som
som - avatar

Tisk karet v jiném rozměru

Ahoj, konečně máme CZ karty pro Wiz-War (díky Joe), bohužel mají rozměr 64x89, což už nevleze do laminovací folie 65x95. Délka je dobrá, ale šířka je moc.
Existuje nějaký způsob, jak je vytisknout, aby byly zmenšené jen v jednom směru? Zdrojáky jsou v Corelu.
Vím, že můžu dát do velké folie víc karet a pak to rozřezat, ale víc by se mi líbilo zmenšení.
13.2.2012 10:32:48

som
Prostě zdroj v corelu uprav. Celou stránku vyber a zmenši o tolik mm, kolik potřebuješ.
Pak vytiskni.

13.2.2012 10:50:01

som
Bohužel, Tangramem navržené řešení má jednu zásadní nevýhodu: Dojde ke zmenšení grafiky, ale font zůstane stále stejně velký -> pečlivě vysázené texty se najednou roztečou apod. Jednoduše se to "ochcat" nedá, bohužel proto nejde ani napsat makro.

Takže pokud se chceš vyhnout takovému problému, nezbývá ti, než vygenerovat karty jako obrázek a až ten zmenšit, aby to postihlo i texty. Odměnou ti ale patrně bude mírně horší kvalita.

Poznámka: Zmenšit grafiku i text zároveň samozřejmě jde (přes ALT), ale porát si to vyždauje značně osobní přístup.

13.2.2012 11:46:07 | Upraveno autorem (porovnej)

som
napadlo mě ještě tisk do pdf, tím to trošku zmenšit a pak normální tisk, ale výsledek je poněkud náhodný

13.2.2012 11:55:36

Morthe
Samozřejmě předpokládám znalost corelu a myslel jsem to tak, že zmenší komplet vše, včetmě textových polí.
Navíc jde řádově o milimetry na stránku, takže vizuálně by to nemělo na hotové dílo mít podstatný vliv. Bavíme se o milimetru na kartu ... tzn. zhruba o 3-4 mm na stránku A4.

Pokud ovšem je jednu kartu potřeba zmenšit o 5-6 mm, pak už bych uvažoval o předělání podkladů.

13.2.2012 12:24:44 | Upraveno autorem (porovnej)

som

Tangram
Tak na té znalosti Corelu to asi ztroskotá :(.
A bohužel to není 1mm na kartu, ale spíš 2-3, takže na stránce už by to bylo 6-9 mm ...

Další řešení by mohlo být zmenšit to celé (celou kartu) a kašlat na to, že nad kartou bude velký prostor. Ten by ale šel ořezat a znovu zakulatit. Což mě vede k otázce, zda obyčejné zaoblovačky (např AE-3S) zvládají zakulacení laminovací folie?

Ella: bohužel to neřeší změnu rozměru jen v jednom směru.

13.2.2012 12:35:46

Tangram
Předělával jsem takhle kdysi karty pro Descent (grafické podklady byly mírně větší, takže se pak karty nevyšly do obalů) - o necelý milimetr na každý straně. A výsledkem bylo že se to totálně rozsypalo, jakékoli hnutí s rozměrem bylo problémový, protože to bylo přesně na rozměry.
Takže jsem to nakonec musel dělat "ručně" v měřítku a zabralo mi to tři večery, možná víc. Poté jsem na předělávání rezignoval, protože dělat to pro každý rozšíření by mě jeblo. Teď to prostě vytisknu se zvětšením 98% a v pohodě, karty do obalů padnou jako ulitý, jen jeden rozměr je mírně jiný než u originálu, ale je to vidět až po důkladném zkoumání.

13.2.2012 12:40:04

to som
Ještě jsem nenarazil na laminovací kapsy, které by v obou rozměrech seděly na laminované rozměry karet. Vždy jsem to dělal tak, že ten kratší rozměr (šířka jsem udělal přesně a ten delší rozměr (délka) byl holt menší, jak laminovací kapsa. takže každou kartu jsem při zakládání dorazil na ten "předsvařený spoj" a po zalaminovaní jsem to ořízl. Šlo to rychle - nastavil jsem doraz na řezačce a jel jsem rychle jednu kartu po druhé. Ta ruční levná zaoblovačka to zaoblení lamina v pohodě zvládá.

13.2.2012 12:45:15

Joe

navrh
skusil by som export do PDFka, zmenšený o určité percento...

Môžem vyskúšať :)

13.2.2012 12:45:59

Joe

som
Skus http://uloz.to/xtJ6Hsf/wizwar-mstone-cards-basic-mensie4-pdf

Testovacia prva strana dokumentu kariet.
Sirka karty 63.2mm

13.2.2012 13:22:52 | Upraveno autorem (porovnej)

to Joe
Myslím, že vytisknout nějaký soubor v procentuálním zmenšení není až takový problém. Som podle mne spíš řeší problém poměru stran laminované karty vzhledem k poměru stran laminovací kapsy.

