kartón na domácu hru??

nevie niekto aký by som mal použiť a či sa dá na to tlačiť alebo si mám vytlačiť na papier a potom to nalepiť na kartón a zalakvať to. hovorím o hre bajbadolov hrad lebo mám podklady na tlač a je to po pič* hra
23.2.2019 08:05:14

Karton
Ahoj.
Skúsenosť mám len s tlačením na klasický A4 výkres. Tj. nič extra hrubé. Klasické žetóny a rôzne dosky/kartičky sú obvykle z 2mm kartónu a ten ti asi žiadna tlačiareň nezoberie. Takže vytlačiť na papier a nalepiť. Dobré je použiť samolepky, lepšie sa s tým robí ako s lepidlami. Teda čo sa týka výsledku.

23.2.2019 09:03:45

Karton

Čau, a tiskárnu ve městě jsi zkoušel? Jasně bude o o pár kaček dražší než kdyby jsi to dělal doma, ale zas ti to i nařežou na rozměr

26.2.2019 19:57:48

kappa
to co hladas sa vola kapa doska, alebo komatex.

26.2.2019 22:21:56

k původnímu dotazu
Já před léty sháněl karton, na který bych nalepil výtisky. Nakonec jsem nějaký koupil a koupil jsem ho relativně hodně do zásoby. Ukázalo se, že stojí za prd. Ač je dost silný, tak je měkký a není to úplně takový tuhý karton, jako je běžně v deskovkách.

Takže pokud má někdo tip na kvalitní tuhý karton (aktuálně mě překvapilo, jak jsou nápovědní desky v RftG tuhé a přitom tenké), nestyďte se napsat. V principu jde o 2 možnosti:
- přímý potisk v tiskárně, která umí velkou gramáž (má přímý průchod papíru).
- tisk na samolepku a nalepení na karton.

Ne vždy se musí jednat o domácí tisk, ale někdo třeba může tisknout v práci (a nemusí to být hned načerno).

27.2.2019 09:34:32

Lepidlo
Nemusí to být nutně samolepka. Na karton nebo i jiné materiály lze lepit vytištěné herní plány lepidlem k tomu přesně určeným např 3M Photo Mount. Jde o lepidlo, které přesně pro tenhle účel používají grafici, vystavovatelé a všichni, kdo potřebují nalepit rovně větší plochu.
Tohle lepidlo má dvě podstatné výhody a jednu nevýhodu.

Výhody:
1) Nalepený podklad se nekroutí (jako když chce někdo nalepit herní plán na karton herkulesem a pak se diví, že se mu to zkroutilo).
2) Nějaký čas (podle druhu lepidla) lze s nalepovanou plocho snadno po podkladu posouvat a vyrovnat tak nalepovaný plán přesně na podklad.

Nevýhody:
Jen jedna - je drahé.

27.2.2019 09:50:35 | Upraveno autorem (porovnej)

Karton
Taky jsem xkrat shanela nejaky tvrdy karton, ktery by byl normalne k zakoupeni, k vyrobe desek, zetonu apod. Zkousela jsem kniharskou lepenku, ale ta byla prave mekka a nemela vydrz, kappa deska je super na inserty, ale to je tak vse, na herni komponenty se vubec nehodi. Jedine, co zatim funguje, jsou kartonove desky nekterych sanonu, tam ale je clovek omezeny rozmerem a ne vsechno se na to vejde. Bohuzel stale nevim, kde by se takovy karton poridil, pripadne jak se nazyva ci definuje.

27.2.2019 10:53:08

Karton lze sehnat bez problémů
Například:
https://www.praktikpapir.cz/papir/lepenky/lepenky-sede-rucni/473-lepenka-volum-ss-b1-1890g.html
A je to tvrdé jak čert. Dělal jsem z toho kdysi insert do Agricoly nebo dicetower a sotva jsem to uřezal řezacím nožem. Řez jsem musel jet vždycky natřikrát.

27.2.2019 11:07:47 | Upraveno autorem (porovnej)

Al

Nebo plast
Mojí oblíbenou alternativou místo kartonu k lepení samolepek jsou plastové desky (hlavně HPS) - je to lehké, hladké, rovné, odolné, nekroutí se, do tloušťky 2 mm se to celkem dobře řeže, takže to lze použít i na žetony. Standardní rozměr bývá většinou 1000x700 mm, ale dají se sehnat i menší typizované velikosti (A3, A4 ...).

27.2.2019 11:28:55

domácí výsek
Mám doma sadu "lochovaček". Běžně se tím vysekávají kruhová tesnění. Ten karton, co posílal Křen, tak něco na pohled podobného (netvrdím, že je to tentýž) mi právě dělalo problémy. Model-kudlou jsem to řezal tak na 3 - 4×, ale na ohyb relativně měkký karton. Při pokusu o výsek kruhových žetonů se mi rozpadal, jakoby po vrstvách. Tím, že je poněkud poddajný, ne tak tvrdý (ten karton, co mám já), tak se mi nedaří proseknout jedinou ranou.

Píšu spíše jako postřeh, aby případný jiný kutil tušil, kde všude může narazit na nesnáze :) Možná by stálo za to otestovat ten HPS plast

27.2.2019 13:45:37

Al

re: domácí výsek
Já mám u 2mm HPS zkušenosti akorát s rovnými řezy, tam udělám cca 2-3 řezy odlamovacím nožem a pak to odlomím. Lom je na žetony dostatečně hladký, takže už není třeba dočišťovat. Dělal jsem z toho i insert, bylo to sice trochu pracnější, ale výsledek myslím stojí za to. Vysekávat jsem to nezkoušel, nemám na to vybavení, ale za pokus by to stálo, občas bych kulaté žetony uvítal.

27.2.2019 14:23:53

M

AI - HPS
HPS je plexisklo nebo něco příbuzné? Jak se osvědčuje po delším hraní - škrábance apod.?

27.2.2019 23:21:26

HPS
Je polystyren, možná se dělá i čirý, nevím, ale mají i matné desky, kde by jemné oděrky vidět být neměly (IMO). Našel jsem například toto:
http://www.pkmodelar.cz/stavebni-materialy-ostatni/hps-psh-deska-2x330x1000mm-90305
https://wsfilm.inshop.cz/deska-hps-iroplast-05-x-700-x-1000-mm

28.2.2019 09:57:19

@Peca007
... Při pokusu o výsek kruhových žetonů se mi rozpadal, jakoby po vrstvách. Tím, že je poněkud poddajný, ne tak tvrdý ...

Tak to určitě není ten karton , co mám já. Já jsem ho v tom PraktikPapiru kupoval osobně a právě že tam měly dva druhy. Takový tvrdý, která jsem koupil já a pak na první pohled podobný, ale lehčí. ten jsem taky zkoušel a byl náchylnější na lom. na tom obrázku, co jsem poslal nevím, který je - já to kupoval osobně.

28.2.2019 11:16:04

Al

HPS
čirý není, většinou je bílý, ale jsou i jiné barvy (i když nejsou tak časté), má to hladký povrch, ale ne vyloženě lesklý, pro představu - hodně se z toho dělají různé výstražné tabulky.

http://www.promodely.cz/HPS-houzevnate-2mm-bila-mat-500x1000mm-d471.htm

http://www.stromprop.cz/eshop-k135-23-plastove-tabulky-bez-potisku

Odírat by se to běžným používáním nemělo, ale Když na to nalepíš samolepku, tak je odírání podkladu irelevantní.

28.2.2019 11:37:15 | Upraveno autorem (porovnej)

Daffer
Ja som kupil v papiernictve Daffer, kartonovu lepenku 2mm za nejake 3 eura. Reze sa to lahko a je to pevne. Mam spravenu hraciu dosku z toho mozem vecer postnut nejake foto ak by bol zaujem.

22.3.2019 11:57:31 | Upraveno autorem (porovnej)

Vybíráme z Bazaru

Excavation Earth + Second Wave
Excavation Earth + Second Wave
Akt. cena: 39 €
Končí za: 1 den

Nejnovější otázky

další >>

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas