Pax Romana - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 1 - 4
Doporučený věk: od 12 let
Herní doba: 600 min
Herní svět: Starověk
Herní kategorie: desková hra, strategická, válečná, diplomacie
Čeština: ke stažení
Vydavatelé: GMT Games
Autoři: neuvedeno
Rok vydání: 2006
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Report

V pátek jsem měl tu čest zahrát Pax s Anekenem, Andrem a Osvaldem, takže se s vámi podělím o malý report ze hry. Hráli jsme scénář V ve složení Osvald - Řecko, Aneken - Východ, Andre - Kartágo, já - Řím. Původně jsme chtěli hrát do rána a stihnout alesoň 4 kola, ale jelikož Osvald musel o půlnoci odejít, stihli jsme za 5 hodin jen dvě kola. Jelikož to byla spíše učební hra, tak to ani nevadilo.

Drzý žoldnéř Pyrrhus z Epyru vpadl hned na počátku hry do Římského území a svému řeckému pánu zabral celý jih Itálie. Ve své troufalosti vytáhl i na Řím a způsobil městu nezanedbatelné ztráty, ze kterých se Řím jen těžko vzpamatovával. (Zde jsem měl asi nechat pobořit hradby Říma a ušetřit tak 4 legie, které zařvaly pro říši. Hradby by se opravily a vyšlo by to levněji.) Na severní území říše mezitím vtrhly hordy Germánů a překvapená římská posádka na hranicích nestihla ani ustoupit. S Římem to tedy nevypadalo vůbec růžově. Východní vojska pod Seleucovým vedením vpadla do Malé Asie a v horách sváděla poziční boje s Řeky. Hned v první bitvě o horskou pevnost byl Seleucus zabit a pohyb východňanů tím značně utrpěl. Kartágo zabíralo území na Sicílii a snažilo se vytvořit námořní blokádu ostrovů, čímž by znemožnilo Římu výpad na jih (Řím neměl galéry a jeho ekonomická a vojenská situace nenasvědčovala tomu, že by je v nejbližší době pořídil). K tomu se Kartágo potřebovalo zbavit Mamertinských, kteří se však bránili jako lvi a neprodali kůži lacino. Kartáginský velitel po rozhodující bitvě oslavoval v polním nevěstinci, kde chytil ošklivou nemoc, které podlehl (velitelé ve hře padali jak švestky). Poté Kartágo začalo sbírat síly na útok na Syrakusy. Řím dobyl Korsiku a většinu prvního kola se bránil Pyrrhovi na jihu a barbarům na severu. Řekové začali expanzi na sever, kde dobyli mnoho barbarských území, ačkoli z počátku jim to šlo velice pomalu, jeden z kmenů se dokonce bránil celých 14 let! Východ pomalu postupoval Malou Asií a na jihu vypravil obrovskou armádu směrem na Kartágo. To okamžitě přestalo vysílat jednotky k Syrakusám a honem spěchalo bránit své hlavní město. Dorazilo právě včas, Hradby města již ležely valem a jen díky chrabrosti místní domobrany nebylo vypáleno. Kartágské posily vyhnali Východňany až do Libye, kde je poté rozprášily a vyvraždily. Kartágo však bylo útokem oslabeno a na Syrakusy si přestalo dělat zálusk. Řím využil svého elitního velitele a odchodu Pyrrha a počal nájezd na Galii. Tam se mu podařilo dobýt bohatou provincii a dokonce i stříbrné doly v Berigdii. Nic to však již nezměnilo na triumfálním postavení Řecka, které suverénně postupovalo a rozpínalo se. Snad z apár kol bychom mohli pomýšlet na jeho zbrždění, ale na to už opravdu nebyl čas. Nicméně hra s evšem líbila a vypadá to, že po Vánocích budeme mít stálou skupinu. To je pro mě super zpráva, jelikož mě Pax opět přesvědčil o tom, že do mé TOP 2 patří právem (o první místo se těsně přetahuje s Dunou).
8.11.2009 20:33:30

sydo
Pěknej report hned bych si šel zahrát.

8.11.2009 22:18:05

Sydo
Moc peknej report:) Urcite se tesim na dalsi hru;) Jinak musim dodat, ze jsem Kartago na poprve dobyl, ale pak jsme si vzpomneli na pravidlo o domobrane a to byl zasadni problem. Ta mesto udrzela a s Kartagem jsem se tak musel utkat na otevrenem poli a nikoliv ve meste. Kartaginska jizda me tak zcela zdecimovala... Jinak jsem byl fakt dost spokojenej jak se hrou, tak se spoluhraci, takze po Vanocich to rozjedem!

8.11.2009 22:29:54

Hezký report
Dost mě nalákal, dá se tahle záležitost ještě sehnat?

9.11.2009 08:44:33

:-(
Tak si sám odpovím, k reprintu je třeba ještě 280 předobjednávek :-(

9.11.2009 08:47:25

Reprint
je bohužel hudba daleké budoucnosti, což je škoda. Já hru sehnal přes BGG marketplace a i s poštovným z USA mě vyšla na 1100 včetně dvou scénářů a nových žetonů z časopisu C3i, což bylo super, ale ceny od té doby značně narostly.

9.11.2009 08:59:01

do reprintu
už jen 218...jsem nevydržel a přihásil se a objednal...ted si musím krátit čekání Command and Colors, Successors a po výplatě snad i The Republic of Rome...
Ave caesar a objednávejte a nebo mi to sežente:)

1.3.2010 17:58:28

ocasek
Dobře ty! Já přemýšlím o přihození jednoho hlasu k reprintu Here I Stand, jelikož tu hru fakt chci.

1.3.2010 19:35:52

Sydo
JJ, Here I Stand bych taky velmi rad vlastnil:) Bohuzel ho myslim nema ani nikdo z Relative Range, jelikoz Kondor se s nama uz nejak nestyka...

1.3.2010 19:58:04

Sydo
Here i stand tam přihodím též, když ty do Paxu:)...ne ta hra mě též zaujala a půjdu do ní...myslím že teď budou zrovna k ní tisknout deluxe mapu:)

2.3.2010 08:45:22

ocasek
Na Pax přihazovat nebudu, už ho mám a deluxe mapa se mi vyrobí tento týden :)

2.3.2010 10:10:25

:D
Klidně bych hlas přihodil a to jak k Pax tak i Here´.... Nevíte ale jak je to pak s doručením? myslím poštovné.. v těch tabulkách se nějak nemůžu vyznat.. :)
To Sydo: Deluxe mapa.. :D Už jí máš?

2.3.2010 11:35:13

deluxe mapy
ta má vyjít k Here a poštovné ani kdy mám zaplatit jsem též nepobral:)

2.3.2010 11:38:21

SSZGSA
Nemám, jsou líní, slíbili, že tento týden.

Teď sítem P500 prošla další krásná věc od GMT: http://www.boardgamegeek.com/boardgame/25021/sekigahara-unification-of-japan

2.3.2010 11:39:27

To ocasek
Mě spíš zarazil sloupec low a hight. Nevím zda to je Kg nebo něco jiného..:) Ale to zatím nemusím řešit..
Nemá tady někdo zkušenost s jejich předobjednávkou? Díky...

2.3.2010 11:39:58

ocasek
Já myslím, že oni to účtují až když ta hra skutečně vyjde.

2.3.2010 11:40:18

sydo
bude to tak, jak říkáš...a ty japončíky jsi mi neměl ukazovat...to fakt ni...asi by jsme si měli založit diskusi warGAMEŘI ať tu necháme Pax vydechnout...ty japočínky jsi fakt nemusel...sakra zas nebude dovolená

2.3.2010 13:56:24

To Ocasek
Klidně založ.. :) Ale Syda tam nepustíme.. Teda pokud nebude přísahat, že tam neřekne žádné jméno hry.. :D Ten co napíše, to bych chtěl.. :D Kdyby to Japonsko nemělo ty bloky, tak bych snad hned klinul...

2.3.2010 14:39:54

Jsem tam..
Tak jsem si taky předobjednal Pax a i Here.. Jsem zvědav zda to někdy vyjde..:)

3.3.2010 14:42:00

SSZGSA
Jsem tě nepoznal s tím novým avatarem :) Ten HIS chci moc, snad to vyjde, třepe se mi na wishlistu už dlouho a je to tam asi nejžhavější položka.

Btw. V sobotu jsem dostříhal poslední žetonky k Paxu :)

3.3.2010 15:57:34

To Sydo
To víš.. nová image..:D Zachvilku, jen co si lidi zvyknou na obrázek si změním i nick. :)
Hodně jsem zvědav na tu mapu. Zvažuji, že bych si to knim pak dal taky. :)
Mě se od GMT třepe her.. :) Ale nestihám číst pravidla anik CoM takže spíš jen koukám.. a čekám.. :)
Musíme tu Pax zahrát... třeba toho 13.

3.3.2010 16:23:11

Vybíráme z Bazaru

Old London Bridge - NOVÁ
Old London Bridge - NOVÁ
Akt. cena: 750 Kč
Končí za: 5 dnů

Nejnovější otázky

další >>

Offcanvas