Railroad Tycoon

xxxxxxxxxo hodnoceno 81x (Seznam vlastníků)

Railroad Tycoon - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 2 - 6
Doporučený věk: od 10 let
Herní doba: 120 min
Herní svět: Současnost, Vlaky
Herní kategorie: desková hra, budovatelská, dopravní
Čeština: není
Vydavatelé: Eagle Games
Edge Entertainment
Autoři: Glenn Drover
Martin Wallace
Rok vydání: 2005
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

hra

Jak se vám líbí tahle hra? Nějaké názory? Co na ní říkáte? :)
6.3.2009 01:21:59

Hra
Můj kamarád to hrál a moc si to chválil.Říkal,že jde o dobrou strategii kde opravdu vše si mysíš promyslet.Hlavně už od začátku jsi zadlužen aby jsi mohl rozjed svou vlakovou síť.Rozhodně to vypadá dobře..

6.3.2009 01:25:57

re: hra
My sme na mapku pridali nové mestá a dokreslili zopár 6-uholníkov...
Mapa USA je hodne rozlahlá oproti rozšíreniu Rails of Europe (tam sme tiež pridali zopár miest).
Hra je vcelku v pohode, iba vždy začiatok je hodne pomalý než sa rozvinú železnice (aspoň s hráčmi, s ktorými hrám ja - nikto sa nechce zbytočne zadlžovať a syslíme to pomaly s 1 či dvoma akciami).

Ale k tejto hre sa dajú pridať aj nové pravidlá, ako napr.:
- vyberie sa jeden druh tovaru (napr. žlté kocečky) ako potraviny, ktoré je možné dodať do hocakého mesta,
- "postavenie" fabriky v meste, ku ktorému máš pripojenú železnicu, čo ti rozšíri možnosti dodania aj tovaru inej farby ako je farba mesta,
- pri dosiahnutí určitého zisku (podľa dohody) možnosť odkúpenia 1 vydanej akcie...

6.3.2009 19:58:25

hra ve dvou
da se u toho slusne bavit i ve dvou nebo je to ve dvou spise nemyslitelne? Chceme s manzelkou nejake vlacky a vzhledem k tomu ze jsem po strance vlacku odkojeny Railroadem Tycoonem na PC, tak tohle vypada na ideal. Alebude nas to ve dvou bavit?

10.7.2009 21:29:58

to Ringo
Ve dvou máme odehráno poměrně dost her, jde to bez problémů a je to super :-) (Už vidím, jak se ozve Richmond a bude oponovat, že nechápe, jak se můžou dva hráči na tak velký mapě vůbec potkat :-)))

10.7.2009 22:34:02

Merlin
no, Richmond jer prave ten, ktery me nalamuje, abych to nebral, ze to pry ve dvou proste mit cenu fakt nemuze a ze je to prilis velka investice do nic moc hry, pokud to chci hrat primarne ve dvou. Je problem treba hrat jen na pulce mapy? Takhle se ve dvou treba resi Antike a funguje to perfektne.

10.7.2009 22:49:55

to Ringo
Hru bohužel nemám, ale už nejednou jsem stál před jejím nákupem. Jelikož bych také primárně hrál ve dvou, tak jsem se pídil po tom, jestli hra ve dvou neupadá... a naopak, co jsem tak prolézal fóra, tak ve většině případů právě hru ve dvou dost chválili. Co mne od nákupu však odrazovalo, byl fakt, že dnes už je těžké sehnat tuto hru aniž by obsahovala přimíchané cizojazyčné komponenty - hra je sice anglicky, ale některé její části jsou popsány italsky, španělsky, apod. To bych u tak drahé hry mít nechtěl.

