nepřihlášený

přihlásit

registrovat

Tůry Můry

Počet hráčů: 3 - 5
Doporučený věk: od 7 let
Herní doba: 20 min
Herní svět: neuvedeno
Herní kategorie: karetní hra
Čeština: v balení hry
Vydavatelé: ADC Blackfire Entertainment
Devir
Drei Magier Spiele
Gigamic
Autoři: Emely Brand
Lukas Brand
Rok vydání: 2011
Sdílej: Facebook, Google+

Popis hry

Upravit

Zábavná rodinní karetní hra, ve které je povoleno podvádět. Avšak pro podfuky stále platí pravidla!  

Túry Můry je hrou, ve které je povoleno podvádět. Každý hráč dostane předem domluvený počet karet, kterých se snaží zbavit. Hra se hraje na domluvený počet kol.

Příprava hry

Každý hráč dostane předem daný počet karet, určí se hráč, který bude dělat strážného brouka (ten hlídá, zda nikdo nepodvádí), připraví se dobírací balíček a odhalí se počáteční karta. Hra může začít.

Průběh hry

Hráči se střídají v tazích a odhazují na odkládací hromádku karty dle následujících pravidel:  

  1. odhodí číslo vždy menší nebo větší, než je horní karta odkládacího balíčku (např. na odkládacím balíčku je karta s hodnotou 4, hráč musí zahrát kartu s hodnotou 3 nebo 5),  
  2. každá karta má nějaký efekt (kromě karty much), který se okamžitě vyhodnotí (efekty přispívají k tomu, že se hráči zbavují karet rychleji),  
  3. pokud nemá hráč co odhodit, dobere si kartu z dobíracího balíčku.

Podfuky

Jedinou kartou, kterou hráč nemůže odhodit v klasickém tahu je karta Túry Můry (výjimkou je strážný brouk, který jí odhodit může). Tu musí zahrát tzv. podfukem. Kartu může například zahrát s jinou kartou, odhodit ji pod stůl, schovat do rukávu atd.  

Pokud strážný brouk načapá někoho při podfuku a měl pravdu (tzn. že podfuk se skutečně stal) ten, co kartu Túry Můry zahrál, tak si ji bere zpět do ruky a stává se strážným broukem. Pokud to tak není, hráč strážným broukem zůstává a bere si jednu kartu navíc z dobíracího balíčku.


Konec hry

Kolo končí v okamžiku, kdy se jeden z hráčů zbaví všech karet v ruce. Ostatním se dle druhů a počtu karet v ruce odečítají body. Po odehrání domluveného počtu kol vyhrává hráč s nejméně mínusovými body.

 

Autor: matufran

Další názvy této společenské hry

  • Mogel Motte