Neanderthal: Lovci mamutů

xxxxxxxxoo hodnoceno 137x (Seznam vlastníků)

Neanderthal: Lovci mamutů - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 1 - 3
Doporučený věk: od 14 let
Herní doba: 90 min
Herní svět: Dávnověk
Herní kategorie: karetní hra, ekonomická
Čeština: v balení hry
Vydavatelé: Fox in the Box
Sierra Madre Games
Autoři: Phil Eklund
Rok vydání: 2015
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Dojmy

Tak ake su dojmy s tejto hry.
19.8.2016 15:41:12

ruy

krabicka
Je doma, uz len dokopat sa k pochopeniu... :)

25.8.2016 23:50:19

dojmy
Velmi flustrující hra. Jinak to nemohu popsat.

29.8.2016 21:49:26

Mám odehrány tři hry
Velice doporučuji přečíst si před první hrou pravidla alespoň třikrát. I tak budete pravděpodobně hrát něco špatně.

Pravidla totiž nejsou nejjednodušší a navíc, alespoň v originále, nejsou ani moc dobře a přehledně napsaná.

Nicméně vždy jsem se, ať už jsme dělali chyby či ne, dobře bavil. Je to maximálně atmosférická hra, která trochu klame tělem. Tak jak je podle mě Blood Rage zakuklené euro, tak tohle je zase maskované AT.

Nikdy nezapomenu, jak jsme se všichni tři do krve porvali o možnost ulovit mamuta, aby nás ten chlupáč následně všechny ušlapal.

29.8.2016 22:45:54

už jsem to chvíli neměl na stole ale...
Mám anglickou verzi i předchůdce Greenland. Hrál jsem to primárně sólo a jak píše celyl ano tato hra je frustrující a ještě o to víc, když si uvědomíte, jak moc simuluje historii.
Tohle není počítací euro, tady vám vládnou kostky a náhoda :) Pošlete celý druh ulovit medvěda, polovina lovců v boji zhebne, pár jich umrzne a domů přinesou kulový. Proto vám pojdou taky manželky a stařešinové, címž přijdete o jedinou kartu výzkumu, kterou si syslíte do budoucna. Ufffff!
Nebo se vám skvěle daří, váš kmen se rozrůstá a nastane chaos. Jupí polovina druhu v čudu.
To ale neznamená, že hra je špatná nebo nudná. Naopak! Jen se musíte smířit, že vás kdykoliv pojede, stejně jako doba ledová pojela neandrtálce.
Tahle malá krabička s 60(?) kartama a pár žetonama v sobě skrývá tolik hry, že by se mnohé big box hry zastyděly. Ale nesedne to každému.
Vím, že když jsem poprvé četl pravidla Greenlandu, tak jsem si říkal, že jsem uplnej debil, protože sem absolutně nechápal, která bije. Pak jsem mrknul na gameplay video a až mě překvapilo, jak je to vlastně jednoduchý a všechno do sebe zapadá. S neandrtálem jsem pak už problém neměl. Ony ty "eklundovky" jsou si poměrně podobný.

29.8.2016 23:35:25

IN

Re
Ano, hra dokáže být hodně zlá... na druhou stranu se uvádí, že na to, aby někomu vymřel celý kmen je potřeba mít jednak velkou smůlu na hody a jednak opravdu špatně umisťovat lovce do biomů. Mimochodem na webu vydavatelství je pravděpodobností tabulka, která napoví, kde je šance na úlovek a jaká. Navíc je potřeba si uvědomit, že pravěk asi nebyl žádný med a tak nějak to možná mohlo být.:))). Rozhodně je potřeba ke hře přistupovat s nadhledem, dobře se pobavit a něco zajímavého se dozvědět.

Eklund má více her a ano, Greenland a Neanderthal používají podobný systém (i když při podrobnějším čtení jsou zde značné rozdíly), ale třeba série her Pax (Porfiriana a Pamir) je úplně o něčem jiném...

