Super rozšíření. Povinnost pro každého, kdo má rád originální hru.

Autor: Broecz | 14.2.2019 | 2

Stručně

Povedené rozšíření přidává k základní hře 8 nových misí v prostředí džungle, 12 propracovaných unicastových figurek, 21 karet a nová rozšiřující pravidla a schopnosti pro nové i stávající figurky. Rozšíření je vhodné především pro hráče, kteří hrají podle pokročilých pravidel (např. polovina z 21 rozšiřujících karet platí právě pro ně). Pokud se i přesto rozhodnete hrát podle základních pravidel, čeká vás stále velká spousta zábavy (taky zatím hrajeme podle základních pravidel).

Figurky vypadají skvěle a bude je radost malovat. Navíc do základní hry přidávají vetřelcům možnost střelby na dálku. PRODOSu také konečně došlo, že v původní hře je velký nedostatek žetonů (aktivace, hlídka, úkryt), takže čekejte velkou nálož nových žetonů, které využijete i při hraní s dalšími rozšířeními (kde jako obvykle tyto žetony chybí).


Co se změnilo

Pole džungle

Jde o nové prostředí, kdy pole již nepřipisují výhody některé z frakcí jako v původní hře, ale platí na nich stejná pravidla pro všechny. Hlavní změnou je dohled, který je v džungli omezen na maximálně 2 pole. To značně omezuje především taktické možnosti mariňáků, kteří jsou zaměřeni spíše na boj z dálky. Část nových karet je také věnována právě prostředí džungle (např. útok divoké zvěře).

Nové figurky

Nové figurky dávají frakcím další taktické možnosti. V původní hře byli lidé orientováni výhradně na boj z dálky. Nové postavy vězňů (5) a androida (1) jim dávají větší šance v boji na blízko (RoA 2, lepší CC), i když se v jejich případě jedná spíše o prvosledové jednotky vhodné k obětování a ochraně cennějších mariňáků. Android navíc plní funkci ochránce, kdy za spřátelené jednotky na stejném poli, které neprojdou A testem, přijme zranění (má W2).

Armáda vetřelců je doplněna o Spittery (5), kteří jsou schopni útočit na vzdálenost 2 polí (RoA 1, RS 13). V kombinaci s poli džungle, která omezují dohled na 2 pole, je to naprosto ideální. Na druhou stranu při boji na blízko nijak neexcelují a jsou pouze o málo lepší než Stalkeři.

Stranu predátorů hájí nový Tracker, který je unikátní především schopností provádět CC útok i na vedlejší pole a ještě si přitom vynutit CON test na straně protivníka (nová zbraň Whip, RoA 2, CC 14). Ke smečce predátorů navíc dostanete dva žetony Falconů, které dokážou odhalit protivníka, pokud získají LoS (žeton po tomto odhalení ztrácíte).

Nové karty

Přibylo několik nových karet prostředí i bonusů pro jednotlivé frakce. Pokud nebudete hrát podle rozšířených pravidel, většinu karet nevyužijete, protože se soustředí na novou mechaniku používání Dropship. Za mne vcelku zklamání.

Nové mise

Přibylo 8 nových povedených misí, které zahrnují džungli i trosky lodi USCSS Theseus. Úkoly jsou víceméně známé ze základní hry (aktivuj, rozbij, zabij). Mise ovšem působí odladěným dojmem a dají se dobře hrát i ve  2 hráčích. Za mne jedno z největších plus tohoto rozšíření.

Rozšířená pravidla

Nové možnosti postavit si vlastní armádu, ať už s využitím postav z původní hry, drobných rozšíření, nebo ještě nevydaných figurek. Při dodržení zadaných podmínek (např. pouze jednotky WY, vězni a kolonisté) pak získáváte určité bonusy (např. pouze poloviční penalizaci vůči RS u bojových polí, tedy -5 místo -10 apod.).

Jedním z hlavních lákadel rozšířených pravidel je ale možnost využívat Dropship pro přesuny jednotek nebo letecké útoky na vetřelce a predátory (ti na ně naopak mohou útočit a nutit loď se stáhnout, případně budovat hnízdo atp.). Nemusíte vlastnit model lodi, nahrazuje jej papírové pole prostředí s nakreslenou lodí. Podmínkou využití je sestavení týmu podle rozšířených pravidel a k tomu již budete potřebovat i další figurky, které jsou prodávány samostatně. V tom vidím jednu z největších výhod tohoto rozšíření. Bez dokoupení dalších jednotek řádově za tisíce korun si prostě s Dropship rozumně nezahrajete. Můžete si samozřejmě pravidla upravit podomácku, ale v té chvíli asi půjde do háje jemně doladěný balanc mezi soupeřícími stranami.


Finální verdikt

I přes zmíněné nedostatky a zaměření především na rozšířená pravidla (s nutností dokoupit další figurky), jde o povedené rozšíření. Figurky, které v krabici již jsou, spolu s 8 novými misemi zaručují spoustu zábavy i při hře dle základních pravidel. Za mne je hodnocení 4/5. Pokud máte doma již spoustu rozšíření a pravidelně hrajete podle rozšířených pravidel, klidně si hodnocení o 1 bod zvedněte.

Sdílet s přáteli:

Komentáře

Zatím nebyl přidán žádný komentář...

Vybíráme z Bazaru

Hra o trůny: karetní hra - Králové ostrovů
Hra o trůny: karetní hra - Králové ostrovů
Akt. cena: 509 Kč
Končí za: 4 hodiny

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas