Záchranáři: Boj s ohněm

xxxxxxxxoo hodnoceno 287x (Seznam vlastníků)

Záchranáři: Boj s ohněm - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 1 - 6
Doporučený věk: od 10 let
Herní doba: 45 min
Herní svět: Současnost
Herní kategorie: kooperativní
Čeština: v balení hry
Vydavatelé:
MindOK - logo
Autoři: Kevin Lanzing
Rok vydání: 2011
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Porovnání s Pandemic

Uvažoval jsem o zakoupení Pandemic, protože chci zkusit nějakou kooperativní hru. A pak vyšli v češtině Záchranáři, kteří mi dali brouka do hlavy. Několik z vás už zmínilo určitou podobnost těchto her, takže se ptám, jak to vlastně je. Je to tak, že jsou si hry natolik podobné, že "nemá smysl" mít obě? Případně kterou z nich byste doporučili jako první?

Nemám žádnou zkušenost s kooperativními hrami, takže každá rada je vítána.
6.8.2012 22:34:32

porovnanie
- napätie a nebezpečenstvo v tejto hre je, v porovnaní so šíriacimi sa chorobami po celom svete(Pandemic), oveľa konkrétnejšie. To že napr. v obývačke je uväznený človek, ktorý potrebuje pomoc, dáva hre šťavu. Cholera v Kharáčí (Pandemic) ma nejak nevzrušovala.
- kocky ako prvok náhody mne osobne vyhovuje oveľa viac ako náhodné ťahanie kariet (Pandemic)
- každý hasič môže konať na vlastnú päsť a aj tak pomáha ostatným, kdežto Pandemic je oveľa náchylnejší na "mensa asshole" (t. j. vedúceho, ktorý všetkých komanduje), pretože sa postavičky musia často stretnúť na jedno mieste, aby si vymenili karty a nazbierali 5 rovnakej farby a vynašli tak liek. A to, že na vynájdenie lieku potrebujem 5 kariet miest rovnakej farby mi príde trochu abstraktné. Nie je to veľký nedostatok, ale v Z:BsO všetko sedí pekne s témou.
--
Neviem presne pre ktorý dôvod, ale Pandemic sa doma neuchytil, nakoniec som ho hral sám a vtedy sa mi zdal najlepší (ako sólo). Zato na Z:BsO som nahovoril aj notorických nehráčov a špekulantov a páčilo sa :). Netvrdím, že Pandemic je zlá hra, ale bavil ma viac v sólo hre ako s viacerými ľuďmi.

Ale myslím, že má zmysel mať obe. Nie sú si zas natoľko podobné. U Z:BsO je podľa mňa menšie riziko šľapnutia vedľa. Navyše Z:BsO majú aj komplexnejšie pravidlá, ale zatiaľ sme sa dostali len ku rodinnému variantu, ale aj ten nás dosť bavil.

7.8.2012 07:23:12 | Upraveno autorem (porovnej)

acedrac
Díky. Přesně taková odpověď, jakou jsem potřeboval.

7.8.2012 08:15:11

Pohled z jiné strany
Za mě bych zase doporučil pandemic, hlavně proto, že ho máme už dva roky, máme nahráno určitě přes 100 her a pořád nás baví. Naopak Záchranáře máme chvíli, ze začátku bylo velké nadšení, ale už po 10 hrách nějak opadává. Problém s vedoucím hráčem jsme u Pandemicu nikdy neměli, spíš naopak, že jsme spolupracovali málo a tak se většinou v téhle hře vyhrát nedá. V záchranářích vás hra do spolupráce nijak nenutí. Možná, že hašení ohně více připomíná realitu, ale něco jako "atmosféra ve hrách" je pro mě absolutně nerozhodující kritérium, takže v tomto směru těžko posoudit. Poslední věcí, kterou bych vyzdvihnul u Pandemicu je dobré nastavení obtížnosti a průběžné napětí během celé hry. U Záchranářů (nutno podotknout, že jsme hráli na vyšší obtížnost jen 2 hry) mi přišlo, že i když jsme přidali obtížnost, hra se v podstatě nezměnila. A většinou jde o to uhasit první nápor ohňů, když se to povede, tak hru dostanete pod kontrolu a většinou už jste za vodou.

Závěr: Přesto jsou to obě dobré hry. Pokud budete hrát kooperativní hry častěji, vyplatí se mít obě. Pokud bude stačit jedna, za mě Pandemic!

7.8.2012 10:03:17 | Upraveno autorem (porovnej)

-bacil-
Díky i za názor z druhé strany. Nakonec u mě asi zvítězí Záchranáři, protože hru plánuji hrát i s nehráčema, které spíše upoutá ten oheň v obýváku než cholera v Kharáčí (jak píše acedrac).

Uvidíme, jak se kooperativní hra chytne a třeba časem dojde i na Pandemic.
Takže díky i za ten názor, že hry se vzájemně nevylučují.

7.8.2012 16:05:16

zkuste
ghost stories, nebo až dotisknou yggdrasil, obojí mne baví mnohem víc než pandemic i záchranáři.

7.8.2012 18:55:15

Záchranári
Záchranárov mám doma, len nejak nebol čas zahrať. Keď som prečítal pravidlá tak ma napadlo či by bolo možné túto hru hrať tak, že by som kašlal na obete a hasil len oheň. Ak by to šlo ustáť , tak potom by tú hru šlo hrať aj 12-hodín :D čo v Pandemic nie je možné nejak vyčkávať s výskumom lieku a liečiť len nákazu. Tam keď dojdu hracie karty tak dovidenia a je po hre. Koľko krát sa nám stalo, že na záver hry nám zostali zo dve karty. Príde mi potom ,že v Pandemic je väčší tlak na hráčov. Ale ako píšem ešte som Záchranárov nehral.

12.9.2012 19:44:40

sprinqb
Tak tato taktika k výhře rozhodně nepovede. Jelikož je:
- omezený počet žetonů obětí (oběť, pokud přímo v místě kde leží vypukne požár, zemře)
- omezený počet kostiček poškození (pokud má požár vzplát v místě, ke je žeton rozhoření, dojde k umisťování kostiček poškození, pokud je šíření ohně zabráněno pevnou konstrukcí)

Takže, rozhodně hasit, ale jen hasit určitě nestačí.

12.9.2012 20:17:00

:-)
Ale veď ja nehovorím, že to tak chcem hrať, že budem len hasiť :D ide mi o to ,že ak je to možné nejaký čas tak hrať, tak potom hráči v Pandemic sú pod väčším tlakom.

12.9.2012 20:24:56

springb
Doporučuji si to zahrát.

Teoretický přístup není zdaleka tak zbavný.

12.9.2012 20:31:22

souhlas s chillym
nejzabavnejsi je nas asl pristup

12.9.2012 20:47:12

chilly
Ano, ASL přístup je super. Cíl mise je jednoznačný - ze všech rukojmích zachránit hlavně malou kočičku. Ostatní rukojmí jsou méně podstatní.
Správná hra musí končit destrukcí domu díky vhodně hozeným kostkám (v případě nouze lze nějaké stěně pomoci sekerou).

12.9.2012 20:59:54

aradraug
Zapomněl jsi dodat, že dům se musí zřítit v okamžiku kdy je vevnitř (kromě nepodstatných rukojmí) jen a puze chillyho hasič.

12.9.2012 21:06:19

sakrys
predbehl me (e;
nic mene jako velitel zasahu se vsemi tvrzenimi souhlasim

12.9.2012 21:07:47

chilly
No, může to být jakýkoliv hasič. Kromě mého, samozřejmě.

12.9.2012 21:08:45

to aradraug
tak s timhle uz teda souhlasit nelze

12.9.2012 21:10:49

springb
V rodinné verzi si dokážu představit, že když rychle uhasíš první požár a budeš se soustředit jen na hašení, hru dokážeš natahovat asi dlouho. V plné variantě se na plochu ovšem postupně přidávají žetony rozžhavení a to tě nutí sakra pospíchat s vynášením:-)

Když už sem píšu, jak se vám zdají záchranáři obtížní? My hrajeme jen nejtěžší variantu (pokud nehrajeme s nováčky) a stejně je to tak 50 na 50. To v pandemicu se na 50% se 6 pandemiemi bez rozšíření nedostaneme ani náhodou a s rozšířením hrajeme jen na nejlehčí obtížnost.

12.9.2012 23:43:21

-bacil-
My jsme hráli skoro nejtěžší variantu a dost zásadní bylo správné použití strojníka na hašení domu z auta.

13.9.2012 11:14:10

Vybíráme z Bazaru

Hobit - Dobrodružná desková hra 1994
Hobit - Dobrodružná desková hra 1994
Akt. cena: 1000 Kč
Končí za: 1 den

Nejnovější otázky

další >>

Offcanvas