30.8.2016 09:01:12

promiskuitní sexualita
Zkus si zahrát solo hru za promiskuitní sexualitu... s vysokou pravděpodobností ti po první události zbydou 2 lovci, s tím nelze nic dělat a možnost sběru to nezachrání a nikdy nevyváží to, že máš skoro vždy ztráty při chaosu. To mi trochu vadí. Nevím, jak autor koncipoval hru, ale měl jsem za to, že hra lze hrát za všechny sexuality až do konce a všechny by měli mít stejné šance na úspěch.
Už jsem zkusil hru ve třech a bohužel se nedá říct, že jsme se u toho bůhvíjak bavili.

30.8.2016 09:20:02

celyl
Problém bude v tom, že tohle není eurohra, kde by všichni měli stejné šance. Tohle je ameritrash, který simuluje krutý boj o život - prostě když příroda zavelí, živočišné druhy vymírají.

Mimochodem, tohle je snad jediná hra, kde mě konstatně pobíjela slepice. Bez ohledu na to, kolik lovců jsem na její lov poslal, nedonesli nic a navíc jich půlka pomřela na mráz...zlatej mamut.

30.8.2016 10:16:28

celyl
Vidíš a podle mě je promiskuitní sexualita výhodná.

Navíc ji LZE v průběhu hry měnit. Ve hře jednoho hráče za jeden kmen si ji dokonce můžeš vybrat libovolně, tedynejsi omezen vylosovanou kartou.

30.8.2016 17:28:30

kingdom death
jak si tak ctu tady vase nazory, tak se vybizi srovnani s kingdom death: monster. obe hry jsou beznadejne a jde pouze o preziti komunity. samozrejme KD se hraje jako kampan, tohle je mnohem kratsi

4.10.2016 19:59:45

dojmy
tak za mě pecka jak třešeň...fakt zajímavý a pro mě hodně jiný, než panteon eurovek a ameribordelu. Podepisuju se pod příspěvek Yedleho. Jedinej problém Eklundovek je ten, že musíš sehnat podobný magory, jako seš ty, který to poberou. A když ty magory nemáš a strávíš 14 dní studiem pravidel a čuměnim na BGG videa, jak to hrát a oni ti to pak omlátěj o hlavu, že je to takový nijaký...tady se pozná pravej srdcař, kterej vytrvá a nutí jim to pořád dokola a dokola a dokola....protože to tam prostě je a ty to víš a voni ne.....

10.10.2016 21:51:59

prvé dojmy
Keď som sledoval diskusie a dojmy z Eklundovýc hier, grafiku Eklundových hier, pravidlá Eklundovýc hier, žijúce pravidlá Eklundovýc hier,.... povedal som si, že tento doskoherný masochizmus nikdy.

Ale sympatické počeštenie skromného autora, lákavá obálka (možno sa to nezdá, ale na Eklundových hrách ma odpudzuje aj gramblavé grafické prevedenie ilustrácií krabíc a obálka českej verzie je fakt super), podrobný videonávod a téma s množstvom historických poznámok na mňa dosiaľ neznámym spôsobom zafungovali a po zahratí túto hru skrátka musím mať. A musím ju naučiť aj manželku. Aj sólo to budem hrať.

A čo sa mi na hre páčilo? No všetky herné mechanizmy a minimalistické prevedenie v spojení s netypicky neeklundovskou grafikou. Mám rád survival hry, ale pocit, že pri naháňaní somára vám môžu uhynúť kľudne
aj všetci lovci, lebo však aj 2 vypimpovaní starejší predošlým hodom vymreli, je na nezaplatenie. Spôsob dražby a efekty dcér, typy sexuality, rôzny starejší, nádherne elegantný mechanizmus zamŕzania a rozmŕzania biómov a spôsob prechodu zvierat sem a tam, predátori, vynálezy, domestikovanie a ten extra pocit, že hrám niečo, čo sa fakt v minulosti stalo, pre mňa dostáva túto hru na úplne iný level a dovolím si tvrdiť, že sa s prehľadom dostane do mojej TOP 5 a zasúperí aj s Robinsonom na tretej priečke.