13.2.2012 13:34:09

Joe

kren
V tom prípade by musel prerábať celý zdroják a to asi za tú námahu nestojí...

13.2.2012 13:38:38

som

Joe
Ptá se mě to, jestli chci opravdu ten soubor smazat :-D
A někdo to asi zřejmě odklikl, protože to nejde stáhnout ...

13.2.2012 13:47:43

Joe

som
Tak tu :)

http://uloz.to/xtJ6Hsf/wizwar-mstone-cards-basic-mensie4-pdf

EDIT: Je to ale zmenšená celá stránka, takže ak chceš upravovať iba šírku, tak ti môžem poslať ten corelovský súbor...

13.2.2012 13:52:28 | Upraveno autorem (porovnej)

som
A co export z corelu do pdfka a pak otevření v nějakém grafickém editoru, co pdf podporuje (gimp to umí určitě - dá ti na výběr kterou stránku chceš otevřít, určitě to umí i další programy) a pak před tiskem upravit velikost té stránky v jednom rozměru?

13.2.2012 14:27:14

to amis
K tomu snad není potřeba grafický editor. % velikosti tisku se dá přece nastavit před tiskem v nastavení tisku té které tiskárny.

13.2.2012 15:41:13

kren
akorát při tisku ti zmenší v obou rozměrech, nelze nastavit zmenšení pouze v jednom rozměru... je fakt, že natažení pdf třeba do indesignu a následný neproporciální scale by to řešil.

13.2.2012 15:45:38

kren
jo jo to už jsem navrhovala a bylo to zhodnoceno jako k ničemu ...
jsem zvědaá, co z téhle diskuze vyleze, protože jsem se s tím už taky několikrát potýkala a bezúspěšně

13.2.2012 15:53:07

% tisku
No samo, že to zvětší nebo smrskne plochu a ne jen jeden rozměr. Natahování jen v jednom směru (a tedy deformace je podle mne blbost - z kolečka bude šišoid atd.). Já myslel, že už to natahování v jednom rozměru Som vzdal a že chce jen zmenšit celkově, aby se mu šířka vešla do laminovací kapsy a pak to ořeže. Jinak pozor na to % zmenšení nebo zvětšení u tisku. % zmenšení plochy je něco jiného jak procento zmenšení rozměru !!! Musí se to příslušně přepočítat.

13.2.2012 16:01:51

kren
Nepřišlo mi, že by se toho vzdal, pouze nevěděl jak na to v Corelu. A vzhledem k tomu, že chce zmenšení 2-3 mm na kartu v rozměru 64 mm, tak deformace vychází do 5%, což nemusí být ani poznatelné (zvlášť pokud tam třeba nejsou významné kolečka a čtverečky).
Mimo to jsou filtry pro fotky, které jsou trochu inteligentnější a dokáží relativně hezky vynechat nepodstatné informace tak, že fotka nevypadá zdeformovaně (velké plochy barvy apod.), ale nevím jestli má k něčemu takovému přístup.
Viz http://www.youtube.com/watch?v=b3MDVKPly50 - podobné pluginy existují i pro jiné editory.

13.2.2012 16:41:03 | Upraveno autorem (porovnej)

zúžení
Tak sem to právě vyzkoušel. Načíst do corelu, seskupit celou stránku (tzn. všechny objekty), zmenšit vodorovně o požadovaný počet milimetrů, export do pdf. 14 stran, otázka 10 minut.

13.2.2012 17:16:02

som

ZUZENI
Ahoj všem, rozhodně sem to nevzdal, jen sem se sem nedostal dřív :).

Tangram: díky za radu, určitě to testnu - přišel sem na něco podobného, jen s tím, že sem si otevřel hotové PDF v Illustratoru a tam měnil velikosti...

Kren: ano, změní to rozměr v obou směrech, což sem si ale debil uvědomil až během tisku :(
Nad celkovým zmenšením už sem taky přemýšlel, ale nevydržel bych s kartami, které by dole měly cca 10mm proužek folie a ořezávat a kulatit 125 karet se mi nechce, pokud vím, že to jde i jinak ...

Je jasné, že při mnou požadované změně dojde ke změněn proporcí (kruh -> šišoid), ale vzhledem k tomu, že žádné takové tvary nepotřebuju a ani se tam nevyskytují, neřeším to. Navíc je to změna v rámci 5%, takže změny téměř neznatelné.

27.2.2012 10:25:19

som

jo a
děkuju všem za podněty a rady!

27.2.2012 10:25:51

Vybíráme z Bazaru

Ashes Reborn: Rise of the Phoenixborn + rozšíření
Ashes Reborn: Rise of the Phoenixborn + rozšíření
Akt. cena: 4000 Kč
Končí za: 1 den

Nejnovější otázky

další >>

Offcanvas