Sid Meier's Civilization: Desková hra

xxxxxxxxxo hodnoceno 620x (Seznam vlastníků)

Sid Meier's Civilization: Desková hra - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 2 - 4
Doporučený věk: od 13 let
Herní doba: 180 min
Herní svět: neuvedeno
Herní kategorie: desková hra, strategická, budovatelská, ekonomická
Čeština: v balení hry
Vydavatelé: ADC Blackfire Entertainment
Fantasy Flight Games
Galakta
Autoři: Kevin Wilson
Rok vydání: 2010
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Proč ANO/NE

kroužím kolem této hry už několik let a pořád nevím. Zajímal by mě názor, od těch, co hru znají a mají rádi, důvod proč tomu tak je a proč ji pořídit a naopak od těch, co hru znají a rádi z nějakého důvodu nemají, taktéž jejich proč ;-) Předem dík všem, co tomuto věnují svůj čas.

22.7.2015 09:51:41 | Upraveno autorem (porovnej)

..
K tomuto dotazu se také připojuji. Já jsem nákup také dlouho zvažoval, ale nakonec jsem se rozhodl pro Clash of Cultures. Z části to bylo také proto, že BF nehodlá vydat v češtině druhé rozšíření, které, jak jsem pochopil, je dosti zásadní a míchat českou a anglickou verzi s překladem se mi nechtělo. Červíček ale stále hlodá ...

22.7.2015 10:04:39

IN

Re
Zatím se připojím pouze s hodnocením míchání jazykových verzí. Vyřešil jsem to bohužel úplně stejně. tedy základ česky a obě rozšíření anglicky. Není to zas tak rušivé, jak by se na první pohled zdálo. Některé komponenty jsou úplně bez textů (vojenské karty) a zbytek karet hold někdo případným neangličtinářům u stolu rychle přeloží nebo se dají vytisknou překlady.

Rychlé plusy, mínusy za mě:
+ velká civilizační hra
+ pocit budování vlastí civilizace
+ možnosti několika cest k vítězství, plnohodnotné
+ konfliktní přesně podle toho, jak hráči chtějí
+ rozdílné vlastnosti národů
+ krásné zpracování
+ jednoduchá a jednoznačná pravidla

- ve více hráčích dlouhé
- některé národy jsou mírně overpowered (možná jen můj dojem)
- někomu se zdá v základní hře nesmyslný boj (napravuje druhé rozšíření).

22.7.2015 10:52:03

ANO
Hra je vyborne hratelna aj v dvoch hracoch,kazdy narod ide svojou cestou.IN to zhodnotil skvele.Mam len zaklad,bez rozsireni a velka spokojnost.

22.7.2015 12:32:12

Ne
Extrémně dlouhý setup, tučná pravidla která při nepravidelném hraní spolehlivě zapomínám.

BTW, Rebel.pl má teď (léto 2015) akci na Nations: http://www.rebel.pl/product.php/1,5018/30276/Wojna-Narodow-Nations.html

22.7.2015 13:18:31

hm,
ten setup a stotisíc fufňů, co je potřeba k hraní této hry, mě statečně od této hry odrazuje, pravidle ne, znám horší, řekla bych, mimo to, mám hroznou chuť si zahrát nějakou pořádnou civilizační hru /only cz/...chjo

22.7.2015 13:26:38 | Upraveno autorem (porovnej)

NE
Kvůli složitosti a délce hry jsem se Civilizace zbavil.
Pravidla a celková délka hra na nás byly opravdu náročnější.

22.7.2015 14:01:16

IN

Re
setup je dlouhy napr u Mansions Of Madness. U Civilizace jeste jde.

22.7.2015 14:04:49

re
Ked poriadnu civilizacnu hru tak Rise of Empire alebo Historia.

22.7.2015 15:19:04

brblo
a RoE je hratelný ve dvou? Historia byla můj favorit, ale hrajeme převážně ve dvou a odradili mě civboti...

22.7.2015 15:44:11 | Upraveno autorem (porovnej)

ta"jemná"
Tak třeba na Clash of Cultures je tady překlad a toho materiálu není až tolik, aby se to nedalo zvládnout :-)

22.7.2015 15:50:23

Aillas
...vidíš, CoC jsem úplně opomněla ;-) edit: koukla jsem do e-shopů a cena, za kterou ji lze pořídit mě odrazuje od případné koupě.

22.7.2015 15:59:19 | Upraveno autorem (porovnej)

nevím jestli je to to pravé
zkus settlers zrod imperia :-)
pro dva hráče ideálka, ale asi to není to co hledáš

22.7.2015 16:18:29

civ vede
zatim jsem hral nations 3x, clash 1x a civku (+ rozsireni) 3x a nejvic epicky prozitek jsem mel vzdy u civky. s nations to asi nejde srovnavat, to je pro me jina hra. zatimco CoC a Civ jsou strategicke bitvy, v nations jde o takticke pretahovani pri vyberu karet. uvidime, jak se to zmeni s vice hrami CoC. ale v civce se mi libi jeji komlikovanost a vsemozne cesty za vitezstvim. v CoC zakladu mi chybi, ze vsichni zacinaji se stejnym narodem (rozsireni by to melo zmenit); u civky jsou ty narody opravdu hodne odlisne. vyzkum v civce zatim taky vede... tech moznych kombinaci je tolik, ze se mi z toho pri hre nekdy toci hlava :) a co se tyce delky, tak civka ~4,5h, CoC 4h (ale to byla prvni hra), nations ~3-3,5h. takze za me ANO. a nevidim nic spatneho na tom, poridit si i ty zbyle dve hry. u nas se to toci

23.7.2015 07:49:14

názor na SMC
Zdravím,

taky bych rád přispěl svou troškou do mlýnu :)

Můj názor bude zahrnovat pouze zkušenosti z SMC, jelikož kromě ní, jsem z těch čistě civilizačních her, hrál pouze 2x TtA.

Mám za sebou 5+ her ve 2 hráčích, 15+ her ve 3 hráčích, 4-5 her ve 4 hráčích a jednu hru v pěti.

Délka hry je samozřejmě dána typem hráčů, jejich znalostí o hře a taky situací na mapě, at už z hlediska národů nebo sestavení světa. Na začátku sme hrávali 4 hodiny hru, ted, před nakoupením posledního rozšíření, sme se dostávali pod 2 hodiny na hru ve třech. Po posledním rozšíření sme na 2-3 hodinách. Z jedné zkušenosti je pro mě hra v pěti prakticky nehratelná. Délka hry nám ale nikdy nedělala problém, tedy až na hru v pěti hráčích.

Největší přednost hry je zcela určitě její komplexnost a znovu-hratelnost. Neuvěřitelné množství cest za jednotlivými vítězstvími. Národy jsou opravdu unikátní a až na pár jedinců jsou i dobře vyvážené. Velké množství divů, které se každou hru losují. Jelikož se jedná o civilizaci s mapou, tak prostředí dělá taky svoje, nehledě na to, že získávání odměn z vesnic a chýší je každou hru jiné + slavné osobnosti, které dokážou klíčově zasáhnout do chodu hry. Navíc 8 sociálních politik a 8 státních zřízení se 4 možnosti investic + neuvěřitelné množství technologií.

Co se týče herních mechanik, tak je hezké pozorovat, jak vše souvisí se vším. Nelze jet jen na obchod nebo na produkci, nelze vše obětovat kultuře, nelze se zaměřit jen na ekonomiku. Člověk musí svou strategii zaměřit tak, aby odpovídala oponentům a přitom dokázal naplnovat své cíle. Hráč má každou hru problém s něčím jiným a v tom je ta krása. Navíc vztah mezi produkcí, obchodem, kulturou, mincemi potažmo investicemi, technologiemi, surovinami atd. je silně propojen, vše se dá získat vším, ale musíte si najít tu cestičku.

Boj : až se druhým rozšířením je boj v pořádku, ale nutno dodat, že životy jednotek si na karty ze základní verze můžete klidně dopsat taky, popřípadě si můžete pamatovat, že jednotky mají vždy dohromady útok/ životy 4/6/8/10 letadlo 12 a hrát to stylem jako z rozšíření wisdom and warfare.

Setup: patří mezi ty delší, ale upřímně nikdy nám to nevadilo a od doby, co máme vše rozmístěné v jednotlivých sáčcích je setup otázka pár minut.

