Pandemic Legacy: Rok 1

xxxxxxxxxo hodnoceno 127x (Seznam vlastníků)

Pandemic Legacy: Rok 1 - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 2 - 4
Doporučený věk: od 13 let
Herní doba: 60 min
Herní svět: Současnost
Herní kategorie: kooperativní
Čeština: v balení hry
Vydavatelé:
MindOK - logo
Autoři: Matt Leacock
Rob Daviau
Rok vydání: 2015
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Česká verze

Máme se na co těšit :)
Momentálně nejlépe hodnocenou hru na boardgamegeek.com pro vás začínáme připravovat v češtině. Očekávat ji můžeme snad koncem léta.
20.1.2016 12:58:23

Zvědavost
Jsem na to opravdu zvědavý, vypadá to zajímavě

20.2.2016 22:54:35

O co jde
Nějak nerozumím, jaký je rozdíl oproti klasickému PANDEMICu .. o co jde?

21.2.2016 04:20:33

tomelfir
Rozdíl je ten, že si hru během hraní (několika seancí se stejnou skupinkou spoluhráčů) zničíš a můžeš utíkat do obchodu pro novou. Podle mě geniální business majstrštyk. Samozřejmě jsem to nehrál a soudím tak jen z dostupných informací na netu. Jen se obávám, jestli to nebude nová móda v hraní deskových her stejně jako třeba mikropolatky v mobilních hrách a aby jsme si brzy neničili všechny hry v honu za co největším ziskem vydavatelů.

21.2.2016 08:02:52 | Upraveno autorem (porovnej)

...
Tak neřekl bych, že to je od S úplně správný popis :-) Hra se vyvíjí a předělává na základě tvých rozhodnutích... V podstatě to znamená, že každá herní skupina hru dohraje a vznikne z toho jiná hra (názvy lokací, speciální pravidla atd...). Nicméně hra bude hratelné i pak, ale už s provedenými změnami, které budou nevratné a bez možnosti zahrát si znovu již odehranou a epickou kampaň. Vycházím pouze z diskusí, které jsem ke hře pročítal. Na stejném principu už běžel Risk:Legacy, který si hráči docela vychvalovali... Hra si určitě najde cestu k mnoha hráčům, já osobně se na ni docela těšim... No a o tom, že je to pro prodejce velmi zdařilý počin, samozřejmě také nepochybuji... Nicméně pokud budou spokojeni hráči, proč by nemohli být spokojeni i prodejci respektive vývojáři... :-)

21.2.2016 09:38:49

legacy
Jak jsem pochopil z recenzí, Pandemic legacy po dohrání kampaně již hratelný není. Max si na něm zahraješ pandemic normální, ale mohou ti chybět některé karty, pokud je během hry zničíš.

21.2.2016 11:48:34

koment po dohrání
Za sebe říct, musím říct, že mě to strašně moc bavilo a vůbec nelituji toho, že jsem do Pandemic legacy šel (i přes vyšší cenu). Byl to jeden z nejhezčích herních zážitků, jaký jsem měl. Hra se prostě postupně vyvíjí a podle toho se vám mění situace na mapě, doplňují se pravidla a vzniká tak unikátní příběh, který se už nikdy nebude opakovat. Hra není podle mne znovu hratelná i z toho důvodu, že prostě víte co se stane a dovedli by jste se na tu situaci připravit. Je to jako kdyby jste hráli BSG a dopředu věděli kdo je cylon.

A to co napsal skyfire je podle mne mimo. Celé to dohromady dává smysl, zkuste a uvidíte.

Po dohrání jsem sloupal různé polepky atd. a hru teď mám schovanou, abych mohl hrát klasický Pandemic. Jenže víte co je skutečný problém? Že po dohrání se vám obyčejný Pandemic už možná nidky nebude chtít hrát. :-)

21.2.2016 12:18:00

Legacy
Skyfire opět válí. Někomu ten model vyhovuje a přijde mu zajimavý (mně), někomu nesedne. Ale tvůj příspěvek je opravdu mimo.

Než dohrajete kampaň, potrvá vám to cca 12-15 her. Co můžete po dohrání opakovat je "poslední" hra. Záleží dost na tom, jak se vám to vyvine a o co během hry "přijdete". Ničim to také nemusíte, je to jen na vás. Co musít zničit je obal skrytých komponent...

Pokud hra bude stát 1 800, tak to máte na jednu hru cca 120 Kč, na jednoho hráče 30 - 60, podle toho, v kolika hráčích hrajete. Takže jedno až dvě piva. Znovu si ji nepoběžíte koupit, protože už to budete znát a hlavní kouzlo těchto her je překvalení z toho, co se tam děje. Hratelně jak Risk, tak Pandemic asi už nikoho nepřekvapí...

Jinak jakou hru jste v poslední době hráli 12krát?

21.2.2016 12:18:52

Kurdt57
Právě, že jenom ten Pandemic legacy. :-)

21.2.2016 13:09:23

Kurdt57
Jsou hráči, kteří mají desítky her a každou zahranou v řádu jednotek, a jsou hráči, kteří mají počet her v řádu jednotek, ale partií od každé hry desítky. Pro druhou skupinu je 12 partií opravdu hooodně málo a koncept LEGECY nepochopitelný:)
Dodatek: Já patřím jednoznačně k té druhé skupině, např obyčejný Pandemic mám zahraný asi 200krát a koupil jsem ho ve slevě za 400Kč.

21.2.2016 13:59:04 | Upraveno autorem (porovnej)

bacil a kudrt57
Já jsem průnik obou skupin. Her mám desítky a jen těžko by se hledala nějaká, kterou jsem nehrál aspoň 10x. Průměr bych viděl na cca. 30x. A tak nějak tuším, že Pandemic Legacy nebude asi nic pro mě. Tím nechci říct, že je to špatní hra (první místo na BBG myslím mluví za vše).

Kurdt57 nevím co válím a co je mimo. Napsal jsem svůj názor na věc a svou obavu kam by se deskovky s tímto modelem mohly dostat. Budu rád, když tomu tak nebude a budu se mýlit. A jak sám píšeš někomu ten model sedne a někomu ne. Já si myslím, že patřím do té druhé skupiny, i když beru, že je předčasné soudit dřív než zkusím. Ale stejně myslím, že tohle nikdy nezkusím :)

21.2.2016 14:34:38

princip Legacy
Tak tady si nemůžu pomoci a taky přispěju osobním dojmem. Snad mě Pogo nezabije, že tlachám nesmysly...

Sám jsem Legacy nehrál a základní Pandemic maximálně dvakrát, ale právě dokončujeme překlad, takže toho mám plnou hlavu.
Musím říct, že když si odmyslíme Skyfireův osobitý styl vyjadřování, něco na jeho názoru je, stejně tak jako mají ze svého pohledu pravdu jeho názoroví oponenti.
Pandemic Legacy vás prostě donutí si tu hru zahrát přesně 12krát (minimálně, pokud všechny partie vyhrajete) až 24krát (pokud všechno prohrajete). Oba extrémy nejsou pravděpodobné, takže to ve výsledku bude něco mezi tím.
Celá série partií tvoří ucelený příběh, v jehož průběhu se hra neustále vyvíjí, pravidla se mění, něco se přidává, něco ruší a trhá.
Vyřešeno je to tak, že ve hře je speciální setříděný balíček tzv. "karet Legacy" (vhodný český překlad ještě ladíme), které dle instrukcí postupně otáčíte a postupujete podle pokynů. Po konci jedné partie balíček neskládáte zpátky, ale udržujete do dalších partií zvlášť karty již otočené a vyřešené a zvlášť karty dosud zakryté. Nesmíte je míchat a nesmíte nakukovat do neotočených, protože byste se připravili o překvapení.
Právě toto postupné překvapování je hlavní devizou a pointou celé hry.
Pro mnoho lidí je to opravdu vzrušující a po dohrání jedné partie se nemohou dočkat další. Je totiž jisté, že je bude čekat sice stejná hra, ale ne tak úplně stejná, a hra na schovávanou je snad tak stará jako samo lidstvo.
Po dohrání celé série je možné neustále znovu a znovu hrát tu poslední partii. Nebude rozhodně o nic horší nebo ochuzenější než základní Pandemic, ale už tam nebude to překvápko, takže to bude trochu jako nealko pivo. Bude tomu asi chybět říz. Na BGG nicméně existuje vlákno o tom, jak dál hru používat, a mnoho lidí má mnoho zajímavých názorů, takže úplně na vyhození ta hra asi nebude. Rozhodně se však nebude dát prodat v bazaru.
Přiznám se, že já tohle moc rád nemám, protože na to nemám tu správnou herní skupinu. Moc málokdy se sejdu se stejnými lidmi a když už, skoro nemůžu hrát opakovaně stejnou hru. A 12 až 24 partií je prostě pro mě příliš plný úvazek.
Navíc ve mně vzniká divný dojem, že mě někdo manipuluje. Prostě musíš odehrát x partií, nebo nic. A pak šlus. Vyhodit, nebo koupit novou. Právě v tomhle bodě má Skyfire pravdu.
Ovšem fakt je, že v mém případě je už překvápko stejně fuč, když jsem musel všechno vyňoumat a odlepit předem a ze všech úhlů rozpitvat, takže můj názor je hodně málo relevantní.
Nicméně pokud jde o autora, je svým způsobem geniální, jak stále tentýž jeden nápad je schopen recyklovat tolikrát a stále ho s obrovským úspěchem zpeněžit (nebo je geniální vydavatel, nevím, a možná to není nic zlého, přece nikdo nikoho nenutí to kupovat). Zakázaný ostrov, Zakázaná poušť, Pandemic, všechna možná jeho rozšíření a teď ještě tohle - vše v podstatě totéž, přesto tak rozdílný herní zážitek. Je to velmi silný příspěvek do diskuse, jak důležitý je pro úspěch hry herní princip a jak téma. Přiznám se, že všechny tyto hry si rád zahraji a nevadí mi, jak moc se sobě podobají principem.
Jsem velmi zvědav, co na to zdejší hráči řeknou...

21.2.2016 19:40:51 | Upraveno autorem (porovnej)

Spekulace o tom jestli to stoji za to
Ja bych to videl takhle. Da se dohromady skupinka 4 lidi. Složi se na pandemic legacy za cca 1800 kc (napr kazdy nezavisle da 450 nebo treba kazdy par da po 900). Naplanuji si session poradanou treba 1x za 14 dni nebo 1x za mesic a bavi se u toho cca pul roku az rok.

At hodi kamenem ten kdo neutrati za nejake pikacoviny behem pul roku az roku 450 kc.

Tak vo co go? :)

21.2.2016 20:36:34

z mého pohledu
nejde o nic. Jen mi bude vadit, že mám ve skříni krabici , kterou už v podstatě neotevřu. Nebo je to opravdu genitální plán, a vyjde soubor karet živoucích za dalších pár mrzkých korun.
Fakt asi nejde o nic. Jen o pocit .....
Teda alespoň u mne.

10.3.2016 22:10:49

Další pohled na věc
Mám hru dohranou v angličtině. Hrál jsem ve dvou, z Černého rytíře za 1500. Pokud to chcete přepočítávat, tak 18 her, každá kolem hodiny, 40 Kč za hru/hodinu zábavy. Trhání karet opravdu můžete ignorovat. Po dohrání vám zůstane obyčejný Pandemic, který můžete hrát milionkrát stejně jako klasický Pandemic. (jsou tam jen nějaké spoje měst jinak, navíc)

Kampaň si znovu nezahrajete, ale upřímně, to byste neudělali ani, kdyby to šlo. Jak píší jiní, prostě je to jako začít hrát detektivku s tím, že víte, kdo je vrah.

Některé scénáře mi přišly o něco slabší (příliš snadná výhra), naopak jindy jsme se dostali do situaci, kdy jsme přemýšleli, jak dle pravidel co nejdřív prohrát, aby následky nebyly tak zdrcující(to pak bavilo mnohem víc). Během hraní jsem měl jeden z nejsilnějších deskoherních zážitků. Původní plán, že to bude na půl roku, partie jednou za týden/dva nakonec nevyšel a víceméně dohráno za pár týdnů.

Abych jen nechválil, tak kdy hru nekupovat:
1) Nemáte partu lidí (či partnera), s kterými se můžete relativně pravidelně scházet a sejít se alespoň 12x (spíše vícekrát) -> pokaždé hrát s někým jiným je dle mě dost hloupé
2) Hráli jste základní Pandemic a vůbec nic vám to neříkalo. V tom případě asi nečekejte zázrak ani od této hry. Pravidla se v průběhu mění, hlavně přidávají, ale v základu je to stále Pandemic

22.3.2016 19:46:40

Vybíráme z Bazaru

Dark Souls: Gaping Dragon
Dark Souls: Gaping Dragon
Akt. cena: 890 Kč
Končí za: 2 dny

Offcanvas