10.7.2009 23:17:38

to Ringo
Hrát na polovině mapy mě teda ještě nenapadlo, ale principelně tomu asi nic nebude bránit (v nejhorším případě oželíš Western link - jedno pravidlo, jak velice draho získat pár bodů a kostek navíc do jednoho města :-)

Já jen za sebe můžu říct, že nás s přítulkyní baví RRT i ve dvou .... a pokud chceš menší mapu, pořiď si k tomu Rails over Europe, tam je jen Evropa a celkově je to mnohem drsnější než základní hra :-)

11.7.2009 09:33:37

Merlin
diky, pomohl jsi memu rozhodovani, jdu do toho:-)

11.7.2009 09:50:31

to Ringo
Není zač ... ona je otázka, co od hry ve dvou čekáš, jestli ti jde o nekončící osobní střety a přetahování o každou kostičku, tak to ti RRT asi pokaždé neposkytne ... nicméně i základní velká mapa v RRT je navržena tak, že ve většině her jsou některé oblasti jasně výhodnější a o ně se obvykle rozhoří boj :-) Nicméně obvykle jde RRT hrát v podstatě i nekonfliktně a soutěžit ve stavitelském a přepravním umu, než se přetahovat o kostičky :-)

11.7.2009 13:40:01

rbx

Ringo
ja to hral jen ve dvou a bavilo me to. A konfliktni to bylo, o tom zadna.

11.7.2009 17:02:20

2 Merlin
vubec necekam lite boje, spise to bude o tom budovatelskem umu, tento styl hry navic manzelce vyhovuje nejvice, nema moc rada borici hry. Takze ja hlavne ocekavam, ze si budu proste stavet trate, vlacky ,budovat ,nevovyvijet a na konci hry se ukaze, jestli jsem v tom byl lepsi ja nebo manzelka. Samozrejme nejaky may konfliktek o nejvyhodnejsi pozice ocekavam taky, pro spestreni hry, ale vubec mi nejde o lity boj o kazdickou kosticku.

11.7.2009 20:13:20

to Ringo
Tak v tom případě myslím, že byste mohli být oba spokojeni :-)

12.7.2009 00:56:18

Ve 2 hráčích
jsme nahráli dost partií a hra se nám líbí i v tomto množství. Samozřejmě je hezčí ve více hráčích, protože je potom nejen napínavější, ale je pěkné pozorovat Ameriku případně Evropu protkanou sítí železnic.

P.S.: Někdo tady psal, že se těžko shání čistě anglická verze s českým překladem. Tuto mají u nás v prodejně, kde nakupuji a mají ji tam s 10% slevou tj. za 1799,-Kč. Kdyby někdo chtěl můžu mu ji tam koupit a poslat (samozřejmě potom + poštovné).

13.7.2009 09:16:57

RRT ve 2
No jo, když už si Merlin přisadil...Já jsem zvědav na Ringovu zkušenost. Přeci jen je mi divné, že jak Age of Steam, tak Steam jsou od 3 hráčů. Je mi divné, že Wallace udělal mapy pro 3-4, resp. pro 4-5 lidí (a pro Age of Steam se dokonce nedoporučuje hrát tu základní mapa ve 3 hráčích!). A pak najednou tu je RRT a mapa, která prostě rovnou říká hráčům, hrajte si kde chcete a to v libovolném počtu :))) Věřím tomu, že hrát se to dá, ale chtěl bych si přešíst nějakou reportáž z takové partie doprovázené obrázky :) Zdá se, že tady v ČR jsou všichni spokojený, na BGG je zase pravej opak. O víkendu jsme hráli ve 3 Steam a znovu jsem při tom přemítal, jak asi by to bylo hratelné na 6x větší mapě a s počtem lidí o jednoho menším. Škoda, že to nebudu moci vyzkoušet, manželka slíbený RRT nedodala...

20.7.2009 08:46:17

rbx

Aldomoro
Pozor aby sis nenabehl - anglicka krabice jeste neznamena, ze nejsou nektere veci treba v italstine. Tak to mam i ja, ze karty lokomotiv a herni plan ma nektere popisky italsky, ackoliv je krabice cela anglicky. Ono se zase tak nic nedeje, protoze vse ostatni je anglicky, vcetne karet, pravidel apod., ale puristi mohou byt nastvani :-)

20.7.2009 12:40:41

RRT
tak jsem to rozbalil, vyloupal material, samozrejme ze jde o tu Anglickoitalskou verzi, al zase, jde jen o popisky par zetonu u kterych je jasne k cemu jsou, Akcie jsou nazvany accione, quick rules napsany na hernim planu jsou taky italsky (sakra jestli to neni Spanelstina:-), ale to taky nevadi, protoze kazdy ma k dispozici karticku s temito rychlymi pravidly. Jen mi neni jasne proc tomu tak je. Ataky jsem si overil, ze kdyz se vam prodejce dusuje, ze hra je komplet v cestine, mysli tim jen a ciste pravidla. o ze jsou popsany karty anglicky mu nejak nedochazi:-)

Nicmene ted k tomu co jsem vysledoval z roztazene mapy, setupu hry pred zacatkem a precteni pravidel - hra je velmi, rekl bych velmi komplexni a pritom ma opravdu strucne a jasne pravidla pochopitelne do 15 minut. Co je slozitejsi je hledani strategie a taktiky k vitezstvi, neni to jen tak pleskat koleje jak se cloveku zlibi. vse ma svuj prisny smysl a zakonitosti a kdyz je clovek nevysleduje, nemuze vyhrat.

Herni mechanismus se mi velice libi, takze se tesim az si dame naostro partii. Kdo ma strach z naglicky popsanych karet, tak mit nemusi, pravidla lze mirne zjednodusit tim, ze se hraje bez tech karet, je to asi jako Agricola bez karet, zakladni princip staveni a prevozu surovin zustava, jen se neplni ukoly na kartach.

Hra pro dva hrace - zatim nechc soudit zda je to ok nebo ne, protoze jsme zatim neodehrali. Muj dojem, ciste teoreticky a pozitivne ladeny - nechci ale vypadat, ze to chvalim jen proto, ze jsem za to ted vyvalil furu penez, nadchlo me to zpracovanim, designem a hernim mechanismem vysledovanym z pravidel a pod. Proste ciste teoreticky - na mape je jedno bohate misto, kde kdyz se nekdo usadi sam, vyhraje. Ve hre vice hracu je toto bohate misto urceno pro konkurenci dvou az tri hracu a uzivi se cca stejne jako ostatni, kteri budou hrat na zbyle casti mapy. co z toho vyplyva - hra ve dvou hracich se defakto omezi na tuto cast mapy, protoze ani jeden nemuze tuhle oblast nechat druhemu k obsazeni celou. tzn. musi dojit k tahanici i mezi dvemi hraci. Defakto se tim padem hraje jen na jedne casti mapy a nedojde podle me k ochuzeni hry tim, ze kazdy hraje v jinem rohu a v klidku bezkonfliktne si soukromnici. Uvidime jak zafunguje praxe. Jeste bych podotknul, ze jde taky o to vozit danou barvu zbozi do daneho msta teze barvy, tudiz zakonite musi dojit k dalsimu souboji o tyto pozice a to i mezo dvemi hraci, protoze nelze prevest jakekoliv zbozi kamkoliv. Mimochodem pekne vyresena simulace nabidky a poptavky. Pekne je i vyresen system akcii ktere hrac vystavuje na svou spolecnost v dane hodnote, kterou si pujcuje. V neposledni rade pochvalim simulaci technologickeho vyvoje, kdy lze vyvinout lepsi masinu, ktera bude umet prevazt vice zbozi.

Par obrazku dneska nahodim ke schvalni.

20.7.2009 19:29:15

drazba
jo, a je zde jista forma drazby o pozici prvniho hrace. Jak to udelat ve dvou? Rekl bych ze velice jednoduse, bud se o to misto zabojuje a jelikoz prvni dve mista v drazbe jsou v podstate vyrovnane co se tyce moznosti, tak se o to nemusi drazit vubec a necha se t oplynout, cimz dle pravidla dochazi ke stridani prvniho hrace kazdym tahem.

20.7.2009 19:35:35

rbx

Ringo
mas pravdu, ze ve dvou se strhne boj o severovychodni pobrezi, ale na druhou stranu jsem udelal koleje skrz jediny neblokovany prusmyk skrz hory a protihrac pak musel jezdit prese mne. Tak jsem sam ovladal cely jih, takze myslim, ze se nemusis bat o to, ze byse hralo jen na jednom miste.

