Jak udělat žetony, kartičky?

Ahoj, jsem celkem nešikovná, ale to mi nebrání v tom si sem tam neudělat nějakou domácí verzi nějaké hry. Zatím jsem většinou dělala nějaké karetky, kde jsem si vystačila se zalaminováním kvalitního papíru a zaoblením rohů. Teď ale potřebuju udělat "žetony" a "Kartičky". Jde mi o to, že se to bude klást na podložku a různě obracet. Proto to musí být trošku vyšší, aby se to dalo sebrat rukama bez dlouhatánských nehtů (zalaminovaný papír se fakt nehodí). Napadlo mě to udělat z lepenky (nějaké tlustší), ale zase nevím, jak to povrchově upravit. Papír nalepený na papíru moc velkou trvanlivost sám o sobě mít nebude. Máte někdo prosím radu?
23.10.2018 10:22:48

žetony
Ahoj, žetony si celkem pravidelně vyrábím. Samotné žetony dělám v PowerPointu a pak přes Irfanview panorama, které tisku na etiketu A4. K podlepení používám kartony (měl jsem i nějaký tenký "plast", výsledek byl hodně podobný kartám letadel ve Wing Leader), tloušťku podle potřeby. Pokud chci žetony oboustranné, tak nelepím rovnou obě A4, ale vyříznu si jednu řadu s lícem a až k té pak nalepím odpovídající druhou stranu. Výslednému žetonu zastřihnu rohy. Vyráběl jsem takhle i hrací desku a zatím to ve všech případech vypadá, že to vydrží to co originál. Pokud by jsi chtěla, asi by se to dalo i přelakovat, ale připadá mi to zbytečné.
Vůbec bych se toho nebál.

23.10.2018 10:44:22 | Upraveno autorem (porovnej)

...
ja pouzil tento tvrdy karton:
https://www.promodely.cz/Karton-EskaBoard-2mm-70x50cm-sedo-sedy-d77.htm

tisk na samolepku, vystrihnout z nej potisteny obdelnik s obrazky, obkreslit na karton, vyrezat obdelnik v kartonu, nalepit z obou stran a ulamovacim nozem vyrezat jednotlive zetony (2mm jdou trosku ztuha, ale jestli si vystacis s 1mm tloustkou, tak to pujde snadno). pak nastrikat pruhlednym ochrannym lakem ve spreji.

23.10.2018 11:19:34

re: žetony
K řezání používám kotoučový nůž, pracuje se mi s tím lépe než s modelářským skalpelem nebo ulamovacím nožem, ale to je individulání :-):

https://www.davona.cz/nuz-kotoucovy-45mm-3-ostri-xcut/d-105905/

Žetony dělám kartonem tloušťky 1 mm, desky a podobné 2-2,5 mm.

23.10.2018 11:45:07

Díky
P.Prince - co prosím používáš na zastřihávání rohů? Mám jen "rožkovač" na papír, ale do toho se to asi tloušťkou nevleze.


Junik - zkusím asi napřed ten 1mm. Myslím, že když se na to z obou stran nalepí papír a přelakuje se to, mohlo by to stačit.

23.10.2018 11:46:05

re: žetony
Původně jsem používal kleštičky na nehty, ale občas mi nějaký roh utekl a bylo to zdlouhavé, zejména u her od GMT.
Nakonec jsem koupil Counter Clipper z Planety her.

https://www.planetaher.cz/vyhledavani?s=Counter+Clipper

Je to investice, ale jsem za něj rád.
Desky nebo karty zastřihuju rohovou raznicí s poloměrem 5 mm, cena okolo 100Kč, pokud se pamatuju.

23.10.2018 11:55:47

výroba
Svého času jsem si vyrobil cca 10 - 15 deskovek (předloha je naskenovaný originál)...karty se mi osvědčily tištěné na laserové kopírce na 120-160 g papír a zalaminovat do folie.

Věci co jsou z kartonu jsem napřed vytiskl na laserové kopírce na 160 g papír (ne lesklý foto), lepil Herkulesem na karton (sehnal jsem si zadní strany z velkoformátových nástěnných kalendářů) a na ty jsem to nalepil a nechal dostatečně proschnout pod zátěží. nalepil jsem to jako celé A4 natřené 30mm stětcem. Řežu pak kovovým ulamovákem Stanley s japonskými břity KDS Muratec 10mm (netrhají při řezu papír).

Kulaté žetony jsem vysekával v dílně průbojníky, ale dá se to i vystřihnout a zabrousit

Ještě se dá udělat taková frajeřina jako lesklé laminované kartonové žetony (obě poloviny se zalaminují na obyč papír zvlášť s vloženým papírem, pak se ta kapsa rozstřihne, rozloží a přelepí na karton ze kterého se to následně vyřeže, slepí ruby k sobě a obarví hrany.

23.10.2018 13:14:20 | Upraveno autorem (porovnej)

Samolepicí fólie

Na místo laminace se mi náramně osvědčila čirá samolepící folie. Používám ji na výrobu wargame žetonů, hracích desek a taky karet. Je levná, dobře se s ní pracuje a prodává se v metráži, takže ani velké plochy nejsou problém. A hlavně je matná, nesnáším totiž když se mi od herního materiálu odráží svetlo žárovky.

24.10.2018 05:43:31

M

pavelch - fólie
A konkrétně odkaz na tu, co se osvědčila? Taky bojuju s odlesky ;)

24.10.2018 07:35:32

fólie
Díky všem za tipy. Ta samolepící fólie zní dobře. Tu bych asi vyzkoušela. Tak snad nám pavelch hodí nějaký odkaz, jakou používá.

