nepřihlášený

přihlásit

registrovat

popis společenské hry

Autor: katabrenkusova | 12.2.2019 | 0

Na počátku všeho byl jen chaos. Z chaosu vznikla Gaïa - Matka Země. Jen si představ, že nic ještě není, jen prázdnota. Stvoření světa je na tvých bedrech. Je jen na tobě, kde se budou rozkládat moře a pouště. Kde vzniknou hory a vyrostou ledy plné zvěře. Ty rozhodneš, kde budou stát první lidská obydlí. Podaří se ti porazit ostatní a stát se mocným Stvořitelem?

Hráči se ve hře Gaïa stávají bohy - stvořiteli. Postupně společnými silami vytváří uprostřed stolu svět složený z různých typů krajin a umiťují do světa vhodným způsobem města. Každý z hráčů má k dispozici 5-6 osadníků a cílem hry je umístit všechny osadníky své barvy na mapu světa co nejdříve.


Příprava hry:

Je potřeba roztřídit destičky krajiny podle druhů a umístit je lícem nahoru tak, aby k nim byl snadný přístup. Z nich se později bude uprostřed stolu vytvářet nový svět. Poblíž destiček krajiny se umístí zásoba žetonů zvířat, karet přírody, života a karet stvoření, jejichž počet ve hře je roven počru hráčů. Každý z hráčů dostane 5 (ve hře dvou hráčů 6) osadníků, dvě karty přírody a jednu kartu života.


Průběh hry:

Hráči se střídají ve svých tazích a vždy musí provést 2 akce. Na výběr jsou dvě možnosti - dobrání karty a zahrání karty z ruky vyložením před sebe. Hráč může provést akce v libovolném pořadí a libovolné kombinaci. Může tedy provést i jednu akci dvakrát. 

  • Zahráním karty přírody hráč přistaví do světa uprostřed stolu další z destiček krajiny.
  • Zahráním karty života hráč osídlí prázdnou destičku krajiny městem nebo zvířaty. Pokud však hráč zakládá nové město, musí splňovat alespoň dvě ze 4 podmínek, které jsou na kartě života pod kresbou města uvedené. Následně postaví do nově založeného města jednoho svého osadníka, při splnění všech podmínek potom osadníky dva.
  • Pokud hráč splní podmínky na některé z vyložených karet stvoření, ihned umisťuje svého osadníka na tuto kartu, která se od této chvíle stává pro ostatní hráče nedostupnou. 
  • V průběhu hry se přistavováním nových destiček či zakládáním nových měst se může měnit tzv. spokojenost měst. To je v podstatě ukazatel toho, kolik podmínek uvedených na kartičce města je splněno. Přistavením vhodné destičky k městu se tedy dá spokojenost zvýšit, naopak osídlením vedlejší destičky novým městem, které kartičku krajiny zakryje, se spokojenost může snížit. 

V rozšířené verzi přibývají do hry karty živlů, díky kterým lze ve hře mnohem více škodit a rychleji míchat pořadím.


Konec hry:

Hra končí ve chvíli, kdy jeden z hráčů umístí svého posledního osadníka na společně stvořený svět nebo si chce dobrat kartičku přírody či života a v nabídce se již žádná kartička nenachází. Vyhrává hráč s nejvyšším počtem svých osadníků ve světě, v případě remízy pak hráč, který je nejblíže ve směru hodinových ručiček od hráče, který hru ukončil.

Sdílet s přáteli:

Komentáře

Zatím nebyl přidán žádný komentář...

Přidat komentář

Tato funkce je dostupná pouze přihlášeným uživatelům!

Můžeš se přihlásit nebo registrovat.