nepřihlášený

přihlásit

registrovat

Materiál na "vylepšení" krabice

Jaký materiál používáte? Samozřejmě se nabízí karton, ale zajímalo by mě jestli nemá někdo i nějaký lepší materiál. Zaujal mě na BGG pěnový materiál "foamboard", ale nevím kde bych ho senhal. Piště prosím materiál a případně i kde ho sehnat, za každou radu budu moc vděčný. Díky!

(doufám, že to není duplicitní téma, ale nějak jsem to nikdě nenašel)

26.7.2011 12:50:41

sendvičové desky Kapa?

Takže po mnoha letech zkušenností byste doporučili tu KAPU ?

21.7.2019 15:51:21

akulacz

Ano, malo by to byt ono.

16.9.2018 12:35:35

lepidlo

regressiv: nemyslíš náhodou PVAC čili klasické kvalitnější disperze?
Já mám vcelku v oblibě UHU POR jedná se o kontaktní lepidlo, podobně jako chemopren, ale na pěnové hmoty.
Spoj je ještě o trochu pružnější, než při použití disperze, nemluvě o "Styro" vteřiňáku kde spoj časem i zkřehne a rozsype se i s materiálem.

16.9.2018 11:59:55

lepidlo

Ja som im backol kampan a ked som si čital o lepení tak odporúčali PVA lepidlá na drevo.

Upraveno autorem (porovnej)

16.9.2018 11:43:12

FoldedSpace materiál + lepení (zkušenosti po výrobě insertu)

Po výrobě insertu pro hru "Legendy země Euthie" přináším mé poznatky.

Odkaz na výrobce materiálu: "https://www.foldedspace.net/material/".

Jde o EVA pěnu mezi dvěma papíry, které jsou navíc potaženy průhlednou fólií. Chtěj jsem tento materiál vyzkoušet, oproti běžně používaným KAPA deskám, ale po zkušenosti bych ji pro domácí výrobu insertů nedoporučoval, neboť jsem narazil na několik problémů.

1) lepení: Výrobce doporučuje běžné disperzní lepidlo, ale to moc nelepí. Neboli, pokud slepujete dvě EVA pěny, tak to drží super, ale pokud chcete slepit třeba roh, kdy se dotýká EVA pěna s poplastovaným bokem, tak spoj nedrží. Lepidlo vyschne a desky se od sebe snadno odlomí. Lepidlo se pak dá z plastu lehce nehtem seškrábnout bez jakéhokoli poškození. Použít se tedy dá buďto vteřinové lepidlo, ale pak nelze se spojem již manipulovat a doladit ho než lepidlo zaschne nebo vždy lepenou hranu naříznout a povrchovou fólii s kouskem papíru strhnout, což jsem dělal já. Pak to drží, ale je to strašně pracné.

2) Začišťování: Tento materiál se nadá rozumně brousit. Pokud po slepení vzniknou drobné nepřesnosti, nedadá se jich smirkovým papírem moc zbavit. Desetinka jde, ale více už ne. Takže je nutné být velmi precizní.

3) Materiál je dostupný pouze od výrobce z Bulharska.

Ale abych nebyl jen kritický. Tohle vše jsou jen problémy, na které jsem narazil při domácí výrobě. Pokud si pořídíte originální inserty přímo od výrobce, které jsou řešeny vysekáváním, tak vše bude OK. Jelikož používají pro hrany metodu "zámků", tak se na několika místech přímo slepí dvě EVA pěny a spoj bude držet dobře.

16.9.2018 10:15:58

FoldedSpace materiál + lepení

Tak jsem si od nich nechal poslat sadu desek na zkoušku.
Jedná se o EVA foam materiál, který je mezi dvěma papírovými deskami (jako je FoamBoard nebo Kapa desky). Ale navíc je tento papír ještě potažen laminovací fólií. Takže je odolný i proti vodě, ...
Dle dostupných informací to vypadá, že si desky dělají sami (nedají se nikde jinde koupit + na každé je v rohu jejich logo).

Bohužel jsem narazil na problém s lepením. Jimy doporučované disperzní lepidlo (neboli PVA) lepí EVA materiál dobře, ale na laminovací fólii moc nedrží. Neboli pokud slepíte dvě desky plochami k sobě (aby jste získali silnější desku) nebo pokud vytvoříte běžný roh přilepením hrany (boku) na plochu (vrchní papír s laminací), tak spoj moc dobře nedrží. Po zaschnutí a odlomení se dá lepidlo z povrchu fólie celkem snadno prsten odškrábnout bez viditelného poškození desky.
To že jim inserty drží je tím, že používají tzv. zámky pri spojování dílů a tak se v hranách těchto zámků slepí dva EVA materiály a ty pak drží celý spoj.

Takže tu máme opět problém s lepením plastů + plast vs. EVA deska.
Zkoušel jsem různá lepidla na plasty a zatím nic. Většinou jsou tak agresivní že vyleptají (rozpustí) EVA desku.

Máte někdo nějaké doporučení na lepidla?
Díky.

8.8.2018 15:47:01

EVA

EVA neboli Etylenvinylacetát. Dají se koupit karimatky z EVA - dřív jsem z toho vyráběl zbraně na dřevárny, dobře to drží tvar a narozdíl od molitanu se to nevymlátí do placata tak rychle :) Není to ale levná záležitost (400+ za jednu)

18.7.2018 00:30:45

material

podla mna pouzvaju kapa dosky aj oni. Akurat na nich maju hrany, ale dalsia moznost ktoru si kukni sa vola komatex

10.7.2018 14:06:46

EVA foam

Na kickstarteru skončila druhá kampaň na inserty od foldedspace.net. Zaujal mě materiál, který používají a zají mě, zda se dá u nás v CZ někde koupit. Jak jsem pochopil, že je to nějaká pěna mezi plastovými deskami. Aktuálně používám Kapa desky (Foam Board), ale jejich jádro z pěněného PVC je extra měkké.

Díky

9.7.2018 19:46:45

Kappa insert

Mám dotaz k tomu kappa insertu, jak řešíte křížení dvou pruhů? Udělate do obou výřez a je zasouváte do sebe nebo prostě máte jeden souvislej a druhej je rozpůlený a přilepený k prvnímu z každé strany nebo ještě úplně jinak?

13.4.2017 14:40:06

.

2.9.2015 21:14:46

Kappa

Taky jsem použil Kappu 3 mm, řezal na starém kuchyňském prkénku odlamovacím nožíkem, lepil jsem to Herkulesem a je to dostatečně pevné a přitom lehké.

Obrázky jsou třeba u hry Carcassonne (díky insertu jsem nacpal do krabice se základní hrou i prvních 6 rozšíření, včetně neskladné Věže).

28.8.2015 09:38:02

Kroužky a kruhové otvory

Ahoj,
jak vyřezáváte kruhové otvory a podobné kulaté věci ?
Používáte originál nástroje od FoamWerks za nekřesťanskou cenu (http://eshop.ceiba.cz/sada-nastroju-foam-werks) nebo něco levnějšího ? Zkoušel jsem vyřezávací kružítko od OLFA, ale to to nezvládne.
Díky

26.8.2015 18:50:43

Lepidlo

Ještě teda malý dotaz, čím lepíte tu Kapu?! V této diskuzi jsem to tu nenašel. Díky za odpověď.

26.8.2015 18:34:38

Foamboard

Doporučuju koupit tady, asi nejlepší cena co jsem našel http://www.promodely.cz/sendvicove-desky/

3.3.2015 08:23:55

foamboard

je to ono?
http://www.profiramari.cz/W-FB3D

2.3.2015 15:46:14

kappa

já myslím, že ty levné stačí

1.1.2015 12:00:05

ktere kappa desky

ktere z tech kappa desek byste doporučili? stačí ty základní nejlevnější (Production PU Board)?

díky

1.1.2015 11:14:45

Insert

Kappa nebo Foam.. z obojího jsem dělal insert. Na úpravu jsem použil smirkovej papír na železo (100), jinak na lepení herkules a male hřebíčky. Mrkni na hru Caverna tam jsem nahrál pár fotek.

17.12.2014 11:56:44

Kappa desky

Tak jsem si pořídil na doporučení Kappa desky a zkouším něco vytvořit. dosavadní zkušenosti:
1. Bez použití originálních řezacích přípravků není reálné vytvořit 45 stupňové rohy.
2. Lepím nakonec po zkouškách Kanagonem.
3. Nevím jak odstranit výškové nerovnosti. Pokusím se vyzkopušet smirkový papír, ale bojím bojím.
4. Pevnost je lepší jak u nenalakované balsy. Ale pokud správně nalakujete balsu, tak je to kámen. Zkusím i zde zpevnění lakováním.

Po zkouškách dám výsledky.

17.12.2014 09:47:31

Sasha

Hele cim to lepis? Sekundakem?

15.11.2014 11:29:28

Kappa jako nejlepsi insert

Ahoj,
podle me jsou nejlepsim insertem trv. Kappa desky..
Jsou pevne a lehke...maji tlousku 3 a 5 mm (lze lepit na hrane).
Je to myslim PVC jadro s obou stran tvrzeny papir nebo hlinik..
Dobre se reze, lepi, podle me lepsi matros nez Starlon a polystyren. Cena take jde..
Kupoval jsem ve firme HSW SIGNAL. www.hsw.cz
V EN se to jmenuje myslím FOAMCORE. Zkus na youtube "Using foamcore" od The esoteric order of games.
Zdar.

15.11.2014 09:59:15

Insert

Narazil jsem na toto téma které je pro mě teď dost aktuální. Po koupi Cosmic Encountera a všech rozšíření jsem zjistil, že to všechno jde ještě nacpat do základní krabice. Bohužel ta hra má teď asi milion karet a dalších komponent a v krabici je děsný bordel a potřeboval bych to nějak předělat. Idea je taková, žena komponenty jako žetony a postavy mimozemšťanů bych v krabici udělal pevný nevyjímatelný insert a na karty bych naopak udělal insert vyjímatelný, prostě vytáhnu karty s pořadačem a příprava hry tím bude hotová. Chtěl jsem se tedy zeptat na vaše zkušenosti se zde popisovaným materiálem po delší době používání a nejlépe s informací jak to k sobě lepit dohromady. U mne by byl ideální nejspíše nějaká tvrdší plast. Díky moc.

6.10.2014 10:48:36

Rezanie kartonu

Trochu to tu ozivim... Neviete niekto, ci sa 2-3mm karton da este rezat na beznej kancelarskej pakovej rezacke? Co som ta cital, tak by mali zvladnut 8-10 listov papiera, ale karton bude asi tvrdsi.

19.3.2013 10:26:10

ad Mirelon

Podložka pod akvária.

15.12.2011 12:20:56