nepřihlášený

přihlásit

registrovat

popis společenské hry

Autor: Yedle | 1.6.2015 | 0

Začali jsme od ničeho. Holé pláně jsme proměnili v úrodnou půdu, z hlubin země jsme vydolovali poklady, které nabízí. Z ruin jsme postavili paláce, kasárny, tržiště a dílny. Vybudovali jsme si domov. Je na čase chopit se zbraní a ukázat ostatním, čí říše je nejmocnější na světě!

Settlers: Zrod impéria je karetní civilizační/budovatelská hra pro 1-4 hráče. Na výběr je ze 4 národů: Barbaři, Římané, Egypťané a Japonci. Za každou frakci je hra trošku jiná a vyžaduje odlišnou strategii.

Příprava hry:

Hráči si zvolí, který národ se pokusí dovést k vítězství. Dostanou centrální desku národa (symbolicky si lze vybrat, jestli je vaším vůdcem muž nebo žena), balíček frakčních budov a žeton na počítání vítězných bodů. Zamíchá se společný balíček staveb a to samé udělají hráči se svým frakčním balíčkem. Hráči vezmou do ruky dvě karty ze společného balíčku a dvě z vlastního. Nakonec stačí už jen určit začínajícího hráče a žetony surovin rozdělit na hromádky.

Průběh hry:

Hra trvá pět kol, každé má čtyři fáze:

  • Fáze rozhledu (dobírání karet): Hráči si doberou jednu kartu ze svého frakčního balíčku a poté „draftují“ dvě z toho společného. Na stůl se vyloží stejný počet karet jako hráčů +1. Všichni si je mohou prohlédnout. Začínající hráč si bere kartu, kterou chce, jako první a následuje hráč po jeho levici. Přebytečná karta se odhodí. Opět se vyloží karty a tah probíhá opačně – od posledního po začínajícího hráče.
  • Fáze produkce: Hráči si k sobě položí všechny suroviny, které jejich impérium produkuje. V prvním kole to jsou zdroje pouze z desky frakce, později přibudou i z produkčních karet a dohod.
  • Fáze akcí: Během této hlavní části hry se staví budovy, uzavírají dohody, boří budovy (vlastní i soupeřů), aktivují schopnosti karet nebo vysílají osadníci pro zdroje. Na kartě je vždy uvedeno, jaké jsou její náklady na stavbu a také odměny za zboření, které se provádí utracením útočného žetonu meče. Frakční budovy (vyjma Japonců) nelze bourat. Frakční karty lze zahrát jako stavby nebo zaplatit jedno jídlo a uzavřít dohodu. Poté produkují surovinu zobrazenou ve spodní části karty. Ve chvíli, kdy hráči dojdou zdroje a již není schopen (nebo nechce) provést žádnou akci, jeho kolo končí a ostatní nemohou bořit jeho budovy.
  • Fáze úklidu: Hráči odhodí všechny (kromě těch uvedených na frakční desce v kolonce Vlastnost) zbylé zdroje. Zbaví se také použitých zdrojů z akčních karet. Posune se ukazatel na počítadle kol a začínající hráč, předá svůj žeton hráči po levici.

Konec hry:

Po pátém kole se sečtou body za postavené budovy (běžné generují 1, frakční 2). Hráč s nejvíce body je vítěz.

Solitérní hra:

Imperial Settlers lze hrát i sám, proti umělé inteligenci (UI). V krabici k tomu najdete speciální balíček útočných karet. Příprava hry je stejná, pouze navíc zamícháte útočné karty a jednu ihned odhalíte. Během draftu jsou k dispozici čtyři karty, vždy si berete jako první. Zbylé tři karty zamícháte a jednu vylosujete UI. Ze zbylých dvou si vyberete a poslední předáte UI.

UI neprovádí žádné akce, její budovy lze bourat jako v běžné hře a útočné karty se považují za dohody. Po fázi úklidu přichází útok UI ve dvou vlnách. Nejdříve se dají karty UI budov, které po kole zůstaly stát, stranou na hromádku. Později se použijí ke skórování. Odhalí se karta útoku a porovnají se symboly na ní s odměnami za zboření na hráčem postavených kartách. Pokud se najde shoda, UI budovu boří. Poté se dobere další útočná karta a proces se opakuje, jen vznikne více kombinací. V jednom kole tak může UI zbořit až dvě budovy.

Po pěti kolech se porovná počet uschovaných budov UI s počtem postavených frakčních budov hráče. Pokud má hráč budov víc, vyhrává a spočítá si skóre jako při běžné hře. V návodu naleznete tabulku, podle níž dostanete příslušný titul od sedláka po císaře.

 

Sdílet s přáteli:

Komentáře

Zatím nebyl přidán žádný komentář...

Přidat komentář

Tato funkce je dostupná pouze přihlášeným uživatelům!

Můžeš se přihlásit nebo registrovat.