Twilight Imperium (Čtvrtá edice)

xxxxxxxxxo hodnoceno 199x (Seznam vlastníků)

Twilight Imperium (Čtvrtá edice) - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 3 - 6
Doporučený věk: od 14 let
Herní doba: 480 min
Herní svět: Sci-fi
Herní kategorie: strategická
Čeština: v balení hry
Vydavatelé:
ADC Blackfire Entertainment - logo
Autoři: Corey Konieczka
Dane Beltrami
Christian T. Petersen
Rok vydání: 2017
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

pro neznale

Od kolika hracu ma hra smysl? A cca realna hraci doba? Jelikoz to nevypada jako hra,co si slozime a dohrajeme jindy :-P :-P
13.9.2017 18:58:04

Hru jsem nehrál
ale co jsem se tak koukal (jakože mě to taky zajímá), tak minimální počet jsou 4 hráči, ideální 6, s rozšířením pro 8 prej nejlepší. Hrací doba se odvíjí podle toho, takže cca 6+ hodin v závislosti na znalostech hráčů.
Hodně se řešilo v TI3rd edition, tak se tam koukni, je tam dost diskuzí a spousta věcí bude stejná...

13.9.2017 19:30:22

Ti3
TI3 jsem nehrál ale čtvrtá edice by měla být lehce zjednodušená a s tím by se měla i lehce zkrátit doba hry. Takže v plném počtu hráčů by místo 8-10h mohlo jít o nějakých 6-8h... Ale znalci jistě upřesní...

13.9.2017 20:30:22

Herní doba
Je to tak, i v plném počtu se dá dohrát za 6-7h a nemusí to být zkušení hráči, pravidla jsou překvapivě přístupná a po jednom kole už to jede samo.

13.9.2017 21:10:17

čas
Čtvrtou edici jsem nehrál. Krom deskofobie to v čechách nehrál asi nikdo, takže budu vycházet ze třetí edice. Určit čas je poměrně těžké, protože záleží na hodně faktorech. Na počtu hráčů, na počtu bodů, na které sehraje (10 nebo 14), pak jak jsou hráči zkušení a taky co se ve hře stane. Někdy je schválen zákon, co hru dost protáhne, jindy urychlí. Nejrychlejší hra byla ve 3 hráčích a to jsme to stihli za 3 hodiny, ale většinou je to tak 5-6. Leč všichni byli velmi zkušení hráči. Nejdelší hra trvala 10-11 včetně pauzy na pizzu a občasné cigáro a to bylo v 7 lidech. Případně se můžete domluvit a hrát na 8 či 5 bodů. Jak jsem studoval pravidla čtvrté edice, tak ta vypadá svižněji. Technologie se zkoumají snadněji, což dost brzdilo hru, kdy jsi čekal na tech, co jsi potřeboval. Můžeš mít i více tajných úkolů, takže se body budou získávat rychleji. Co se týče počtu hráčů, tak ideální je to ve 4, nejhorší v 5 a dá se hrát i ve třech. Pokud si chceš hru zahrát, tak mi napiš SZ a můžeme se domluvit.

13.9.2017 21:26:30

přerušení hry
Hoj lidi. Tuto hru naprosto neznám a ikdyž jsem hleděl na unbox Petra, tak mi moc nejsou jasné herní mechanismy (koukat na YT se mi moc nechce ). Jsem zkušený deskohráč a do našeho školního kroužku, kde je i někdy více jak 5 děcek ( kurde se mi nesmějte ) bych právě rád toto pořídil i v rámci startovače. A teď se ptám. Dá se hra nějak po max 3 hodinách třeba nějak "uložit"? Třeba nafotit, zapsat do deníčku pozice, karty a pak za týden následně zase rozehrát?
Díky moc všem co dokáží odpovědět k otázce.

13.9.2017 23:06:23

Elkrajico
Pokud můžu vyjít ze zkušeností s TI3 (TI4 jsem zatím samozřejmě nehrál), potom to jde, ale je to celkem "opruz". Údajů k zaznamenání je hodně jak u každého hráče (žetony na kartě rasy, jednotky na herní mapě, kartičky technologií...), tak je zejm. potřeba zaznamenat každý hex herní mapy. Některé kartičky je navíc potřeba uschovat tak, aby se vrátily každému hráči a ostatní je neviděli (tajné úkoly a akční karty). Ale všechno se dá řešit, když se chce, ať už jde o tebou zmiňované nafocení, nebo použití neprůhledných obálek se jménem hráče či složení hexů herní mapy v pořadí, které umožní jejich snadné vrácení do původního stavu... Spíš budete řešit problém, že se vám to nebude chtít složit z důvodu, že se od toho nebudete chtít odtrhnout... :)

14.9.2017 00:09:22

přerušení hry
Hawkie má pravdu, ve všem včetně posledního bodu. Tahle hra má specifickou vlastnost a to že u ní čas běží úplně jinak. Člověk sedne, hraje a najednou se probudí o 7 hodin později a diví se, kam se ten čas poděl. Představa, že za mnou někdo přijde a po třech hodinách mě požádá, abych hru přerušil, tak ho asi umlátím chcíplým lachtanem, než aby mne dostal od stolu :-D

14.9.2017 06:35:27

....
Je to tezky. Na jednu stranu to desne chci. Na druhou stranu, za ty penize bidu mit dost jinych her, ktere se mi na stul dostanou mnohem casteji. Na prvni stranu to ale desne chci!. Na druhou stranu s dvema malyma detma si dalsi 2 kamose na 8 hodin asi moc nesezenu. Ale na prvni stranu to DESNE CHCI!..... prakticky vsechno je u me shodou danych okolnosti proti, ale zase z druhe stranky chci Petra podporit a proste to chci :-)

14.9.2017 07:01:23

fifipirko
z toho si nic nedělej, 90% lidí se rozhoduje srdcem a pak si rozumově zdůvodňuje to rozhodnutí :), takže moje důvody bylo podpořit DF, je to česky, je to pramáti všech 4x her a pokud to nepodpořím budu si to nadosmrti vyčítat, ale to všechno jsou jen výmluvy protože přesně jak píše ty JÁ TO CHCI

14.9.2017 07:15:01

Důvod
přidám jeden rozumný důvod, proč to podpořit. Nejde jen o TI4, ale i o ostatní hry. Tohle je totiž projekt, který otevře dveře i ostatním hrám. Ukážeme, že je tu dostatečně velká hráčská komunita na to, aby se lokalizace her vyplatila.

14.9.2017 22:19:57

rozhodovani
No zda se, ze uvazujem vsichni dost podobně. Když bych zvažoval pro a proti, jednoduše mi vždy racionálně vyjde nekoupit a uložit peníze malýmu na knížku. Jenže, je tu šance dosáhnout něčeho nevídaného, udělat oficiální překlad takové hardcore pecky.

V minulosti jsem o TI přemýšlel (vždy když jsem si ji zahrál chtěl jsem ji mít hned doma), ale kvůli ENG jsem od záměru nakonec ustoupil. Cca 4 měsíce zpět se zde prodávala na aukci s rozšířeníma za tuším 3k. Už už jsem přihodil, ale zas ta angličtina - hráči kolem mě by jí sice dali, ale je to nepohodlné a nakonec bysne radší sáhli po českém Eclipse. Kdybych teď nepodpořil nadšení a snahu DF a BF (díky vám, že jste to celé spustili) popřel bych sám sebe :). Takže teď nebudu měsíc chodit na obědy do hospody a ušetřené peníze pokryjí nákup TI :) (už jsem s tím začal dnes jsem měl polévku s rohlíkem).

14.9.2017 22:23:54

vyberat treba srdcom, nie rozumom :-)
Tiez ju chcem a kupim si ju, ale po anglicky.
Je rok 2017, kazdy by mal vediet tu rec bez problemu :-)

15.9.2017 20:04:53

Wuuduu
Teď jsi mě rozesmál.
Někdo měl ve škole 10 let ruštinu a pak kvůli práci němčinu a na angličtinu se nedostalo.

15.9.2017 22:10:29

@Bastacka ad Wuuduu
Taky nemám rád tyhle sebejisté odsudky jak někdo nemůže umět anglicky. Každý má jiné nadání, priority a možnosti.

15.9.2017 22:34:12

:-)
ja som z rustiny dokonca maturoval :-) a na anglictinu sa dostalo pomimo, skoro vsetko co viem, je z hier, pocitacovych. A hra prelozena do cestiny vam anglictinu fakt nepomoze zlepsit...
Ved ja vas neodsudzujem, ale osobne uvitam kazdu jednu moznost, ako sa v anglictine zlepsit, ci sa z nej daco nove naucit.

16.9.2017 00:56:39 | Upraveno autorem (porovnej)

@Wuuduu
A dovedeš pochopit, že se někdo chce vžít do příběhu hry a ne se zlepšovat v angličtině tím, že na každé druhé kartě luští text v cizím jazyce, notabene ve hře s takovou herní dobou.
Neangličtí hráči, kteří by se chtěli u této hry "zlepšovat" v cizím jazyce aby si na to vzali týdenní dovolenou. Pokud jeden umí anglicky a vysvětluje to ostatním, tak je potom zážitek ze hry o ničem.

