Twilight Imperium 3rd Edition

xxxxxxxxxo hodnoceno 62x (Seznam vlastníků)

Twilight Imperium 3rd Edition - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 3 - 6
Doporučený věk: od 12 let
Herní doba: 240 min
Herní svět: Sci-fi
Herní kategorie: desková hra, strategická, válečná, diplomacie
Čeština: ke stažení
Vydavatelé: Fantasy Flight Games
Autoři: Christian T. Petersen
Rok vydání: 2005
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

budoucnost TI 3rd Edition

Chtěl bych dát podnět na takovou, řekněme úvahu...

Mám lehce obavy o budoucnost této konrétně 3. edice TI. Vzhledem k tomu, že FFG vydávají nové edice svých her (viz. Descent, AGOT). Nemá někdo třeba nějaké informace, které by naznačovaly vznik 4. edice nebo naopak nějaké teorie, které by naznačovaly, že spíše ne. Přece jen vyšlo nedávno rozšíření, tak snad nechystají novou edici. Navíc mají licenci na Star Wars, takže bych řekl, že se ji budou spíše snažit využít a použít, co se týče epických sci-fi her.

Proč vůbec takto uvažuji? Předběžně jsme se s jedním kolegou zatrolencem (Venca81) dohodli, že bychom se pokusili spáchat překlad karet a komponent v grafice (já překlad, on grafiku). A nerad bych po útratě spousty peněz za TI (+ rozšíření) a v polovině práce na překladu zjistil, že se chystají FFG vydat 4. edici TI :)
3.4.2012 17:58:09

Osobni nazor
Asi ti moc nepomuzu, ale koukni se na to z jineho uhlu. Mel jsi Urban Sprawl, delal jsi preklad a po prvni hre jsi ho prodal.

Kdyz se kouknu na Descent treba, tak ja bych nevahal a sel zase do stareho kousku, bohuzel se uz nedaji moc sehnat stare expanze, novy me nelaka.

Proc to vsechno rikam? Myslim si, ze pokud chces hru, tak je v podstate jedno, jestli ti vydaji 4., 5. edici atp... Pokud se ti TI 3. edice libi, tak si ji kup, preloz si komponenty a hraj. Ono takhle clovek bude pul roku spekulovat a nahle zjisti, ze uz neni ani na trhu. Viz Starcraft, kolem ktereho se strhlo az davove silenstvi a najednou ho musel mit kazdy a ono nebylo kde koupit. :-)

Pokud se ti TI 3. edice nelibi, tak neni co resit a kup si neco jineho. Jestli vyjde 4. edice nevim, ale pokud bude jina, tak spis nastava otazka, je 4. lepsi nez 3.? Muzu 3. jeste sehnat atp... To ze vyjde 4. edice nemusi nutne znamenat, ze bude lepsi a budes ji chtit vice. :-)

Btw. skromny dotaz spis, co Starcraft? Byla moznost zahrat a jak se libil? Ze se vrhas do TI prave... :-)

3.4.2012 18:57:00 | Upraveno autorem (porovnej)

Vojtech Musil
Nevím proč do toho taháš US, který s tím nemá lautr nic společného...

Vycházím z toho, že novější edice her jsou většinou vychytanější, jednotnější (AGOT 2 edice má v sobě i rozšíření) zmodernizovanější atd. a jelikož mi tohle vyhovuje, tak je pro mě novější edice lepší. Takže mě jde o to, že kdyby měla v brzké době vyjít 4. edice TI, tak půjdu raději do ní a čas investovaný k překladu věnuji právě té nové edici, místo staré.

Starcraft zatím zprovozňuji do českého jazyka, ale hrál jsem ho už před tím než jsem si ho pořídil a líbil se mi. TI mě zaujalo svým světem po té co jsem ho začal trochu studovat v rámci Rexe a jinak mám rád sci-fi a strategie.

Díky za tvůj příspěvek, ale nebyl moc k věci...

3.4.2012 19:13:07 | Upraveno autorem (porovnej)

to Beholder
Nemám žádné informace, ale soudě podle toho, že minulý rok vyšlo rozšíření, tak to asi ještě nějakou chvilku budou udržovat. Tím pádem nepočítám, že by ještě tento rok další edice vyšla. Ale je to jen domněnka.

