Pax Romana - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 1 - 4
Doporučený věk: od 12 let
Herní doba: 600 min
Herní svět: Starověk
Herní kategorie: desková hra, strategická, válečná, diplomacie
Čeština: ke stažení
Vydavatelé: GMT Games
Autoři: neuvedeno
Rok vydání: 2006
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Report

Slyšte příběh velkolepý o pádu Říma, pádu Řecka, pádu Kartága a o velké koupeli Východu!

V sobotu jsme se SSZGSA překecali další šílence z Liberce a konečně zahráli Pax Romana. Chopil jsme se role Kartága a moji kronikáři příběh zaznamenali takto:

První kolo probíhalo relativně pomalu - seznamování se s pravidly, dotazy, hledání v pravidlech. Řekové vyslali Pyrrha z Epyru směrem k Římu, aby jim přinesl houfy nezletilích chlapců pro jejich filosofické chvíle, Pyrrhova kobyla však kulhala na všechny čtyři nohy a jeho armáda tak obsadila pouze Bruttium. Řím vyrazil do protiútoku a skvělým manévrováním se mu podařilo útok odrazit bez větší ztráty území. Řecko a Východ expandovali do Malé Asie bez vzájemných střetů a u Antichu se usadili piráti, které se nikdo nenamáhal vyhnat. Kartágo se vydalo osídlovat Sicílii, Hispánii a obsadit stříbrné doly v Berigdii. To se podařilo a nastalo všeobecné veselí v armádě, vojáci řičeli, koně dupali a lidé hodovali na lenochodech, poletuchách, orangutanech a velbloudech. Toto hýření se stalo osudným jednomu z generálů, který uhynul na neznámou nemoc, škodolibé jazyky z Říma tvrdily, že nemoc byla následkem orgií s velbloudem, což nepopírám.

kolo druhé - Velitelství v Hispánii se ujal nový velitel, syn předchozího milovníka, ani ten však neodolal kouzlu otcova luzného velblouda a postihla ho zákeřná choroba. Tentokrát však přežil a lidé se dohadovali, zda je to geneticky vypěstovanou odolností či důmyslným zařízením z ovčích střev chránícím před přenosem jistých nemocí. Řecko se mezitím propadalo na práh občanské války - V Athénách povstali otroci a ke vzpouře se přidávala další a další lůza. Toho využil Řím - k moci se dostal elitní vojevůdce a pravice létali ke slunci, nikoli pravice v hnědých košilích, alébrž pravice v tógách, lidé toužili po pomstě - stopy po Pyrrhově tažení byly stále čerstvé. I vtrhly Římské legie do Řecka a plenily a drancovaly až vypálily město Pella. V tu chvíli se jejich postup zastavil. Ne že by Řecko mělo dost sil na protiútok, ale kmeny v Germánii již nemínily trpět pod Římským jhem a překročily hory. Lidé bědovali a lomili ruce, když se hordy analfabetních neobřezanců valily do Itálie a obsadily Řím. Cézar se vrátil z tažení po Řecku a rozdrtil divoké pitekantopy v Bitvě u Tarenta, ale další rok se v Itálii narodilo mnoho plavovlasých dětí.

Východ začal pošilhávat po úrodných afrických pouštích a vyrazil na Kartágo. Nejprve vodou, ale zastavily ho mé galéry. Podruhé pochodoval pěšmo a začal obléhat Kartágo. Jen díky posilám z Hispánie (ano, onen velbloudí velitel) byl zahnán na ústup a tělo jeho generála bylo taženo kolem hradeb Kartága po tři dny a tři noci, lidé slavili a hodovali na paviánech, čápech marabu, surikatách a fencích.

Řím se nevzdával a i když se zdálo, že již nedosáhne své bývalé slávy, opět povstal, podoben bájnému fénixu. Z rukou kartága vyrval Sicílii a ma Korsice vypuklo povstání, které temuto ostrovu zajistilo svobodu. Kartágo opevnilo pobřeží válečným loďstvem a bylo rádo, že se drží. V Řecku bylo povstání otroků konečně poraženo u Sparty (This is Spartaaa!!!) a náladu obyvatel lehce povzbudilo potopení východního loďtsva u ostrova Lesbos (SSZGSA zde dostal skautskou přezdívku Plaváček :)) A pak...

A pak už zavírali krám, nicméně hra to byla neuvěřitelná, příště už bude probíhat svižněji, tentokrát snad v Liberci. A na Zatroconu nás kampaň nemine! Ave Caesar!

P.S.: Díky klukům za dlouhou cestu, kterou vážili do Prahy, příště jedu já do Liberce, Pax za to stojí.
15.3.2010 11:05:35

fuj
Nezletilých chlapců...

