nepřihlášený

přihlásit

registrovat

Trieste

Počet hráčů: 3 - 3
Doporučený věk: od 13 let
Herní doba: 25 min
Herní svět: Fantasy
Herní kategorie: karetní hra
Čeština:
Vydavatelé: Victory Point Games
Autoři: Matthew Ma
Rok vydání: 2013
Sdílej: Facebook, Google+

Popis hry

Upravit

Trieste je karetní hra, ve které se stanete zástupcem Městské hlídky, Cechu obchodníků a nebo Zlodějské gildy. Vaším úkolem bude získat moc a vliv ve městě Terst (Trieste). Městská hlídka dosahuje prestiže zatýkáním zlodějů, obchodníci střádáním peněz a zloději získáním proslulosti za své hanebné činy. Jakmile hráč dosáhne klíčového počtu bodů ve své kategorii, vyhrává.

Průběh hry je velmi jednoduchý, v každém kole si dobere každý hráč dvě karty. Vybírá si ze svého unikátního balíčku nebo ze společných karet pokladů, odkud může dobrat karty s hodnotou 1 (měďák) až 4 (diamant). Může si dobrat libovolnou kombinaci karet. Poté každý hráč položí před sebe lícem dolů jednu kartu z ruky. Karty se naráz otočí a vyhodnotí v pořadí Městská hlídka -> Obchodník -> Zloděj. Karta může být buďto postavou, akcí nebo pokladem. Pokud se jedná o postavu nebo akci, musí hráč z ruky zaplatit cenu karty odhozením pokladů v příslušné ceně (drobné se nevracejí) a poté provede její efekt. Pokud je to karta pokladu, hráč si může dobrat do ruky tolik karet pokladů, jaká je hodnota zahrané karty. Na konci kola si pak může zaplacením ceny úrovně karty (0-3) v pokladech vrátit tuto kartu zpět do ruky místo jejího odhození, pokud se jednalo o postavu.

Nosným prvkem hry je, že vyhodnocování karet má fixní pořadí a frakce mají specifické cíle. Městská hlídka má za úkol chytit (a umístit do vězení) 7 postav zlodějů z balíčku karet Zloděje, a tak se může stát, že mu efektem své karty "zavře" jeho kartu postavy a ta se nemusí vyhodnotit. Cílem obchodníka je nasbírat do své ruky poklady v součtu 11. Toto číslo se však zvyšuje o hodnotu úrovní všech zlodějů, které pochytala městská hlídka. Zloděj musí nasbírat 9 bodů proslulosti. Bod získá pokaždé, když mu "projde" akce postavy zloděje.

Vtip hry spočívá v tom, nezanedbat jednoho soupeře na úkor druhého. V případě hlídky je totiž většina karet směřována proti zloději a zlodějovy karty zase proti obchodníkovi. Pouze obchodník příliš neškodí a hlavně si hrabe pro sebe. Je tedy potřeba občas "zvolnit tempo" a nechat jednoho soupeře, aby se podíval na zub tomu druhému, pokud na něj sám nemůžu.

Hra končí v kole, kdy se některému z hráčů podaří splnit výše zmíněné podmínky.

Autor: Kew