nepřihlášený

přihlásit

registrovat

Barvení figurek - DO JEDNÉ BARVY

Potřeboval bych poradit s barvením figurek dle popisu níže:

War of the ring – u této hry jsou dvě armády - jedna z modrého plastu, druhá z červeného viz foto v odkazu
https://i.ytimg.com/vi/sx15eTtzCTw/maxresdefault.jpg
Nicméně každá z těchto armád se dělí ještě na několik národů, které je třeba v průběhu hry rozlišovat. Proto bych chtěl pro přehlednost hry tyto národy JEDNOBAREVNĚ ODLIŠIT. Potřebuji tedy nabarvit cca 6-8 národů úplně jinou barvou. Každý národ se skládá průměrně z 20 figurek (+/- 10).

Všechna videa a diskuze, co jsem našel se zabývají barvením figurek do detailů a proto nejsou pro toto vhodné. Jsem sice manuálně šikovný, ale s barvením figurek nemám zkušenosti. Proto potřebuji od zkušenějších navrhnout vhodné řešení či varianty, jak by něco takového řešili oni, aby to bylo kvalitní, relativně rychlé a přitom levné (barvy nemám, vše budu muset koupit). Díky za radu.

Upraveno autorem (porovnej)

17.9.2019 10:35:12

Lamkal

Super příspěvek a krásné shrnutí. Skvělý.

7.10.2019 10:35:59

Jak na to:

Již jsem odzkoušel některé věci a nakonec jsou pro nezkušeného člověka pouze tyto řešení:

1) Nakoupit jednotlivé barvy ve spreji a stříknout figurky přímo (150 Kč/sprej) (http://www.pkmodelar.cz/plastikove-modely-barvy-humbrol-spreje). Stříknutím barvy do kalíšku pak můžete pomocí štětce nabarvit vlaječky nebo podstavce velitelům. Pro efektnější figurky následně po zaschnutí můžete použít Wash aby vystouply kontury. Tato varianta je rychlá, pěkná a relativně levná, zbyde vám spousty sprejů i na jiné využití. Asi nejlepší poměr cena/čas/vzhled.

2) Originál základový sprej Citadel Spray: Grey Seer, nebo Wraithbone (350 Kč) + barvy Citadel Contrast (150 Kč/barva) – velmi drahá varianta, ale výsledek s moc pěkným prokresem. Vše musíte prvně šplíchnout základovkou a pak už barvíte jednotlivými odstíny. Citadel Contrast jsou hodně řídké a na začátku je musíte opravdu dobře protřepat. Při malování barva nezanechává mapy a přechody se rozlejí po celé ploše do ztracena. Citadel kontrast jsou efektní, ideální pro toto jednobarevné malování, nejlepšího vzhledu ovšem dosáhnete variantou 4.
Vybrané barvy pro malování na WOTRa (částečně kopírují barvy hranic jednotlivých národů):
http://poustevnik.cz/wp-content/uploads/Barevnost-5.jpg
Zde pak video, jakým způsobem se barvy Citadel Contrast používají:
https://www.youtube.com/watch?v=VNS8SUTtkg4


3) Zaplaťe někoho, kdo to umí a udělá to za vás. Budete to mít hezké, bez práce a cenově to vyjde podobně jako varianta 2. Nebudete mít ovšem žádné barvy pro případné opravy do budoucna nebo na barvení čehokoliv jiného.Nevhodná řešení:

4) Použít barvy Vallejo: Game Color příp. Citadel: Base (cca 70 Kč/barva). Jedná se o základovou barvu, která jde natřít přímo na figurku. Sice to funguje, nicméně nátěr sám o sobě nevypadá moc efektně. Není zde žádný prokres detailů a figurky působí až příliš jednolitě (to už mi přijde hezčí výsledek u varanty 1).
Malování tímto způsobem nejde moc ojebat a aby to vypadalo opravdu dobře, musíte stejně použít klasický postup barvení tj. základový sprej + barvu + wash a to je opravdu hodně práce. Ti, co s barvením figurek věnují, budou preferovat tuto variantu, která ovšem pro dokonalý efekt vyžaduje praxi.
Příklad: https://boardgamegeek.com/thread/2008901/my-painted-wotr

5) Téměř jakákoliv sada akrylových barev případně Unikolky (cca 250 Kč) – je to sice levná varianta, ale je zde většinou málo odstínů, takže jednotlivé odstíny barev budete muset míchat a to nechcete viz vysvětlení níže "Na co si dát pozor".Na co si dát pozor:

- Otřepky na plastu – ty nejhorší otřepky odstraňte, nabarvením tyto otřepky vystoupnou a budou víc vidět. Menší otřebky klidně nechejte, stejně to nikdo nebude v tom množství zkoumat a při hře to nikdo neuvidí. Stačí k tomu ulamovací nůž a pilníček na nehty.

- Figurky odmastěte - před barvením nebo sprejováním, figurky vymáchejte v hrnci s teplou jarovou vodou. Pak dejte do cedníku, propláchněte čistou tekoucí vodu, dejte na utěrku či ručník aby uschlo a máte odmaštěno.

- Použijte základový sprej – pokud budete barvit štětci, použijte sprej, bude vám to mnohem lépe chytat a vrstvička barvami může být opravdu malá. Někdo používá běžný matný bílý od Duplicoloru (150 Kč), někdo používá originál od Citadely (350 Kč). Na YT se podívejte jak se správně sprej nanáší, abyste na figurkách neměli moc barvy.

- Figurky nebarvěte přímo v ruce – figurku jsou hodně malé, proto je lepší si je na něco upevnit abyste mohli figurkou pohodlně otáčet a nabarvit jí ze všech stran – jinak budete neustále zamazaní a prsty si budete barvu stírat. Já měl doma několik dřevěných kostek 5x5x2cm na které jsem vždy figurku přilepil tou nejlevnější oboustrannou páskou (musíte hodně přitlačit aby vám figurka při barvení nesklouzla). Ze začátku jsem dával na kostku pouze jednu figurku, později jsem na kostku lepil figurky tři – tj. na tři strany kostky jednu figurku. Po nabarvení jsem barvu nechal zaschnout a po té jsem opatrně ulamovacím nožem figurku odřízl. Musíte těchto kostek mít samozřejmě více. Ještě lepší než kostky jsou pak válečky já měl několik válečků o průměru 3cm a výšce 5cm, ale tam se vám vejde figurka pouze jedna, nicméně se s figurkou ještě lépe manipuluje.

- Barvy nemíchejte a kupte si přímo správný odstín - při míchání většího množství se barvy trochu zpěnily a práce s nimi byla nepříjemná a vrstva nesouvislá. Spotřeba barvy je o hodně vyšší, protože nikdy neodhadnete množství, kolik barvy namíchat. Stalo se mi, že jsem jednu figurku zapomněl nabarvit a naprosto stejný odstín už samozřejmě nikdy neumícháte. Už chápu proč mají ti, co barví figurky desítky odstínů. S mícháním barev mám velké zkušenosti, ale tady to fakt moc nejde.

- Pořádně zvažte v jakých barevných odstínech, chcete armády namalovat než je nakoupíte a začnete barvit. Je vždy lepší řídit se heslem "Dvakrát měř - jednou řež". Protože opravovat již nabarvenou figurku je pěkný opruz. Barevné odstíny musí být od sebe dostatečně rozeznatelné. Tmavé odstíny budou při horším osvětlení splývat, proto radši volte kombinaci např. modrá a světle modrá (než tmavě modrá), na plánu to i lépe vypadá.

- Barvy nakupte přes E-shop - v obchodě se vám často stane, že nějaký odstín, který jste si vybraly nemají. Vy si vezmete podobný a v konečném efektu vás to bude štvát, barva bude mít jiné vlastnosti a nebude to ani vypadat dobře. Vyhnul bych se i různým sadám barev, budou tam odstíny, co nikdy nevužijete nebo, co byste si sami nevybraly.

- Žlutá barva není krycí – nezapomeňte, že žlutá barva nikdy není krycí (platí i pro spreje), takže pokud pod ní nebudete mít podkladovou bílou - bude tato jiná barva prosvítat.

- Štětce - postačí vám obyčejné štětce značky Milan (v téměř jakémkoliv papírnictví) s přírodním vlasem. Je dobré mít i jeden velký štětec kterým můžete (pokud je suchý) setřít nebo odsát větší množství barvy.

- Použití laku po nabarvení je zbytečné - jednobarevná vrstva je souvislá a odolnější než u běžného barvení. Figurky skladuji v pytlíku pohromadě a k žádnému poškození nikdy nedošlo.

Upraveno autorem (porovnej)

7.10.2019 09:01:55

Díky

Díky všem, takže je tu několik řešení které jste mi poradili, nebo jsem někde po diskuzích vyčetl.
Pak jsem dám pro jakou variantu jsem se rozhodl a jaký budu mít vše i jaký je výsledek.

Někteří se mě ptali proč to nenabarvím klasicky všechno. No protože to k této hře opravdu nesedí, už jsem to takto na fotkách viděl a nevypadalo to dobře, ani přehledné, dokonce myslím, že je to horší než nynější rozdělení armád pouze na modrou a červenou. Přišlo mi, že armády se nabarvením slily v jednu nepřehlednou masu. U této hry je na relativně malé ploše celkem 8 národů a pro a potřebujete mít neustálí přehled kolik bojovníků jednotlivých národů máte a kde, kolik jich je ještě k dispozici v zálohách, kolik velitelů, …. a rozdělení národů na jednotlivé barvy, je přesně to, co této hře chybí k dokonalosti.

Za dokonalý výsledek pak považuji něco takového:
https://boardgamegeek.com/thread/2008901/my-painted-wotr
Což je takový hybrid mezi čistě monochromatickým barvením a úplným barvením:

Upraveno autorem (porovnej)

20.9.2019 15:14:15

Moje amatérská metoda

Já to vyřešil následovně (tedy stále řeším, mám hotové teprve trpaslíky): nanesl jsem sprejem základku a pak udělal rychlý drybrush brnění a vousů, podstavec v barvě národa. Je to rychlovka, vypadá to hezky, není potřeba moc barev a přehledné to je díky barvě podstavce.
______________
aka WantonDuke

19.9.2019 09:25:19

Citadel Contrast

Ty barvy a hlavně výsledek vypadají opravdu dobře.
Je to ovšem velmi drahá varianta.
Objevil jsem krásné video, které demostruje barvy Citadel Contrast.
Pro úplné začátečníky.
https://youtu.be/HuRz_tVY8j4

Upraveno autorem (porovnej)

19.9.2019 08:30:12

Citadel contrast

Pokud Ti stačí jedna barva a chtěl bys aby to vypadalo lépe než jen obyč barevně nastříkané, tak se nabízí nové barvy Citadel contrast. Stačí nastříkat na bílo a pak napatlat jednu vrstvu této barvy a vytvoří Ti na figurce stíny a highlighty. Je to rychlé a bez práce. Jak to vypadá se můžeš podívat třeba zde:
https://spikeybits.com/2019/06/gws-contrast-paints-how-theyll-really-look-on-models.html

Upraveno autorem (porovnej)

18.9.2019 11:17:15

Rychlovka

Ahoj, já bych si je asi nabarvil klasicky, jelikož si barvím všechno, jednou je to tvoje hra, máš ji rád, tak proč si to prostě postupně v klídku nenabarvit, ikdyby to trvalo rok. Ale jo, je to tuším cca 200 mrňousků, nemalá investice do barev a každý na to prostě není :)

Možná rychlá varianta, co by nemusela vypadat špatně:
1. základový sprej dané barvy
2. armypainter quickshade - namočíš figurku, lepší je ji spíš natřít štětcem, ale jde tak i tak, jak to uschne udělá ti to hezký efekt jako wash, zvýrazní to figurku a její tvary, jen to hodně smrdí než to uschne, na to bacha (https://www.fantasyobchod.cz/army-painter-quick-shade-soft-tone-stinovaci-roztok-svetly-p-12166.html)
3. stříkneš matným lakem, protože ten quickshade je dost lesklý, ale to už záleží na tobě jak se ti to líbí

18.9.2019 09:33:55

lamkal

Já bych teda využil značky které se přímo specializují na figurky
Značky jako Games Workshop - Citadel, Army Painter, Vallejo, atd.. se na to specializují..

Figurky se malují stylem že se nanese základový sprej (nejčastěji značky Army Painter, nebo GW Citadel) a později se nanášejí druhy barev podle technik a zvoleného efektu..

Nakonec se figurka zalakuje matným sprejem (Army Painter, nebo GW Citadel) ) nebo lakem na štětec Vallejo..

Figurky mají vždy jemné detaily pro to se tyhle prostředky a barvy používají...

..takže probůh vodou ředitelné akrylátové barvy a ne žádný Revell nebo Humbrol atd...

Jinak v tvém případě by klidně stačilo jedna vrtsva základového spreje a poté zvolit buď nějaký jednoduchý barevný
schéma a následně nanést nějaký Shade (Wash) od GW Citadel nebo Quickshade od Army Painter (dělají je ve spoustě odstínech)


jinak pokud by jsi chtěl tak Deskofobie má zajímavý návody pro začátečníky jak na barvení figurek..

https://www.youtube.com/watch?v=ya5s3DfxCNg&list=PLiezU5nL9zzUUCsbSMEmU-0BeXNReeMWK&index=5

Upraveno autorem (porovnej)

17.9.2019 13:38:13

Stříkání barvou ve spreji

Pokud to nechceš malovat, což i kdybys měl barvy byl vzhledem k množství figurek slušný opruz, tak být tebou těch 4-6 národů přestříkám základovou barvou a nemusíš se s ničím matlat a mordovat.
Budeš to mít jednoduše a rychle nabarvené, barvu si zvolíš-objednáš, jakou budeš chtít. Tuplem, pokud nic nemáš a stejně bys kupoval pouze na tuhle jednorázovou záležitost. Tady koupíš pixly, nemusíš brát jednotlivé barvy a štětečky a kde co dalšího..
Výsledek stejný, vyjde tě to levněji a nebetyčně rychleji.

Barvy se prodávají ve sprejích, jsou od výrobců klasických plastikových modelů - Humbrol, Revell, Tamyia. Používají se na větší plochy u modelů letadel, lodí, tanků..
Mají různé barevné odstíny, naprosto není důvod se toho bát, na rozdíl od většiny lidí, co jedou citadel/vallejo vodou ředitelné barvičky, já jedu tento typ barev a ani jedné figurce se nikdy nic nestalo - poškození atd.
Chce to jen nacvičit si gryf, abys nenanášel barvu v moc velké vrstvě (aby zůstaly vidět detaily) a k tomu ideálně venkovní bezvětrný prostor. Já si miniaturky stříkám za barákem v bezvětří, kdy je postavím na kraj krabice od bot, přece jen ta barva létá i okolo.

Cena cca 140-160 Kč za plechovku barvy ve spreji, kde ti toho hromada zbude.

Např:
http://www.pkmodelar.cz/plastikove-modely-barvy-humbrol-spreje
https://www.mpmshop.cz/spreje?page=1#products
atd atd.

Případné dokončení např. shady pak není problém, nijak ta kombinace dle mých zkušeností nevadí, opět, dělám běžně.

Upraveno autorem (porovnej)

17.9.2019 12:30:56

Jak

Měl jsem první edici wotra, kde jsem si figurky nabarvil. Osvědčilo se mi, nabarvit je celé a podstavce pouze u kapitánů jednotlivých národů.
https://www.imgup.cz/images/2019/09/17/44295.jpg
Je to tak 10 let, co jsem to dělal, tehdy jsem prostě jen figurku bez základovky napatlal jednotlivými barvami.

Vide v odkazu mi asi pomůže. Šlo mi ale o to doporučit jak by to řešil někdo jiný. Berte že jsem laik a požadované informace jsem prostě bohužel nedohledal.

Např. mám použít základovku a pak napatlat barvou, nebo můžu barvit barvami přímo. Pokud použít základovku, pak originál nebo stačí autolak. Nebo vše radši stříknout různými odstíny autolaku. Má smysl používat na toto ještě wash, když nejsou detaily figurek moc kvalitní. Když koupím pár základních barev pak radši míchat? Přeci jen figurek každého národa je dost, abych odhadl množství a namíchal pak správný odstín. Nebo se na to vykašlat a někomu to zadat ať to nabarví, protože nákladbudou tak vysoké, že to bude lepší.

Možná bych do budoucna chtěl i upravit Twilight Imperium, kde chci jen prohloubit kontury jednotlivých lodí. Musím je všechny znovu stříknout základovkou a barvit nebo jen stačí napatlat miniatury, které jsou v jednotlivých barvách plastu a bude to mít prohlubující efekt.

Upraveno autorem (porovnej)

17.9.2019 12:20:33

odstíny

No paleta od GW má hodně odstínů na první pohled rozlišujících. Otázka je jak to potom shade zmírní. S kombinací značení na podstavci jak uvedl Khalashnikovf by to mohlo byt ok. Taky jsem nedávno koupil WOTRa tak v budoucnu budu něco podobného taky řešit :)

Upraveno autorem (porovnej)

17.9.2019 11:52:01

Barvy na WOTR

Já sem to řešil tak, že jsem okroužkoval barvy národů dle mapy na jejich podstavce. Tedy trpaslíci mají světle modrý kroužek kolem jejich podstavce, rohan to má zelené, haradský to maj oranžový, atd.
Ty by ses defakto mohl držet stejného schématu na jejich celou barvu.
Mordor barvit nemusíš, trpaslíky barvit nemusíš, rohan do zelené, elfy do tmavě zelené (nebo opačně?).

Tak bude mít každá strana rozdělené barevné téma na modro-zelenou proti červeno-žluté.
A takovýám figurkám mmj velice prospěje trocha Shade/Wash a barvy krásně vyniknou.

17.9.2019 11:48:23

jedno barevny

Zdar,
tahle jedno barevná technika se dokonce nějak jmenuje, ale nepamatuju se jak. Nicmeně snad ti pomůže tenhle týpek, vypadá to docela k světu.
https://www.youtube.com/watch?v=KoJgUdyO4vM

Upraveno autorem (porovnej)

17.9.2019 11:41:43

Odstíny

Nejsem si jist, že by odstín jedné barvy byl dostatečně rozlišující, obzvlášť při horším osvětlení, jednu barvu bych vyděl max. na dva odstíny. Je to epická hra a srdcovka, takže bych chtěl asi i jednotlivé národy rozdělit dle charakteristiky, např. Jižané - skoro černá či tm. hnědou, Rohané - zelenou, apod.

Upraveno autorem (porovnej)

17.9.2019 10:50:01

lamkal


A co prostě jednu barvu ve víc odstínech? Základ a pak shade..

17.9.2019 10:41:10