3D tisk

vzhledem k relativni dostupnosti zacinam premyslet o 3D tiskarne. myslim, ze 3D tisk ma ve vztahu k stolnim hram ohromny potencial. jen si to predstavte, tisknout si vlastni figurky a komponenty z plastu v kvalite prevysujici zpracovani cinskych tovaren. otazkou je, jestli treba jeste rok nepockat a zda-li by se nasli dalsi, kteri by 3D tisk umeli vyuzit a hlavne s tiskarnou pracovat. napadu na vyuziti mam spoustu, bohuzel ty sikovny ruce mi k tomu chybi. takze sup sem s navrhy a napady ohledne 3D tisku.
7.2.2012 09:57:58

to ozzy
To zni hodne odvazne, takovy projekt, jestli to tak muzu nazvat. :-) Ja do ted ani nevedel, ze neco takoveho existuje a zil jsem v domeni, ze na vsechny modely musi byt nejaka forma, ktera se pak vystrikne plastem nebo tak. Zalezi asi na software a pak sikovnem modelari, ktery v tom udela tu predlohu. Mas s tiskarnou jiz nejakou osobni zkusenost ve smyslu videl jsi ji v akci? Co vsechno a jak slozite veci v tom nekdo dela? :-)

7.2.2012 10:13:13

Neuvěřitelné
Pro totéž jsem se rozhodl cca před týdnem. Cena je sice 8 000,-, ale vzhledem k tomu, že stavba a odladění trvá cca 1/2 roku, tak to není tak hrozné.
Docela dobrý návod je tady:
http://jakub.serych.cz/t%C3%A9mata/reprap

Už jsem tomu člověku psal ohledně schopností tiskárny (hlavně úroveň detailů) - osobně si totiž nemyslím, že to bude probíhat ve stylu "stáhnu model figurky a vytisknu".

7.2.2012 10:15:05

Detaily
Dorazila odpověď:

------------------------------------
Dobrý den,
tiskárna je schopná udržet rozměry součástky do přesnosti řekněme 0,5mm (i méně). Ale u tisku detailů hrozně záleží na jejich umístění na výrobku. Pokud bude nos figurky z Vašeho příkladu tištěný z půdorysu hlavy (místo kružnice se bude tisknout kružnice s drobným výstupkem nosu), pak to bude relativně dobré. Pokud ovšem u výstupku bude nějaký ostrý úhel (třeba tisk boltce ucha, když už jsme u tohoto příkladu), nebude ten úhel příliš čistý a možná bude potřeba po tisku výrobek doupravit skalpelem.
Kdyby se hlava tiskla v poloze jako když člověk leží na zádech, bude s droboučkým nosem zřejmě značný problém. Tisk si nejlépe představíte, jako kdybyste z tuby mačkal zubní pastu a přitom s tím rychlými cukavými pohyby pohyboval nad nějakou podložkou. Pasta se bude v ostrých úhlech různě vybulovat a nebude to ideální. Přitom zastavení/rozjíždění mačkání pasty má také značnou setrvačnost. Proto by ten nos v ležící poloze hlavy byl zřejmě značně problematický.

Výrobky mají vždy vroubkovitou strukturu, i když ta moje prvotní píšťalka je extrémní případ. Byla to prvotina, dnes už mám tiskárnu lépe vyladěnou a vytiskl bych jí určitě mnohem lépe, vroubky by byly drobnější a více slité dohromady. Rozhodně se ale tenhle druh tisku hodí spíše na "technologické" součástky než na součástky, jejichž hlavním cílem je perfektní vzhled. Občas jsem na netu narazil na různé postupy pro zkvalitnění povrchu (různé máčení v acetonu, broušení atd.), ale protože já tisknu právě ty technologické věci, nevěnuji tomuhle tématu pozornost.

Mějte se pěkně
Jakub Šerých
------------------------------------

Takže bavíme-li se o tiskárně RepRap, bude po vyladění fajn na větší figurky (dejme tomu do měřítka 1:50), popř. na "technické" věci bez přílišných podrobností. Na druhou stranu "krmí" se to stejným plastem, ze kterého se vyrábí Lego, takže výrazně kvalitnějším než čínská výroba z měkčeného PVC.

