nepřihlášený

přihlásit

registrovat

Yu-Gi-Oh! TCG

Počet hráčů: 2 - 2
Doporučený věk: od 8 let
Herní doba: 20 min
Herní svět: Fantasy
Herní kategorie: karetní hra, sběratelská
Čeština: není
Vydavatelé: Upper Deck Entertainment
Autoři: Big Bocca
Kazuki Takahashi
Rok vydání: 1996
Sdílej: Facebook, Google+

Popis hry

Upravit

Legendární karetní hra, která se dostala i do Guinessovy knihy rekordů a velkou popularitu si vybudovala hlavně  v Japonsku, odkud také pochází. Hra vznikla podle předlohy stejnojmenného anime seriálu.

Jde o souboj dvou hráčů proti sobě. Každý hraje se svým vlastním balíčkem a snaží se porazit balíček soupeře. Každý duel se hraje na dva vítězné souboje. Stačí Vám jen trochu prostoru na stole, karty a tužka s papírem, případně kalkulačka na počítání skóre.

Základním cílem hry je v souboji přežít. Kdo to dokáže jako první, vyhrává souboj. Kdo vyhraje dva souboje, vyhrává duel. Maximálně lze tedy odehrát tři souboje v jednom duelu.

Souboj samotný potom začíná lízáním karet a minihrou kámen-nůžky-papír, která určí, kdo má v souboji právo první volby. Vybrat si můžete z možností, že začnete první na tahu Vy nebo že necháte prvního hrát soupeře. Přitom platí pravidlo, že v prvním kole nelze útočit, můžete jen vykládat karty. Takže první útok provádí až druhý hráč v řadě. Poražený v každém souboji potom automaticky začíná v souboji dalším.

Herní balíček vždy obsahuje něco kolem 40 - 45 karet a kromě něj si můžete postavit ještě postranní balíček s přibližně 10 - 15 kartami. V mezihře mezi souboji je možné karty mezi těmito balíčky měnit.

Pak už Vám nic nebrání se pustit do boje. Ten probíhá pomocí karet monster, kde má každá příšerka na kartě vždy uvedenou sílu útoku (ATK) a obrany (DEF). Existuje celá řada monster různých druhů s různými efekty, takže není nouze o překvapení. V každém kole můžete vyložit do hry pouze 1 monstrum. Někdy i více, ale to záleží na jednotlivých efektech karet. Je taky na Vás jestli montrum použijete pro útok (otočíte ho lícem nahoru svisle) nebo do obrany (lícem dolů naležato). Maximální počet příšerek ve hře je 5.

Každé kolo má 5 fází:

  • počáteční fázi (zde si líznete vždy 1 kartu).
  • první vykládací fáze (vykládáte karty do hry, hrajete vyložené karty nebo karty přímo z ruky)
  • fáze boje
  • druhá vykládací fáze
  • konec tahu (zde musíte odhodit "do hrobu" přebytečné karty z ruky, pokud jich máte víc, než je limit 6 karet)

 

Vykládací fáze

Zde můžete vyložit libovolný počet karet do hry. Existují 3 základní typy karet.

  • monstra (slouží k boji)
  • pasti (většinou se hrají při útoku soupeře a nemohou být zahrány přímo z ruky)
  • kouzla (můžete zahrát prakticky kdykoliv a klidně i z ruky)

Pastmi obvykle škodíte soupeři, kouzly spíš pomáháte sami sobě. Tyto karty mají i jednorázové nebo trvalé efekty.

 

Fáze boje

Hráč, který je na tahu může v této fázi všemi svými monstry zaútočit na monstra soupeře, ale vždy jen jedním svým na jedno nepřátelské. Přitom se po každém útoku zjistí bojové poškození porovnáním útoku (ATK) Vašich monster a obrany (DEF) nebo útoku (ATK) monster soupeře. Kdo má tuto hodnotu vyšší, ten způsobí druhé straně poškození v hodnotě rozdílu těchto hodnot.

Pokud útočíte na monstrum v obraně, může být zničeno, ale obránce nepřichází o životy. (počítá se ATK1 - DEF2)

Pokud útočíte na monstrum v útoku, může být zničeno a obránce přichází o životy. (počítá se ATK1 - ATK2)

Pokud obránce nemá ve hře žádná monstra, schytá kompletně celý útok v plné síle.

Pokud je jakákoliv karta (platí pro všechny typy) použita nebo zabita, odchází do tzv. "hrobového balíčku", který si každý hráč vytvoří nad balíčkem karet. V některých případech mohou být karty z "hrobu" znovu vráceny do hry.

Některé karty jsou ale odhozeny ze hry úplně a ve většině případů už použity být nemohou.

 

Vítězství

Na záčátku hry má haždý hráč 8000 bodů života.

Kdo jako první svému soupeři sníži tyto body na 0, ten vyhrává souboj.

Kdo vyhraje jako první 2 souboje, vyhrává celý duel.

 

Hra neni nijak časově náročná a je celkem jednoduchá na pochopení. Jedinou nevýhodou je, že karty jsou k sehnání pouze v originálním anglickém jazyce. Ale není to nijak složitá angličtina a po delším hraní většinou pochopíte schopnosti karet už podle obrázků. Dají se sehnat karty i jednotlivě nebo v předem připravených balících, se kterými můžete rovnou začít hrát. Každé balení by mělo obsahovat i pravidla hry v češtině, takže se yu-gi-oh může naučit opravdu každý.

Jak už jsem zmiňoval na začátku. Yu-Gi-Oh sběratelská karetní hra má své kořeny ve stejnojmenném animovaném japonském seriálu. A můžu-li citovat jednoho z hrdinů tohoto seriálu: "Nezáleží, jaké karty máte v ruce, ale jak je dokážete použít".

Autor: Megaworm