Na záver jedno nadnesené prirovnanie, keď niekto niekde spomínal porovnanie s Dobou kamennou - Doba kamenná je rozprávkové DVD v obale z koženky, zatiaľ čo Neanderthal je sado-maso survival vo vybrúsenej mamutej kožke, ktorou si po večeroch budete škrabkať váš plnofúz :).

7.11.2016 08:27:03

dojmy

Pre mna po dlhsej dobe tiez velmi, velmi prijemne prekvapenie. Ako u kazdej kartovky, urobil som hernu podlozku / na bgg velmi podarena/ - a z malej krabicky velka hra na stole. Na prve hranie so zenou som pouzil zlahcujuce pravidlo umoznujuce setrit body na opakovany hod jednej kocky / ako pocitadlo ma kazdy kocku stastia d6/. Pri akomkolvek hode na lov, ak sa podari hodit uspech naviac od potrebneho poctu- pridam na kocku 1bod stastia. Nasetrene body na kocke pouzivame na opakovane hody / jednej kocky/ . Opakovane hody z kocky stastia sa zbieraju a vyuzivaju iba pri love v biomoch, i ked ma zena uprosila pouzitie aj na vymieranie- aspon pre strazcu ohna... So zenou,aby som ju zo zaciatku neodradil, teda hram takych trosku stastnejsich praludkov. Postupne pritvrdim...a ako poznam zenu, ked sa uz rozbehne, tiez pritvrdi, konfliktov a skodenia si tu uzije a to ma v hrach rada. Je tu kopec pravidiel, ktore ale perfektne logicky zapadaju, radost to objavovat, parada hrat.Takto ma naposledy, kedysi davno, bavilo ucit sa a hrat novu agrikolu. Kocky su niekedy drasticke, ale tu mi to fakt pasuje. A este posledna poznamka, material, prevedenie a aj grafika - super, k tejto hre si nedokazem nieco lepsie predstavit. Autori maju moj respekt.

19.11.2016 04:39:56 | Upraveno autorem (porovnej)

dalsie dojmy
Solo, za vsetky tri kmene : je to riadny nervak, vidis tie paradne moznosti postupu, ale kocky zarezu vzdy v ten najhorsi cas. Po hodine a pol som to dnes vzdal, nedokazal som sa dlhsie sustredit... Vyhoda, ze hra zabere pomerne maly priestor, takze nevadi nechat rozlozenu a ist si od nej odpocinut. Zapisoval som si kriticke hody, napr. : 11k6 - bez 1,2 !. 2 krat 10k6 - bez 1,2 !. Alebo naopak : 5k6 - 6,6,6,5,4. 2 krat 3k6 - 5,6,6. , a podobne sialene hody. Vymieranie starsich - v prvych kolach 5 ,,uspechov" na 6 / strazcovia ohna dostavali zabrat. Spravidla v kole, ked potrebujete biom s mrznutim .../ Fuj, som z toho vynervaceny, ale je to luxusna hra . Kombinacia neustaleho sustredenia na vsetky moznosti a suvislosti kazdeho tahu - a potom to adrenalinove potvrdzovanie kockami ...silny hracsky zazitok. Solo hry za viac postav ci hracov velmi nemusim, vzdy hram iba pre nastudovanie mechanizmov a pravidiel - ale toto je fakt maso . V solo hre som si pridal este jednu povinnu akciu - min. jeden bojovy konflikt na biomoch / vzdy, ked je prirodzene zaujimavy biom pre viac kmenov / . O cudzie dcery sa zaujimate aj v solo hre - vzdy sa najde akcia, ktoru potrebujete. Takze, za seba konstatujem, vyborne, plnohodnotne hratelna aj v solo hre, ak teda mas nastudovane pravidla a dokazes si ustrazit 3 kmene. A to zas ja musim, lebo aj skusobne hry zo zenou a vnuckou musim hrat ako pan jaskyne, strazit a urychlovat mechaniky - tak to bavi ich aj mna. Hlavne, ked obe maju stastie na kocky ...zvlast vnucka. Ked je na stole Eldritch alebo Nexus, nestacim sa cudovat... pozn. postrehy k solo hre za jeden druh davam uz k prislusnej diskusii

