26:28 | Upraveno autorem (porovnej)

Kedrigern
Myslím, že tady lze s určitostí říci, že nedaní. Nemyslím, že by někomu společně s hrou přišel i daňový doklad a zákon také stanovuje informovat o podnikatelském subjektu v určité formě, což se nedá skovat za pouhý nick. Nicméně jen ještě podotknu, že ani situace, že by to dotyčný opravdu provozoval na živnostenské oprávnění není ok. Protože pak opravdu bazar zneužívá a měl by si udělat svůj vlastní e-shop a nezneužívat zdejší platformu. Takže tam vidím v podstatě jen dvě negativa. Buď nemá živnostenské oprávnění a pak je za hranou zákona a nepovažuji to za "komunitní" chování (tohle je hodně indivuduální). Nebo živnostenské oprávnění má, ale stále nenaplňuje všechny povinnosti ze zákona vyplývající a ano, také to považuji za minutí prvotního účelu zdejšího bazaru. Takže za mě pokaždé špatně. Ale spíš mne zajímá, jestli někoho nenapadá, jak z toho ven? Asi se tady jen vzájemně pokoušeme a půjdeme dál. Nebo opravdu někoho napadá nějaké šetrné opatření?
________________________________
Šéfredaktor Deskofobie

25.1.2019 17:39:36 | Upraveno autorem (porovnej)

...

Myslím, že od lidí, kteří si nad komunitním serverem postavili svůj eshop, by asi bylo fér nějakým způsobem přispívat na chod tohoto serveru. Přece jen zde mají vybudovanou platformu a komunitu nadšenců a potenciálních zákazníků. Je to ale otázka na provozovatele těchto stránek - jestli mu to nevadí, tak proč ne.

25.1.2019 17:59:00

MikeDundee
To by ten příjem pro ZH ale musel být poměrně veliký, protože jinak se to nevyplatí. On by si totiž Zeus musel také udělat živnostenské oprávnění a tak podobně. Hold nakládat s penězi je v našem právním státě poněkud ošemetné. Asi by to muselo jít ruku v ruce s nějakým komplexnějším monetizačním modelem a to je asi v současnosti dost utopistické.
________________________________
Šéfredaktor Deskofobie

25.1.2019 18:14:35

Mitogar: +1

Zcela souhlasím s Mitogarem, konkrétně jeho dvěma posledními příspěvky. Beru Jiriczka (je to on?) jako zajímavou zálohu KS projektů, kterém jsem z nějakého důvodu nepodpořil. Já na něj tedy zaostřil poprvé asi před deseti minutami díky tomuto vláknu, takže ho znám fakt dobře ;o) Navíc mě to možná bude stát nepěkné peníze, protože dost vážně zvažuji něco koupit. Fakt dík!

Jaké jsou jeho motivy se můžeme jen dohadovat. Nebo se ho zeptat. Ale to je moc přímočaré, ne? ;o)

120 prodejů za rok může vypadat poněkud zvláštně. Na druhou stranu já před pár lety prodal za měsíc 60 her, což vypadá ještě méně košer ;o) Přestože šlo tenkrát jen o to, že jsem se po velkém přemáhání odhodlal k čistce ve své sbírce. Umím si představit hned několik důvodů, proč Jiriczek jedná jak jedná.

Nevidím důvod něco řešit, ale to já poslední dobou nějak často. Buď mají ZH nějaké zvrhlé období, nebo jsem už doma s chřipkou moc dlouho ;o)

25.1.2019 18:19:37

Zhan_Shi
Ačkoli jsem sám pro to, aby vše (obecne) probíhalo v mezích zákona, eticky a morálně, tak si myslím, že nad tímto není prostor se pohorsovat, určitě na tom netrhne tolik. Tady se dostáváme na nebezpečně tenky led, kdy lidem vadí, že má soused nove auto a určitě si na něj musel nakrást, protože... Takovéto smýšlení nahrává určitým uskupením, které že všech s oblibou dělají zloděje.

A ano, znám legislativu a veškeré požadavky a ne, nemyslim si, že by na tom dotyčný bůhví jak zbohatnul...

PS: fakt nechci zabíhat do politiky, jen se ten přístup tomu nebezpecne blizil - zneužívá a nedaní, navic prodava nejak draze...

25.1.2019 19:02:36 | Upraveno autorem (porovnej)

Kickstarter jako obchodni model
Ono tohle ma druhou stranku veci. Znate snad nekdo nejaky eshop ve kterem se pravidelne objevuji KS veci? Tim myslim opravdu ty KS pledge v plne sile, se vsema stretch goals atd. Tedy nikoliv jen "retail verze"?

Ja se priznam ze v ČR o zadnem nevim. Dokonce bych rekl, ze neznam ani zadny, kde by se objevilo cokoliv z KS. Ale treba se pletu?

Jinymi slovy v tomto smeru mistni bazar podle mne supluje urcitou diru na trhu, kterou jiste hraci ocenuji (az na par zavistivcu, co radeji nebudou mit nic, ale hlavne aby sousedovi chcipla koza). Je to moznost sehnat KS veci EXPOSTt. Napr. ja osobne KS jako obchodni model nesnasim. Vyzaduje to totiz samostudium tech her (bez moznosti vyzkouseni) a soustavne se s tim zabyvat aby neco neuteklo, hlidat early bird atd. A stejne ve finale clovek kupuje zajice v pytli (resp. spis tunu plastu v krabici) tj. zcela bez zaruky kvality, hratelnosti a defakou i bez zaruky ze vubec neco dorazi.

25.1.2019 19:06:39 | Upraveno autorem (porovnej)

KS preprodej
Ne, ze bych toho cloveka 100% podporoval, ale zadny velky prachy z toho imho nema a jak uz bylo receno, umoznuje koupit KS edice her, ktere jinak nesezenete, nebo sezenete jeste draz ze zahranici. Navic ma problem, kdyz koupena hra nebude zadny hit a zustane mu na ocet. Deskovky se az na vyjimky casem nezhodnocuji, protoze vychazi porad nove a lepsi (nekdy proste verze KS 2.0, coz bych treba cekal u te Nemesis). Sam si privydelavam drobnym preprodejem sberatelskych predmetu, nastesti takovych, jejichz cena casem roste, do KS deskovek jako businessu bych nesel.

25.1.2019 19:34:45

ad robkin
... az na par zavistivcu, co radeji nebudou mit nic, ale hlavne aby sousedovi chcipla koza ...

To jsi vystihl naprosto přesně. Taky mám z některých příspěvků podobný pocit.

25.1.2019 20:07:04

Kren a robkin
Souhlas...

25.1.2019 20:27:12

Vybíráme z Bazaru

Etherfields: Kittenburg expanze
Etherfields: Kittenburg expanze
Akt. cena: 400 Kč
Končí za: 12 dnů

Offcanvas