nepřihlášený

přihlásit

registrovat

Walnut Grove

Počet hráčů: 1 - 4
Doporučený věk: od 10 let
Herní doba: 45 min
Herní svět: Divoký západ
Herní kategorie: neuvedeno
Čeština:
Vydavatelé: Lookout Games
Autoři: Paul Laane
Touko Tahkokallio
Rok vydání: 2011
Sdílej: Facebook, Google+

Popis hry

Upravit

Do panenské, lidskou nohou dosud nedotčené prérie na americkém středozápadě vjíždějí první vozy osadníků. Zanedlouho se začne ozývat bušení kladiv a řezání pil. Dřevěná stavení nového městečka rostou jako houby po dešti. Na kraji městečka vzniká několik farem. Širé prérie brzy zaplní stáda dobytka, pole zežloutnou obilnými klasy. Ale bude dost jídla na zdejší drsnou zimu?

Ve hře Walnut Grove se hráči stávají farmáři na americkém Středozápadě koncem 19. století a jejich úkolem je co nejlépe rozvinout svou farmu. Herně hra kombinuje princip přikládání kartiček s těžbou surovin: přikládáním kartiček hráčí vytvářejí svá pole a jednotlivé oblasti pak produkují tolik surovin, z kolika kartiček se skládají.

Příprava hry

Do začátku hry každý hráč dostane dva dělníky, vlastní desku se začátkem oblastí, které bude budovat, a dva měďáky. Doprostřed herního plánu se položí sloupek osmi kotoučů, každý představuje jedno herní kolo (jeden rok) a obsahuje různé údaje, které se každý rok mění.

Průběh hry

Hra trvá 8 kol, každé kolo představuje jeden rok a skládá se ze čtyř ročních období, v každém se provádí něco jiného:

  • Jaro: Hráči si vytáhnou určitý počet kartiček ze sáčku, z nich si určitý počet nechají a přiloží ke své farmě (oba počty jsou stanoveny na kotouči roku). Kartičky se na začátku přikládají k hornímu okraji hráčovy desky a pak k již vyloženým kartičkám. Kartičky jsou rozděleny na 5 druhů oblastí. Sousední kartičky na sebe nemusí navazovat stejným druhem oblasti, ale bývá to výhodné (viz léto).
  • Léto: Hráči položí své dělníky na souvislé oblasti tvořené jejich kartičkami. Následně každý dělník vyprodukuje tolik surovin, z kolika kartiček se jeho oblast skládá. V každém roce jeden druh oblasti (určený kotoučem roku) produkuje o jednu surovinu víc.
  • Podzim: Hráči posunují své figurky po budovách ve městě. Budovy umožňují prodávat suroviny za mince, najímat dělníky, nakupovat chaty pro dělníky, stodoly pro uskladnění zboží nebo různá vylepšení, která přinesou body na konci hry. Pokud však hráč projde kolem radnice nebo kostela, musí zaplatit jednu minci jako daň nebo příspěvek církvi.
  • Zima: Hráči musí zajistit svým dělníkům jídlo a topení. Každý dělník kromě černého sní jedno zboží stejné barvy, jako je on sám (v každém roce jeden druh dělníka, určený kotoučem roku, sní o 1 zboží víc). Pak každý dělník, kterému hráč ještě nekoupil chatu, potřebuje 1 dřevo na topení. K nim je třeba zaplatit určitý počet dřev stanovený kotoučem roku.

Jestliže hráč nemá na zaplacení daní ve městě, jídla nebo topení dělníkům, musí si vzít kartičku sousedské výpomoci. Tu může kdykoli později splatit třemi libovolnými kusy zboží. Pokud však získá další kartičku sousedské výpomoci, pak tu předchozí již nebude moci splatit a zůstane mu až do konce hry.

Konec hry

Hra končí po osmi kolech. Na konci hry hráči získají body za své oblasti, dělníky, mince utržené za prodej zboží a vylepšení (každé přináší jiné bonusové body), ztrácejí však body za nesplacené kartičky sousedské výpomoci. Kdo má nejvíce bodů, je vítězem.

Autor: otmon

Další názvy této společenské hry

  • Welcome to Walnut Grove