CZE vs ENG - jsem vlastník cze základní verze a prvního rozšíření a eng verze druhého rozšíření. Je škoda, že druhé rozšíření nebude pravděpodobně nikdy v české lokalizaci, ale lidi, tohle není karetní hra. Pokud hrajete s nějakým ne-angličtinářem, tak těch pár karet se mu přeložit dá. Až na karty kulturních události a Leonidase tam snad není nic, co by dotyčný měl držet v tajnosti před ostatními hráči, takže to není zas takový problém. Ačkoliv chápu, proč to některé odrazuje. :)

Nevím, co bych měl ještě zmínit, možná třeba fakt, že sejde-li se méně zkušený hráč s více zkušeným, tak je hra prakticky rozhodnuta. Míra náhody je zde poměrně malá (až na slavné osobnosti, které dokáži v některých případech i rozhodnout hru).

Hra je lehká na pochopení, ale těžká na naučení. Má hodně takových těch sekundárních pravidel jejichž zapomínání se většinou vypiluje časem.

Poslední dva odstavce jsou ale vesměs charakteristikou většiny civ. her, takže tak :)

Na závěr menší reklama, kdybyste někdo stál o zápisy z této hry, tak poslední dobou jsem tu nějaké přidal i z posledního rozšíření :)

23.7.2015 10:49:12

?
Mne osobne sa mi tam nepáčili tie otáčajúce počítadlá. Oni na prvý pohľad vypadajú veľmi pekne, ale moc praktické teda nie sú. Často pri nich dochádza k nepresnostiam a jeden dielik na stupnici môže rozhodnúť o víťazovi a porazenom, tam už potom končí každá sranda ;-) Rozdielne vlastnosti národov mne prekážajú, ale to je vec vkusu. Naopak súbojový systém sa mi páčil veľmi a to som bol riadne prekvapený ako ho väčšina kritizuje. To máš tak, sto ľudí, sto chutí.

23.7.2015 12:10:04

KW
Prostě to je Wilson. Takže hodně komplexní, se spoustou možností a úprav.
A díky bohu k tomu ještě (snad) nepustili Konieczku, aby to "zjednodušil" (obvykle bych tady použil drsnější sloveso).

Srovnání s Historii a Clash of Cultures za sebe nedodám (málo a dávno odehraného), ale v herní skupině se tyhle dvě chytly víc. Osobně asi pořád ještě raději Civku - hlavně pro o řád až dva větší komplexnost.

Jako mínus bych uvedl, že hra umí svádět k militarnímu řešení. Tohle nejspíše částečně odvisí od herní skupiny. Každopádně je třeba si to pohlídat.

Takový plusmínus jsou vyvažovací prvky. Hra je docela pěkně vyvážená, ale má to svou cenu. Když se někomu zadaří nějaké čupr kombo, tak to většinou znamená, že jsme zapomněli na nějaké sekundární pravidlo - třeba počty budov z hvězdičkou (e;

Netuším jak hratelnost ve dvou.

23.7.2015 12:32:37 | Upraveno autorem (porovnej)

A co Archipelago?
Napadlo mě Archipelago. Temáticky to sice není tak úplně o makrocivilizaci (celý svět, kultura, atd.) ale spíš mikrocivilizaci (kolonie), ale když si člověk odmyslí (či domyslí téma) tak prvky jsou velmi podobné.

23.7.2015 12:34:57

moc děkuji,
za každý váš názor. Podnětná diskuze.

23.7.2015 14:37:44

ANO
Za mě rozhodně ano. Civku mám rok a půl a s partou 3-5 lidí jí hrajeme poslední rok průměrně dvakrát za tři týdny a vždy se na hru těšíme. A musím poznamenat, že kromě mě není nikdo vyložený desko-blázen jako já. Spoustu jednodušších her zavrhli po zkoušce s tím, že tohle se učit nebudou. Jeden z nich bez řečí hraje jen osadníky a tohle. :)

Co se rozestavění týče, skutečně to chvilku zabere, ale postupně jsem spoustu herního materiálu uklidil na vždy do velkého pytle a pokud neumřel, leží na dně krabice do teď. Příprava se podstatně zkrátila a hra neutrpěla. A pokud si ještě člověk udělá nějaký systém a spoluhráči přidají ruce k dílu do pěti minut je hotovo.

Jinak si taky myslím, že boj to kazí, ale to je asi mojí náturou, jiní zase bojují moc rádi. :)

23.7.2015 21:18:13

NE
Hrál jsem asi třikrát, ale vůbec mi nepřirostla k srdci. Od té doby co máme Clash of Cultures jsem ji nehráli.

Její znalci možná namítají, že Civka dává hráčům více možností než CoC, ale mě to přijde naopak. Že si musíte na začátku, nebo hodně z kraje vybrat na co budete hrát a na zbytek se skoro úplně vybodnete.

To u CoC si musíte pořád hledět na celek, takže vlastně řešíte více alternativ než v Civce.

A boje v Civilizaci (tedy v základu) to je vyloženě špatný vtip.

24.7.2015 13:08:08

Boje
Pravda, ten boj se nám taktéž vůbec nezdál dobře vyřešený.
EDIT: Ale abych byl objektivní, hru jsme hráli cca jen 3x.

24.7.2015 13:23:10 | Upraveno autorem (porovnej)

ANO
Za mě určitě ANO, hra poskytuje hráči hromadu stylů a možností jak zvítězit a baví celou dobu :-)
Vlastním zatím pouze základní verzi, takže jediné co mě moc nenadchlo je bojový systém, ten se však mění v 1.rozšíření....na což brzy příjde :-)

25.7.2015 14:37:06

ANO
Za mě určitě ANO, hra poskytuje hráči hromadu stylů a možností jak zvítězit a baví celou dobu :-)
Vlastním zatím pouze základní verzi, takže jediné co mě moc nenadchlo je bojový systém, ten se však mění v 1.rozšíření....na což brzy příjde :-)

25.7.2015 14:37:06

Za mě Ano
Hrál jsem tuhle civku (10+ her), Clash of Cul (4x), Nations (2x), Historiu (1x).

Historiu nemusím, ta mě vůbec nebavila. Nations je euro, ale hodně dobré, nicméně z hnusnou grafikou.

CoC je podle mě nejlepší civilizační hra, ale bohužel hodně drahá.
Nicméně Sidovu Civku mám hodně rád a zahraji si ji kdykoliv. Dlouho jsem na tu hru koukal z odporem, prostě se tam nic neděje a má to hromadu různých dílků a vůbec nuda. Pak jsem se nechal přesvědčit ať to zkusím a pro mě je to jedna z nej euroher co znám. Náhody je tam pomálu a na vše se dá připravit. Je to krásně promyšlené spoustu možností. Obě rozšíření jsou dobrá, ale i bez nich je hra hodně dobrá, nemyslím, si že je bezpodmínečně nutné je mít doma (co si to namlouvám, stejně si je všechny koupíme).

Pravidla nejsou vůbec tak hrozné jak vypadají a to že hra trvá dlouho bych to tak neviděl. Hooodně záleží na 2 věcech. Po které hru hrajete (případně jak často). Projít a zorientovat se v prvních 2 hrách ve stromu technologií chce opravdu čas a to zabere nejvíce času. 2. s kým hrajete, pokud máte paralitika tak je to v háji a nekupuj si hru (vlastně si nekupuj žádnou paralitici je smrt deskovek).
Nicméně podle mě se dá hra dohrát ve 3 hráčích v klidu za 2 hodiny. Hráči si mohou naplánovat tahy docela dobře dopředu a jediné co pak "zdržuje" je souboj.

Za mě velké Ano, jediný důvod proč ji nemám doma, že ji mají 2 mí spoluhráči.
I ve 2 mě bavila, ale podle mě ideál 3-4 hráči

27.7.2015 00:08:19

tož,
jsem se začetla do pravidel Clash of cultures /díky za tip/ a ehm, jaksi mi jakoby přestala vadit vcelku dost vysoká cena té hry...zdá se mi to...neodolatelný, ale nechám to pár dní ještě uležet. Tady ta civka se mi taky nezdá špatná, mein deskoherní gott/!!!/ to je dilema totok...

17.8.2015 15:17:26

Vybíráme z Bazaru

Scythe
Scythe
Akt. cena: 1200 Kč
Končí za: 4 dny

Offcanvas