Deskoherní deska/stůl

Zdravím všechny deskohrení nadšence. Zařídili jsme s přítelkyní byt a teď řešíme na čem hrát. Jídelní stůl i obývákový stolek jsou příliš malé varianty pro větší srandy jako je Eclipse, či Agricola. Proto jsem se jal hledal obyčejnou desku s našroubovatelnýma nohama, leč mě internety vyvedly z omylu a podobná věc je téměř k nesehnání. Proto uvažuji o OSB desce potažené plátnem, ale ta by ležela na obývákovém stolku a byla by nízká. Proto bych se vás všech rád zeptal, jakým způsobem řešíte v bytě deskoherní místo. Budu rád za odkazy na obyč stoly z ikea, nápady na vaše originální řešení a podobně. Zatím mi nejschůdnější přijde ta OSB deska, nicméně nerad bych, aby ze mě byl hrbáč. :D
_________
Nechť Pán zatlačí a Paní zatáhne.
6.8.2019 23:26:58

Místo
Záleží kolik máš prostoru. Osobně mám stůl 90x200 a místo je i na Twilight Imperium a takových stolů je hafo včetně Ikei Osobně bych doporučil 120x180 což už je oříšek, ale dá se. Hlavně na tento rozměr tedy 6x4 stopy jsou playmaty, bez kterých si nedovedu představit už hru.

Jinak relativně lacinější varianta jsou skládací stoly např. Gamemat.eu

6.8.2019 23:45:55

Rozkládací stůl
My hrajeme na rozkládacím jídelním stole. IKEA jich nabízí spoustu:
https://www.ikea.com/cz/cs/search/?query=rozkl%C3%A1dac%C3%AD+st%C5%AFl

Obývákový stolek je moc nízko a deska by navíc nebyla stabilní.

7.8.2019 00:03:45

Ikea stůl
My máme doma stůl Bjursta (Ikea), rozkládací až na 220x84 cm (stačí na všechny hry, které doma máme), ve složeném tvaru pak 140x84 cm, takže nezabírá až tak moc místa.
--------------------------------------------------------
zarytý fanda, sběratel a propagátor deskových her

8.8.2019 09:16:21

Konferenční stolek

My máme doma tenhle konferenční stolek a ještě jsme neměli problém, že by se tam něco po rozložení nevešlo ;-) s agricolou určitě žádný problém...

12.8.2019 07:56:49

:)
My máme jídelní 160*85 a je to prostě málo. Zatím jsem ve stadiu úvah. Zvažuji Dřevotřísková deska LDTD 19 x 1032 x 2650 mm, to je standartní rozměr, cena +- 700 Kč. Přeříznout na půl a položit desky na stávající stůl, výsledný rozměr bude 132 cm * 206 cm. Na boky papírovou nalepovací hranu. Třeba by na spoje stačilo to co je pod B a F http://www.vdkplus.cz/eshop/vyrobky-detail-sada_kovani_pro_skladaci_stul-46-642.47.500

Každý ten díl bude mít 132*103 cm a každý bude vážit 15 Kg. Chci to rozpojovací kvůli přenášení, nechci to v kuse jak to má tchán, to se pak ta deska vkuse nedá pomalu unést kvůli hmotnosti a rozměrům a je to dobré tak na otloukání zárubní. Zespoda má na té desce nalepené bodově suché zipy, neklouže to pak na stávající desce. Jako vedlejší efekt by to šlo použít i pro návštěvy, nejen na hraní

Napadá vás k tomuto něco? V zásadě si akorát nejsem jistý jak spojit ty dva díly desky rozpojovacím způsobem, aby spoj přežil, když se někdo opře lokty o 20-25 cm přečnívající rozměr desky pod tím. Ano jsou na to nějaká kování na rozkládací stoly za 2000 Kč, ale ty mně s ohledem na finanční stránku nezajímají. Podle mně by se to mohlo celé do 1000 Kč vlézt jen to vymyslet.

