Sid Meier's Civilization: Desková hra

xxxxxxxxxo hodnoceno 626x (Seznam vlastníků)

Sid Meier's Civilization: Desková hra - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 2 - 4
Doporučený věk: od 13 let
Herní doba: 180 min
Herní svět: neuvedeno
Herní kategorie: desková hra, strategická, budovatelská, ekonomická
Čeština: v balení hry
Vydavatelé: ADC Blackfire Entertainment
Fantasy Flight Games
Galakta
Autoři: Kevin Wilson
Rok vydání: 2010
Sdílej: Facebook

Otázky ke hře

Divy

Včera jsme hráli partičku a vyvstala otázka. Překrývá div původní terén? První hru jsme hráli že ano, ale včera jsme se po diskuzi domluvili že ne. Tzn. pokud ho postavím na terénu s kladívkem, tak ten terén stále přináší kladívko. K tomuto závěru nás dovedly dvě věci:
a) tvar žetonu divu (má kulaté rohy a jsou vidět třeba kladívka)
b) zmínka v pravidlech, že div není stavba (buildings)

Pochopili jsme to správně, nebo jsme to hráli špatně?
27.3.2011 11:12:38

Divy
Divy se chovají jako normální budovy a překrývají všechny ikony původního terénu. Pokud se vám podařilo postavit div tak, že nepřekrýval některé ikonky díky jeho výřezům, tak to byla náhoda podle otočení dílků mapy, ty výřezy tam mají jediný význam a to ten, aby byly divy rozeznatelné od normálních budov.

27.3.2011 11:24:27

sasa
Ja bych to videl uplne stejne jako Kadaver;)

27.3.2011 12:14:36

Divy
kazdy zeton pokladany na teren rusi puvodni atributy terenu a plati atributy uvedene na zetonu, vcetne divu. V tomto jsou pravidla nekompromisni. Takze v podstate tedy opakuji to, co jiz rekli predrecnici:-)

27.3.2011 13:20:31

Divy
Taky si myslím, že div prostě překryje původní pole a ty vyříznuté dva rohy to je spíše pro jednoduché odlišení od budov. Ale zajímalo by mě, pokud se na div postaví cizí průzkumník chráněný cizí armádou, zda je možné tímto průzkumníkem využívat i pozitivní vlastnosti divu, které jsou uvedeny na kartě divu (tím nemyslím kulturu, která je na žetonu divu, protože tam si myslím, že situace je jasná a že tam to možné je)

28.3.2011 21:22:37

Wolverine
V pravidlech stojí, že scout div pouze blokuje, tudíž nikdo v tu chvíli nemůže využívat jeho schopnost. Kultura je jasná...

28.3.2011 21:48:17

Havelock
Teď nevím, jak to myslíš, že kultura je jasná?

29.3.2011 21:37:41

wolverine
Potvrzuji jen tvoje tvrzení, cituji: (tím nemyslím kulturu, která je na žetonu divu, protože tam si myslím, že situace je jasná a že tam to možné je). Konec citace.

29.3.2011 22:28:53

mt2

Panamský průplav
Všetky pridané mince na tento div mi zostanú aj keď div zastará ?

25.4.2011 16:05:58

mt2
Jelikož je Panamský průplav moderní div, není způsob jej učinit zastaralým. Maximálně ho zničit nebo nahradit jinou budovou. Pak je ale podle mě formulace na kartě dost jednoznačná a mince nezůstávají hráči, ale mizí společně s divem. Dobrá otázka...

25.4.2011 16:23:16

mt2
Nevidím důvod, proč by neměly.
Ale myslel jsem, že zastarávají jenom starověké a středověk divy a že tohle je div moderní...

Ok, zase byl někdo rychlejší :)

25.4.2011 16:24:45 | Upraveno autorem (porovnej)

mt2

Havelock
je div vôbec budova ? v preklade som sa to nedočítal a preto som predpokladal že ho súperovi zničiť nejde iba zastarať

25.4.2011 16:58:33 | Upraveno autorem (porovnej)

mt2
Pravidla říkají, že "Div je úžasná invence, nebo konstrukce, která přináší ohromnou slávu civilizaci, která jej postavila." Nikde jsem nenašel, že by div byla budova a myslím, že je to úmyslně rozlišované i tvarem žetonku. Zničit lze jenom dobytím města, ve kterém byl, atomovkou a nebo když ho nahradíš jinou svojí budovou. Ve všech případech se rozlišuje slovo budova a div, takže je to skutečně takhle.

25.4.2011 18:43:53

jak to tedy je?
V pravidlech se píše, že budovy překrývají původní políčka a proto platí to, co je je na budovách.
V pravidlech se dále píše, že div není budova. Znamená to, že tedy i platí to co leží pod divem? Odpovídali by tomu i zaoblené rohy, aby to bylo vidět. Znaky na původním terénu jsou umisťovány vždy v rozích na jedné straně, aby žeton divu to nepřekrýval, kdyby autor chtěl, aby div překrýval tyto znaky, tak by žeton zaoblil v protilehlých rozích, pak by to bylo jasné.

V diskuzi dole píšete, že to překrývá, ale mně se to nezdá, nemáte někdo k tomu FAQ?

24.9.2011 10:41:27

překrytí
Koukal jsme na BBG a tam se odvolávají na osobní dotaz na Kevina Wilsona a FFG, ve kterém se uvádí, že: Buildings, Wonders and Great People all cover up their tiles. Takže překrývají. Zaoblení je jen kvůli odlišení divů od budov.

24.9.2011 10:56:32

Počet divů ve městě
Na diskusi "Pravidla" jsem v nějakém starším přízpěvku četl, že ve městě může být pouze jeden div. S tímto tvrzením nesouhlasím, jelikož pravidla nic takového neříkají. Pravidla říkají, že ve městě může být pouze jedna "unikátní budova" a že může být ve městě zároveň i div. Také říkají, že div může být postaven pouze jeden v jednom kole. Absolutně ale neřeší, jestli ve městě může být více divů. Z toho mi jednoznačně vyplývá, že může. Prosím o vaše názory :-)

10.3.2012 12:56:33

Samurajský hrad
Monžá blbý dotaz, ale neodpustím si ho: středověký div "Samurajský hrad Hamedži," nebo tak nějak, zvyšuje všem bojovým ejdnotkám sílu o 1. To je poměrně jasné, ale zajímá mě, jestli se tento bonus připočítává i při vyhodnocení po boji, tedy při počítání síly zbylých jednotek a bojových bonusů z kasáren, osobností a investice.

4.4.2012 22:52:05

Chobot
Téměř jistě ano.

4.4.2012 23:14:52

Havelock
Díky. Slušně silný div, na to, že je středověký.

6.4.2012 01:34:05

Chobot
Osobně si myslím, že je docela klíčový. Kdo ho nemá, ten to má mnohem těžší. Samozřejmě jsem ho měl asi jenom jednou :D

6.4.2012 01:35:49

Havelock
Je to skvělý div, problém je, že jakmile ho někdo postaví, protihráči ihned shánějí hedvábí, aby ho co nejdřív zastarali. Škoda, že není mdoerní :)

6.4.2012 13:42:51

Vyber divov
Ahojte , chcem sa spytat ako sa vyberaju respektive kupuju divy...Na zaciatku rozlozim staroveke divy na zakladnej hracej doske (4 staroveke ) ...v pripade ze mam isty pocet surovin mozem si divy vyberat ako chcem ? alebo musim ist napriklad od spodu (a potom z vrchu doplnit stredoveky ) pokial sa nevycerpaju vsetky staroveke , nasledne stredoveke az po moderne...?sice pocas hrania som sa este k modernym ani nedostal ..len pre zaujimavost .diiik

30.1.2013 13:51:44

Vyber divov
Pro zvalec,
Můžeš si vzít kterýkoli z aktuálně vyložených, pokud máš dost kladívek. Pak se doplní nový. Aby ses dostal k těm moderním rychleji, můžeš nechat jeden div třeba zastarat a odebrat ho z nabídky.

30.1.2013 14:09:31

Obrazek na mape pripominajici div
Mam dotaz..chapu divy, ktere jsou "man made", ale co ty, ktere jsou na mape automaticlky pouze s ikonkou kultury?...znamena to, ze musim na ne postavit div, nebo, ze ho ziskavam, kdyz si k tomu pristavim mesto?

9.6.2013 15:22:42

dawoss
Ne, to jsou přírodní divy, které ti přidávají kulturu... se stavbou Divu nemají nic společného

9.6.2013 15:34:55

Dotaz
Jedna otázečka k divu "Vysuté zahrady".

Vlastností tohoto divu je možnost postavit na políčko s tímto divem zdarma 1 libovolnou figurku.

Můžu tento efekt používat opakovaně nebo jen jednou za hru?

PS: Jestli je to opakovaná schopnost, tak to docela dost ušetří suroviny a může to i zvýšit bojovou sílu.

16.8.2013 11:31:06

Vybíráme z Bazaru

Hra o trůny, core set
Hra o trůny, core set
Akt. cena: 1250 Kč
Končí za: 2 dny

Nejnovější otázky

další >>

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas