grafické práce

Jelikož potřebuji poradit, zakládám toto téma. Koupila jsem scaner Canon CanoScan LiDE 100. Zkoušela jsem na něm fotky, text, všechno OK. Ale chci naskenovat karty do rozšíření WoR a podklad karet mi hází takové pruhy. Může mi někdo poradit, kdo má zkušenosti z grafickýma pracema, jestli to je pouze nekvalitním scanerem a nebo nastavením? A nejlépe ještě nějaký slušný prográmek ve kterém dělat. Kreslení ve windows není uplně ono :)
14.7.2009 11:55:12

Prográmek
J8 už dlouhé roky používám na veškerou grafiku (fotky, produktové obrázky, grafika na web atd.) program Paint.NET (www.getpaint.net) který je zadarmo a umí vše co potřebuji. Vrstvy, magickou hůlku, všelijaké efekty (s hromadou doplňkových pluginů) hýbání s histogramem, hue atd. Je v češtině. Jen 3 chyby jsem objevil: neumí RGB, není vhodný na extra velké obrázky (žere při nich hromadiska paměti) a text ukládá jako obrázek (takže se hůře dělají následné editace). Čili pro profesionály to nebude. No ale zas ta jednoduchost oproti fotošupákovi...

Se scanováním neporadím, já spíš dělám makro fotky které následně upravuji. Ale hru jsem ještě nescanoval, to si raději udělám custom design.

Každopádně pokud je pruhovaný výstup ze scanneru, žádným softem to nevyladíš do prvotřídna. Dobrý základ je základ. :-D

Leda by to šlo překreslit, což ale půjde jen u jednobarevných ploch. Snad se ozve nějaký zkušenější scannovač.

14.7.2009 14:17:21

scan
Zkusila jsi jiné rozlišení skenování? Jestli to není moaré, když se potká rozlišení skenování a rozlišení tiskových bodů na kartě ... viz http://cs.wikipedia.org/wiki/Moar%C3%A9

Jinak sken karet na Wotr i s rozšířením ti můžu poslat :-)

14.7.2009 14:50:02

rbx

sappho
Ted jsem to resil, kdyz jsem skenoval karty do Camelotu. Maji na sobe perforovanou sit, ktera po skenu da sit bilych bodu. Na svetlych kartach to neni az takova tragedie, ale na cernych kartach to byl humus. laboroval jsem s tim nekolik hodin, az jsem skoncil u skenu na 600dpi se zapnutou funkci DESCREEN, coz je u Epsonu funkce na odstraneni moire. To jsem pak ve Photoshopu souborem filtru skoro cele odstranil. Nejdriz byl Smart blur, pak zmenseni na 300dpi, nasledne zostreni Smar sharpen a Unsharp Mask + korekce barevnosti. Muzu ti poslat svuj action do Photoshopu CS4, coz je vlastne nahrana posloupnost prikazu, co se maji na obrazku provest. Na Camelot to funguje vcelku hezky, ale pro jine karty se to bude muset samozrejme upravit.

15.7.2009 00:55:44

to rtx, merlin
Prosím jak o poslání karet. Sice jsem se už jaksi taksi dopátrala k nějakému výsledku. A ten návod by se mi taky hodil.
U karet jsem stejně řešila jak vyretušovat text pryč a vyšlo mi z toho jednobarevné pozadí, takže tím se ten efek eleminoval.

15.7.2009 07:39:08

rbx

sappho
a co chces poslat? Nejak jsem neporozumel formulaci "prosim jak o poslani karet" :-) Jinak Zeus uz schvalil CZ karty k Shadows over Camelot, takze se muzes kouknout, jak jsem se s tim popral ja.

15.7.2009 15:45:27

to rbx
od tebe chci navod na ty upravy ve Photoshopu, od Merlina ty skeny karet.

15.7.2009 19:17:03

rbx
sorry, ne navod samozřejmě ale action.

15.7.2009 19:17:46

text
ještě řeším jeden menší problém. Existuje nějaký dobrý způsob, jak z původního scanu karty odsranit původní text? Nebo text překrýváte nějakou svoji jinou texturou?

