Lepení plastových modelů

Ahoj, můžete mi napsat, čím lepíte plastové modely.
Potřebuji slepit pár miniatur do Stracraftu a AvP:HB-SE.

Vyzkoušel jsem bez úspěchu:
- Revell Contacta Professional Mini
- Tamiya Cement for ABS
- Loctite Super Attak
- Vteřinové lepidlo na bázi Kyanoakrylátu

Lepidlo nenaleptá plast a tak spoj nedrží. Vytvoří se jen tenký film a ten jde nehtem seškrábnout.
30.3.2017 20:39:37

lepidlo
Lepidlo Agama (Draco)
měli by to mít v každém modelářství - třeba https://dino.cz/modely/doplnky/lepidlo-agama-draco

30.3.2017 21:22:30

Nevim co presne
Na tom modelu potrbujes slepit, ale pokud jde o nejake vetsi casti s plochama tak keste lze aplikovat tavnou pistoli.
Na male casti to ale necfunguje a pak je trba experimentovat s vterinaky na kazdy plast funguje trochu neco jine.

31.3.2017 19:56:10

příprava
Důležitá je příprava, odmastit - buď umýt v jaru a pak opláchnout vodou, nebo styčné plochy otřít lihem nebo technickým benzínem. Předtím styčnš plochy na které přijde lepidlo lehce zdrsnit smirglem. Ty lepidla, cos vyjmenoval, by to měly zvládnout.

31.3.2017 20:03:12

jo, jo
Tak musím souhlasit s "paladin91", že na každý plast je jiné lepidlo.
Nakonec jsem nakoupil ještě dva různé vteřiňáky a až ten druhej to slepil.
S přípravou podkladu je to samozřejmě pravda. Bohužel u drobných dílků (pod cca 1mm^2), je to fakt problém.
Ale díky za náměty.

2.4.2017 11:25:56

Mata_
Mě se velice osvědčil Pattex (strong and easy) vteřiňák. Lepil jsem s tim Space Hulk a i ty uplně maličký části (i odštíplý prstík u Genestealera) to slepilo dobře až jsem se sám divil :) A ani na povrchu plastu to nenechalo skoro nic :)

3.4.2017 15:43:52

Lepeni
Tak taky přispěju svojí troškou do mlýna se svými postřehy:

1) Neznám žádný vteřiňák, který by nebyl na bázi kyanoakrylátu.
2) Kyanoakrylát nenaleptává plasty!
3) Vytvrzování (polymerizace) probíhá při pokojové teplotě.
4) Voda je katalyzátorem reakce (stačí vzdušná vlhkost, polití vodou je špatně).
5) Silná vrstva se pomalu vytvrzuje, tj "kýbl" lepidla špatně lepí. (Když tam potřebuju hodně lepidla, tak přidávám postupně po vrstvách)
6) Loctite i Pattex je od stejné firmy, jen je jiný obal.
7) Z některých plastů se uvolňují oleje, jdou proto špatně lepit čímkoliv.
8) Malé věci je vhodné pinovat.
9) Při zahřátí na cca 400 stupňů se začíná uvolňovat jedovatý kyanovodík.
10) Dobře se tím lepí řezné rány na prstech při modelaření :)


Právo na chyby vyhrazeno :D.

3.4.2017 20:58:46

přebytečné lepipdlo
Zdravím,

měl bych dotaz jak se zbavit přebytečného lepidla mimo spoje?
Mám lepidlo od citadelu a semtam tam kápnu víc než bych chtěl a pak část vyteče mimo spoj na pohledovou část.
Dá se toho nějak zbavit krom seškrábnutí? Navíc po tom zůstanou škrábance.
popř. jestli to pak při barvení základovka překryje to lepidlo mimo spoje, tím pádem to ani nemusím řešit.

Teď jsem začal poprvé v životě lepit, tak ještě nemám skill:)

27.11.2017 17:14:40

přebytečné lepidlo
No tak řešení je víc.

1) Dávat méně lepidla (hraběcí rada, já vím :D ).
2) Čerstvé odsát rohem papírů.
3) Zaschlé opatrně odškrábnout.

Jinak barva skryje ledacos (víc vrstev je schopno schovat i spáru). Některá lepidla dělají ošklivý bílý povlak, ale po přestříkání základovou barvou to není poznat.

27.11.2017 17:52:55

přebytečné lepidlo
Ahoj,
kromě základní rady "lepit čistě" - a uznávám, že to není snadné a někdy ani možné - je ještě další cesta. Jmenuje se debonder a odstraňují se s tím zbytky vteřiňáku (a lepidlo od Citadel není nic jiného než vteřiňák).
Jen s tím potřeš zbytky lepidla, osušíš hadříkem/papírem a máš čisto :-)

28.11.2017 06:44:20

lepidlo
Jo díky moc za rady:)

Na ten debonder jsem přes googlu už taky narazil. Ale bylo tam spousta pozitivních, tak i negativních ohlasů. Hlavně skrz to , že to naleptávalo plast. A co debonder to jiné složení a na každou figuru to reaguje různě. To jsem teda dočetl.

Ale už se to lepší. Vím jak s tím už pomalu zacházet a praxí se to vyladí. Včera jsem si teda prořízl prst , při odstraňování otřepů, tak to jde dnes hůř :D

A jaké lepidlo používáte vy? Docela se mi líbila ta Tamia s tím štetcem. Bo ta "tyčka" u toho citadel lepidla strašně rychle zasychá a furt to musím něčím proštárávat.

28.11.2017 10:42:30 | Upraveno autorem (porovnej)

Lepidlo
Používám vteřiňák s dlouhou úzkou houbičkou, někdy mi přijde jako dobré použít gelový vteřiňák. Kupuji u modelářů, případně loctite v praktiku.

28.11.2017 17:39:00

lepidlo
Já si zatím vystačil s gelovým Loctite.

28.11.2017 18:20:14

Lepidlo
Osobne som nelepil žiadne modely, ale keď som mal obdobný problém zo zberateľskou figúrkou, a tiež mi to sekundové lepidlo nelepilo, skúsil som epoxidové lepidlo- dvojzložkové. Dokonalo zalepilo, a dobre sa to nanáša, tou špachtličkou.

28.11.2017 19:13:46

Vedle
Edit - smazáno - na telefonu jsem se uklikl do špatného vlákna...

18.12.2017 20:01:02 | Upraveno autorem (porovnej)

Lepidlo

Ahoj, já přidám taky svoji moudrost. Když stavím letadla, tak si koupím v lékárně různé jehly. Stojí pár korun a tuto jehlu nasunu na to lepidlo. Jako časem se zanese, ale ten konfort přesného dávkování. Pokud se ucpe, tak nad plamenem svíčky někde na balkoně nechat vypálit. Případně vyhodim a dám novou jehlu.

18.12.2017 20:13:40

Vybíráme z Bazaru

Zajíc a želva
Zajíc a želva
Akt. cena: 345 Kč
Končí za: 5 dnů

Nejnovější otázky

další >>

Offcanvas