Barvení - vrchní vrstva - lodní lak?

Čau.
Co jsem četl v diskuzích, používáte jako vrchní ochrannou vrstvu bezbarvý lak ve spreji. Sám jsem si toho ještě moc nenabarvil, tak se chci zeptat, jestli je to opravdu kvalitní ochrana. Proti potu, mastnotě a případně i nechtěnému odření jedné figurky o druhou (mám na ně sice krabičku, kde je vše od všeho odděleno molitanem, ale člověk nikdy neví).
Známý dělá se dřevem a doporučil mi lodní lak. Díky je extrémní tvrdosti. Zkusil jsem ho aplikovat na vyrobená města z Osadníků (2 se nějak ztratily) a fakt je ten, že odolnost je maximální. Bohužel lak není čirý, ale má lehce žlutavou barvu. Takže moje druhá otázka: jestli s ním někdo děláte, lze ten zákal nějak zredukovat? Například zředěním? Nebo problém není v hustotě, ale bude takový vždy?
Díky za názory.
8.8.2011 12:08:58

Vrchní vrstva
Ahoj,
nespecifikoval jsi, na ochranu čeho má lak sloužit. Nejdřív něco k lodnímu laku: lodní je proto, že má být aplikován na předměty, které přichází do přímého styku s vodou - takže je tvrdý a nanáší se v poměrně tlusté vrstvě.
Takže jestli chceš lodním lakem chránit barvené figurky (třeba do BattleLoru, atp.), tak hodně štěstí, protože sice budou chráněné, ale zmizí jim detaily (lak je zalije). Co se týče nažloutlé barvy, to je vlastnost laku a ředěním ji výrazně nezměníš. Chce to spíš koupit lak od jiného výrobce.
Ale opět - na figurky je nejlepší sprej, protože vrstva laku je pak hodně tenká - na konkrétní lak se zeptej lidí, kteří barví, určitě s tím mají více zkušeností.

8.8.2011 13:41:53

Aplikace
To jsem neřekl, protože potřebuji ochránit jak dřevěné domečky z Osadníků, tak nádherně namalované figurky z WoW: TBG. Teď se nechválím. Dělal mi je brácha. Což je právě ten problém. Pokud bych si je uměl namalovat sám, tak si drobné poškození opravím. Takhle ale musím otravovat ho a to je na opravdu HODNĚ dlouho. Proto potřebuji kvalitní ochranu. (Že bych je dal do krabice a zamkl do skříně? : )

8.8.2011 15:54:14

vallejo
ja maľujem tiež WoW TBG figúrky (fotky čo mám postnuté su nenalakované) a používam priehľadný matný lak od Valleja. Nanášam ho štetcom , lak je z počiatku biely ako mlieko a pení, no ako náhle uschne tak zpriehľadne. S lakmi v spreji skúsenosť nemám.

8.8.2011 16:18:18

lak
Já na figurky pouzivam matny lak od Genius Pro ve spreji. Plechovka stoji 120kc, mají to v Baumaxu a nic se mi zatim neposkrabalo. Stríkam 3 tenké vrstvy zhruba 2minuty po sobe. Pak to tak den schne. Je o tom urcite nejaka debata u diskuze o malovani figurek.

8.8.2011 16:25:26

Genius Pro
Ano. O něm jsem tady četl hodně. Ale taky se někdo zmiňoval, že se některé barvy a materiály nemusí snést. Brácha konkrétně použil barvy Revell. Máš s nimi vs. Genius Pro zkušenost? Dobrou zkušenost? :)

8.8.2011 18:37:48

to Špatňák
Asi by nebylo od věci kdyby sis v sekci "Články" přečetl článek od Dansemacabre nazvaný "Rychlokurz barvení (nebo kurz rychlobarvení, jak se to vezme)"

8.8.2011 22:51:00

Špatňák
Ja pouzivam lak od Army painteru (Anti-shine) a jsem s nim nadmiru spokojen. Mohu jen doporucit. Figurky jsou odolnejsi, detaily se nezakryji, staci dve tenke vrstvy.

8.8.2011 23:35:51

Lak
Protože jsem nějak nemohl sehnat Genius Pro vícekrát zmiňovaný zde na foru, zariskoval jsem a vyzkoušel od Dupli-Coloru AQUA High Quality Lack spray - koupeno v Hornbachu. Je to jakýsi eco-friendly lak s nižším obsahem rozpouštědel, do 20 min. po nanesení ho lze odstranit vodou a mýdlem, na dotek suchý cca po 2 hod., odolný vůči vlivům počasí po 5 dnech (informace z obalu). Po prvním nanesení jsem se lekl, protože udělal klasický snowy efekt, ale po zaschnutí zcela zprůhledněl i ve více silnějších vrstvách a je perfektně matný (na figurce skoro ani není poznat že je nalakovaná - viz. např. moje figurky u Talisman:The Highland nebo 3 mušketýři). Na ohmatání se zdá odolný. Ale zatím nevím jak to bude vypadat třeba za rok.

13.8.2011 10:08:41 | Upraveno autorem (porovnej)

Vybíráme z Bazaru

Architekti Západního království
Architekti Západního království
Akt. cena: 990 Kč
Končí za: 4 dny

Nejnovější otázky

další >>

Offcanvas