Jiné 3D tiskárny jsou bezesporu výrazně kvalitnější, ale taky stojí 6 000 USD a více, což nedám ani náhodou.

Suma sumárum - RepRap si do konce roku postavím, ovšem nelze od toho čekat zázraky - stále je to spíše technologické demo, než profesionální produkt.

7.2.2012 11:24:13

kickstarter
Už se jich pár objevilo i na kickstarteru - před časem nějaký vlastní návrh http://www.kickstarter.com/projects/printrbot/printrbot-your-first-3d-printer teď Prusa-Mendel reprap http://www.kickstarter.com/projects/snab/upgrades-for-your-prusa-mendel-3d-printer s kovovýma součástkama. Ceny o něco vyšší, tak 10-15 tis. podle variant, na druhou stranu by to mělo být snad vychytané, u té aktuální verze se za vyšší cenu dá pořídit i složená a zkalibrovaná verze, takže se asi dá ušetřit dost času.
Cena sama o sobě asi nebude problém, ono by se určitě našlo deset lidí, kteří by se složili, spíš je otázka, jestli je někdo, kdo dokáže v nějakém CADu, nebo něčem podobném, navrhovat modely, a někdo, kdo má dost času si s tou "tiskárnou" hrát, protože zvlášť ze začátku to asi nepůjde moc lehce.

7.2.2012 12:47:09

ad tiskárna
No myslím, že bude ještě nějakých pár let trvat do doby než to bude použitelné. Když jsem viděl tu píšťalku, tak mám dojem, že figurky pro deskovky vy vypadaly jak sada panáčků Michelin :). Pokud bych měl ještě čas věnovat nějakým nastavováním, kalibrací a zkoušení nějaké DoDo (dodělej doma) tiskárny, tak bych si už vůbec nic nezahrál.

... jinak nápad je to dobrý, ale myslím si že pro běžné účely nepoužitelný.

7.2.2012 13:59:02 | Upraveno autorem (porovnej)

poznamka
Tak ono jeste zalezi, co mel ozzy tou relativni dostupnosti na mysli. My se tu bavime o "tiskarne" za cca 15 tisic a on muze mit na mysli kousek za 150k. Jsem zvedavy, co z nej vypadne. Kazdopadne by me i hodne zajimalo, jestli to je nejak provazane s temi CAD SW, jak tu psal amis nebo podle ceho to tiskne.

7.2.2012 14:39:46 | Upraveno autorem (porovnej)

ad Vojta
Vojta samozřejmě uhodil hřebíček na hlavičku. Samozřejmě, že existují přesné 3D tiskárny na kterých jdou dělat zázraky. Jenže jejich cena má mnohem víc nul, než si kdokoli kvůli pár figurkám může dovolit.

7.2.2012 15:14:43

princip
Ma vubec nekdo predstavu, jak ta tiskarna tiskne? Ja si nejak nedokazu predstavit ten 3D tisk totiz.... jestli to nejak reze, vypaluje nebo jak si to mam predstavit. :-)

7.2.2012 15:25:49

to Vojta
Když tak se mrkni na nějaké obrázky. Je to v podstatě tryska, která ve vodorovné rovině objíždí kolem dokola a plive roztavený plast. Vždycky naplive nějakou vodorovnou vrstvu a celý mechanismus se pak posune o kousek výš a začne plivat dalšé rovinu. Proto jsou u levnějších tiskáren ty jednotlivé roviny (vrstevnice) rozeznatelné a jak jsme už psal figurka pak vypadá jak panáček Michelin. Plast se bere z cívky takové struny, která vypadá jak struna do sekačky na trávu a taví se až v té trysce. Je to taková dynamická tavíí pistole co jezdí kolem dokola a posouvá se ve svislém směru.

7.2.2012 15:33:19

3D tisk
no co ja koukal, tak by v uvahu prichazela masinka tak za 70. ovsem je tu otazka vyuzitelnosti. muj zamer by byl mit to taky trosku jako investici, aniz bych predpokladal, ze si to na sebe vydela... idealni (s nikym nediskutovany) pripad by byl mit to treba v tomovkach, kam by si lidi mohli chodit tisknout, chce to ovsem mit podporu mezi "vyvojari" sablon. jen pro predstavu, kolouch ted dela na lodickach do flying colors, tady by sla cela flotila nasekat behem par chvil... a tech moznosti je hodne, jak si vytunit svoji oblibenou zetonkovku.

7.2.2012 15:51:35

3d tisk
Touhle problematikou jsem se jednu dobu vice zaobiral, jak uz tu byly zminene projekty, tak se da poridit zhruba od 10tis. problemem je vsak kvalita tisku, ono tato technologie formou "zubni pasty" ma sve maxima, jednak ve kvalite a jednak ve tvaru, ktere jsou schopny vytisknout. Jestli se nepletu, tak jeste stale neni v teto levnejsi variante pouzivat dvou materialu s tim, ze by se jeden "odplavil" tzn. kuzel udelate pouze se zakladnou dole a uz ne opacne.
ale jak tu psal ozzy79 tak pokud nejaka skupina lidi poridi tiskarnu, tak verim, ze se najdou nadsenci, kteri by u nich tiskli. Zalezi ale na nakladech i na tisk, jestli se nepletu, tak mi pritelkyne (studuje architekturu na CVUTu) vypravela, ze maji k dispozici na skole 3d tisk a 3d scan, ale ze si nejaka jeji kolegyne nechala tisknout nejaky specialni tvar modelu velikosti vajicka a cena za material 2tis. korun. Za material se plati za objem, tvar uz je vicemene fuk.
Takze z meho pohledu je idealni podobna vec na tvorbu originalniho kusu podle ktereho se pak udela forma na odliti.
Uprimne pokud je clovek aspon trochu sikovny, tak se silikonem, modelovaci hmotou apod jdou delat divy.

7.2.2012 16:53:25 | Upraveno autorem (porovnej)

Dotaz na ozzyho
Jeste jsem se chtel zeptat, co vsechno o te masince uz vis? Mas nejake informace, jake to ma rozhrani z hlediska pripojitelnosti s PC nebo tak? V dnesni dobe si myslim, ze by to nemel byt problem a bude to klasika pres USB nebo neco kompatibilniho s PC, takze v ten okamzik by asi nebylo co resit.
Potom prichazi muj druhy dotaz, jestli vis, jaky SW je k tomu zapotrebi pro nakresleni si predohy, podle ktere se vytvori dany model. Coz si myslim, ze dost rozhodne o dalsim postupu. Kdyz to bude nejaky CAD, tak potom asi budes hledat nekoho, kdo v danem CADu umi (coz nemusi byt problem, dneska takovych lidi je mraky), ale zaroven je asi trochu zdatny v grafice, aby umel vytvorit danou postavu se vsim vsudy (coz uz zase problem byt muze a dost velky, protoze si myslim, ze hodne umelcu s CAD SW moc neumi, maji jine nastroje). Nebo ten SW je graficky, neco jako Photoshop, Corel, 3DS MAX nebo podobne a potom spis budes heldat toho grafika, modelare atp. Nebo obecne o jaky SW se jedna a treba se najde nejaky nadsenec, kutil atp., ktery se s tim rad nauci, protoze ho to bavi a zajima. :-)

8.2.2012 07:10:43

Vojtech Musil
Na procaku je naflashovan jen drobny boot programek, pak uz to komunikuje pres usb, jsou primo softwary jednak pro nastaveni a zaroven dalsi pro prevod z 3d formatu(ocekavam jednak cad, ale urcite i 3dstudi max, maya, rhinoceros apod) na format co potrebuje komunikacni software.
Zajimava stranka s jiz hotovymi modely je http://www.thingiverse.com/
pro ukazku manual na sestaveni verze prusa-mendel http://garyhodgson.com/reprap/prusa-mendel-visual-instructions/

8.2.2012 12:33:50

to Bajn
Tak v ten okamzik to je super, jestli to schrousta model od cehokoli. :-)

8.2.2012 12:47:14

vhodnejsi tiskarna
myslim, ze pro nase pouziti je spise vhodnejsi jiny typ tiskarny
http://www.youtube.com/watch?v=o2uy6WaGhxs&feature=related
http://3dhomemade.blogspot.com/
http://3dlprint.com/
jestli jsem pochopil spravne, tak pomoci bezneho dataprojektoru se po jednotlivych vrstvach osvetluje fotocitlivy resin (pryskyrice) a postupne se model vytvari. Ve velkem odpadaji problemy co se tyka tvaru co ma reprap.
A hlavne moznost detailu je naprosto neuveritelna. Cena zarizeni cca jak reprap, problem je cena toho fotocitliveho resinu, vsak juknete na to video