15.3.2010 11:06:24

Ave Sydo!
Moc pěkně napsané.. :) Až budeme hrát příště , musíme srazit ten prohnilej Řím na kolena. Pač od Soboty neslišým nic jiného, než jak by postupoval, jak by nás rozdrtil a dokonce se drze opřel i do mocného východu který považuje jen za lejno na svém sandálu..:D
I my ti moc děkujeme za super hru. :D A moc se těšíme až přijedešdo Liberce! Ave Já!

15.3.2010 11:14:30

SSZGSA
Jsme ho šetřili. Kdybych věděl, že se pak tak rozjede, vypálil bych mu s těmi barbary Řím.

15.3.2010 11:15:39

sydo
člověk by z toho tvého reportu ani nepoznal, že je to zdlouhavá žetonková suchařina. :D No byl jsem rád, že jsem to mohl spatřit na vlastní oči. Ale mně by tam chyběli ti kouzelníci...

15.3.2010 11:28:30

Elenistar
Tys tam byl jen ze začátku, pak už se to rozjelo a odsýpalo to :)

15.3.2010 11:33:13

Sydo
Hezky report, jak dlouho vam presne casove ty dve kola vysly? A planovali jste hrat scenar 5 jak tenkrat my???

15.3.2010 11:34:48

TO Elenistar
Ale notak! :D Žetonková suchařina!:D:D Hochu, to bylo naproto úžasná hra! Měl jsi tam být a zahrát si... pak by jsi Starcraft hned prodal a toužil jen po Pax Romaně!:D Věř mi, znám to! Starcraft jde pryč a na jeho místo půjde Pax... Toď jediná a správná cesta k vítězství! :)

15.3.2010 11:39:50

aneken
Dali jsme 4 kola scénáře 5 za 7 hodin :)

15.3.2010 11:58:16

sydo
To je slusnej vykon, to nam da sanci to na Zatroconu odehrat cele:D

15.3.2010 12:27:45

aneken
Určitě, po prvním kole už to bylo svižné celkem.

15.3.2010 12:28:48

To Aneken
No, největší problém bylo vysvětlení pravidel a pak ty otázky kolem. Jinak by se toho stihlo o hodnbě víc..:D Ale už teď se na ZC těším... Rozhodně mi tam držte místo.. :)

15.3.2010 12:30:48

SYDO
bud mas zvlastni cich na excelentni vyborne hry a nebo to umis dycky tak zajimave podat, ze jak napises o nejake hre, tak ji hned chci:-)

15.3.2010 13:24:19

Ringo
Tady za to může hra, jinak by mě s tím aneken a kluci z Liberce hnali :)

15.3.2010 13:29:38

To Ringo
Souhlasím s tebou.. Sydo má opravdu dobrý čuch.. :) Vždy vybere něco fakt zajímavého a podá to tak poutavě, že člověk poslintá klávesnici a bere prachy z dětského prasátka.:D

