nepřihlášený

přihlásit

registrovat

Vikingdoms

Počet hráčů: 2 - 2
Doporučený věk: od 12 let
Herní doba: 30 min
Herní svět: Středověk, Abstraktní
Herní kategorie: desková hra, strategická, budovatelská
Čeština:
Vydavatelé: Mind Fitness Games
Autoři: József Dorsonczky
Rok vydání: 2016
Sdílej: Facebook, Google+

Popis hry

Upravit

U Odina! To bude zase fuška dát dohromady tuhle rozhádanou chásku a vyjet na pořádnej nájezd. Každej by tomu tady chtěl velet a zabírat si ty nejlepší ostrovy. Ale to není jen tak. Fousáč musí mít pod rohatou helmou chytrost havrana, pozornost vlka a lokty ostrý jak sekera pradědy Háákona. Jen tak totiž jeho ženy a děti budou moct žít na ostrovech oplývajících strdím a uloupeným bohatstvím a nebudou muset hrát druhý housle na nějakejch skalnatejch ostrůvcích s pár starejma ovcema.

Dalo by se říct, že Vikingdoms kombinuje dvě hry v jednom. Základem je abstraktní (samostatně vydaná) hra Sixmaking, která je zde „obalena“ carcassonnoidním obalem vikingského střihu. Každé kolo hry se skládá ze souboje o to, kdo bude vést další nájezd. Vítěz souboje si vybírá lepší ostrov z nabídky a ten si zapracuje do svého ostrovního království. Hráč s lepším souostrovím na konci hry vyhrává.


Příprava hry:

Před hrou se sestaví hrací plocha (mřížka 4×4). Každý hráč dostane žetony své barvy (vikingské helmičky). Navíc obdrží kartičku vězení, kartičku tábora a jednu náhodnou kartičku ostrova - ty tvoří jeho základní území.  Vedle hrací plochy se vyloží pět párů ostrovů a speciální kartičky spojenců. Jednotlivé páry kartiček s ostrovy jsou zároveň odpočítávadlem 5 kol hry.


Průběh hry:

Každé kolo se hraje na dvě fáze. První fází je souboj o vedení nájezdu. Druhou pak výběr a začlenění nového ostrova do hráčova území.

  1. Souboj o vedení nájezdu vychází z výše zminěné abstraktní hry a probíhá na hrací ploše. Hráči se střídají v tazích, dokud někdo nevytvoří sloupec 6 kamenů. V tahu musí hráč provést jednu ze 2 akcí:
    • buďto položit 1 svůj žeton na prázdné políčko, nebo
    • pohnout jedním sloupcem (nebo jeho částí) na vršek jiného sloupečku.                                                                                   

      Sloupeček (oddíl vikingů) se pohybuje podle toho jak je vysoký:
      • 1 kámen - o 1 ortogonálně
      • 2 kameny - jako věž v šachu o libovolný počet volných polí ortogonálně
      • 3 kameny jako kůň v šachu
      • 4 kameny diagonálně jako střelec
      • 5 kamenů jako dáma v šachu.

      Hráč může hrát libovolným sloupcem na hrací ploše - tedy nezáleží na tom, jaké barvy je kámen nahoře. Pokud někdo vytvoří sloupeček ze 6 kamenů, končí boj o nájezd a nastává druhá fáze kola.

  2. Hráč, jehož viking (žeton) je na vrchu vítězného sloupečku, si jako první vybírá z páru kartiček ostrovů, které jsou zrovna v nabídce pro toto kolo. Tento dílek začlení do svého území a může díky němu získat zajatce, zlaťáky, či bonusové karty spojenců. Pokud někdo z hráčů nesplnil vítězné podmínky, pokračuje hra dalším kolem.


Konec hry:

Hra končí vítězstvím hráče, který jako první získá 16 zlatých mincí nebo tři dílky se stejnou budovou (vesnicí, přístavem nebo pevností).

Autor: čínan