nepřihlášený

přihlásit

registrovat

Vanuatu

Počet hráčů: 3 - 5
Doporučený věk: od 12 let
Herní doba: 90 min
Herní svět: neuvedeno
Herní kategorie: strategická, ekonomická
Čeština:
Vydavatelé: Krok Nik Douil editions
Autoři: Alain Epron
Rok vydání: 2011
Sdílej: Facebook, Google+

Popis hry

Upravit

Ve hře Vanuatu se snažíte dosáhnout co nejlepší prosperity na stejnojmenném tichomořském souostroví. Za tím účelem můžete lovit ryby, hledat poklady v potopených lodích, vyvážet místní zboží, přivádět na ostrov turisty nebo vytvářet kresby v písku.

Příprava hry

Na desku se umístí 3 počáteční hexy souostroví (jeden ostrov a dvě moře), v každém dalším kole kromě posledního se souostroví rozroste o dva. Hráči si zvolí barvu a na startovní hex si položí své lodě. Těmi se budou v průběhu hry plavit po mořských hexech a provádět na nich zvolené akce. Dále se na stanovená místa rozmístí potřebné herní komponenty.

Průběh hry

Hra se skládá z 8 kol, každé z nich má 5 fází, které provádějí hráči od prvního po směru hodinových ručiček:

  • Fáze 1: Administrativní fáze, která se v prvním kole nekoná. Doplní se potřebné herní komponenty, odplují lodě, které jsou plně naloženy zbožím, přijedou noví turisté. Souostroví se v této fázi (není-li ještě poslední kolo) rozroste o 2 náhodné hexy.

  • Fáze 2: Každý hráč si vybere jednu z 10 postav, která mu v tomto kole bude přinášet bonus (zpravidla při provedení určité akce).

  • Fáze 3: Hráči si volí akce, které budou provádět v příští fázi. Je jich celkem 9 a můžete mezi ně rozmístit 5 svých akčních značek (na jedné akci může být více značek, jednoho i více hráčů).

  • Fáze 4: Hráči provádějí zvolené akce, po řadě od prvního každý jednu, dokud nejsou provedeny všechny. Vždy ovšem můžete provést jen tu akci, na níž máte v této chvíli nejvíce značek ze všech hráčů. Po provedení akce si své značky z ní vezmete, čímž získá největší počet značek na této akci jiný hráč a ten ji pak bude moci provést. Nemáte-li ve chvíli, kdy jste na řadě, převahu nikde, musíte si vzít všechny své značky z některé akce, ale nemůžete ji provést.

    A jaké akce to vlastně jsou? V zásadě se dělí na dva druhy: mořské a ostrovní. Mořské provádíte na hexu, na němž právě máte člun, a patří sem rybolov nebo hledání potopených pokladů. Ostrovní se provádějí na ostrovním hexu sousedícím s vaším člunem (přímo na ostrov člun nesmí) a patří sem stavba prodejních stánků, prodej nalovených ryb v nich, nákup místního zboží a jeho následné naložení na lodě, kreslení do písku nebo přeprava turistů. Samozřejmě jednou z akcí je plavba lodí na jiný hex a poslední akce je odpočinek, při němž si vezmete zvolený žeton s bonusem.

    Za akce samozřejmě získáváte peníze a/nebo body, přičemž platí jedno zvláštní pravidlo: kdykoli získáte 10 vatu (místní měna), musíte je okamžitě a nevratně vyměnit za 5 bodů, i kdybyste je třeba ještě chtěli utratit.

  • Fáze 5: Hráči, kteří si v minulé fázi vzali žeton odpočinku, z něj nyní dostanou příslušný bonus (peníze, body nebo značku prvního hráče).

Konec hry

Hra končí po 8 kolech. K bodům nasbíraným na konci hry si přidáte body za turisty u svých stánků na ostrovech, body za neprodané poklady a peníze za neprodané ryby (které se převedou na body). Kdo získá nejvíce bodů, je vítězem.

Autor: otmon

Rozšíření hry

Vanuatu: the Rising Waters (2012)

Rising Waters (česky Stoupající vody) je jednoduché rozšíření ke hře Vanuatu, v němž hráči musejí bojovat se stoupající hladinou oceánu, jinak jsou ostrovy zatopeny a všichni prohrají. V každém sudém kole dojde ke ...

rozšíření 3 - 5 hráčů od 12 let

Celkové hodnocení:oooooooooo(hodnoceno 0x)