RuneWars: Miniatures Game

xxxxxxxxxo hodnoceno 8x (Seznam vlastníků)

RuneWars: Miniatures Game - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 2 - 2
Doporučený věk: od 14 let
Herní doba: 90 min
Herní svět: Fantasy
Herní kategorie: desková hra, strategická
Čeština: undefined
Vydavatelé: Fantasy Flight Games
Autoři: Henning Ludvigsen
Rok vydání: 2017
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Tato nebo jiná hra?

Chtěl bych si pořídit nějakou hru s miniaturami a nejlépe s fantasy tématikou... Tato hra mě zaujala, má s ní někdo zkušenosti? Na BGG ohlasy nic moc... Každopádně se mi nechtějí žádné miniatury skládat, což zde odpadá... Ještě jsem zvažoval hru s miniaturami z prostředí Hry o trůny, která má teprve vyjít... Můžete tedy doporučit?
14.4.2017 10:48:34

Westeros
A co Westeros? http://www.zatrolene-hry.cz/spolecenska-hra/battles-of-westeros-1299/

22.5.2017 21:46:40

RuneWars
Jde o to, že je to jen pro 2 hráče a jedná se o sběratelskou hru. Pokud nepotřebuješ u hry uživit stůl lidí a nevadí ti do toho nasypat nějakou tu korunu, nejspíš litovat nebudeš. Je pravda, že figurky lepit nemusíš, ale tak nějak se počítá s tím, že kdo to s touhle hrou myslí vážně, bude si miniatury barvit. Když to pak rozložíš na stůl, vypadá to prostě fantasticky. Jsou figurkovky, kde jedna figurka zastupuje legii, ne-li armádu, ale v RuneWars tvoříš scénu v měřítku 1:1 (1 figurka na mapě=1 postava v boji). Jen chci říci, že osobně bych pro pořízení této hry zvážil:
1. Finance, které jsem ochoten do to investovat.
2. Čas, který jsem ochoten věnovat piplání si figurek.

Pokud tohle není problém, pak pro toho, kdo má rád fantasy svět a chtěl by si ho doma v malém udělat, tohle musí být paráda.

23.5.2017 07:18:02

Figurky
Jen tak mimochodem figurky je třeba složit a slepit, ale je to obtížnost tak na úrovni dětské hračky :D

23.5.2017 08:47:54

:)
časová a finanční investice do miniaturuvek je obrovská. Být Tebou tak se nejdřív jdu na tu hru podívat na živo, pak si koupím pár barev a nějakou menší expanzi a zkusím si jí nabarvit pak zvážím kde to budu hrát a s kým to budu hrát, pak zvážím kde vezmu terény..ono je to hlavně modelařina a pak teprve hra a pokud Tě barvení bavit nebude tak to moc za tu cenu nemá smysl...osobně bych ze začátku zvolil nějakou skirmischovku typu malifaux, kde ti stačí mnohem méně miniatur než nějakou hru jako runewars, kde musíš barvit regimenty. ne, opravdu tě nebude bavit hrát s nenabarvenými miniaturami oproti nabarveným armádám

23.5.2017 09:32:53 | Upraveno autorem (porovnej)

RW
já jakožto človek co tyhle hry nikdy nehrál, ale byl jsem kouknout na pár turnajích nebo viděl u kluků v klubu, tak jednak se mi moc líbili hry jako Malifaux či Warmachine, ale potom co vyšlo Runewars jsem na ně úplně zapomněl a hrozně rád bych taky šel do téhle hry (aktuálně mě brzdí to, že se budu stěhovat a taky dovolená, tak nevím na kolik to vše vyjde a nechci utrácet :)

Mě se kromě vizuálu figurek líbí celkem nápady FFG co v té hře mají, jako je to podobné jiným hrám, ale zároveň je to takové jejich - od kostek se symboly, po ty "kolečka s příkazy pro jednotky", a mám rád i universum Descentu, takže i to je další plus a jsem si jistej, že toho ještě mraky vydají (ostatně jako všichni ostatní co dělali nějaké miniatury) tak si každý vybere to své..