3.4.2012 19:27:54

Kadaver
já bych byl nejraději, kdyby to udrželi už na pořád a věnovali se raději nové hře třeba Star Wars. Třeba to tak bude, třeba ne. Jde mi opravdu jen o spekulace, či nějaké konkrétní informace (pokud vůbec existují a ví o nich někdo).

Zatím to vypadá, že to spíše nehrozí, protože vyšlo rozšíření a kdybych aplikoval paralelu v podobě Descentu, tak tam byla doba mezi posledním rozšířením a 2. edicí 3 roky, takže teoreticky by mohl být minimálně do roku 2014 klid. Pokud výjde další rozšíření, tak by se to mohlo posunout ještě dál

3.4.2012 20:07:12 | Upraveno autorem (porovnej)

to Beholder
Nevim, jak to napsat vic polopaticky. Koupil jsi US, prelozil a prodal... ocividne ti nedela problem zainvestovat do hry cas i penize (prodal jsi vice her, nejen US :-) ), tak proto me zarazil ten dotaz. Co se vylepseni tyce, tak to jsem srovnal s Descentem, ktereho jsi sam zminil. Druha edice Descenta nutne neznamena pro kazdeho vylepseni a me spise odrazuje, nezli laka a to same muze byt u TI. :-)

Nevim, jestli jsi hral TI 3.edici, nebo jestli jsi hral TI starsi edici. V cem by byl rozdil, kdyby vysla 4. edice? 3. bys prodal a koupil 4? To si nemyslim... Hra sama o sobe se mi zda byt vychytana dost.. pokud ti jde o nejake chyby nebo nedostatky atp. Kamarad si ji po Warconu koupil se vsim vsudy a masti to porad s lidmi na koleji a neni v tom zadny problem, takze nejakych zadrhelu se bat podle me nemusis. Upravy ve hre se po domluve daji udelat vzdy. :-)

Takze nemas problem investovat, prostredi ti je blizke a ocividne na to mas hrace, tak si myslim, ze dotaz ohledne 3., 4., 5. a kdo vi jake edice je asi zbytecny a nehraje v tvem pripade roli.

Krom toho SC je pro me osobne TI za polovicni cas a dvojnasobnou zabavu. Ne ze by TI nebyla dobra hra, to ani nahodou, ale ten cas je sileny. Je ale pravdou, ze se zkusenymi hraci a rychlych tazich se da hra podle me dohrat i za kratsi dobu nez 6+, ale chce to cvik. Proto i ten dotaz na SC, jestli jsi uz zkousel a libil.

Rikam, pokud ti nevadi penize, mas lidi a nevadi ti, ze mas rekneme podobnou hru (SC), tak si myslim, ze je zbytecne resit dalsi edice a jdi do toho.

3.4.2012 21:12:53

Vojtech Musil
Taky nevím, jak to napsat více polopaticky. Neptal jsem se na něčí názor ohledně mého kupování, prodávání a překládání her a ani jsem se neptal na to zda si mám koupit TI3 nebo nemám. Šlo mi jen o spekulace, popřípadě informace, které někdo třeba má a já ne, ohledně 4. edice TI.

3.4.2012 21:18:53 | Upraveno autorem (porovnej)

Beholder
A k cemu ti ta informace bude? Cekas, ze by ve hre udelali nejake vyznamne zmeny nebo by hru posunuli nekam jinam? Ja prave nechapu moc, co te k tomu vede. :-)

Myslel jsem, ze se bojis hratelnosti, nebo ceny nebo nevim ceho. Proto jsem to posunul trochu jinam, ze resit 4. edici je asi zbytecne a nebal bych se toho. Nebo ti jde o to jen tak vedet, jestli bude nebo nebude a bude ti to k nicemu?

3.4.2012 21:32:08 | Upraveno autorem (porovnej)

Beholder
tiež ináč nechápem, prečo ťa to trápi, ak tú hru nechceš kúpiť. Ale, tiež ma minule napadlo, že FFG má veľmi rado robiť ďalšie edicie a že či to nespravia aj s touto hrou, ale keď sa pozriem na ňu na skriňu, myslím, že nepotrebuje žiadne edicie.

