Zima mrtvých: Cesty osudu

xxxxxxxxoo hodnoceno 396x (Seznam vlastníků)

Zima mrtvých: Cesty osudu - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 2 - 5
Doporučený věk: od 13 let
Herní doba: 100 min
Herní svět: Horror, Zombie, Post-apokalypsa
Herní kategorie: kooperativní
Čeština: v balení hry
Vydavatelé:
MindOK - logo
Autoři: Isaac Vega
Jonathan Gilmour
Rok vydání: 2014
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Hra pro casual hráče?

Tak nevím... hra sbírá hodnocení od Dice Toweru aj....
Hrál jsem s rodinkou (dva kluci 11 a 13) (před tím 3x četl) pravidla - zběžně..
První hra: odehráli jsme za hodinu jedno kolo.. :-) - hledali skoro na každou možnost tahu v pravidlech.. pravidla asi ostatní čtou více poctivě a nějak "komplexněji".. já jsem např. v části přidání zombíí hledal vše o přidání zombiíí. Ale už jsem tam nenašel, že zombií musím přidat přidat, když odebírám hluk z lokace.. je to jinde.. možná logicky ok..

Druhá hra: zahráli jsme dvě kola (u konce druhého mladší kluk si pinkal s pingpogovou raketou a míčkem, protože se nemohl dočkat konec kola.. :-), a starší skončil na počítači...
Mě hra celkem baví - musím ji zahrát fakt několikrát abych poznal o čem to je a bavilo mě to, nechci překotně soudit, možná pro nás, občasné hráče (Doba kamenná, Zooloreto, Galaxy trucker, Bang, Nexus ops, Smallworld, Ubongo, Ticket to ride, Dixit, Krycí jména, King of New York) jsme fakt bloudili... a výše zmíněné jsme hráli napoprvé... a to jsem zkoušel FAQ zde i na stránkách tvůrce...

Třeba se to zlepší... ale obávám se, jestli mi rodinka dá "třetí šanci"... :-)

zdarec,
Saša.
3.1.2016 20:39:23

dojmy
Za mě bych řekl, že ne. Hra vyžaduje od hráčů jednat takticky a to nelze jen tak z plezíru. Čím více her tím více můžeš předcházet nepříjemnostem, které způsobí prohru. Chce to hrát opravdu častěji, potom máš větší pravděpodobnost výhry.

3.1.2016 21:26:16

Dod

Sasha
Tak na krabici je uvedeno 13+, takže pokud to nebaví jedenáctiletého kluka, lze distributora jen pochválit, že svůj produkt nenabízí klamavě:)

Ono je vždycky trochu nepříjemné učit nějakou hru další osoby bez toho, aby ji člověk nejprve hrál...třeba u Zimy mrtvých jsem to řešil tak, že jsem si ji prvně rozložil sám a zkusil zahrát dvě kola za dvě postavy...takže to listování pravidly jsem si odbyl, aniž bych tím své potencionální spoluhráče odradil...

3.1.2016 21:36:45

složitost
Zimu mrtvých jsem hrál jen jednou a to ještě asi před 3/4 rokem (ještě v AJ), takže doufám, že se neseknu v zařazení.
Ale když se tak koukám na výčet her, tak se s ní co do složitosti pravidel může porovnávat jen Galaxy Trucker. Tam navíc hrají všichni naráz, takže odpadá nudné čekání na tah spoluhráče.

Další rozdíl - je to zdaleka nejkooperativnější hra ze seznamu, všechny ostatní jsou buď vysloveně kompetitivní nebo týmové. Tady je opravdu důležité dosáhnout i společného cíle. Nechci tě podezírat z "nekalostí", ale nevodil jsi třeba kluky příliš "za ručičku"? To potom po dlouhém čekání na tah, vlastně vůbec nehráli.

Myslím si ale že na vině je opravdu nevyhrálost. Pravidle určitě není třeba číst 3x, ale kdo toho má nahrané víc, prostě už rychleji chápe, líp se mu pamatuje a všechno to prostě do sebe zapadá. Doporučuji (pro Zimu mrtvých je už možná pozdě, což je škoda) si pravidla přečíst jednou a pak si hru zkusit zahrát sám se sebou. Anebo najít někoho zkušenějšího, kdo hru zná a vysvětlí. Pravidla je vždy snazší pochopit, když ti hru někdo vysvětlí (pokud to aspoň trochu umí), než když je studuješ sám.

A obecná rada pro vysvětlování (i učení), co je důležité si ujasnit:
- jak se hráči střídají v tazích;
- jaké jsou možnosti v tahu;
- co se děje mezi tahy/koly (a kdy končí);
- kdy končí hra a kdo vítězí.

Taky je někdy možná lepší nehledat každou drobnost a dát přednost hladšímu (byť chybnému) průběhu partie a chyby opravit až příště.

3.1.2016 21:40:46

Sasha
Fakt je, že úplně lehká hra to pro skupinu v tebou popsaném složení není. Spousta věcí není zrovna intuitivních a trvá několik partií, než člověk vstřebá mechanismy a zbyde mu kapacita na přemýšlení o taktice. Je to lepší, když není u stolu nováčků moc. Rád bych ale věřil tomu, že se to časem poddá. Moje zkušenost je, že klukům ve věku tvých se nedá to nutit na krev, ale je lepší počkat na tu správnou příležitost. Klidně i dlouho. Přeju hodně trpělivosti a štěstí!

3.1.2016 23:04:27

...
Pravidlo všech pravidel: nauč se hru sám dokonale před tím než ji někomu předvádíš ;) tím tě nechci nějak popichovat, ale spíše ti přátelsky poradit, abys předcházel dalším nezdarům u složitějších her.. zkus si hru sám, když něčemu nechápeš (jak radili kolegové), projeď fóra (faq si projel, což je dobře) věnuj raději hodinu navíc učení pravidel, než pak hodinu brát ostatním během první hry :)

3.1.2016 23:17:09 | Upraveno autorem (porovnej)

sam sobě
Díky za postřehy :-)
ano je to tak - je to prakticky první kooperace - kdežto starší synek hrál buď ameritrash bojovky - Nexus Ops, nebo "strategické" - a najednou má "někomu pomáhat" ?? :-) automaticky chtěl být zrádce..
Další věc - já jsem si to měl zahrát někde v klubu, a ne, když se mě zeptají, a proč jsou tam vlastně ti nemohoucí? jak se to liší? proč to nejsou postavy?? tak jsem cca 10 minut hledal v pravidlech... kde všude se projevují... :-) - rodinka se rozpadla (žena nervozně podupávala a šla si udělat kafe, dětišky pochopili, že mají pauzu o blíže nedefinované délky) a po deseti minutách jsme pokračovali... Takže si mohu gratulovat, že se ke stolu vlastně vůbec vrátili... a po druhém kole mi neřekli: "Táto, tak toto vícekrát ne..."
Je pravda - jak píšete - asi nemuselo jít o "dokonalost pravidel" - mohli jsme to hrát "nějak"... ale udržet PLYNULOST a atmosféru.. ale podruhé to bylo podstatně lepší... tak uvidíme, jestli příští pátek večer se dobereme konce.. - hráli jsme doporučený scénář "Potřebujeme víc vzorků"...

Teď vlastně chápu lépe kolegu, který není žádný prosťáček - dělá experta na telekomunikace, a koupil si na mé doporučení Ticket to Ride a po dvou týdnech se zoufalým výrazem v tváři mi říká: "Sašo, mi to prostě nedali, ty pravidla jsou naprosto nesrozumitelná", a hru odložili ad acta... tak ted už to chápu... rozumí slovům, ale hrál tak člověče, nebo Aktivity... a to jak kolo vlastně probíhá, může být i problém co je to např. rub a líc karty, a chybějící "animace" kola, co vše může dělat - to mu z deskové hry udělá nesrozumitelný mišmaš.. v této situaci jsem byl já..

Někdy ten návod může být nepřekonatelnou překážkou.. proto je super, že existují fóra a kluby, kde nadšenci ochotně a nezištně nadchou i jiné... :-))
Chystám se ještě na hru Descent - už jsem koupil i barvy, a třesu se, až si nabarvím figurky... jen - jak se dívám na brožurku pravidel... hmm :-) bude to asi také výzva..
díky,
žijte dlouze a blaze,
Saša.

3.1.2016 23:33:32

Video
YouTube je plnej gameplay videi. Neni nad to videt hru rozbehanou. Zrovna DoW byl i v tabletopu a watch it played ma detailní popis pravidel a hru kde to tata hraje s dvěma detma :) nevzdavej to. Hra za to stoji. Na druhou stranu je mozny, ze u tebe doma se nechytne...

4.1.2016 00:17:53

presne ako piše wolfsen
"Taky je někdy možná lepší nehledat každou drobnost a dát přednost hladšímu (byť chybnému) průběhu partie a chyby opravit až příště."

mam toho nahraté naozaj veľa, a len malo hier sme na prvý krát zahrali správne, takže prvá hra je o tom prečitať si pravidla a hrať... na nezrovnalostiach sa dohodnúť "teraz to budeme riešiť takto a hotovo, nabudúce to pozriem" a proste si zahrať a nejako to nechať bežať....

ale súhlasím že hra nie je najjednoduchšia, no hral som ju aj s ľudmi čo majú nahraté veľmi veľmi malo, a po par kolách to išlo aj im už úplne samo...chce to len neodradiť prvými hrami :)

zahrať hru sam je veľmi nápomocné, ak nemáš problém s anj, pozrieť tutorial na youtube vždy pomôže.

4.1.2016 00:59:22

descent
Odvážné cíle si dáváš.

Descent je pravidlově určitě zas o krok výš než zima mrtvých a odradit protihráče je taky poměrně snadné. Předpokládám, že pravidla nastuduješ opět ty a tedy jako s pravidly nejvíce obeznámený budeš hrát za záporáka a ostatní za hrdiny, ti to ovšem nemají vůbec snadné a v prvních hrách velmi často prohrávají a to většinou s pocitem, že netuší jak by mohli vůbec vyhrát.

5.1.2016 09:18:24

Descent
Vyborna zalezitost, pravidla se daji rychle pochytit, herni strategii si musi kazdy vyzkouset, obtiznost je podlo toho co temny pan dovoli hrdinum (pokud bude prilis tvrdy tak to lidi nebude bavit, pokud prilis mekky tak to bude nuda) . Jelikoz ten kdo hraje temneho pana by mel znat vsechny pravidla tak hrdinum nemusi rikat vse co on muze a tim muze regulovat obtiznost hry . Descent je hodne casove narocny tak je potreba mit partu ktere to nevadi, kdyz se lidi vziji do svych postav tak je to super atmosfera.

My se od vanoc pustili do arkham horroru a je to pecka, hrali jsme uz 5 her a z toho dve se trema nehracema a pochopili zakladni mechanismus behem par kol, jinak je hra hodne komplexni tak zacatky jsou tezke, ale kdyz se prekonaji tyto porodni bolesti tak je to super hra i po 10ti letech co je vydana.

5.1.2016 10:04:42

Vybíráme z Bazaru

Tokyo Highway + Cars & Buildings (vydání 2018)
Tokyo Highway + Cars & Buildings (vydání 2018)
Akt. cena: 1200 Kč
Končí za: 14 dnů

Nejnovější otázky

další >>

Offcanvas