Jediné mínus tam vidím (ale nedělal jsem průzkum jinde, tak nevím ve srovnání s ostatními hrami tohoto typu) je nemalá finanční investice - základ stačí tak na domácí hraní s kamarádem či přítelkyní jednou za čas, ale pokud chce mít člověk trošku variabilitu a možnosti, tak to kromě základu bude chtít aspoň dalších 4-6 menších rozšíření (a to jen pro začátek :)

23.5.2017 10:34:44

Malifaux neni mala hra:-D
Rika se to, ale neni tomu tak:-D ona se za malou financne narocnou hru schovava:-D ahoj jedna krabica 1200,- kup si tady panenky za 300,- a mas vystarano, ani omylem:-) :-D Malifaux je o kombeni a tam chces proste mit na vyber, potrebujes nejlepe celou frakci:-D kazdej kdo zacal s malifaux do toho zaplul minimalne za 10-12k:-) (zkusenost):-D. Kazdopadne runewars sme si poridili s kamosem:-) a pristi utery delame unboxing v Praze v Ogrim doupeti;-) takze kdo by mel zajem piste mi do zprav;-) muzem dat nejakou "vyukovku" a pripadne poradim s barvenim/modelarenim v kterem nejake zkusenosti mam a dokazu poradit jak rychle a hezky nabarvit takovy regiment 20ceti koster:-). A k tomu "skladani" tak to opravdu neni zadne skladani, Malifaux a firma wyrd, ktera jejvyrabi se vyziva ve slozitosti staveni modelu. Priklad za vse. Kamos si koupil model siciho stroje, ktery pochoduje ma osum malych nozicek a tu nozicku kazdou lepi zvlast:-D Malifaux opravdu neni pro zatecniky jak modelare takjako wargame:-).

23.5.2017 10:49:40

...
diky za nazory. Modelar opravdu nejsem, takze bohuzel... tak holt staronovy a dobry Battlelore 2 :-)

23.5.2017 11:26:49

:)
To Merry: Máš samozřejmě pravdu, mám spíš na mysli, že nepotřebuje barvit desítky jednotek, aby sis rozumně zahrál a nemusí do toho na začátku tolik investovat. Vpodstatě jsem jen chtěl upozornit, že je to opravdu modelařina, kdy je problém spíš najít čas na barvení, modelování, naučit se barvit, sestavování rosteru a spoustu věcí okolo, vložených 10.000 Kč a samotné hraní je až to poslední, ač se na první pohled zdá, že je tomu naopak :). Za mně bych mu doporučil zkouknout warhammer diskwars nebo malifaux nebo třeba vycházející test of honour od warlord games..namísto kupování základní krabice runewars kde zajisté nejsou 2 plnohodnotné armády.

23.5.2017 19:37:43

;-)
Upozornil jsi správně a já tě doplnil s Malifaux. Protože jestli si chceš malifaux zahrát, tak ji musíš nejdřív slepit=D a to jak sám píšeš najít si čas a dělat ty pidi midi části, to necheš ani těch pár modelů co je v základní krabici=D Diskwars souhlasím! Ještě bych doporučil nově vycházející Armagednon a popřípadě skrimishovka AoS která je na cestě, bude určitě tou nejlepší volbou jak uvést člověka do světa wargamingu.

23.5.2017 22:26:06

divisek3
Záměrně jsem k RuneWars neuváděl nějakou obratnost, nebo modelářskou zkušenost. Je spousta návodů (i tady na ZH), jak jednoduše nabarvit figurky, aby vypadaly efektně. Samozřejmě hrát se dá i bez toho, nabarvené to ale dělá lepší dojem.

24.5.2017 05:42:28

lepení ?
Lidi, pořád nevím, kde berete to, že se musí něco lepit. Tak malovat ano, ale lepit? Podle mě je to komplet slepené - jako všechno od ffg.

EDIT: ... jo tak našel sem si na youtube Unboxing a trošička toho lepení tam fakt je ... ale tak spíš pro srandu, toho bych se nebál.

Spíš bych se bál tohohle (X-wing addon efekt):
https://boardgamegeek.com/geeksearch.php?action=search&objecttype=boardgame&q=Runewars+Miniatures+Game&B1=Go

24.5.2017 13:38:31 | Upraveno autorem (porovnej)

Cena
No jestli by to člověk chtěl hrát, tak si bude muset hold zaplatit :-D, to je mimochodem u FFG běžná obchodní strategie, kdy core hra je jakš takš dostupná a expanze jsou mnohem, mnohem dražší. Ještě bych počkal jak se vyloupne A song of ice and fire od CMON, má taky úžasné figurky, ale než vyjde bude to aspoň rok.

24.5.2017 19:14:08 | Upraveno autorem (porovnej)

Tangram
Hodně záleží, jak to chceš hráč. Jestli chceš hezký figurky a nepotřebuješ držet krok s nějakou scénou, rozšíření prostě nepotřebuješ.
Kdyžtak mě poučte, ale neznám hru s miniaturama, která by se dala hrát pravidelně na nějaké úrovni a nebylo potřeba do ní vrážet hromady peněz. To není problém FFG, ale tohoto žánru obecně. Viz GW apod.

24.5.2017 23:48:45

Bedikk
Jednoznačně souhlas. Touhle hrou se FFG dotklo wargamingu ... a wargaming, to už nejsou deskovky. To je životní styl. A ten chce oddanost, lásku, čas, prachy ... a v poslední řadě pár přátel, se kterými se dá sdílet. Bez toho posledního bodu je to marnost. Pokud ten poslední bod je splněn, tak pak to stojí za to.

25.5.2017 07:38:09

ještě bych doplnil
Runewars mi připadá jako jedna z těch dostupnějších tabletop her. Doporučovat začátečníkovi, který nechce lepit, hry, které se musí hodně lepit, mi připadlo uhozené - ale předpokládám, že to bylo myšleno dobře.

Star wars: Legion a Fallout: Wasteland Warfare budou zřejmě obvykle potřebovat ještě i méně figurek, než "tácovka" Runewars. Čistě teoreticky by tedy mohly být levnější. (A také tam moc lepení nebude.)

Pokud je zásadní ta fantasy, Runewars mi připadá dobrá volba. Má ty číselníky, které mi připadnou super strategické a inovativní, ale mohly by také zdržovat.

Ve fantasy by ale také mohla být ještě nová Nekromunda, která by měla mít také méně figurek (+svět Warhammeru a tuším, že spíše nezajímavá pravidla od firmy, která "dělá figurky, ne pravidla).

Dodatek: Jsem pitomec, správně Necromunda je samozřejmě ze "sci-fi s orky, elfy a meči" prostředí Warhammeru 40 000. Tedy nevím, jestli je to úplně fantasy :)

20.8.2017 13:42:16 | Upraveno autorem (porovnej)

Jdeme do toho!
Vážení za mě jednoznačně ano. A pár mých přátel v Olomouci to vidí úplně stejně. Hra je dobře udělaná, zpracování miniatur na parádní úrovni, lepení je tam úplně maličko (komponenty vcelku drží u bez lepení), systém nastavení iniciativy na Command kolečku je parádní.

Navíc už vyšla třetí rasa - a to elfové, kteří vypadají více než úchvatně. Za nimi budou následovat Uthukové, kteří mají vyjít v říjnu no a v mezičasech vychází nové jednotky pro všechny 4 rasy. Takže pecka. Bude tam opravdu hodně kombinací , protože si každý sestaví svou armádu a hraje tím pádem jiným způsobem než ostatní.

Systém Upgrade karet tomu ještě víc napomáhá a dělá hru mnohem rozmanitější - 2 stejné armády proti sobě můžou hrát úplně odlišným způsobem.

21.8.2017 10:16:20

Opačný názor :)
Kvalita miniatur je značně pod konkurencí. Ohnutá kopí jsem snad ve figurkovce ještě neviděl.

Kombinací zatím moc není, a už vůbec ne v porovnání s jinými hrami či systémy. Ty kartičky upgradů to ani zdaleka nezachraňujou.

Elfové vyšli, a je pravda, že vypadají méně hnusně než ostatní, pořád ale žádné terno.

Takže vlastně zbývá jen ten způsob rozdávání rozkazů, a tady souhlasím, že ten je fajn.

21.8.2017 15:03:48 | Upraveno autorem (porovnej)

Vlastní zkušenost
Reaguju na speedyho post, protože mám pocit, že netuší o čem mluví. Jako by to rád hrál, ale něco mu v tom brání a to ho štve ... ale ta hra za to nemůže:

1) Kvalita miniatur ... mám všechno co zatím vyšlo, a figurky mě naopak kvalitou provedení i vzhledem velmi příjemně překvapily. Měl jsem obavu, jak FFG vstoupí na pole wargamingu se svými figurkami, ale tohle se jim povedlo. Figurky jsou na stejné úrovni se srovnatelnou konkurencí (pominu GW, Scibor, KDM a další, kterou jsou TOP, ale také jsou cenově a celkově úplně jinde). Mám doma tisíce figurek od všech známých i neznámých firem, takže srovnání mám osobní. Dokonce bych řekl, že jsou i mírně nad průměrem, jak vzhledem, tak zpracováním.

2) Ohnutá kopí :) ... ve spoustě figurkovek (budeme-li mluvit o deskovkách) jsem tohle viděl.
Jde o to, že ohnuté kopí narovnám v horké vodě a za 10 vteřin nemám co řešit (provedeno na vlastních figurách, narovnáno, nikdo nepozná, že někdy nebyly nakřivo).
Naopak od GW a jiných firem, které používají křehké plasty, mi už mnohokrát přišly polámané figurky, ulámané drápy genestealerů i marińáků - a to znamená hodinu nervů, než se vám to konečně podaří nějak slepit a pokud to slepíte křivě, už nikdy to nebude ono. Takže chvála bohu za měkký plast, který když spadne na zem, tak vím, že jsem v klidu, protože se nic neulomí.

3) Kombinací je víc než dost. Na včerejší hru jsem chystal army listy, takže vím a mám vyzkoušeno, že už teď je kombinací víc než dost. Nepotřebuju jich mít miliony - na co? Je jich dost na to, abych mohl postavit 10-20 různých armád, víc nepotřebuju - a jak se znám, určitě se najdou lidé, kteří vymyslí úplně jiné army listy než já, takže těch kobinací bude ještě mnohem víc, než vidím já.

4) Elfové - stejně povedení, jako lidí nebo kostlivci. FFG se heclo, a udělalo v porovnání se svými normálními deskovkami úplně nadstandardní figurky. Zůstali navíc věrni sami sobě a Terinothu. Já mám jejich svět rád, jsem fanda Descentu, takže mě se to líbí.Tohle není žádná dark fantasy pro dospělé, tohle je pohádková fantasy a tam to dokonale vzhledově zapadá. Prostě parádní figurky. Byl jsem velice mile překvapen, když jsem je rozbalil a sestavil.

5) Náročnost sestavování a lepení - tady chci doplnit bod 4 - většina figurek je ze tří kusů, některé jsou ze dvou, pár jich je ze 4 kusů. Nejsou ve sprue, takže po rozbalení krabice nemusíte nic vycvakávat kleštičkama ani třídit, která ruka patří ke kterému tělíčku atd. Všechny figurky jsou roztříděné v sáčcích - v každém sáčku jsou všechny figurky z jedné skupiny, každá standardní jednotka má 4 různé figury. Takže jenom vybalíte sáček, roztřídíte na 4 hromádky (podle obrázku snadno a rychle), vezmete obyčejný vteřiňák, slepíte. Core set a všechna rozšíření jsem měl slepená za 1 - 1,5 hodiny.

6) Způsob rozdávání rozkazů (wing systém) - z toho jsem měl největší obavu, xwing ani attack wing mi moc herně nesedl právě kvůli tomuhle. Tady to je ale trochu jinak provedeno a o dost líp. Nezdržuje to hru, není to její hlavní část. Udělit rozkazy jde snadno a rychle kvůli přehlednosti těch koleček. Takže to mě potěšilo.