16.9.2017 01:37:02

wuuduu
Hlavní je uvědomit si, že na jedné straně je herní angličtina potřebná pro správné zahrání té které karty, ale na druhé straně je ohromné OHROMNÉ množství textu pro atmosféru, kde už herní angličtina nestačí a člověk musí mít slušnou slovní zásobu, nebo si tyto texty nečíst. Ale to se pak ochudí a mnohé. Právě proto si myslím, že cz verze je zásadní a její neexistence na českém trhu by ponechala TI ve spárech malého hloučku nerdů. Nope nope nope. Já chci vidět TI na stolech VŠECH hráčů. Teď a hned :-)

16.9.2017 08:27:37

Dokument
Prave vysel dokument o TI https://youtu.be/iUpFlkTvQgg

16.9.2017 12:50:48

argh
aaaach, TI4 prave pristalo doma na stole… rozbalovat takuto krasku je krasny zazitok, nie?

23.11.2017 19:55:56

Mám z toho rozporuplné pocity...
Konečně se mi povedlo sehnat spoluhráče, se kterými bych si mohl TI4 zahrát. A jelikož se minulý týden objevila na sbazaru nerozbalená krabice za krásné 2000 Kč, nebylo o čem přemýšlet.

Předem podotknu, že jsem se o tuto hru nikdy nezajímal a jediné, co jsem o ní věděl, bylo to, že to má být epický mnohahodinový zážitek. Proto mě velmi mile překvapilo, že pravidla jsou v podstatě celkem jednoduchá. Velmi se mi líbí i strategická fáze hry a fáze agendy. Zde vidím spoustu prostoru pro taktizování a vyjednávání. Co se mi ale naopak vůbec nelíbí, je fáze akcí. Po dvojím přečtení pravidel, shlédnutí tří how to play videí a přečtení karet akcí a technologií mám neodbytný dojem, že samotný boj, kolem kterého se točí velká část hry, je s prominutím ta nejobyčejnější kostkovaná, jakou si lze představit.

Tak se chci zeptat, jestli je ten vliv kostek opravdu tak zásadní?

---
Zarytý odpůrce figurek, který zastává názor, že hromada plastu ze špatné hry dobrou hru nikdy neudělá.

11.11.2019 14:53:26

Kostky
Když to někdo hraje dobře, tak Tě přejede bez ohledu na kostky.

11.11.2019 14:56:15

Kostky a add Varouch
Ano. lze vyhrát i s nepřízní osudu (rozuměj kostek). Sám jsem ale zažil když se hráč skoro 3 hodiny chystá na invazi, pak tam vlítne s letkou která 4x převyšuje obranu a kostky ho zařízly. Tohle by k hardcore strategické hře patřit nemělo. V kostkách právě vydím největší slabinu této hry.

11.11.2019 15:04:17

D.A.M
Tohle je porad AT a zadne Euro. Jestli chces epiku bez nahody, doporucim veci od GMT a ne FFG. Ja su teda znamy tim, ze me kostky nemaji rady a tady mi kupodivu nevadi. Boj totiz opravdu neni core teto hry. Tim je slovni interakce s jinymi hraci.

11.11.2019 15:17:03

@Malcolm
Hele, a nechces si to zkusit zahrat, aby sis udelal nazor sam? Myslim ze po jedne hre ti bude jasne, jestli to je hra pro tebe, nebo ne...to je, jak kdybych napsal "hele, videl jsem dve recenze na Avengers, skouknul trajler a co myslite? Mel bych si na to zajit do kina? Me to prijde takove moc barevne..."....

11.11.2019 16:26:12 | Upraveno autorem (porovnej)

Pepsson
Právě že ani ne. Být to hra, která se dá ve 2-3 hráčích odehrát za 90 minut, tak klidně, ale jelikož bude kvůli jediné hře potřeba zburcovat větší množství lidí (kteří to notabene nikdy nehráli) na opravdu hodně hodin, tak chci mít před první hrou co nejvíc informací a názorů.

---
Zarytý odpůrce figurek, který zastává názor, že hromada plastu ze špatné hry dobrou hru nikdy neudělá.

11.11.2019 16:55:51

Vybíráme z Bazaru

Tainted Grail (KS stretch goal box)
Tainted Grail (KS stretch goal box)
Akt. cena: 1290 Kč
Končí za: 9 dnů

Offcanvas