20.7.2009 20:22:28

rbx
tak toho ja se vubec nebojim ze se bude hrat jen na jednom miste, spise jsem to myslel tak, ze pro dva hrace je dycky lepsi omezit prostor, treba tak, ze se hraje jen na pulce mapy, ze si hraci reknou, ze jaky mantinel se nesmi a RRT nabizi tohleuz v podstate svym mechanismem. Tim jsem samozrejme nerekl, ze snazit se uzobnout neco i na jine casti mapy je uplne od veci, kazdopadne dycky bude boj o ty suroviny a jejich odvoz do mesta kde je poptavka, v tom si myslim ze je RRT docela vychytanyi proty dva hrace, ze to neni takovy odpad pro dva jak se pise na BGG

20.7.2009 20:53:37

ku dvom hráčom
Nemyslím si, že RRT je horšie hrateľná vo dvojici, u nás sa to hráva a je to úplne v pohode... aj keď v poslednej dobe (naposledy včera) sme hrali Rails of Europe a nie Ameriku, ale aj tak... vo dvojici určite v pohodke hrateľné.
Vo väčšom počte je to už bitka o tie dobré úseky (význam aukcie na začiatku rapídne stúpa) a o karty, ktoré sú v ponuke. Neochudobňoval by som to preto ani pre tých čo anglicky im moc nejde o tie karty, pretože tam je text v podstate jednoduchý a ich význam sa vždy môže povedať. Boj o to kto bude začínajúcim hráčom v danom kole je tak podstatne zaujímavejší.

20.7.2009 22:36:38

MatN
s temi kartami je to samozrejme, casem je pouzije kazdy a tech par sluvek si zafixuje. Ja to myslel spise tak, ze pro nektere je anglictina proste ve hre neprekonatelna a kvuli ni si treba RRT nekoupi, i kdyz by si tu hru chtel strasne zahrat.

20.7.2009 22:57:24

ve 2
Je pravda, ze uz to je aspon rok co jsem rrt hral naposled (coz me mimojine velice mrzi, nebot tehdy jsem si delal i vypln do krabice pro lepsi rozlozeni) ale myslim, ze ve 2 v poho hratelny, skutecne se zvrhne boj o SV, ale casem jak se vytezi, tak se clovek rozpina :) Nejsem si jisty, jestli to zakazuji pravidla, ale hrali jsme, ze nebyl problem vydrazit si prvniho hrace i nekolikrat po sobe :)

21.7.2009 08:45:49

ve 2
tak jsme rozehrali partii ve 2, zitra se pokusime dohrat, mame 4 vycistene mesta. Fakt je to ve dvou velmi dobre hratelne. Ono se to zda, ale na tom obrovskem planu toho prostoru zase az tak moc neni, obzvlaste kdyz lukrativnich mistecek je jen par.

21.7.2009 22:42:09

2 Ella - přenos z obecné diskuse sem
Náhoda - můj názor je ten, že náhoda ve hře v podstatě není, ale někteří říkají, že posloupnost otáčení karet, které postupně zadávají nové úkoly ke splnění jistým prvkem náhody je. aké rozmístění zboží na začátku hry je náhodné a doplňování zboží do měst rovněž, ale tomuhle já náhoda ani neříkám, protože proste to co se kde vyváží a dováži má být prostě dynamické a rozhoduje o tom trh, což je pro podnikatele svým způsobem taky jen náhoda, které musí jít ovšem naproti. V této hře prostě nikomu nis jen tak náhodně do klína nespadne. řekl bych tedy objektivně, že ve hře je náhody tak ze 3%:-)

Samozřejmě se nyní vyplatí koupit Railways of the World, jedná se defakto o totožnou hru rozšířenou o další verze (mám pocit že mapa střední Ameriky a pod.). Kdo nemá původní RRT, tak určitě brát Railways of the World. Toť můj názor.

20.7.2010 14:51:50

mimochodem
dnes je to přesně rok, co jsem naposledy napsal do tohoto vlákna, zajímavá náhoda:-)

20.7.2010 14:58:43

Vybíráme z Bazaru

Prodám rozšíření k Na Křídlech - PERUTĚ EVROPY
Prodám rozšíření k Na Křídlech - PERUTĚ EVROPY
Akt. cena: 620 Kč
Končí za: 1 den

Offcanvas