Ad OSB deska: to si nedovedu moc představit, dělal jsem z toho v baráku podlahu a strop, že se to nebude prohýbat, pokud tam vrazíš alespoň trochu rozumnou tlouštku tak seš cenově jinde. Jestli máš na mysli 12mm OSB tak ta se prohýbá sama o sobě. Rovněž mi není jasné jak chceš to OSB potahovat plátnem, to ji chceš před tím zbrousit? Zbroušené OSB zpravidla koupíš jen v ucelených paletách.

Šroubovací nohy z Ikey mám doma na zbytek desky od kuchynské linky, výsledný stoleček se vykle natolik, že je +-nepoužitelný

12.8.2019 08:41:40 | Upraveno autorem (porovnej)

czechImenhotep
No nejjednodušší a nejlevnější by podle mě bylo našroubovat zespodu nějaké dřevěné laťky (6x2x20cm) nebo v horším případě kousky lamina (třeba 8x20cm) aby půlka přečnívala mimo desku. Dal bych dva na jednu a dva na druhou. A když to pak zasuneš proti sobě tak by to mělo držet. Ale na středu to bude dělat "zoubek" protože tam to nebude nijak držet.
Další varianta je koupit si dřevěné kolíky a navrtat je přímo do hrany, a nastřídačku je tam nalepit. Můžeš použít i tohle: https://www.demos-trade.cz/poettker-set-koliku-s-pouzdrem-15136. To chce ovšem hodně přesně jinak ti ten spoj taky nebude lícovat.
A pak jsou varianty s použitím stolových pantů. Ale to pak nelze úplně oddělit a musel bys to nosit složený ale spojený. např. https://www.demos-trade.cz/pant-stolovy-ci01-pr12mm-ms nebo https://www.demos-trade.cz/zaves-na-rozkladaci-stoly-ni.

PS: A počítej s tím, že papírová hrana tam dlouho nevydží.

12.8.2019 10:10:53 | Upraveno autorem (porovnej)

:)
Děkuji moc. Tchán nějaké vybavení na to má. Mně by se nejvíc líbily ty kolíky, akorát si nejsem jistý jestli to udrží ten tlak když se někdo opře o desku lokty a kolik jich tam dát, aby to udrželo a člověk jich nenasouval deset proti sobě.

12.8.2019 10:23:54 | Upraveno autorem (porovnej)

som

otázka za 100 bodů:
jak často to budeš nandávat a sundávat? Od toho bych se pak odrazil s dalším konstruováním ;)

12.8.2019 10:37:53

czechImenhotep
Tak čim víc jich tam dáš tim líp. A pokud tam dáš ty kovový tak ty maj špiciprávě kvůli tomu aby se to líp nasouvalo ale musí to být poměrně přesný. Jinak se tam daj dát zespod ještě takový spojovací klipy aby to drželo u sebe. Nějaký to opírání to snese, ale zase ne moc. Pak je na zvážení jestli tu desku neudělat menší aby přesah nebyl tak velkej.

12.8.2019 10:41:28 | Upraveno autorem (porovnej)

som
To je taky fakt. Já mám doma taky desku na stole s tím, že se po každém hraní sundala a strčila za skříň. Ale teď už tam je pořád a nikomu to nevadí :D

12.8.2019 10:44:01

IKEA
Tiež mám stôl Bjursta z IKEY, ktorý sa dá veľmi ľahko roztiahnuť zo 140 na 220 cm. Ak si odmyslím klasického Warhammera, tak na ňom nie je problém hrať čokoľvek, čo mám od Scythe (zatiaľ som mal možnosť v pätici, ale i šiesty by sa vtesnal), Rising Sun, 7 divov sveta (v plnom počte) či Root.

12.8.2019 11:56:12

:)
Děkuji za postřehy. Nandávat tak 2x za měsíc. Že by tam zůstala natrvalo nehrozí kvůli rozměrům, zneprůchodní to kuchyn s obývákem, nikdo tam nebude pořád běhat skrz kuchyňskou linku. V zásadě mohu koupit desku, upravit ji na díly a pak se uvidí, řešitelné to je.

12.8.2019 12:02:35 | Upraveno autorem (porovnej)

Bjursta z Ikei stačí
Ahoj, já tu čtu trochu s nadšením, trochu s hrůzou a trochu s údivem všechny ty nápady na zvětšení hrací plochy. Máme doma obyčejný jídelní stůl za 2.999,- Kč z Ikei a už nerozložený 85x140 zvládne velkou většinu normálních her. Pro ty velké ho rozkládáme na 85x180, vleze se k němu 8 hráčů a jen jednou nás nějaká hra přinutila využít max. velikost 85x220 (už bohužel nevím, která to byla). Připadá mi, že větší stůl už by musel vypadat jako ten co mělo Fighter command během WW2 v Anglii jak tam posouvali ty vlaječky s leteckými svazy, ne? :-))

12.8.2019 12:43:33

:)
Na 85*160 se toho sice vejde...do momentu než vyndáš KS edici conana, která má dvě krabice, na stůl položíš pravidla se scénářem a začneš vyndávat plata s figurkami naskládaná na sebe. Veškeré křupky a pití jde v prvním kroku ze stolu pryč. Po setupu jdou pryč krabice, běda jak v nich něco potřebuješ. Obdobně u Eldritch hororu má postava se specializací na nákupy/kouzlení beznadějně zaskládaný svůj pruh a musí to rovnat tak aby se vešlo. Claustrophobia 1643 - protihráč kladl chodby tak aby se to vešlo na stůl.

Pokud chceš "jen" hrát hru tak O.K. Pokud nechceš šibovat při setupu s pitím, křupkami, krabicí, pravidly a chceš aby hráči neskládali komponenty tak jak chtějí a ne na co mají prostor a nesmrdělo to převrhnutím sklenice, tak to lehce obtěžuje. Hlavně ta šíře 85 cm je prostě limitující a je to za mně nutné minimum. Na druhou stranu jestli těch 130 cm na šířku není už moc z hlediska dosažitelnosti plánu apod.

Ještě níže odkazu na Gamemat.eu, asi bych dal na doporučení výrobce a děti k tomu raději nepouštěl. 13 Kg hmotnost, únosnost 25 kg.

12.8.2019 14:14:55 | Upraveno autorem (porovnej)

Addam
S hrůzou? :D Dotaz byl zda nejsou nějaké nápady na vyřešení problému. Tak jsem napsal co mě v rychlosti napadlo. ;) :D Jinak jsem z práce už zvyklej nedivit se co si lidi navymejšlej, je to pohodlnější ;)

12.8.2019 21:06:17

šířka stolu
czechImenhotep:

Hele, myslím, že šířka 130 už je moc, sám mám desku širokou 110 a vzhledem k faktu, že nepotřebuješ dosáhnout na druhou hranu stolu, kde už se nacházejí buď výsostné materiály protisedícího spoluhráče nebo sklenice a misky s brambůrky, jsem s tou šířkou spokojený. Ještě bych si asi dokázal představit rozšíření, ale tak na max. 120cm.

Ono hlavní problém s těmi standardními rozšiřovacími stoly je v tom, že jsou to takové nudle s poměrem 1:2. V podstatě chceš desku s poměrem stran 1:1,5 +/-.

12.8.2019 21:42:52

Addam
Jak píší jiní, problém je v tomto případě "nudlovitost" stolu. Je fakt, že běžně hráváme u kolegy na relativně malém konferenčním stolku (odhadem 120 × 60), ale také kvůli tomu často musíme udělat dost kompromisní rozmístění komponent a hráčských prostorů...
Doma mám celkem pěkný jídelní stůl (z Kiky), který není tak úzký, ale bohužel nedám z hlavy rozměry. Přibližně je to něco jako 100 × 150 - u toho se hraje celkem pěkně, ale bohužel není rozkládací, takže u větší věci mám pak krabice s momentálně nepotřebnými komponenty vedle na židlích apod. Ale většinou mnohem lepší jak stolek u kamaráda.
Podle mého názoru je optimální stůl s herní plochou 120 × 180 + třeba malý (10 - 15 cm do stran) vyvýšený (max 5 cm nad plochu) okraj s možností držáků na nápoje, které u hry vidím fakt nerad na stole.

13.8.2019 08:11:15

Jiří kmotr
A ty kovovy se kolicky se daji pouzit jako vodici body pro vrtani protilehlych der. Ale chce to mít na rovném povrchu,abys to neměl zubaty. Jinak dal bych tam nejaky delší dreveny, ale nejsem z řemesla, takže možná kovovy budou lepší. Kup si klasickou hranu, co se lepí na chemopren a nejdřív to kolem dokola ohran. Narizni precnelky proti kousku dřeva a dolom. Zbytky zabrus do ztracena(tip-hranu priloz k jedné straně a pak ořezávátko jen jednu). Pak teprve bych jednu desku navrtal nasadil kovové trny se spickou a prirazil k druhe(při velké desce nejlépe ve dvou, aby ti to sedělo). Trny ti ukážou, kde máš vrtat. Nakonec nezoufej, pokud ti to nebude přesně sedet. Je to drevotriska a ten vrták si možná pojede podle toho, jak moc je to v daným místě nalisovany (ale nemělo by to být nějaký extrém)

13.8.2019 09:08:42

som

czechIm...
Navrhuju nejdřív si ujasnit, jakou velikost hrací plochy potřebuješ.
Ne chceš, ale potřebuješ. Z vlastní zkušenosti vím, že je to diametrální rozdíl.

Jedna z možností:
Pokud bychom se pohybovali na cca 2000x1000mm (máme přesně takový a je to macek), znamenalo by to, že přesah by byl z každé strany 200mm na délku ( (2000-1600)/2 ) a 75mm na šířku ( (1000-850)/2 ). Těch 200 je sice hraniční, ale pořád by se to dalo. Jako materiál navrhuju i vzhledem k ceně bílé lamino 18mm (perlička) s abs hranou 2mm (teoreticky stačí i 0,5).
Ze spodu z masivu přišrubuj tvar, který bude kopírovat stůl (takže to nebude ujíždět) a zároveň prodloužení, které se "zahákne" o protější desku. Jen to pak musíš z boku zajisti - klidně jen čepem (skrz to prodloužení a vodící desku) - viz. https://1iq.cz/i/9Znhp/YS4w6.png

Edit:
pokud nefunguje odkaz na obrázek, dávám alternativu - https://pasteboard.co/IsuPH0S.png

13.8.2019 10:38:18 | Upraveno autorem (porovnej)

Moznost
Chalani ja sem to resil pred nedavnem, jezdime na chaty kde hrajeme ale stolu je proste malo.
tak jsem se do toho dal sam koupil jsem si desku v Dřevotrastu slepenou z vice mensich desek. Stala cca 600 kc. K tomu dokoupil nerezove hohy 6 ks aby byl stul vice stabilni.
Cena vsech 6 ks1400 kc. Na nohach je super ze ke stolu je na pevno prisroubovana patice do ktere jen zasunete samotnou nohu a dotahne se imbusem, plus je take stelovaci nohy na vysku, za 4 minutky je stul slozeny. Dal jsem na to 3 natery laku bezbarveho. Ma rozmery 180x120, primo delany na herni neoprenovou podlozku, konecne mam na ten Rising Sun dost mista v 6 lidech.viz foto.
https://streetek.rajce.idnes.cz/Stul_na_hrani

13.8.2019 12:08:42

Som

Má pravdu. A s tím zahaknutim to bude jednodušší, než se trefovat těma spuntama.

13.8.2019 13:33:26

Toneckrmelec & Som
Toneckrmelec
Přesně jak říkáš trefit kolíky proti sobě je docela dost obtížné. Ne každý má možnost použít kolíkovací lištu. Určitě je nejlevnější obyč dřevěný kolík ale časem se může lamino v hraně vydrolit a už to nebude tak držet. Oproti tomu naj ty kovový kolíky pouzdro do kterého zajížděj takže je to trvalejší.
ABS hrana je určitě nejlepší možnost co tam na hranu nalepit ovšem problém je že ta silnější (2mm) se blbě zabrušuje poukud nemáš olepovačku s frézováním hran nebo ruční frézku. (tím netrvdím, že to nelze bez toho ;) ) Mimochodem u dodavatele se dá objednat už olepená naformátovaná deska ale takový kusy řežou z celé desky o rozměru 2070x2800mm a kupuješ celou desku takže to je pro obyčejného člověka blbost.
PS: já z oboru jsem ;)
Som
Co se týče barvy je určitě nejlevnější bílá, kde neplatíš za tisk dekoru. Ovšem bílých lamin je x druhů a variant a některé jsou dost drahé.
Něco takového jsem měl na mysli akorát tam je pak problém se skladností ;)

13.8.2019 17:02:01

Linnmon
Za sebe můžu doporučit stolní desky ikea Linnmon. Mám takto dva stoly 200x60, přes to přeřazený gamemat na skrytí příložné hrany, a dostanu se na šířku luxusních 120cm na větší hry. Na menší hry odsunu jeden stůl jednoduše stranou. A pokud někdo nemůže mít kvůli místu stoly neustále roztažené, tak nohy jsou jednoduše a rychle šroubovatelné na jeden závit.
______________
aka WantonDuke

13.8.2019 17:32:31

som

jirigodfather
U nás (tam kde brávám) to funguje tak že bílá perlička (celá plotna vyjde na cca 900,-) je nejpoužívanější materiál, ze kterého se dělá moc a mají ho stále naskladněný. Účtují mi tedy jen to, co opravdu odeberu. Samozřejmě pokud je to nějaký speciální dekor, musím zaplatit celou tabuli, ale to už je na domluvě se stolařem.
Takže já objednávám formátování i s nalepením hran a doma jen montuju.

Jen nerozumím tomu s tou skladností? Ať to uděláš jak chceš, pořád musíš někam schovat dvě desky...

PS: z oboru nejsem, jen do toho fušuju :-D

14.8.2019 10:29:27

panty na složení desky
Když se nám tu ta diskuse tak pěkně rozjela, nevíte, kde sehnat/objednat vhodné "stolové panty"?

Příklad: Zaujala mě deska 100 × 60 cm v Ikea - https://www.ikea.com/cz/cs/catalog/products/00251135/#/00251135 - Když vemu 2 a pantu je spojím na delší hraně, tak dostanu rozkládací desku. Nohy vím jak bych udělal, ale nevím jak na ty panty.

Vyřešilo by mi to ukládání "druhého" stolu. Nohy bych měl schované pod stolem a po rozevření bych je vysunul a podložil jimi podložil vyklopenou desku. Měl bych variabilně 100 × 60, nebo 100 × 120 stůl. Do malé klubovny na menší hry dostačující :)

Edit: Když jsem se zeptal, tak jsem to hned našel. Například zde - https://www.eben-kovani.cz/zaves-nabytkovy-stolovy-k-zapusteni-p9322/

14.8.2019 10:36:16 | Upraveno autorem (porovnej)

Vybíráme z Bazaru

Weather machine
Weather machine
Akt. cena: 3590 Kč
Končí za: 20 hodin

Nejnovější otázky

další >>

Offcanvas