7) Hra má svoje mouchy.
a) Tou první je paradoxně právě ten wing systém udílení rozkazů a používání pravítek/šablon pro pohyb. Vznikají díky tomu občas divné situace, které "normální" wargaming řeší jednoduše a tady je to ošetřeno kostrbatými pravidly, která je potřeba se naučit a počítat s nimi.
b) Druhý problém souvisí s prvním - jedná se o pravidlo nepřekrývání se objektů - nemůžete stát částečně na terénu a částečně mimo - opět to vede ke kuriozním situacím, zvlášť ve chvíli, kdy se těch věcí potká na jendom místě víc najednou. Ale dá se to zvládnout.
c) tato hra je hybrid - je to napůl ještě deskovka a napůl už skutečný wargaming. A v tom vidím já osobně největší úskalí této hry. Bude si velmi těžce hledat svoje hráče, protože deskovkáři se zaleknou těch pravítek, toho lepení a barvení a wargameři se tomu vysmějí, protože dávno mají lepší systémy, kterým se věnují. Doufám, že se najdou lidi, kteří obavy překonají a dají téhle hře šanci, protože vůbec není špatná a na stole skutečně dobře vypadá :)

23.8.2017 08:25:56 | Upraveno autorem (porovnej)

Jorin
Brání no. Především strašlivá grafika.

1. a 2. Figurek (teď myslím vyloženě miniature wargaming), ne z deskovek) mámma taky spoustu, a ohnuté zbraně nejsou v žádné z nich. Nikdy se mi nestalo, že bych ten tvrdý plast zlomil. Máš ale pravdu že v rukách jsem je nedržel. Nicméně taky s tímhle názorem nejsem sám.

3. "Víc než dost" nemění nic na tom, že v jiných hrách najdu variability podstatě víc.

4. Já mluvil spíš o grafice celkově, ne přímo o figurkách. Prostě sorry, ale toho Hawthorna vážně nedávám (je to jen můj osobní dojem, někomu se ta grafika líbit může). Karty upgradů přímo prosí o nějaký art... Ale zas pokud by to byl art jako na kartách jednotek, tak to možná ještě štěstí, že jsou holé.

5. Ta jednoduchost sestavení je zase na úkor variability (nejsou ani alternativní hlavy). Je to prostě na půl cesty mezi preassembled a !prepainted! ATčkem (které je pro mě pořád králem - ať už grafikou, hratelností, variabilitou, universem...) a něčím jako Perry Bros, kde vám i po sestavení všech vojáků zbyde tuna nepoužitých součástí.

6. To je vyloženě jediná věc, která mě na hře láká.

7. Souhlasím, že je to hybrid a asi i proto mě neoslovila.


Prostě, neberte to jako hejt na RW, jen jako pokus o odůvodnění, proč někdo do té hry nešel. Chtěl jsem aby tu zazněl i takovýto hlas. Určitě si RW rád vyzkouším, ale z mnoha výše uvedených důvodů to není hra pro mě.

23.8.2017 11:23:16 | Upraveno autorem (porovnej)

hmm
No ono hodnotit hru podle obrázků, aniž by si ji člověk zahrál a takhle ji sepsout je taky docela na houby..

Tohle ti fakt příjde jako hnusné figurky?
http://www.mapsandmoreshop.de/Runewars/Daqan_LordHawthorneSm.jpg
http://www.mapsandmoreshop.de/Runewars/Daqan_RuneGolem2Sm.jpg
http://www.mapsandmoreshop.de/Runewars/Waiqar_AnkaurMaro_01.jpg
http://www.mapsandmoreshop.de/Runewars/Waiqar_CarrionLancer2Sm.jpg


Já viděl hry jako Warzone, Warhammer, ale žádnou z nich sem nehrál, tak bych si nedovolil nějak hodnotit jaké asi jsou, jo vizuálně možná můžu říct, že se mi líbili, ale víc asi moc nic.

Možná se teď RW taky budu zastávat, ale byl sem fakt překvapenej nad kvalitou a detailem figurek - tohle jsem od FFG nečekal, sice se poslední dobou docela zlepšili celkově, ale tohle je u nich nadstandart (nebo nový standard?)

K tomu jejich zlepšení - stačí třeba srovnat figurky z Descenta druhé edice při vydání a teď třeba poslední hero and monster packy k němu, je to velký posun k lepšímu co se detailů figurek týče, o RWM ani nemluvě, to je ještě výš a už se podle mě ani nemusí bát stoupnout vedle wargaming kolegů, rozhodně to nebudou žádná ošklivá káčátka.. Možná mají svůj styl ty figurky a proto se ti nelíbí a to ti neberu, ale mě to taky sedí jako ostatním, je to takové to pěkné fantasy, co můžeš hrát skrz všechny věkové kategorie

a jak psal Jorin, nějaká zakřivení na figurkách máš narovnané s horkou vodou během pár vteřin a nejde poznat že to někdy bylo jinak.

Herně mi RW hodně sedí - ano sem deskovkář a wargaming jsem viděl pouze co bych na prstech jedné ruky spočítal u ostatních, ale o to lepší mi příjde, že tahle hra je taková přístupnější - jednak i právě proto, že toho zatím nejsou kvanta jako jinde a kdybys chtěl něco zahrát s lidma co to hrají pár let, tak tě čeká nákup za několikanásobně víc peněz než RW, aby jsi jim mohl aspoň trochu konkurovat a jednak i lehkostí pravidel, která jsou fakt vysvětlena za chvíli, ta hra je svižná, celou dobu jsem se u ní bavil a přitom nabízí i spoustu rozhodování a takticky díky "kolečkám" a upgrade karty a možnost různého sestavení jednotek zase takový ten prvek budování armád.

Takže za mě palce nahoru, jen financí to sežere dost, ale pořád méně než čistokrevní wargaming kolegové - a to že to nemusím lepit po kouskách je pro mě osobně taky velké plus a jedna z věcí proč jsem nikdy žádnou takovou hru nechtěl kupovat

24.8.2017 10:12:01 | Upraveno autorem (porovnej)

Zaily
Však já taky nemám nic proti systému nebo tomu jak se hra hraje (teda, až na ty obrovské bloby 9x9 podstavců apod. co jsou teď populární). To sem tady nikde nehodnotil ;) .

K těm figurkám - ano, opravdu mě nepřitahují. Ani to líbivé pozlátko (namalování jsou pěkně) na nich to nezmění. Hawthornovi chybí jen čutora a na světě bychom měli Asterix&Obelix: Miniature game. Jízda v plné zbroji má z nějakého důvodu v ruce obří štít (to platí i pro pěchotu) apod.
Ale to pořád není nic v porovnání s ilustracemi (nemrtví je mají docela fajn). Vždyť ten hrdina Uthuků vypadá jako by vylezl z Disneylandu.


Ještě jednou to zopakuju: Proti hře nebo systému nic nemám, naopak mě i láká. Ale dojem pro mě naprosto kazí grafická stránka. Je to subjektivní pohled, a mrzí mě že mi brání do té hry jít. Ale je to prostě tak.

24.8.2017 13:20:01 | Upraveno autorem (porovnej)

no
Koukám, že ty prostě máš k té hře vizuální odpor :) no nebudu tu plevelit vlákno a dál psát o tom jak mě se to líbí, to je každého věc.. Rozhodně ti ale doporučuju, pokud budeš mít možnost, tak si hru vyzkoušet aspoň herně, uvidíš, že (pokud překonáš tu vizuální stránku) se to hraje opravdu dobře a baví to víc než spousta jiných her :-)

24.8.2017 13:38:56

Vizuální odpor
Jo, to je přesně ta správná definice :D .

24.8.2017 13:41:03

Vybíráme z Bazaru

Mořeplavci
Mořeplavci
Akt. cena: 300 Kč
Končí za: 3 dny

Offcanvas