3.4.2012 22:37:05 | Upraveno autorem (porovnej)

Beholder
Rekl bych, ze 4. edice nehrozi. ta treti je podle me definitivni a finalni verzi, k cemuz hraje i to, ze relativne nedavno vydali rozsireni. Spolu s Runewars je to posledni rakev v katalogu FFG, pokud se nemylim, ostatni rakve uz bud nedelaji (Starcraft) nebo je zrevidovali tak, aby ve hre bylo min v mensi krabici (Descent). Takze i kdyz by mohli s TI3 postupovat podobne, nemyslim si, ze to udelaji, TI je jejich vlajkova lod a tu trojku podle me budou piplat dlouho. Takze ja bych do toho byt tebou sel :)

4.4.2012 09:31:43

sydo (a kadaver)
chytří pochopili, díky za názor :)

O tom zrušení rakví právě vím, takže se jen obávám, aby takhle nepostupovali i u TI - menší krabice, zkrácení herní doby, méně komponent (viz. Descent). Všechno napovídá tomu, že bych se neměl obávat. Takže pokud nemá někdo nějakou šuškandu, tak bych mohl být v klidu :)

4.4.2012 10:41:36

Beholder
Bud :) Pokud vydaji TI3 mensi (klasicka ctvercova krabice atd), nemuzou do toho narvat vse, co je tam ted. A pokud z toho neco vyradi, hru zjednodusi atd, uz to nebude takovy epic a muzes si rovnou poridit Eclipse nebo tak neco. Takze s TI3 neprohloupis tak jako tak. Tudiz souhlasim s nazory Vojty a ostatnich - i kdyby to udelali v novem FFG stylu, uz to nebude TI :)

P.S. Ja uz se tak tesim, az zas zahraju, ta hra je definici epicnosti :)

4.4.2012 11:06:59

Beholder
Zato hloupi si sedi na vedeni. Promin, ale kdyby sis odpustil svoji poznamku, tak bych nereagoval a mavl nad tim rukou.

Jak psal Sydo, tak TI3 je jednou z vlajkovych lodi FFG, ktera poprve vysla v roce 1997 (viz BGG). Od te doby, behem 8 let, prosla velkymi upravami (neumim ti rict jakymi, ale verim, ze byly i zasadni) a prodava se ted v podobe v jake se prodava. Hra samotna je kvalitni (neni nejak nedodelana nebo vadna a podle me neni potreba rozsireni, uz jen se zakladem si clovek vystaci), obsahuje mnoho komponent a podle toho se odviji i cena + vyslo rozsireni v roce 2011.
Vsechny tyhle indicie uz vedou podle me k tomu, ze TI 4. edice se neplanuje. Mimochodem, kdyby se planovala a uz by o tom bylo nejake info (at uz oficialni ze strany FFG nebo v podobe nejakeho uniku), tak prave kvuli tomu, ze se jedna o vlajkovou lod FFG, tak by o tom kolovaly zpravy a vedly se bourlive diskuse. Na to vsadim krk.

Myslel jsem, ze te spatne chapu, protoze jsi zareagoval zpusobem, ze modernejsi, jednotnejsi a vychtanejsi hry jsou pro tebe plus. Takze te to TI4 zajima a kdyby prisla 4. edice v one "Descent" verzi, tak bys to uvital a sel bys spis do ni - kratsi cas na odehrani a nizsi cena na ukor orezanejsi hry.

Na jednu stranu chces vychytanou, kompaktni hru, jenze na druhou Sydovi potvrdis, ze jsi rad, ze se nepujde cestou ala Descent a hra se bude zjednodusovat atp. Takze si protirecis a me pripada, ze nevis co chces. Nemuzes ocekavat, ze vydaji 4. edici, bude v ni vsechno co v zakladu, obe rozsireni v polovicni krabici a za cenu o 500 nizsi, nez soucasna.

Dale pises, ze te vubec nezajima, jestli si hru mas koupit atp. ale jestli bude 4. edice. Tvuj prispevek ale vychazi prave z tvrzeni, ze to te zajima prave proto, ze si hru chces prelozit a koupit a investovat do ni penize a cas by byla skoda, kdyby vysla novejsi "Descent" vereze, kterou ale v prispevku Sydovi vyvratis, ze takovou vlastne nechces.

Takze uz na zacatku sis mohl odpovedet sam.

4.4.2012 16:46:15 | Upraveno autorem (porovnej)

TI3
ta hra me od sameho pocatku laka a zaroven vim, ze s ni je problem z hlediska casu, epicnosti, komplexnosti a nakonec jsem si polozil kdysi otazku - chci epickou hru, kterou vytahnem jednou za rok a mozna ji ani nedohrajem a nebo chci kratsi, take sci-fi, strategii a taky plnou souboju a sahnul jsem prave po Starcraftu a byla to nejlepsi koupe, co jsem v deskovkach ucinil.

Tim nechci TI3 zatratit, vubec ne, strasne se mi libi ta hra provedenim a uz jen proto bych nechapal jakekoliv pokusy o 4. edici. Na co? Ta hra ma ocividne vse co ma mit.

Vzhledem k tomu, jak se v Beholderove sbirce stridaji hry, stejne jako se u nich strida jeho nadseni nakonec vystridano skepsi a prodejem, tak bych docela pred koupi zrovna Beholdera varoval. Jako z meho phledu bych mohl bych rad, ze ji koupi a ja si ji konecne vyzkousim, ale zase na druhou stranu objektivne si myslim, ze to nebude nic pro nej. Vypada to hezky, krasne to nalaka svetem, prostredim, provedenim, ale po dvou hrach si umim predstavit ruzne vytky pocinaje nahodou, nemoznosti nektere veci ovlivnit, prostoje a mozna i komplikovana admiinistrativa a pod.

Vzdyt jsi Beholdere prodal Space empires. Mit to stejne barevne a oku lahodici zpracovani jako TUI3 + nejake ty realie, pribeh, tak je to prakticky presne to co hledas. Zefektivneny TI3:-)

A jeste poznamka na zaver - na BGG jsem v komentarich u Runewars videl dokonce hlasky, ze je to zjednoduseny TI3 ve fantasy prostredi. Runewars jsi take prodal. Takze jsou-li ti cas a penize drahe, tak bych se spise s nekym nejdrive domluvil, kdo TI3 ma a zkusil si jej aspon ze trikrat zahrat. Klidne bych se i rad pripojil, pokud by to slo zorganizovat v te Ostrave Martinove, kde budeme v utery hrat Dunu. Takze staci jen sehnat nekoho, kdo u nas v okoli ma TI3 a bude ochoten nam hru predvest.

4.4.2012 18:10:10 | Upraveno autorem (porovnej)

Ringo
Souhlas, ze nez do toho z gruntu navalit skoro 4 tisice, tak nejprve vyzkouset.

4.4.2012 18:43:54

vojta
"Takze uz na zacatku sis mohl odpovedet sam."

hahaha

4.4.2012 19:34:55

to Ringo
Beholderovi ale neslo o to, jestli si ma hru koupit, ale jestli vyjde 4. edice...

Ted uz to bude asi jen offtopic, ale nakousnul jsi to tu a ja mam podobny nazor. TI jsem si chtel silene moc vyzkouset a tesil se na to jak maly jarda. Prvni hra byla naprosta epika, to je pravda, hrali jsme jen zaklad. Musim rict, ze tech 6 hodin co jsme hrali, tak jsem se nenudil, cas utika a clovek to ani nevnima, ale pak se kouknes na hodniky a rikas si, hergot, to to leti... a pomalu me to zacalo nudit. Hra se po hodine rekneme dohrala, takze nebyl problem.
Jenze priste jsme opet hrali hru a tentokrat s rozsirenim a pouzili jsme nove karty strategii nebo jak se jim nadava a pro me se z pomerne dobre hry stalo peklo. V puvodni verzi byla karta, ktera v podstate nic neumela, ale davala vitezny bod, cili hru umele tlacila do konce. Toto v rozsireni opadlo a my po sesti hodinach hry nebyli ani ve 1/4. Max pocet viteznych bodu bylo 2 z celkovych 8. V ten okamzik jsem si rekl, proc to vlastne hraju? Dyt mam doma Starcraft, ktery odehraju za 3 hodiny a ten pozitek z toho mam i vetsi, protoze mi vic sedi ten system. Takze o koupi hry absolutne neuvazuju, takovy kolos za tolik penez, vyzadujici alespon 4 hrace, spousta mista a casu....
Ted uz nemam ani chut si hru zahrat, ale to bylo zpusobene i zavahanim v pravidlech, ale lide nejsou neomylni a stat se to muze i dobrym hracum, proste se to neuhlida a muze to obcas znamenat velky zasah do hry a potom se 4 hodiny trapit, to neni pro me. :-)

