jak vytvořit "nástěnnou" desku?

V souvislosti s hrou Europa universalis (velká mapa, spousta žetonů, herní doba 80+ hodin) přemýšlím nad nějakým "permanentnějším" řešením jak mapu skladovat. Napadlo mě, že nejlépe by bylo mít mapu nějakým způsobem připevněnou na stěně, jenže je tu úskalí, jakým způsobem pak na mapu připevňovat žetonky, kterých je spousta (1000+). Napadá vás nějaký inteligentní systém? Mapu můžu oscanovat a vytisknout, čili ta klidně může být "na jedno použití", žetonky ale asi spíš ne.

Ideální řešení by byl magnet, ale nevím, jak to jednoduše udělat.
Sydo přišel s nápadem udělat nějaké "stojánky" nebo "kapsičky", které by se na mapu přidělali a kam by se žetony ukládaly.

hlavní úskalí jsou:
-území na mapě je hodně, jsou na nich mnohé informace, takže by se neměly moc zakrývat
-žetonky jsou oboustrané a místy se na sebe stackují
-mělo by to být flexibilní, ale zároveň to musí (vy)držet.

Nenapadá vás něco?
3.10.2011 14:56:17

fuj, hnus
přidělalY :( samozřejmě. proč nejde editovat záhlaví?

3.10.2011 15:04:12

kandelabr
1) mapu bych urco zvetsil
2) ty kapsicky zkusim. Mel jsem na mysli neco ve tvaru kolejnicky, ktera by trcela z mapy a zetonky by v ni staly za sebou. Podstava by byl magnet a samotna kolejnicka byla ze dreva ci plisku. Mohla by byt jen o malo vetsi nez zetonek, aby nezabrala moc mista. V Beroune mame takovy kutilsky kramek, tak ho prosmejdim a uvidim, zda by tam neco nemeli.

Nemoznost editace zahlavi me tez hnete.

3.10.2011 15:31:22

kandelabr
Neviem ci ti to pomoze, ale existuje nieco taketo http://www.magnecote.sk/ - mozno by stalo za to opytat sa, ci by slo naniest magneticku vrstvu na zetony. Nad cenou, ale radsej ani nepremyslam.

3.10.2011 15:34:04

sydo a miri
sydo:
zase by to chtělo, aby to bylo dostatečně bytelné,o něco co trčí z mapy může někdo zavadit a popadá to, což by u hry kterou člověk hraje rok asi zamrzelo :)
(i když jasně, každé kolo se bude dát "sejvnout" foťákem nebo tak).

miri: to vypadá zajímavě, možná s epoptám na cenu, žetonky by se daly nascanovat (je to 7xA4), otázka je jak to funguje s polaritou a stackováním. oboustrannost by se dala řešit tím, že druhá strana by holt mohl být samostatný žetonek (sice by počet žetonů nakynul, ale to by nebyl tak hrozný problém).
nemáš nějakou představu o ceně?

3.10.2011 15:48:54

magnetický papír
hmhmhm!
http://unimagnet.cz/194-magneticky-papir-A4.html

3.10.2011 15:52:28

kandelabr
Vobec netusim co by to stalo, len viem, ze to existuje.

3.10.2011 15:54:23

kandelabr
No jo, ale stos zetonku ti taky nekdo muze shodit, tam uz si nevyberes :)

3.10.2011 16:39:05

kandelabr
Existuje i magnetická tabulová barva. Možná by šla nějak využít.

4.10.2011 10:09:07

Nejjednodušší řešení
Nejjednodušší řešení je mít v žetoncích otvor a buď je věšet na tyčky co budou v daných místech napevno. Nebo je jednoduše přišpendlit velkýma špendlíkama. Je to jisté a nikdo to neshodí jako magnety.

Pokud by to měly být originální žetonky, do kterých by nebylo radno dělat dírky, tak by se mohly ty žetonky dávat do kapsičky, která by nebyla napevno na mapě, ale normálně by taky měla otvor a přišpendlila by se na desku.

Další možnost je do příslušných míst věšet jen nějaký odkazový, třeba plastový žeton s číslem a žetonky mít uskladněny v nějakých přihrádkách s číslem odovídajícím odkazovému číslu na zavěšeném žetonku.

Laborovat s magnety při takovém množství žetonků nevidím absolutně reálně. Navíc do toho fakt někdo drgne a všechno je v pytli.

4.10.2011 10:16:30 | Upraveno autorem (porovnej)

kren
No, nejak se mi nechce verit, ze kdyz se nekdo opre do spendliku, tak ze to vydrzi...

4.10.2011 22:22:03

to Sydo
Když je dlouhý velký špendlík zapíchnutý pořádně, tak jeho shození je podstatně obtížnější, než když se někdo otře o naskládané magnety na sobě.

Lepší je nejvhodnější systém vyzkoušet než o tom plkat.

4.10.2011 22:28:45 | Upraveno autorem (porovnej)

kdyz spendliky nedrzi
holt prkna, hrebiky, kladivko a kleste

4.10.2011 22:46:24

kren
promin, ze jsem se zapojil do debaty, uz ti do toho plkat nebudu. Bez urazky.