8.2.2012 16:15:34

Bajn
Já znám právě jenom tyhle resinový "vysochávače" a pak ještě podobný, kde se místo tekuté používá prachová varianta. Otéhle tubové reprap čtu poprvé a ten rozdíl (z mého pohledu downgrade) mi úplně vyrazil dech. Nicméně je to takhle jako se vším. Čím vyšší výstupní kvalita, tím vyšší vstupní náklady. Nevím jak moc je to realizovatelné, ale držím vám palce, pánové.

8.2.2012 16:32:26

Havelock
Ta "prachová" varianta, mohlo by to být tohle?
http://www.youtube.com/watch?v=Dw82KSzvkAs&feature=related
Jestli to tak skutečně funguje, tak je to WOW. Podle toho co je vidět na tom videu se jedna figurka skládá z cca 1800 vrstev, ale nechápu, jak to že jim to z toho už leze v částečné barevné úpravě.

8.2.2012 18:14:37

prachove
no jestli se nepletu, tak ty prachove jsou nejdrasi. Jak pisete, cim je ocekavanejsi kvalita vetsi, tim je to drazsi.
Nejlevneji porad vychazi si to vymodelovat sam rucne a pripadne pak udelat formu :)

8.2.2012 19:54:09

stereolitografie
stereolitografie je ta metoda zpracovani fotopolymerni pryskyrice, tady ji ceska firma dodava, ale netusim cenu.
http://www.5m.cz/userfiles/file/Pryskyrice%20pro%20stereolitografii.pdf

8.2.2012 22:09:03

3d tisk stereolitografie
Vyborne zpracovana ukazka 3d tisku plus navod (urceno pro ukazku do vyuky)
https://nano-cemms.illinois.edu/materials/3d_printing_full
zkusim se zeptat chemiku jak slozita je ta sloucenina na sehnani

tak jsem schvalne zjistoval ty chemikalie a result je takovy, ze by mely byt volne dostupne k prodeji, nemeli by byt nebezpecne, pokud je clovek nevdechne a ze jsou mozna teoreticky karcinogenni (coz vzhledem k tomu, ze je to prezentovano jako skolni projekt bude jen bezne upozorneni), jak jsem z popisu pochopil. Tak hlavne jejich cena je vysoka, na to mnozstvi 100ml co je uvedeno v tom clanku je cena cca 1200. Coz by znamenalo, ze vytvoreni miniatury postavicky v normalnim meritku bude otazka rekneme 2-3 stovek podle meho odhadu. Uvidim co mi jeste odpovi firma 5m, kterou jsem tu zminoval v drivejsim prispevku, kteri maji pryskyrici podobnych vlastnosti uz primo namichanou, nevim vsak zatim cenu a prodavane mnozstvi. Byt to ale tak 1-2tis. za litr tak uz by to stalo za to.
Tudiz jeste jdu resit uroven moznych detailu reprap tiskaren, nebot tam by naklady na figurku byly cca max 10kc

14.2.2012 13:58:45 | Upraveno autorem (porovnej)

vysledek
Tak nakonec po spousty procitani a premysleni jsem se rozhodl pro reprap tiskarnu prusa-mendel http://reprap.org/wiki/Prusa
pripadne forum, kde to resim http://forums.reprap.org/read.php?221,69892
kdyz jsem to studoval, tak sice kvalita zatim urcite neni na urovni primeho tisku miniatur postavicek atd., ale na ruzne zetony, vychytavky atd super. Videl jsem soubory napr. k 3d osadnikum. Naklady na tiskarnu by mely byt cca 10-12 tisic s tim, ze elektroniku chci koupit uz napajenou, takze tam by slo urcite jeste usetrit. Skoro vsechny komponenty sehnatelne v cechach.
Jestli mate pripadne nekdo zajem o nejake dalsi informace, tak dejte vedet, jinak uz to tu forum nebo spamovat :)

16.2.2012 18:31:59

Vybíráme z Bazaru

Dragons (EN)
Akt. cena: 200 Kč
Končí za: 6 dnů

Nejnovější otázky

další >>

Offcanvas