Terra Mystica - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 2 - 5
Doporučený věk: od 12 let
Herní doba: 100 min
Herní svět: Fantasy
Herní kategorie: strategická, ekonomická
Čeština: v balení hry
Vydavatelé: Feuerland Spiele
MindOK
Autoři: Helge Ostertag
Jens Drögemüller
Rok vydání: 2012
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Destičky hodnocení

Autoři uveřejnili drobnou úpravu hry: V rámci přípravy hry vykládejte destičky hodnocení na herní plán postupně po jedné od posledního kola. Pokud by destička, která dává za každý použitý rýč 2 VB, vyšla na kola 5 nebo 6, zamíchejte ji zpět a vyložte místo ní destičku jinou. V příloze na str. 18 je to destička popsaná jako předposlední. Cílem je zabránit určité nezadržitelně vítězné strategii Půlčíků, jak je vysvětleno na fóru feuerland-spiele.de.
EDIT: Na BGG to autoři ještě vylepšili poznámkou, jak zachovat stejnou pravděpodobnost výskytu této destičky ve hře: Nejprve náhodně vyberte šest destiček, které budou ve hře využity. Tyto nyní znovu zamíchejte a až teď postupujte podle předchozího odstavce.
Na BGG je i anglicky psaný rozsáhlý soubor FAQ. Drtivá většina dotazů už byla známa v době přípravy českého vydání, ty už jsou v pravidlech zapracovány. Další byly zde zodpovězeny zvlášť.
Pokusím se všechny relevantní odpovědi, které nejsou přímo v českých pravidlech v krabici, znovu shrnout do jednoho souboru a pověsit sem, případně též budou na stránkách Mindoku.
KONEC DALŠÍHO EDIT.

24.5.2013 12:38:55 | Upraveno autorem (porovnej)

půlčíci
to jsem rád, že vyšla tahle úprava oficiálně. Půlčíci se mi zdáli trošku mimo realitu. Tohle by je mohlo přibrzdit a přispět k lepšímu vybalancování. A kde je prosím tato úprava uveřejněna?

24.5.2013 13:19:21 | Upraveno autorem (porovnej)

kahy
Jak říkám, na feuerland-spiele.de.

24.5.2013 13:28:55

Mám za to -
že se tahle úprava netýká jen Pulčíků. Viděl jsem takto Terru masakrovat i Nomády či Temnojedy... EM

24.5.2013 14:10:56

Díky
Každopádně velké díky Karlovi za to, jak zde odpovídá na dotazy ohledně pravidel a ještě zde dává aktuální úpravy přímo od vydavatele. Je vidět, že překladu pravidel se zhostil na jedničku a snaží se ho udržet aktuální a když něco není jasné, hned vysvětli.

24.5.2013 14:44:00

rozhodně
díky za aktualizaci. už jsem to taky našel. Jen se chci k tomu překladu zeptat proč se "power" překládá jako "energie" ? Neměla by to vzhledem k tématu hry být spíše "moc" ? Ono je to celkem fuk, už bych si na to nezvykl, ale neměly by to být 3 misky moci? Jen detail, nad kterým pořád přemýšlím. :-)

24.5.2013 15:01:52

skyfire, kahy
skyfire: díky, uznání potěší :- )
kahy: Je to německá hra, tak jsme to překládali z němčiny. Tam to byla "Macht" a "Machtsteine". Anglickou verzi jsme měli jen pro konzultaci při nejasnostech.
Původně jsem to do češtiny přeložil jako "kameny moci" a "misky", možná to najdete v tom mém polotovaru pravidel. Později však byl navržen termín "energie", "krystaly energie" a "sféry energie", což mi připadá tisíckrát lepší. Krom toho strategie při překladu je, aby to znělo dobře česky a bylo to pravidlově co nejsprávnější, a teprve sekundární hledisko je, jak a co bylo uspořádáno v originálu. Je-li věc lépe pochopitelná, když se to přehází, přeformuluje a upraví, pak neváhám. Přistupuji k tomu tak, že to musí být 100% hratelné pro hráče, který se nikdy s originálem obtěžovat nebude.
Koneckonců, některé použité termíny jsme i předem přetřásali tady na ZH.

24.5.2013 15:14:13

Helge Ostertag
jakozto jeden s designeru se nedavno (20.5.) na BGG vyjadril, ze lze menit i domovsky teren:

I shall put it this way:
You can dig in any direction, but you have to stop at your home terrain (after all the primary goal of terraforming is to reach your hometerrain), so in one action the maximum could be six steps.
You may change your hometerrain, but only, if the landscape is your hometerrain at the beginning of your turn. In this case again six steps is the maximum per action. I know Frank suggested something different a while ago Possible imbalance, but now the only limitation is, you have to stop at your hometerrain or you have to start at your hometerrain and the maximum is 6 steps of terraforming per action.

24.5.2013 15:44:49

luznyj
Díky za upozornění, tohle mi uniklo, zaznamenal jsem jen ten předchozí názor, že vlastní typ už přeorávat nelze.
Shrnutí:
Celý kruh má 7 kroků. V jedné akci můžu začít kopat oběma směry, můžu začít i na vlastním typu, ale maximální počet kroků je 6 a dosáhnu-li vlastního typu dříve, musím teraformaci v této akci ukončit (začít a opět skončit na domácím typu tedy možné není a pokud na vlastním typu skončím dříve, tak ani nemůžu vyčerpat plných 6 kroků). Co ještě nezaznělo, ale asi je také jasné, je, že v jedné akci nemůžu kopat sem a tam - měnit směr teraformace.

24.5.2013 15:52:29 | Upraveno autorem (porovnej)

Vybíráme z Bazaru

DIVUKRAJ FUNKARTY-AJ
DIVUKRAJ FUNKARTY-AJ
Akt. cena: 490 Kč
Končí za: 6 dnů

Nejnovější otázky

další >>

Offcanvas