Vinohrad - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 1 - 6
Doporučený věk: od 13 let
Herní doba: 90 min
Herní svět: Současnost
Herní kategorie: desková hra, strategická, ekonomická
Čeština: vydání ohlášeno
Vydavatelé:
Albi - logo
Autoři: Alan Stone
Jamey Stegmaier
Rok vydání: 2015
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Varianty pre ťahanie kariet a hru dvoch hráčov s bonusmi

Na BGG som narazil na dva varianty hry pre 2 hráčov, pri ktorých by sa do hry zapojili aj bonusové políčka akcií, pričom obe vychádzajú z pravidiel sólo hry.

1. Sklenené žetóny (boardgamegeek.com/thread/1579766/2-player-variant-using-bonus-actions).
Táto úprava je jednoduchšia a pritom elegantná. V setupe dáte ku každému riadku budíčkovej tabulečky (wake-up chart) po 1 sklenenom žetóne. Hráč, ktorý prvý využije daný riadok si ho vezme a uschová bokom od hracej dosky, aby si ho nemýlil s žetónmi hrozna/vína. Raz za svoj ťah môže každý hráč minúť tento žetón pri nasadzovaní figúrky na neobsadenú akciu a využiť tak bonusové políčko danej akcie, pričom pri nasadení veľkej figúrky (grand worker) môže bonus využiť aj pri obsadenej akcii. Hráči tak za celú hru budú môcť využiť spolu 7 bonusových akcií a prvých 7 kôl bude asi bitka o sklenené žetóny, aby súper nemal výhodu.

Autor ešte navrhuje začínať na políčku -5, ale to už je možno jednoduchšie posunúť koniec na 25 VB, lebo počiatočná pozícia na -5 neumožňuje hrať "mínusové" karty hneď na začiatku.

2. Extra hráč - akcie (boardgamegeek.com/article/21498103#21498103). Pri tomto variante je nutná čiastočná obsluha extra hráča (dummy player – DP):

Jar: kohúta umiestňujú len dvaja skutoční hráči;
Leto: DP obsadí bonusové políčka akcií podľa automa karty a následne hrajú skutoční hráči podľa poradia;
Jeseň: skutoční hráči si ťahajú karty návštevníkov;
Zima: DP obsadí bonusové políčka akcií podľa automa karty a následne hrajú skutoční hráči podľa poradia.

3. Extra hráč - budíček aj akcie (boardgamegeek.com/article/21560416#21560416). Pri tomto variante je už nutná väčšia obsluha extra hráča (dummy player – DP):

Jar: pozícia DP sa zvolí náhodne hodením k6+1 (aby DP blokoval nejaký riadok s bonusom, ale aby aj skutoční hráči mali možnosť zvoliť si 1. riadok);
Leto: podľa poradia hráčov vrátane DP sa vykonávajú akcie, pri DP sa postupne odhaľujú letné akcie podľa automa karty (po poslednej letnej, pasuje na zimu), pričom ak je to možné, obsadí bonusové políčka;
Jeseň: skutoční hráči si ťahajú karty návštevníkov;
Zima: podľa poradia hráčov vrátane DP sa vykonávajú akcie, pri DP sa postupne odhaľujú zimné akcie podľa automa karty (pri poslednej akoby pasuje na leto), pričom ak je to možné, obsadí bonusové políčka.
--------------------------------------------------------------------------------------------

Ďalšia úprava hry (boardgamegeek.com/article/23159859#23159859) spočíva v minimalizovaní náhody pri ťahaní kariet odrôd (zelené) a kariet dopytu (fialové).

Autor navrhuje rozdeliť balíček kariet odrôd na biele a červené a do každého primiešať 2 x Pinot, pričom si hráči pred ťahaním vyberú, z ktorého chcú ťahať (eliminuje to prípady, kedy máte karty bielych odrôd a dopyt po červených vínach a naopak).
Autor navrhuje hrať s odhalenou ponukou 4 až 5 vrchných kariet dopytu a pri akcii ťahania fialovej karty si môže hráč vybrať, aký dopyt chce splniť.

Je fakt, že sme už mali pár pokazených hier tým, že jednému z dvojice prišli na ruku úplne opačné karty odrôd a dopytu a polovicu hry strávil ťahaním kariet. Na tieto úpravy autor hry J. Stegmaier reagoval tak, že to už je úplne iná hra. Mne ešte napadlo, či by nebolo jednoduchšie namiesto uvedených dvoch úprav, upraviť ťahanie tak, že si hráči ťahajú dve karty odrody , resp. dve karty dopytu a jednu z nich si vyberú (druhú odhodia).
---

Pozdávajú sa vám niektoré z uvedených úprav a variantov? My pri najbližšej hre určite vyskúšame bonusy za sklenené žetóny a možno to ťahanie dvoch kariet. Rozdelenie balíčka a otvorená ponuka mi už príde moc veľký zásah do hry
24.1.2017 10:21:06

varianty
hral jsem ve dvou ale nejak mi ta absence extra výhod nechybela takze ani nemam potrebu to upravovat. Na druhou strany ty odrudy a zakazky to je presne to co me v te hre trochu irituje. u tech zakázek to ješte dovedu i pochop - proste ted je poptávka to takovým nebo makovým a když mi to nevyhovuje tak ji proste z ruky vyhodím ale proč musím kupovat revu naslepo je fakt hloupý. Muset kupovat odrudy, které potřebují konstrukce které si třeba ze začátku nemohu dovolit ? Učite vyzkouším tu variantu s rozdelením nebo spíš tak jak navrhuješ že bereš X karet ( da se prezentovat jako aktuální nabídna na trhu ) a z toho si necháš jednu.

24.1.2017 15:59:38 | Upraveno autorem (porovnej)

Tak
mňa trošku mrzelo, že sa nedajú vo dvojici využívať bonusové políčka, takže tú jednoduchú úpravu so sklenenými žetónmi vyskúšame určite.

Inak to mám rovnako, ako píšeš Ty, že fialové karty dopytu by som ešte zobral na milosť, že mi nejdú. Ale naslepo kupovať odrody sa mi zdá tiež blbosť, takže ešte kým vyskúšame deliť balíček tak skôr vyskúšame ťahať dve karty u odrôd a jednu odhadzovať,

Ak by to nefungovalo, alebo by to bolo príliš ľahké v zmysle, že vždy vyskladáš perfektnú kombináciu, tak sa to dá spoplatniť. Tzn. ťaháš vždy minimálne jednu zelenú kartu a koľko lír zaplatíš, o toľko kariet si môžeš viac potiahnuť, pričom si stále necháš len jednu. Napr. zúfalo hľadám určitú odrodu, tak si priplatím 2 líry a vyberám 1 z 3 kariet odrôd.

25.1.2017 15:41:22

Zkousel nekdo zde navrhovane upravy pro tahani zelenych karet odrud? Jak moc to zmeni hru a ktera varianta (rozdelene balicky bile/cervene, tahani vice karet a ponechani jedne, pripadne platba za kazdou dalsi tazenou kartu) vychazi nejlepe?

Ja pocituji po par solo hrach a jedne hre ve ctyrech podobnou frustraci. Cervena vina jsou o kousek dulezitejsi, jelikoz jsou potreba k vyrobe ruzovych a sumivych vin, a kdyz jak na potvouru chodi jen vina bila, tak zbyva rezignovat na vyroby/prodej vin a zkusit urvat vitezstvi pres karty zakazniku. Coz uz ale muze byt pozde, kdyz hrac stravi x roku tahanim zelenych karet, zatimco ostatni maji plne kade/sklepy…

 

29.6.2022 10:57:42

Taky bych rád slyšel dojmy s touto úpravou. Já zatím sólo jakž takž dával; ale když to nepujde na těžké a ultra těžké…tak tuto úpravu zkusím. Jednu hru co jsem zatím hrál (těžká - sólo) mi pomohlo obojí na těžké (objednávka, návštěvníci), vyhrál jsem těsně 21:20. Ve více hráčích chci tuto úpravu (zelené a objednávky - taháš dvě ponecháš si jednu), ale toto použiji jen mezi hráčské hraní. Co se týká rodinného hraní, nechám to beze změny to k tom patří ta náhoda a budou mít větší šanci porazit nehráči ty hráče. Někdy mě štve, že když to mám moc nahrané, tak někoho kdo nehraje snadno porazím = to ho může od deskovek odradit :/

small man Tonda

29.6.2022 16:18:57

Vybíráme z Bazaru

Kinghill CZ s deluxe komponenty, nerozbalané
Kinghill CZ s deluxe komponenty, nerozbalané
Akt. cena: 1050 Kč
Končí za: 9 dnů

Nejnovější otázky

další >>

Offcanvas