nepřihlášený

přihlásit

registrovat

Valley of the Mammoths

Počet hráčů: 3 - 6
Doporučený věk: od 12 let
Herní doba: 180 min
Herní svět: Dávnověk
Herní kategorie: karetní hra, budovatelská
Čeština: není
Vydavatelé: Descartes Editeur
EuroGames
Ludodelire
Autoři: Bruno Faidutti
Rok vydání: 1991
Sdílej: Facebook, Google+

Popis hry

Upravit

 Je krásný letní slunný den. Gorch leží u vody, na kopí napíchnuté ryby a pohledem na nedalekou osadu s čerstvě vyrašeným obilím si užívá tepla, na které ve vesnici letos čekali až příliš dlouho. Letošní zima, která se opravdu prodloužila stála život mnoho bojovníků i žen jeho kmene. Ještě stěstí, že nedaleko odtud vybouchla hora a Lorak donesl tu zvláštní věc. OHEŇ ji pojmenoval. Jen díky ohni přežili, alespoň těch pár. Jen díky ohni zahnali smečků vlků a mohli se nakrmit těmi, které zabili.

Gorch zahnal špatné vzpomínky a přecpaný opečených ryb začal usínat. Najednou ho pronudilo volání hlídky:

" MAMUTI, MAMUTI JDOU!"

Lovec rychle vstal a proklínaje, že nepřesvědčil ostatní vyrobit ohradu kolem pole obilí doufal, že úrodě se v nastávajícím boji nic nestane.

Tak nějak takhle si můžete představovat, jak váš kmen neandrtálců přežívá na prazemi.

V této hře má každý hráč svou tlupu bojovníků a žen a snaží se přežít a rozrůst na čtyři osady, když na počátku má pouze jedinou. Jsou mu ale kladeny překážky jak přírodního typu ( povodně, požáry, hladomor...), které obstarávají karty osudu, v zimě zimní, v létě letní, tak překážky soupeřovy, kdy se soupeř snaží získat lepší pozici na přežití tím, že se vás snaží dostat z lovišť, či od řeky, a nebo ho jen zajímají vaše ženy. Víc žen víc dědí, víc bojovníků, víc ohrad. Ale i větší spotřeba jídla.

Jak to vlastně začíná?

Na začátku hry si hráči nejprve zvolí jakou mapu budou hrát. Mají čtyři varianty. Dvě obustraně potištěné poloviny hracího plánu.

Po té je důležité si rozdit funkce bankéře, ten kdo bude losovat zvířeta objevující se na mapě a na toho kdo bude hlídat karty událostí a osudu.

 Dále si každý hráč zvolí, za jakou barvu bude hrát a vybere si tedy logicky všechny bojovníky, ženy a osady zvolené barvy. K tomu dále dostane i suroviny v podobě žetonů jídla a dle počtu hráčů i akční karty,které může používat během hry.

První hráč se určí náhodně a ten si na mapě vybere místo, kde založí svou první osadu. Tam pak položí žeton se značkou osady, 5 válečníků a 2 ženy. Pak vybírá místo druhý, třetí ...poslední hráč. Na začátku hry je zakázáno zakládat osady hned vedle soupeřovy osady, nejsou-li odděleny řekou. kdo chce může si nažátku investovat jídlo do zasazení pšenice, kterou bude sklízet na konci léta, vydží-li mu.

Průběh hry

Jedno kolo hry je rozděleno na několik frází.

1. sezóní události - otočí se karta osudu letní/zimní, dle ročního období a všichni hráči se zařídí dle této karty

2. Příchod nových zvířat - z pytlíku se vylosují dle ročního období počet žetonů zvířat a rozmístí se po hrací ploše pomocí písmen, která mají žetony zvířat na rubu. Z lícní strany žetonu je obrázek jednotlivých druhů zvířat. Jsou to VLK, ŠAVLOZUBÝ TYGR, MEDVĚD, BIZON, NOSOROŽEC, MAMUT. Každý z těchto tvorů má jiné vlastnosti, což by bylo zdlouhávé to tady rozebírat a k popisu hry není nutné vědět, které zvíře se dostane přes řeku, které rozlšlape obilí, které neleze do hor atd. to vše je v tabulce v návodu. Nejdůležitější je, kolik porcí jídla z jakého zvířete dostanete a o kolik polí se které zvíře posouvá po hrací ploše. tím se dostáváme k další fázi kola.

3. pohyb zvířat - jeden z hráčů hodí koskou a dle diagramu na hrací ploše se určí směr ve kterém se budou pohybovat všechna zvířata na hrací desce. Použitím již zmíněné tabulky zjistíme kam se jaké zvíře posunulo. Žádné zvíře nesmí přes jezero, pole se značkou požáru nebo povodně.pokud se během putování zvířat potkají stejné druhy spojí se, a tím že jejich žetony položíme na sebe z nich vyrobíme stádo, které bude putovat pospolu až do jejich smrti, či do konce hry. Pokud zvíře dojde na pole, kde je již nějaký žeton člověka automatick zůstává stát a jeho pohyb v tomto kole končí.

4.pohyb lidí a stavění osad - začíná první hráč, každým člověkem( mužem i ženou ) může pohnout o 1 či 2 pole. v horách jen o 1 pole. Z polí, kde je buď zvíře nebo soupeřův žeton člověka, se nesmí pohnout, dokud početně nepřevýší počet cizích žetonů. Pak může pole opustit tolik žetonů o kolik jich je na poli více. 6ádný člověk nemůže překročit řeku, či jezero. Dojdeli na pole s cizím žetonem, musí zastavit.

Má-li hráč na jednom poli muže a ženu a žádný cizí žeton, může místo pohybu založit osadu.

POZOR - v osadě musí být vždy alespoň jedna žena. Jakmile osadu žena opustí, osada přestane existovat.

5. boj - probíhá všude tam , kde jsou na jednom poli lidé různých kmenů nebo zvířat.

Probíhá hodem kostkou a přičítá se počet válečníků (jen muži)a +1 jste-li ve své osadě. Každé zvíře má +1, jsouli ve stádu tak se sčítají. Bojuje se až do posledního žetonu a remíza se nepočítá a háže se znova.

Vítěz získává dle pravidel, proviant, přežilé ženy, či dobitou osadu atd.

6. určení přeživších - Každý hráč si nyní musí nakrmit přeživší lidi. Někdo něco uloví, narybaří nebo ukradne, ale jsou-li spíže prázdné a na někoho nezbyde, umírá a je odstraněn z hrací desky.

7. rození nových lidí - jen na konci fáze zimy a léta. Každá žena v osadě rodí, Dle hodu kostkou to může být, muž, žena, dvojčata

8. sadba - Pouze poslední fáze zimy. Ti co mají osadu na pláních mohou za určený počet potravin zasadit obilí.

9. tažení nových akčních karet - dle pravidel a dle počtu hráčů dolízavají hráči akční karty

10. konec kola  - na konci kola se posune o jedno políčko určovač ročního období.

Vítězství

Vyhrává hráč, který udrží celé kolo minimálně 4 osady. To znamená od fáze pohybování lidí a stavění osad do další fáze pohybování lidí a stavění osad.

Závěr

Na to že je to hra v podstatě již dost stará, stále pro mne má své kouzlo. Prvek náhody se dá překlenout dobrou strategií, ale jeli proti vám vše, nic nezmůžete. Kolikrát jsem si u této hry říkal, jak málo stačilo a lidsvo mohlo být vyhlezeno, čož se ve hře i několikrát stalo.

Zajímavé jsou i ilustrace na kartách i nápady na akčních kartách.

Autor: skocalu

Další názvy této společenské hry

  • Tal der Mammuts, Das