4.4.2012 21:33:20 | Upraveno autorem (porovnej)

Vojtech Musil
Citace ze textu zakladajici tohle vlakno: "nerad bych po útratě spousty peněz za TI (+ rozšíření) a v polovině práce na překladu zjistil, že se chystají FFG vydat 4. edici TI"

;-)

5.4.2012 07:08:00 | Upraveno autorem (porovnej)

Ringo
"ta hra me od sameho pocatku laka a zaroven vim, ze s ni je problem z hlediska casu, epicnosti, komplexnosti a nakonec jsem si polozil kdysi otazku - chci epickou hru, kterou vytahnem jednou za rok a mozna ji ani nedohrajem a nebo chci kratsi, take sci-fi, strategii a taky plnou souboju a sahnul jsem prave po Starcraftu a byla to nejlepsi koupe, co jsem v deskovkach ucinil. "

Já si taky myslel, že jí nebudu moct hrát a bude na ní sedat prach, ale teď jí hraju tak 2x - 3x do měsíce :-)
Další edici bych asi nečekal, protože TI3 je docela modulární, výměnou strategických karet a pár pravidel z toho dostaneš úplně jinou hru. Něco jako update softwaru na starý HW. Spousta pravidel/karet/principů, které můžeš, ale nemusíš používat...
Sám jsem s tou hrou dělal psí kusy, než jsme jí vyladili podle svého.

5.4.2012 23:41:40

4th edition
Čtvrtá edice je asi na cestě, teda pevně doufám, že to není fake :)
https://boardgamegeek.com/thread/1827878/fourth-edition-happening/page/1

11.8.2017 15:15:37

4th ed
Už je to dokonce oficiální :-) viz stránky FFG a FB

11.8.2017 18:07:33

Lze predobjednat
https://www.fantasyflightgames.com/en/products/twilight-imperium-fourth-edition/

Za 150 USD.

Tak vaham. Mam stejný problém. Hra se mi líbí, hrál jsem ji, ale také jsem cítil, ze chce ,,vylepšit", aby mi víc seděla. Za těch 13 hodin se tam nic extra nestalo :D uvidíme, jak vytunili tuhle edici.

11.8.2017 18:13:59

Tjo tak to je vec
Zrovna před dvěma dny jsem koukal, kde se dá tato hra ještě sehnat a říkal jsem si, že kdyby byla na bazaru, šel bych do ní.

Při pátrání po info o hře a jestli se právě nechystá další reedice jsem narazil na tento článek: https://www.reddit.com/r/boardgames/comments/4w0cp3/why_is_everyone_asking_for_twilight_imperium_4th/

Následně jsem natrefil na toto vlákno a řekl si - hmm tak to je asi nepravděpodobné, že by šli do 4. edice. A den poté přišlo oficiální oznámení...

Souhlasim ale se Sarvanem - je to epicka hra a problémem bude i zaručeně i u mě nedostatek času. Proto se ptám - Beholdere, teď, když se vyřešila tvá otázka - máš ještě elán a chuť pustit se do překladu 4. edice? Nebo neuvažuje nějaké vydavatelství jít do tohohle "masjtrstiku" - ja vím už slyším reakce toto se nikomu nevyplatí pro to jak velký by museli udělat náklad?

Vědomí, že bude hra jednou v CZ by mě předvědčilo k pořízení...
Kubis

12.8.2017 22:54:21

Kubis
Na překlad chuť a hlavně ani čas nemám.

A jestli do TI4 půjdu tak mi bude stačit v angličtině. Doma v rodině hraní této hry nikdy nehrozí a s lidmi co hraji jinde není problém s angličtinou.

Takže bohužel...

12.8.2017 23:06:52

Čestina
Blackfire byl celkem skeptický k překladu v diskuzi na FB.
Takže oficiáního se asi nikdo nedočká.

13.8.2017 11:06:07

preklad
hra, ktorej sa na celom svete preda par sto kusov, v cesko / slovensku kolko? 50 ? To by prekladal oficialne iba samovrah.

13.8.2017 13:49:12

Vybíráme z Bazaru

Istanbul Big Box (CZ)
Istanbul Big Box (CZ)
Akt. cena: 400 Kč
Končí za: 3 dny

Nejnovější otázky

další >>

Offcanvas