Prohnutí laminovaných karet

Kdysi si v nějaké diskuzi stěžoval Lunitare, že jsou karty po zalaminování oboustranného fotopapíru prohnuté. Možná jsem vysledoval čím to může být. Teďka jsem tisknul a laminoval karty pro můj nový Nexus Ops :). Vytisknul jsem všechny karty, nechal asi půl hodiny zaschnout a pak jsem nařezal část karet "Tajných misí" a ty zalaminoval. Po výjezdu z laminátoru a vychladnutí byly taky nepříjemně prohnuté poněkud do vrtule. Protože už bylo pozdě, tak jsem se na zbytek vykašlal a dostal jsem se k nařezaní a laminaci zbývajících karet zhruba za 3 dny. A ty už byly po laminaci perfektně rovné.

Z téhle mé zkušenosti jsem usoudil, že to prohnutí bylo asi způsobeno nedostatečným vyschnutím inkoustu u oboustranně potištěných karet. Asi je lepší to vysušit pořádně a laminovat až na druhý den. Subjektivně na omak se ten tisk zdál suchý, ale asi nebyl.
4.10.2010 12:24:28

více kusů malých karet
Nazdar Křene,

prosím tě, jak laminuješ karty standardních rozměrů do větší fólie, např. A4? Jde to vůbec, aby se ti přitom nepřeházely, nebo je nutno mít na každou kartu zvlášť malou fólii-obálku? Pokud ano, jde tu A4 fólii nastříhat na menší a pak laminovat?

díky, k

22.10.2010 22:20:35

to karel
Karty standardních rozměrů nikdy nelaminuju do větší fólie. Vždy používám laminovací kapsy u kterých alespoň jeden rozměr souhlasí s velikostí karet (+okraj) a pokud je druhý rozměr o malinko větší, tak to seříznu na řezačce a zaoblím zakulacovačem rohů, jehož poloměr má stejný poloměr jako je zaoblení laminovacích kapes.

Laminování více karet do jedné velké kapsy by dělalo jen problémy (krčí se a nikdy se to pak přesně neořeže, aby všechny karty byly stejné). nastříhat na menší už vůbec nedoporučuju. Kapsa musí být vždycky na jedné straně zacelená, protože jinak ty vrstvy pří laminování jezdí po sobě a pořádného výsledku se nedobereš.

... A můžu se zeptat, proč chceš laminovat do velké kapsy (A4)? Žádnou výhodu v tom vůbec nevidím. Cenově ty malé kartové kapsy vychází za pakatel, tak nevím proč se snažit dělat s velkýma.

22.10.2010 22:32:21

A4
Díky. Na vysvětlenou: dostal jsem laminovačku, sám s ní nemám zatím žádné zkušenosti, a k ní i balíček fólií A4. Tak mě zajímalo, jestli jsou vůbec pro účely tunění her použitelné.

23.10.2010 22:11:52 | Upraveno autorem (porovnej)

to karel
A4 používám na velké referenční tabulky k hrám a k zalaminování třeba jednostránkového zjednodušeného přehledu pravidel.

23.10.2010 22:30:49

Vybíráme z Bazaru

Osud dobrodruha
Osud dobrodruha
Akt. cena: 600 Kč
Končí za: 5 dnů

Offcanvas