15.7.2009 19:24:06

to Sappho
Jedině dlouhá a mravenční práce s klonovacím razítkem :-)

15.7.2009 21:50:01

emv

re
najit kartu, kde je nejmin textu a zkopirovat co nejvetsi cast textury.. pote vlozit jako novou vrstvu, pridat ADD LAYER MASK a cernobilym GRADIENTem malinko načnout okoraje. Krasne to do sebe splyne. zadna titerna prace. napr .. http://www.mediacollege.com/adobe/photoshop/transparent/gradient.html

15.7.2009 23:09:16

emv

rere
a program photoshop, 30denni trial ;)

15.7.2009 23:10:05

rbx

Sappho
Najit si kartu s co nejmensim obsahem a tu klonovacim razitkem vyretusovat, tak jak rikal Merlin. Pak si co nejvetsi kus vycistene plochy dat do nove vrstvy, nad nevyretusovanou kartu.A pak si s tim hrat bud pres Layer mask, nebo mekkou gumou, jde hlavne o ostre okraje te nove textury, ktere by byly videt.

16.7.2009 08:46:46

Ještě ke skenování
Právě proháním scannerem Dungeon Twister a zjistil jsem, že je dobré ozkoušet více skenovacích režimů. Například u mě (Canon MP220) se neosvědčil režim barevné fotografie. Mnohem lepší výsledek je v režimu Časopis (barevný). Skenuji na 600dpi a na první pohled je výstup myslím ucházející.
Asi to souvisí s technologií tisku, která je pro fotky a pro barevný karton úplně odlišná.

16.7.2009 17:54:12

skenovanie kariet
keď som sa pokúšal o vytvorenie podkladu na kartách WotRa, vybral som niekoľko kariet, ktoré mali podklad odkrytý vždy inde a potom som to pospájal...
lenže, keď som si uvedomil, koľko sa s tým piplem a výsledok je aj tak vlastne nič moc, tak som to na iných kartách úplne zmenil a podklad som si vyrobil...
ale uznávam sila klonovacieho razítka je dostatočná ku tomu aby sa dal text prekryť...
a ešte niečo, chcel by som vedieť ako vyrába podklad Kren na kartách v Lore v BattleLore :), najmä tam kde je nadpis a je tam krásne nakreslený obrázok...

16.7.2009 19:34:35

Klonovací razítko
Ano, razítko je mocný nástroj. Pod písmenky si nikdo nevšimne nějakého nevyhlazeného přechodu. A já ho většinou používám tak, že udělám pár klonů a pak změním umístění zdroje odkud klonuji a někdy i velikost razítka. Tím se nevytváří souvislé opakované plochy se stejným vzorem, které by bily do očí. Na závěr ještě náhodně udělám pár dalších klonů v místech kde jsou ostřejší okraje a basta. Možná vyzkouším i ten layer mask, jestli to můj Paint.NET umí.

16.7.2009 20:06:18

Student

Scan herního plánu
Chtěl jsem vás poprosit o scan herního plánu do hry Shadows over Camelot. Je to možné.Předem děkuji

25.8.2009 11:50:18

to Student
A nechceš si tu hru radši koupit???

25.8.2009 11:51:15

to Student
Nechci být neslušná, ale bez registrace, neznámý, bez udání důvodu. Těžko se někdo najde. Kopírování her tady až tak nefandíme.

25.8.2009 12:04:53

Retuš písma na Lore kartách Battlelore
Jak jsem už v jiném fóru psal, tak mám připraveny všechny karty Lore ve vrstvách a mám tam už jen sázet texty. Musím ale zklamat MatNa, protože u Lore karet nebudu retušovat původní anglické názvy, ale dám tam jako poddtitul pod obrázek český název. Né že by texty nešly vyretušovat z jakéhokoliv obrázku, ale uvědomte si kolik je Lore karet a každá je jiná. Pokud je nějaká sada s textem na stejném obrázku, tak si tu práci dám, ale Lore je každá karta fakt jiná a to by byla práce pro vraha.

Jinak co se týče retuší, tak samozřejmě klonovací razítko používám, ale velice střídmě a s okraji s rozmazanou poloprůhledností. Hodně ale používám nabrání a přenesení nějaké oblasti pomocí výběru. Výběr, ale vždycky napřed upravím tak aby měl v dostatečném rozsahu průhledné okraje s gradientem průhlednosti směrem ven. Když beru části pozadí z různých karet, které mám pak spojit do jednoho pozadí bez textu (jak o tom psal MatN, tak se musí dát pozor na to, aby sken těch karet měl stejnou barevnost, protože scanner to u různě barevných obrázků, které může karta obsahovat posune vždycky do nějaké průměrné hodnoty a pak se může barevnost naprosto stejného pozadí na různých kartách lišit barevně - tím by bylo vidět napojení vrstev. takže scan se musí ještě před použitím výběru většinou zaostřit a srovnat barevně s ostatními scany. Výběry z různých scanů pak dávám do vrstev se kterými se pak při vzájemném překryvu dá ještě pracovat. Takhle jsem dělal třeba pozadí na kartě postavy v Battlestar Galactice, kde jsem nahrazoval postavu fotkou mého syna Tobiáše. Bral jsem části pozadí ze všech karet postav, tak, aby průnikem vzniklo co nejvíce čistého pozadí a kde to nešlo, tak jsem to opatrně naklonoval výběrem. Moc jsem se s tím tehdy nepižlal, byla to pro mého synka spíš taková sranda akce, protože je fandou Battlestar Galacticy. Šlo to udělat líp.

viz.:
http://www.zatrolene-hry.cz/spolecenska-hra/battlestar-galactica-the-board-game-334/obrazky/

25.8.2009 12:07:24

ad retuš
Jo a ještě jsem zapomněl napsat, že tu vybranou vyřízlou oblast s plynulými poloprůhlednými okraji při umísťování v případě potřeby ještě všelijak natáčím a nebo deformuju.

25.8.2009 12:18:42

to křen
No ještě štěstí, že tu máme takový lidi posedlý kvalitou, jako seš ty nebo rbx :-) Smekám před váma, já bych se s tím takhle patlat nedokázal. Já jsem ochoten ještě tak párkrát přejet klonpovacím razítkem a vyříznout okénko pro podkladový obrázek, větší úpravy už jsou na mě moc práce, kterou do toho obvykle nechci vrazit :-)

25.8.2009 12:19:27

to Merlin
No moje manželka by ti dala úplně za pravdu. Zvlášť ve chvílích kdy kolem mne celý víkend upjatě chodí a tváří se nepříjemně, že se jí nevěnuju a sedím u nějakého photoshopu s kartama :-))). Jenže ona je fotografka a má taky ve své firmě na starosti občas grafiku a tak mi to občas toleruje, protože ji pak zato naučím jak něco udělat ve photoshopu, corelu a nebo Ilustratoru. Nicméně já sám jsem naprostý samouk metodou pokus a omyl a některé mé postupy jsou takové, že by se profesionální grafik nebo rbx :-) chytal za hlavu proč to dělám tak složitě.

25.8.2009 12:30:24

rbx

kren
ja se za hlavu rozhodne chytat nebudu.:-) ale jak rikal Merlin, je pravda, ze jsem posedly kvalitou. Ted jsem treba uplne propadl kouzlu Healing stetce, to je naprosto uzasny nastroj. Zkus to misto razitka. Obcas to tedy nevyjde, ale kdyz to vyjde, tak je to paradni.

25.8.2009 13:44:21

výtvarník
ahoj, nenajde se někdo, kdo by měl chuť vytvořit design hry? Šlo by o fantasy na motivy série might and magic, jediným honorářem by v případě dotažení byl dobrý pocit a vlastní hra, která by byla unikátní :-) Jde o tvorbu herního plánu, žetonů a kartiček (obludky, hrdinové, serepetičky okolo). Tisk by posléze byl v profi tiskárně v kvalitě, jakou lze vidět u současných profi her (třeba FFG). Je to jen námět na diskuzi, mám hotovou kostru pravidel a další nápady :-)

29.12.2010 11:38:43

rbx

ozzy
ja bych do toho sel moc rad, ale nevychazi mi cas :-( Nestiham ani svoje veci, takze by to pak z me strany hodne trpelo. A pak taky mam problem, ze neumim malovat na takove urovni, abych dal dohromady ty obrazky, co by tam mely byt. Znam lidi co by to namalovali, ale ne zadarmo. Brali by to jako normalni komercni zakazku.

3.1.2011 13:18:06

Vybíráme z Bazaru

Na vlnách neznáma (CZ)
Na vlnách neznáma (CZ)
Akt. cena: 900 Kč
Končí za: 2 dny

Offcanvas