5.10.2011 09:34:23

kren
ty špendlíky mi taky nepříjdou jako úplně nejšťastnější. Těch žetonů je fakt fůra a místa na mapě jsou malá. Mapu tedy plánuju zvětšit (a při té příležitosti i nějak snad graficky upravit, protože ten originál je teda fakt ohavný :( ). Odkazovací chlívečky myslím nepřipadají v úvahu, to bys ztrácel přehled, území je tam taky strašně moc.

pořád nějak doufám v ty magnetky...ještě to promyslím, první krok bude stejně nascanovat mapu.

5.10.2011 09:41:39

kandelabr
Mne se ta mapa i celkem libi podle fotek na BGG :) Ale jsou tam asi dve verze, tak nevim, kterou mas (a kterou budu mit). Ja se po tom zkusim poptat v Essenu, pripadne se optam toho prodejce, zda tam nepujde, ze bych usetril na postovnem :)

Ted me navic ceka velka objednavka ASl od MMP, tak UE jde hned potom :)

5.10.2011 09:43:56

to Sydo
To plkání jsi špatně pochopil, to nebyla invektiva vůči tobě, ale spíš výzva kandelabrovi aby vyzkoušel co bude asi tak nejlepší. Napsal jsem to do odpovědi tobě a tak to asi vyznělo v těchhle souvislostech asi fakt blbě, ale nemyslel jsem to tak jak jsi to pochopil. To plkání jsem tam taky dopsal později, protože jsem nepovažoval za dobré psát kvůli tomu nový post. Jo, jo, takhle vznikají nedorozumění :(.

5.10.2011 09:46:00

to kandelabr
Pokud bude těch žetonků, jak říkáš na jednom místě hodně, tak se ti stejně ani magneticky na sobě neudrží. Takový sloupeček bude značně nestabilní a spadne ti. Já bych to řešil velkým zvětšením mapy. Výrobou vlastních žetonků (stačí jen oskenované a vytištěné v trošku větší velikosti na papír tloušťky výkresu. Do nich vyseknout dírky a věšet je. Nemusí to být špendlíky. Můžou to být takové háčky napevno připevněné na každé území (třeba vruty zašroubované z druhé strany desky s obroušenou špičkou do kulata. Na závitech vrutu by pak ty visiící žetonky dobře držely a nesklouzly by. Taky by se to mohlo zajistit nasunutím nějaké plastové čepičky na ten zakulacený hrot toho vrutu. Nebo taky lze použít takové ty pravoúhle ohnuté háčky na věšení třeba klíčů, co mají na konci vrutový závit. Takhle by z desky netrčely rovné tyčky, ale byla by tam soustava háčů. To už by pak vůbec nikdo neshodil.

Nicméně je to jen takový nápad. Pokud zavedeš magnety, nebo cokoli jiného, tak to pak nafoť, ať víme, jak jsi to vyřešil.

Jinak ať už s těma trčícíma vrutama, špendlíkama, nebo magnetama je důležité, jestli to bude viset na nějakém frekventovaném místě.

PS: Jo a jak jsi zavrhl ty špendlíky, že těch žetonů bude hodně, tak to jsem nemyslel ty krátké nástěnkové špendlíky a na každý žeton jeden špendlík, ale myslel jsem dlouhé 4 centimetrové špendlíky na které by byl vždycky navlečen celý sloupeček žetonů jako ražniči :).

5.10.2011 09:54:51 | Upraveno autorem (porovnej)

kren
jojo, to jsou ty nastrahy internetove komunikace :)

5.10.2011 10:13:45

kren
každopádně něco vymyslet zkusím. uvidíme. díky za nápady.

sydo: mapa je jenom jeden typ. respektive jsou tam dvě jedna je pro ecropu, druhá pro "rest of the world". pak je ještě fanouškovská EU8, ta má mapu volně stáhnutelnou, ale není kompatibilní :( ale jsme OT, kdyžtak pokračování pod hrou.

5.10.2011 10:21:57

rastr
A co zkusit udělat před mapu do nějakýho rámečku rastr (vodorovný i svislý) buď z vlasce, drátku, nebo něčeho, co nebude moc rušit před mapou...
Žetonky by sis musel udělat nový, v podstatě dvojitý rozměr přehnutý v půlce, a na rastr bys je věšel...
Když budou žetonky dost těžký, tak je nějaký náhodný závan vzduchu nebo podobná věc neshodí, a náhodnýmu posunu zabrání svislý vlákna na rastru...

A kdybys chtěl být jo frajer, tak si před to namontuješ desku z plexiskla, kterou budeš sundavat jen při hraní ;-)

5.10.2011 11:00:52

ad Wolfhoundův provázkový rastr
... a návod najdeš snadno. Je to popsáno v Rychlých Šípech, když stavěli provázkovou chýši. :D

5.10.2011 11:06:52

kren
no je pravda, že napíchat si žetonky na zeď špendlíkama je takové... stylovější.

"Slečno, smím vás pozvat ke mně domů, prohlédnout si mou rozsáhlou sbírku motý... tedy vlastně žetonků?" :-)

5.10.2011 11:32:17

kandelaber
Děti mají doma přístroj na výrobu magnetek, v které je vlastně samolepící magnetická páska, je to něco takového.
http://www.srovnanicen.cz/q/cella%20nahradni%20kazeta/
Při troše šikovnosti by stačila ta náhradní kazeta.
Žetony by ale nesměly bít moc tlusté, aby držely na sobě, nebo by se musely naskenovat.

5.10.2011 12:40:46

Vybíráme z Bazaru

Dune: Imperium (EN)
Akt. cena: 900 Kč
Končí za: 5 dnů

Offcanvas