nepřihlášený

přihlásit

registrovat

Star Trek [Deck Building Game]: The Next Generation

Počet hráčů: 2 - 5
Doporučený věk: od 13 let
Herní doba: 60 min
Herní svět: Sci-fi
Herní kategorie: karetní hra, kooperativní
Čeština: není
Vydavatelé: Bandai
Autoři: Alex Bykov
Rok vydání: 2011
Sdílej: Facebook, Google+

Popis hry

Upravit

Neborg: "We will resist you!"
Borg: "Resitance is futile!"

Co to je za hru?

Star Trek [Deck Building Game] je karetní, deckbuildingová hra pro 2-5 hráčů. Deckbildingová proto, protože si během hry samotné "nakupujete" katry, které jsou všem hráčům k dispozici uprostřed hrací plochy. Tyto karty pak vkládáte do vašeho vlastního herního balíčku.

Jak se hra liší od jiných deckbuildingových karetek typu Dominion?

Téma hry je Star Trek: The Next Generation (t.j. Picard a spol.). Hra je velmi interaktivní, neboli hráči mezi sebou komunikují, bojují a škodí si. Krom manipulace s vlastním hracím balíčkem, manipulujete i s kartami soupeře, dále plníte mise, překonáte neblahé události a bojujete se s vesmírnými plavidly, která letí kolem. Tato plavidla lze sestřelit nebo přesvědčit aby se k vám přidala.

Hra má tři módy, ze kterých je možno zvolit:

  • kompetitivní, neboli všichni proti všem
  • semikompetitivní, neboli dva týmy Klingonů proti sobě
  • kooperativní, neboli všichni proti AI hry - Borgům

Jak dlouho to trvá?

Začátečníkům 2 hodiny, zkušeným hráčům spíš hodinu.

Příprava hry:

Každý hráč dostane 10 startovních karet a startovní vlajkovou loď. Mezi hráče se rozloží karty, které jsou k dispozici k nákupu a stranou herní plochy se položí tzv. balíček vesmíru. Tento se během hry zkoumá a získávají se z něj vítězné body a lepší vlajkové lodi.

Průběh jednoho kola

Během kola můžete

  • vykládat karty na "můstek vaší lodi" (t.j.na stůl) a následně provádět efekty na těchto kartách
  • nakupovat karty z prostředku stolu (tzv. Star Base)
  • obnovovat a doplňovat karty do Star Base
  • opravovat vlastní poškozenou vlajkovou loď
  • otočit horní kartu vesmírného balíčku a buď jí získat (body) nebo ne (nic nebo penalizace)

Neuděláte-li nic, můžete se aspoň zbavit jedné slabé karty nadobro

Jak se získávají karty z vesmírného balíčku (potažmo body)?

Karty, které přibývají ve vašem vlastním hracím balíčku (tak, jak si ho postupně budujete) se dělí na postavy, manévry a setupy. Tyto karty většinou disponují výčtem schopností, které se využívají k získávání karet z vesmírného balíčku. Jedná se o rychlost (lodi), sílu útoku (lodi), diplomacii a štíty (lodi). Většina karet vesmírného balíčku vyžaduje kombinace těchto hodnot na kartách vyložených na můstku vaší vlajkové lodi. Máte-li požadované hodnoty, získáte otočenou kartu a body, nemáte-li je, nic se nestane nebo dostanete penalizaci.

Jak se ve stručnosti bojuje?

Vyskočí-li na vás z balíčku vesmíru loď, pak ji musíte konfrontovat. Buď dáte dohromady stejnou rychlost a diplomacii jako ona a to stačí abyste ji získali jako svou novou vlajkovou loď. Nejde-li to po dobrém, pak se spustí boj. První sřílí ten kdo je rychlejší. Jakmile se povede vám loď sestřelit (váš útok je větší než obrana lodi) jsou body vaše (nikoli loď jako taková). Sestřelí-li vás naopak ona, pak vám okamžitě končí kolo. Nikdo neumírá.

V balíčku vesmíru je i několik karet, které nutí hráče zabojovat mezi sebou.

Kdo vyhraje?

Ten, kdo získá 400 bodů z misí, lodí a eventů, které splnil, porazil a překonal. Na kartách balíčku vesmíru jsou hodnoty 25, 50, 75 a 200 bodů.

Hrajete-li kooperativní variantu, pak vyhrajete když přetáhnete Lokutuse na stranu lidí a prohrajete, když vás Borgové všechny asimilují. Hrajete-li Klingonskou týmovou variantu, pak vyhraje tým, který přesvědčí arbitra Pickarda, že to oni jsou ti praví Klingoni.

Live long and prosper.

Autor: Lino22