15.3.2010 13:55:31

Minireporticek
Predpokladam, ze poradny report sem lipne vavriny ovenceny Hannibal Sydo:), takze tohle bude muj pohled na hru. Nejprve casove rozpeti. Odehrali jsme celych 6 tahu za 10 hodin a navstevou kebabarny (cca 30 minut). Kola mela tendenci se zrychlovat, jak jsme opet zazivali pravidla, ktera cast z nas nemela zmakla a ktera maji spoustu specialnich ustanoveni.
Ve hre zvitezilo Kartago aklamaci, jelikoz po sestem kole byl jeho naskok tak vyrazny, ze bych ho z druhe pozice jako Egyptan nemohl ohrozit. Treti by skoncil Rek Jirka, posledni misto by patrilo Rimu.
Faktory, ktere byly z meho pohledu rozhodujici: 1) Nekonecny boj Vychodu proti Recku - Rek se velmi rychle vyvazal z konfliktu v Rime a presunul se na vychod, kde jsme bojovali od prvniho kola. Me snahy o mirove usporadani skoncily neuspesne a uzavrene primeri bylo poruseno. Valka vazala prostredky obou statu a ackoliv bylo kvuli mire rozvoje ekonomik (v jednom kole prijem 34:20 v muj prospech) zjevne, ze soupere muze udrzet v boji jen valecne stesti (a ze ho bylo, jak na kostkach, tak kartach:)), boj oba staty vycerpal a nakonec vedl k padu Recka, ktere jsem cele dobyl. Ve stejne chvili ale recky general probehl do srdce me rise a poradne pokopal moji ekonomiku. Vylizal bych se z toho a Reka asi dorazil, jeho odvazny tah ale zpecetil osud hry:); 2) Slabost Rima - Rimu se nepodarilo uplne na zacatku nastartovat prijem a tak mu sila jeho legii na moc nebyla, jelikoz jich bylo pomalu. Rozvoji castecne branil na pocatku konflikt s Reckem, pak také podle me necekany "soucit", kdyz mej Jenda Recko na dlani a vycouval z nej a po ceste ven mu jeste byla zle pocuchana nejvetsi legie. Kdyz uz se snazil z marastu vyhrabat, prisli cas od casu barbari (vetsinou jak na potvoru do ruky Syda:) a Rim opet lehce srazili. Po celou dobu tak Rim nepredstavoval pro Kartago vetsi hrozbu, navic Sydo peclive udrzoval mir, i kdyz by byval vecne mesto smetl... 3) Ovladnuti more. Sydo nakoupil lodicky a lode se stalo jeho domenou. Zadny jiny stat na lodstvo nemohl vyclenit penize (vyjde draho a jeste se kazdy tah udrzuje; 4) Sydova trpeliva hra - Ackoliv jsem prvni ctyri kola drzel pozici ekonomicky nejsilnejsi velmoci (i pres konflikt s Reckem, ktery v pozdejci fazi moc penez na investice neumoznoval), Sydou udrzoval mir, postupne dobyl celou Hispanii, velkou cast Galie a ostrovy ve Stredomori. K tomu stavel dosti mest a na konci mel obrovsky prijem. Za pomoci kavalerii cistil barbary jen s mirnymi ztratami a ani nepotreboval vetsi armadu.
Celkove samozrejme gratuluji Sydovi. Hry se mi vyrazne libi, vcera jsem ale narazil i na jednu vec, ktera mi trochu vadi, a to je nahodnost akcnich karet. Prinasi barbary (vetsinou do okoli Rima), pripadne spojenectvi s jednotkami v Male Asii (Pergamon, Pontus) a dalsi veci, ktere mi ale prijdou fajn. Zjeveni se novych jednotek a mape je ale nepredvidatelne, stane se tak z niceho nic a muze to pekne ublizit. Presvedcil se o tom Rek, kdy Pergamenci na me strane byli na zacatku drsnou posilou (kterou jsem navic nesetril, jelikoz nebylo jiste, ze neprejdou na jinou stranu;)) a malem pak ja, ale nastesti jsem mel nabudovano a muj vudce se objevil v blizkosti Pontu, ktery jsem zlikvidoval - ale vzhledem k nechranenemu zazemi by me Pontos pekne projel:) Jinak je to ale super epicka hra, ktera kombinuje vyborny model souboju s nutnym rozvojem, skutecne se mi to hodne libi:)
Snad jsem na nic moc nezapomnel, kdyztak kluci doplni:)

17.4.2010 12:13:16

ou jee
Byla to opravdu super hra. Řím dojel na přílišný důraz na vojenství bez podpůrné ekonomiky, nebylo z čeho financovat války. Epické konflikty v Malé Asii vstoupí do dějin, jelikož se tam odehrávaly opravdu masakry :) Co se týče karet, musím souhlasit, ale nijak mi to nevadí, na východě dochází k nepředvídaným aliancím, na západě zase k častým povstáním a invazím opolidí z germánie. Myslím, že mohla být ještě zábava, jelikož povstání v Mauritánii a piráti u afrického pobřeží mě odřízli od Hispanie a Galie a Řím už začal čistit mé posádky tamtéž. Každopádně super hra, SSZGSA s jirkou pak ještě dali druhou punskou válku, nezmaři, která skončila vypálením Kartága :) Díky všem za hru!

17.4.2010 12:19:32

dodatek
Opravdu jsem se tam cítil mezi svými, zvlášť po hlášce od vedlejšího stolu: "Tak teď dáme ještě něco krátkého, max. 3 hoďky" :D

17.4.2010 13:30:23

Ano, ano...
Řím těžce propadnul.. :) Mé snahy dostat z mé země všechen Řecký sliz mě stálo natolik financí, že nějaký rozvoj jsem si chvilku nemohl dovolit. :) Byla to také moje druhá hra a vůbec jsem si ( oproti ostatním ) neuvědomil, jak jsou města a vesnice důležité. Nejhorší bylo, že ze spodu na mě čekalo Kartágo a z vrchu občas vyběhli Germánci, kteří ( díky soucitu ) mou zemi nechali být i když si malý kopanec neodpustili. :D A samozřejmně ze strany mocné Řecko, které ze začátku nasadilo takové tempo, že bylo lepší tam nelést. :D
Opět se ale potvrdilo, že Kartágo je země zoofilům zaslíbná pač jejich generál neodolal tomu krásnému hlasu ovce z podpalubí a na následky své vášně zemřel uprostřed moře. :D:D
Můj soucit k řecku pramenil spíše z obav před mocným Východem, které po mnoho kol úspěšně drželo Řecko. :)
Řím je opravdu náročný a moc záleží jak se mu povede zvládnout první kolo. :) Příště to bude lepší a celému světu ukážu, že Řím neřekl poslední slovo. :)
Jak psal Aneken ke kartám, je pravda. Ale na druhou stranu, se na jeho straně mapy moc neděje a jediná možnost jak východu trochu přitížit je právě pomocí těch karet. Řím má problémy s germánii a Kartágo .. :D U něj nevím.. :) Ale něco tam bude!
Jen bych ještě napsal, že jsem čekal od Východu drtivou cesdtu směrem ke Kartágu. :) Ale nestalo se.. Východ nechal jen jednu frontu a díky tomu podle mě i mocné Řecko prohrálo..
Díky kluci za hru! Bomba! :D

17.4.2010 19:11:33

SSZGSA
Mno Kartago prave taky nebylo moc ohrozeno, obcas se tam objevila skupinka slabych rebelu, ale neslo s nima hybat, barbary schytaval Rim a Kartago utesene rostlo. Jinak k te druhe fronte. Nebylo cim ji otevrit, Recko na me sunulo vsechny armady, pokus o dohodu skoncil zradou a hlavne jsem prohraval na hody dulezite bitvy a shiftu bylo malo, takze jsem mel neustale velke ztraty, ono prece jen treba 30 procent z ctyricitkove armady jsou ctyri plne tezke pechoty, coz je hodne. Sily na otevreni druhe fronty jsem fakt nemel:)

18.4.2010 10:22:51

Sydova spanilá jízda
Myslím, že Sydo se prokázal jako velmi dobrý stratég, opevnil přístupové body jak ze strany Východu tak na ostrovech Sicílie, na nikoho nevraživě nekoukal a Říman neměl sílu někoho strašit, důkazem budiž jeho kraťoučký výlet do Atén, kde se dlouho nezdržel a vpravdě marně se snažil velmi rychle prchnout před hněvem Řeka. Sydo, aby si udržel svou nenápadnost, raději nevyužil ani celou hru otevřených dveří na Východ. Opět se nám tedy potvrdilo, že nejnenápadnější hráč vítězí.
Co se týče karet, nejvíc bych si měl stýskat já, spojenectví s Pergamonem znamenalo zastavení tlaku v Malé Ásii a germánské bandy směřovali do Řecka, což je pochopitelné, v Římě nebylo co brát :).

Osobně se mi hra velmi líbila, neměl jsem ani na chvíli klid od neustále vpřed se tlačícího Egypťana a hra tak pro mě měla spád.

PS Jendo, ty už máš cvik v propočítávání ztrát, mohl bys odhadnout kolik vojáků padlo ve válce o Malou Ásii? :)

21.4.2010 09:11:33

Saanik
Kam ja jsem se tlacil?;) Dyt jsem mirove dycky pricupital a bylo na me zautoceno;) A ve chvili, kdy jsem sbiral sily a ma 30 armada mela vyrazit smer Kartago (na coz uz mozna bylo stejne pozde), tak byla ma mirova jednotka, ktera mela zalozit kolonie v Rumunsku a nepredstavovala se silou 12 vetsi nebezpeci, v dobe primeri napadena;) Az v te chvili se stal boj s Reckem osobnim:)

21.4.2010 09:42:09

aneken
Che che - tvoji jako kozli smrdící barbaři by potkali jen smrt a bídu! Přístupovou cestu blokovalo silné loďstvo a opevněné město. Navíc při sebemenším náznaku útoku jsme měl zálohu v Kartágu. Smrt nepřátelům!

21.4.2010 09:50:15

sydo
Asi objektivne jo, ale nezbylo by mi, nez to zkusit:) Historie zna jen vitezu a ja jsem videl, ze mi zdrhas a ze Rim te nezastavi;). Vzhledem k ekonomicke prevaze jsem Reka casem musel porazit, ale bojovat jsem s nim uplne nechtel, protoze jsem vedel, ze me to vysili...

21.4.2010 09:59:59

:)
Se tu bavíte, jako kdyby Řím neexistoval! :D:D

21.4.2010 11:06:50

povzdych
Ach jak bych rád vytrhl Řím z rukou nezkušeného senátora a jako nadaný diktátor jej dovedl k vítězství. :(

21.4.2010 11:07:26

Vybíráme z Bazaru

Glory: game of knights
Glory: game of knights
Akt. cena: 900 Kč
Končí za: 2 dny

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas