Zeměplocha: Semafory

xxxxxxxooo hodnoceno 51x (Seznam vlastníků)

Zeměplocha: Semafory - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 1 - 4
Doporučený věk: od 8 let
Herní doba: 60 min
Herní svět: Fantasy
Herní kategorie: desková hra
Čeština: v balení hry
Vydavatelé: REXhry
Backspindle Games Ltd.
Autoři: David Brashaw
Leonard Boyd
Rok vydání: 2015
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

jaka je a pro koho?

Ahoj,

tak bych měl obligátní otázku. Jaká je? Musím říct, že na hře mně zaujalo, že prý 8+ a navíc kooperativní mód. To zní jako dobrá volba pro děti. Co myslíte, bude je to bavit a zvládnou to třeba i o krapet mladší? Díky P
27.10.2016 16:00:51

je to hodně abstraktní hra
což většině dětem nesedne. Navíc musí umět číst a tak bych to už moc dolu nešoupal.
Bohužel jsem zatím nezahrál, jen koukal na kluky co hráli, tak nejsem úplně správný člověk na posouzení.

27.10.2016 16:47:08

díky
No moje zkušenost je taková, že abstraktnost nesedne hlavně dospělým (asi nedostatek fantazie, nebo co) , naopak je tam "šifrování", což mají zase kluci asi docela rádi, takže bych se toho tolik nebál. Ale taky mně to na první pohled nepřišlo úplně triviální, proto jsem se ptal na ten koop mód, kde často hodně věcí může zaopatřit starší... Takže kdyby měl někdo osobní zkušenost, budu za ni rád ...

31.10.2016 09:07:55

prebio
Osobně si myslím, že to až tak jednoduché není a viděl bych to jako 10+ minimálně. Kromě abstraktnosti je v klasické hře dost zařezávání, pokud hrát s dětmi, tak spíše tu koop variantu skutečně...;)

31.10.2016 11:19:12

aneken
Díky, asi tu není povolanějšího, takže zkusíme vybrat něco jiného :)

31.10.2016 11:51:46

Dojmy
Na začátek - na krabici je dokonce 14+.. každopádně ke hře:
Pravidlově jednoduchá hra, v balíku dostanete v podstatě tři variace:
Kooperativní - hráči hrají za obsluhu semaforů a snaží se odvysílat zprávu do Genovy dřív, než tam dorazí Vlahoš v dostavníku (zlatá figurka Vlahoše je boží:) ). Takže vlastně hráč hraje klikače, tudíž "záporáky". Odvysílat zprávu je při spolupráci docela obtížné, bo každý hráč to vidí z druhé strany a než si to v hlavě srovná tak jsou trochu zmatky (jo je to dost abstraktní, plánovací) a jen tak si klikat, že to nějak vyjde zase popohání kupředu Vlahoše a hra spěje k prohře.
Kooperativní mód je takový family-friendly, osobně mě trošku mrzelo minimální využití karet (celkem k dispozici 4 na celou hru, zbytek balíčků je mimo) takže simulace závodu nemá uplně ty prvky "nečekaných událostí" jak jsem si představoval a jde spíš o to odvysílat zprávu na co nejmenší počet bodů zátěže, které pro Vlahoše představují body pohybu.

Pak je tu mod junior, který jsme nehráli (lehčí uprava pravidel)

A na závěr klasická hra hráč proti hráči:
Kompetitivní - odpadá celá herní mapa na okraji, hraje se jen s kartičkou zprávy, lampama na věžích (střed mapy), děrnýma štítkama (ty slouží k přepínání lamp zapnuto/vypnuto) a s kartama poruch - které jsou tím oživujícím prvkem. Osobně mi to připomínalo variaci na Othello (samozřejmě s velkou nadsázkou) kdy hráč otáčí žetony zapnuto/vypnuto aby stvořil požadovanou kombinaci. Je to dejme tomu logická abstraktní hra, která vás díky kartám poruch vrátí rychle na zem - hráč si plánuje svůj tah začne si vypínat lampy na poslední výherní písmeno a tu z ničeho nic (karty poruch se dají hrát v kterémkoliv okamžiku hry) přijde od protihráče přetížení v síti a všechny lampy se rozsvítí. Tak to druhým děrným štítkem chcete spravit, promyslíte to a bum: praskne táhlo a můžete si tak maximálně stěžovat u paní Srdénkové, že co za skřety to zaměstnává a proč nejsou schopný poslat poslední písmeno.

Jestli někdo očekává hru podobnou Ankhmorporku bude asi mírně zklamaný, je to opravdu více abstraktní a Zeměplocha je spíš jen herní svět, přesto se v (dle mého názoru: málo) používaných kartičkých dá najít pár fajn odkazů a člověk se pobaví. (Například u stížnosti jednoho staršího gentlemana, který se utábořil u věže číslo 7). Na druhou stranu je to více o vymýšlení správného tahu a očekávání nějaké sabotáže od protihráče v rámci "žetonů", než že by to čerpalo ze silného tématu.

Graficky a textově je to zpracované parádně, takže fanoušky Zeměplochy to určitě potěší - mě to radost rozhodně udělalo. Co se věku týče to je asi různý, ale jak jsme hráli tak jeden čerstvě 10 let nám koukal přes rameno a hlásil: vždyť je to jasný tohle takhle, tohle takhle a máš to ne? A fakt to šlo - vzhledem k tomu, že to nebylo jednou se odvážim říct, že u dětí je ta představivost jinde a tomuhle to asi sedlo... (bo mi nad tim koumali podstatně déle)

Nu to je asi vše co bych k tomu napsal.. snad ještě jen: spolu jsme hráli 2x a proti sobě 4x takže jsou to takové čerstvé osobní dojmy.

27.11.2016 00:07:59

Vybíráme z Bazaru

Mage Knight ultimátní edice
Mage Knight ultimátní edice
Akt. cena: 2222 Kč
Končí za: 4 dny

Offcanvas