24.10.2018 07:39:38

samolepka a karton
Zkusím přidat své postřehy:
Mám za sebou docela dost home-made her a vůbec bych se nebál postupu: vytisknu na samolepící papír, nalepím na karton a vyřežu (případně polepím ještě druhou stranu).
Mám takto vyrobenou mimo jiné Advanced Civilization (viz. fotky od Tacuda zde na ZH), odehráli jsme s ní hodně her, žetony se tam neustále přesouvají a pořád jsou v pořádku. Nic se neodlepuje a když se některý žeton ztratí, výroba nového je levná a rychlá. Karton se navíc dobře zvedá z podložky.
Zkusil jsem i jiné techniky, ale:
- dřevěné žetony s papírovým polepem (viz. Titan a fotky od Koloucha) jsou nádherné a opravdu kvalitní, ale bez vybavení v domácích podmínkách nerealizovatelné
- lesklá samolepka na plastové podložce (viz Up Front a fotky Koloucha) je taky kvalitní, ale plast se ze stolu bere výrazně hůř než papír a vyřezávání je za trest

A co se karet týče, ideální mi přijde tisknout je na samolepící papír, nalepit na karty z Magicu (těch je k sehnátí dost a dost), případně ořezat a vrazit do obalu. Zkusil jsem hodně povrchových úprav (laminace, mikrolaminace v tiskárně, nástřik lakem) a obal je prostě obal. Karty se v něm dají bez problému míchat, házet na stůl, nikdo neřeší zadní stranu, atp.

24.10.2018 08:34:42

materiál na výrobu kartiček
Přidávám hlas pro použití transparentní samolepící fólie místo laminace. Já občas používám d-c-fix, která je k dostání na metráž v každém OBI a jim podobným.
Také jsem teď na výrobu karet použil papír Top Style Fine Linen. Je s jemnou strukturou plátna a vhodný i pro laser tisk. Jednu stranu karet vytisknu na 220 gramový a druhou na 100 gramový. Pak už jen slepit lepidlem ve spreji (3M nebo i levnější variantou), vyřezat a zaoblit rohy. Žádná laminace ani polep. Karty vypadají krásně, dobře se míchají, nekloužou,...

24.10.2018 09:34:52

Karty z inkoustových tiskáren
Ahoj, máte někdo zkušenost s kartami vytisknutými v inkoustové tiskárně? Ty by měly být údajně náchylnější k rozpytí inkoustu či špinění při časté manipulaci. Depton popsal metodu bez jakékoliv laminace (která se mi líbí), ale zase na to použil laserovou tiskárnu, kde jsou vlastnosti výtisku úplně jiné... Tohle tedy asi u inkoustové možné není... ? Tedy nezbývá než zastrkat do obalů či zalaminovat... ?

24.10.2018 10:12:16

@MikeDundee
Není inkoust jako inkoust. Pokud je to kvalitní inkoustová fototiskárna a tiskneš na kvalitní fotopapír, tak se ti nic nerozpije ani když to navlhne.

24.10.2018 10:27:23

Samolepicí fólie
Používám fólii d-c-fix a kupuji ji v prodejně tapet ve vestibulu metra Florenc. Mimopražští mohou zkusit Bauhaus, ale ne vždy mají na skladě čirou bez vzoru.

24.10.2018 16:54:06

Al

Tisk více samostatných karet na jednu A4
Nevíte prosím někdo, jak lze na stránku vytisknout více karet z pdf, které obsahuje jednotlivé karty jako jednotlivé stránky, na požadovanou velikost karet? V tomto formátu jsou tu například karty pro 13 days ...

26.10.2018 15:30:08

@Al
Myslím, že to půjde dost těžko. Jedinou šanci vidím v přeeditování pdf.
Zkus se domluvit s autory, jestli by to nenasázeli po 9 kartách na A4. Já jsem to při svých překladech tak dělal a když máš zdroje, tak je to za půlhodinku hotové.

26.10.2018 20:01:30 | Upraveno autorem (porovnej)

Al
Zkus nejdřív tisk do PDF (tedy z PDF do PDF) více stránek na stránku, pak si při tisku nově vytvořeného PDF pohrát s velikostí (zvětšením/zmenšením) tisku.

----------
Člen hnutí "Jednorožce s duhou do záhlaví Zatrolenek"

26.10.2018 20:47:32

@aradraug
Vidíš to mne nenapadlo, to je dobrý nápad. Je ale na palici, když už si někdo dá takovou práci s lokalizací v grafice, že to nedotáhne k rozumnému výstupu, aby se to dalo rozumně tisknout ;(.

26.10.2018 21:53:32

Al

kren, aradraug
Díky za tipy, zkusím všechny možnosti :)

29.10.2018 10:48:20

PDF
Existuje na to plug-in do Acrobatu, jmenuje se Quite Imposing.

Jestli máte PDF s jednotlivými kartami, napište mi SZ a já vám to předělám.

29.10.2018 11:53:33

barevne butonky

vyuzitelne i jako cepicky pro figurky apod.
https://www.aliexpress.com/store/product/70pcs-lot-7-Color-Tactile-Button-Caps-Plastic-Cap-Hat-for-6-6mm-Micro-Tact-Switch/4552038_32951763610.html?spm=2114.12010612.8148356.4.19603f2bjiam9n

7.1.2019 18:38:25

Vybíráme z Bazaru

Pokémon karty
Pokémon karty
Akt. cena: 65 Kč
Končí za: 8 dnů

Nejnovější otázky

další >>

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas