Autor: chejnik | 12.5.2019 | 0

Je parné léto a v Bavorském lese je k nevydržení. Kapesní hodinky místního správce ukazují poledne, do hostince se scházejí uhlíři a dřevorubci. Tamhle je porybný, sotva se drží na nohou. Dneska je ale nával – to přijeli skláři a hasí žízeň.

Ve hře Glass Road (Sklářská nebo také skleněná cesta) hráči spravují výrobu skla a cihel, aby mohli postavit budovy potřebné k optimálnímu provozu výroby těchto surovin. Během čtyř stavebních období kácejí lesy, vysoušejí rybníky, těží písek a dalšími způsoby získávají potřebné suroviny k stavbě budov. O vítězství rozhoduje hodnota budov, které hráči postaví. Při stavbě budov hráčům pomáhají pomocníci, ale jejich využití závisí rovněž na tom, jaké pomocníky zahrají protivníci.


Příprava hry:

Každý hráč obdrží desku krajiny a výrobní desku s výrobními koly. Obě delší ručičky na výrobních kolech nastaví na 12. hodinu Na výrobní desku položí zobrazené suroviny. Na desku krajiny položí 6 lesů, 2 pískovny, 2 parky a 2 jezera podle zobrazení na desce. Mezi hráče se umístí deska budov (má odlišnou stranu pro hru 1-3 hráčů a stranu pro hru 4 hráčů). Destičky budov se roztřídí podle barvy a symbolů nacházejících se na rubu kartičky. Na desku budov se vyloží 4-5 destiček od každé barvy (v závislosti na počtu hráčů).


Průběh hry:

Hra se skládá ze 4 etap (stavebních období). V každém stavebním období si hráči vyberou 5 pomocníků a vezmou si je do ruky (zbylých 10 odloží stranou lícem dolů). Jedno stavební období se skládá ze tří kol, přičemž v každém kole každý z hráčů zvolí 1 kartu pomocníka, vyloží ji lícem dolů před sebe a pak tyto vyložené karty jednu po druhé hráči odkrývají a okamžitě je vyhodnocují. Ve všech třech kolech jednoho období začíná hráč s pohárem začínajícího hráče.

Vždy, když začínající hráč otočí kartu pomocníka, musí se soupeři podívat, zda v ruce nemají kopii této karty. Pokud ano, musí ji okamžitě zahrát a přiložit do jednoho ze dvou výřezů na pravé straně desky krajiny. Jakmile jsou oba výřezy obsazeny, nelze již zahrát kartu mimo svůj tah. Pomocník, kterého nemá v ruce žádný hráč, umožní hráči, který jej vyložil, zahrát obě jeho akce. Jestliže stejná karta pomocníka zůstala v ruce jednoho dalšího hráče, každý z těchto hráčů může využít jen jednu libovolnou akci z této karty.

Některé akce lze provést kdykoliv, dokonce i mimo svůj tah. Jedná se akce umístěné na výrobních budovách, převážně výměna jedné suroviny za jinou. K zobrazení množství surovin, které hráč vlastní, se používají výrobní kola. Suroviny jsou rozprostřeny na dvou výrobních kolech, přičemž uhlí a jídlo se nachází na obou kolech. Horní výrobní kolo reprezentuje sklárnu, dolní pak cihelnu. Výroba skla a cihel se uskuteční tak, že se vyprázdní pole před delší ručičkou. Základním pravidlem totiž je, že ručička na výrobním kole se musí vždy dotýkat pole se žetonem suroviny - jejím posunem pak ubývají suroviny vstupní a přibývají suroviny výstupní (sklo / cihly).

Základním zdrojem vítězných bodů ve hře jsou budovy tří barev. Modré jsou výrobní budovy, žluté jsou budovy s okamžitým efektem a hnědé budovy poskytují bonusové body na konci hry. Na každé destičce je znázorněna stavební cena, název budovy, schopnost budovy a její bodová hodnota. Ke stavbě budov je potřeba dřevo, sklo, jíl a cihly (výjimečně i jiné suroviny). Dřevo a jíl lze získat pomocí Pomocníků. Sklo a cihly je zapotřebí vyrobit (v některých případech je lze obdržet jako efekt postavení budovy). Budovu lze postavit pomocí Pomocníka jako jednu z jeho akcí. Hráč si může vybrat mezi libovolnou budovou umístěnou na desce budov nebo ve vlastních zásobách, pokud má dostatečné zdroje surovin k stavbě budovy.

Jakmile skončí stavební období, předá začínající hráč pohár hráči vlevo (po směru hodinových ručiček) a poté se doplní nové budovy z hromádek na prázdná místa na desku budov.


Konec hry:

Hra končí po 4 stavebních obdobích. Hráči si sečtou hodnoty budov a vítězí hráč s nejvyšším součtem.


Hra obsahuje také úpravu pro hru dvou hráčů a pro sólovou hru (ta trvá 7 stavebních období).

Sdílet s přáteli:

Komentáře

Zatím nebyl přidán žádný komentář...

Vybíráme z Bazaru

San Francisco
San Francisco
Akt. cena: 200 Kč
Končí za: 5 dnů

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas