Šestiměstí - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 3 - 5
Doporučený věk: od 12 let
Herní doba: 60 min
Herní svět: Středověk
Herní kategorie: desková hra, strategická, diplomacie
Čeština: v balení hry
Vydavatelé: Albi
Czech Games Edition
Autoři: Vladimír Suchý
Rok vydání: 2007
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

O hře

Má někdo tuhle hru a může tu o ní torchu napsat? Díky
13.8.2009 11:49:15

Tormentr
Co konkrétně tě zajímá? Já psal popis do "základních informací", kde je to myslím popsáno dost konkrétně...

13.8.2009 11:59:32

vlastním a velmi rád hraji
je to dražící hra se zajimavým nápadem dražby, nedražíš totiž penězi, ale vojáky, které poskytuješ dalšímu výběrčímu daní na jeho ochranu a vyprovození do dalšího města. Hráči jsou totiž v rolích výběrčích daní za dob husitských válek a přijeli vy bírat daně do Šestiměstí (svazu kupeckých měst), v jednom městě, ale může vybírat daně pouze jeden hráč. Poté co má každý hráč své město, vybere daně v podobě zboží (barevných kostiček), vojáků a koňských spřežení. Právě koně jsou důležit pro další průběh hry kdy každý spěchá do skladu, aby mohl zboží odevzdat. Jsou dva sklady kralovský a stavovský. Královský hráči přináší body a stavovský podporu stavů, které se vyhodnocují na konci hry, podobně jako šlechta v Sankt Petersburgu dost zamíchají pořadím.
Základní verze Šestiměstí je dost počítací, právě při tom odevzdávání zboží do skladů ale s rozšířením Družina věrných přichází do hry další strategický prvek a tím jsou výhody "postav", které si hráč může v jednotlivých městech najmout pokud zde vybere daně a připojí se k jeho družině a ovlivňují jeho další hru a bodování.
Slyšel jsem pár názorů že je to taková "euro-suchařina", ale hru mám moc rád (a nejsem sám) a s rozšířením je ještě lepší a už to ani jinak nehrajeme.

13.8.2009 12:10:15

dražba
No já bych chtěl zdůraznit dražbu, protože to je asi nejzábavnější část celé hry. V praxi to totiž funguje tak, že člověk obchází města a snaží se od ostatních vytřískat co nejvíce zbrojnošů a teprve potom vpadnout do nejlepšího města.

Dokonce je možné vybírat bojovat např. o Goerlitz, nevyhrát, vzít si zbrojnoše, odejít do sousedního města, zase nevyhrát a vzít další zbrojnoše a poté se vrátit zpět do města Goerlitz a město dobít...

Asi to popisuji komplikovaně, ale pokud nastudujete pravidla, tak byste to měli pochopit :)

28.11.2009 17:38:25

Pro mě nuda
Hrávali jsme Šestiměstí, když jsme se připravovali na Čtyřpohár (myslím, že to bylo minulý rok) a když jsme to hráli v pěti lidech, tak to byla strašná nuda právě kvůli tomu přetahování o města. Vždycky se dva prali, přemýšleli, jestli se ještě přebijí, nebo už ne a půjdou jinam, a ostatní hráči polehávali kolem a klidně si mohli pospat. A to podotýkám, že jsme zvyklí na dlouhý downtime u ameritrashů. Navíc to dražení probíhalo celkem dlouho, protože se nikdo nechtěl smířit s tím, že dostane to nejslabší město.
Ve čtyřech hráčích to bylo hratelnější, ale nic převratného.
Rozšíření jsem nehrál a asi nikdy nebudu, protože základní verze mě odradila natolik, abych to nezkoušel. A navíc nedokážu pochopit, jak může rozšíření přidávat do hry šestého hráče, to už pak musí být naprosto nehratelná šílenost.

29.11.2009 10:12:48

Dodatek
Ještě jsem zapomněl dodat, proč mě tam ten downtime tak štve a nudí, i když jsem zvyklý i na delší. Je to proto, že v té aukci prostě nemůžete nic plánovat dopředu, protože situace se dost rapidně mění každým okamžikem. Takže se jenom tupě díváte, jak se tam ostatní přetahujou, a čekáte, co z toho vyleze, abyste konečně mohli dobře vymyslet svůj tah (čímž se zase trochu protáhne hra, protože v kole jiných hráčů nic moc nevymyslíte).

29.11.2009 10:25:11

drazba
No nevim take jsme to trenovali na 4pohar, ale zas ze by tam byl takovy downtime si nemyslim. Precejenom rytiri ubyvaji za presun. Kazdej to sve kolo odehral pomerne rychle, zase ono neni moc co resit. Ty 2 nejlepsi mesta jsou jasny, tak se tam rves.

29.11.2009 10:55:02

Downtime
No ja bych taky nerekl, ze je tam nejak moc prostoju, my to hravame celkem svizne... Hra je fajn, jen problem s ni muzou mit hraci, co nemaji radi skodici hry, tady neustale s nekym vydrbavas;)

29.11.2009 14:30:30

dojmy
Rozmyslal som co sem napisat.Hrali sme to v ihrysku 5.Totalne suhlasim s kadaverom a jeho interpretaciou.Hru odporucam len tvrdym eurakom.Inac ten downtime nesposobuje len len to pretahovanie o mesta ale aj celkovo ta pasaz potom.Vyhodnotenie(otocenie)dosticiek,zobranie surovin-vojakov,ake kone mate,nasledujuce vyhodnotenie vasich osobnych bonusov a samotne ukladanie surovin na poptavku.Nehovoriac o tom ze nemozete ukladat suroviny a vyplnit cely rad samostatne to ma vytacalo celu hru.Takze aj tam sa tak cudne natahujete uplne zbytocne.

17.6.2014 11:16:26

dražba a downtime
Ani bych neřekl, že není o čem přemýšlet během dražby ostatních. Když aspoň trochu sledujete kolik má kdo vojáků máte dost informací k přemýšlení. Pomůže když se hráčům vysvětlí jak počítat vojenskou hodnotu za jakou se vyplatí do toho města jít aby jste na tom nakonec neprodělali. Vždy se můžete stáhnout do horšího města, ale musíte na tom vojensky netratit alespoň ten rozdíl. Zkušenější hráči mohou rovnou počítat zda lze prodat to co město nabídne.

Ve skupině nemáme při této hře nějaké větší prodlevy a vcelku to slušně jede. Akorát vždy na začátku nového kola než si spočítáme které město je ve skutečnosti nejlepší je trochu zásek. Nicméně to v danej okamžik stejně dělají všichni.

22.3.2017 21:42:07

fajn hra
To je krásné, že se po letech objevila diskuse k této polozapomenuté hře. Přidám se se svou troškou do hydroelektrárny.

Předně musím říct, že autor hry má sklony k překombinování. To že se během jednoho kola čtyřikrát mění pořadí hráčů, je toho důkazem. Jedno kolo má šest fází a každá ta fáze funguje na jiném principu, ikdyž vlastně jen dvě z nich stojí za zmínku - právě ta dražba, kde jsou vojáci nejen platidlem, ale taky palivem pro odchod z prohrané dražby do jiného města, a druhá, kde hráči postupně odevzdávají zboží do skladů. Vtipné je, že mít hodně zboží dost často znamená, že přijedeš do skladů později a už to neuložíš výhodně.

Někdo tu psal, že základní hra ho znechutila natolik, že rozšíření ani nezkoušel. To bude možná ale chyba, protože rozšíření patrně řeší to, co se mu na hře nelíbilo - s rozšířením přestává být jednoznačné, které město je lepší a které horší.

23.3.2017 10:35:47

Vybíráme z Bazaru

Zombicide: Do zbraně
Zombicide: Do zbraně
Akt. cena: 400 Kč
Končí za: 2 dny

Nejnovější otázky

další >>

Offcanvas