17.12.2016 07:42:56 | Upraveno autorem (porovnej)

Po třech letech vlastnictví konečně zahráno
A jaké jsou dojmy?

Ta hra je neuvěřitelně pojížděcí. Asi 6 kol jsem měl k dispozici jen 2 - 4 lovce, přičemž na dvě kola to byli toulaví. Během chaosu jsem nikoho neztratil, takže jsem nemohl ani změnit sexualitu z harémové na promiskuitní, abych mohl mít nové lovce ze sběru. Během lovu jsem nikde neuspěl. Ani při hodech na manželství. Vlastně na lov jsem uspěl až v posledních dvou kolech. Jakmile vás hra na začátku podusí, dusí vás už celý zbytek a je potřeba mít velké štěstí. Ke kmenovému uspořádání jsem se nedokázal vůbec dostat, protože jsem neměl ani šanci dostat něco navíc do mozku, protože mě protihráči vždy přehlasovali v dražbě. Z 13 celkových kol jsem vydražil dcery jen 2.

Protihráči to také neměli snadné, ztráty při chaosu byly obrovské. Bohužel jen asi dvakrát to bylo při ztrátách doplněno toulavým okem, čímž jsem se dostal k lovcům soupeřů, protože byli tak shovívaví a své tuláky věnovali mně. Ztráty při sněhových bouřích byly také slušné, kdy třeba jeden hráč měl po chaosu 5 lovců, ale asi 3 starší, 2 dcery a 2 domácí zvířata.

Byla to první hra, takže jsme něco zahráli špatně, jako například hlídání limitu karet v ruce. Když si někdo nechal zabít staršího a měl karty v ruce, neodhazoval hned. Takto vlastně protihráči měli mít o 1 domácí zvíře méně. Hra jinak plynula celkem slušně, i když jsme to hráli celkově asi dvě a čtvrt hodiny.

Těším se, až si to zahraju znova. Ideálně v plném počtu 3 hráčů.

29.1.2020 07:31:10

postřehy

to Zruda: Neměli jste kmenové uspořádání jo? A jak jste se dostali k domestikovanejm zvířatům? To jde až od kmene ne? Hráli jsme to onehdá asi 6-7krát a jen jednou jsem se dostal do fáze kmene a ochočil jedno zvíře, pak skončila hra, vůbec jsem nestihl vybudovat, nebo využít výhody kmene, člověk je rád, že se mu podaří svoji tlupu do této fáze dopracovat aspoň na samém konci hry.

29.1.2020 07:43:17

Vladanitto
Já se nedostal do kmenového uspořádání. Protihráči ano ;-) Jeden hráč už asi v 8. kole, druhý asi v 11. Měli štěstí na hody na lov. Já to štěstí neměl. Navíc měli docela štěstí při událostech, že když potřebovali, tak je chaos nepojel, nebo že při Vymírání starších jim nepadla 6. Zatímco mně asi třikrát.

29.1.2020 07:51:18

@zruda
Táto hra je klenot, dajte jej čas a uvidíte tie príbehy :).
Inak vôbec sa nedeptaj tým, že si nemal kmeňové usporiadanie a tobôž nie zvieratá. Sám Eklund písal, že v tom období sú iba nejasné náznaky, či už mali domestikované zvieratá, preto to dal do hry ako fakt okrajovú záležitosť a vo väčšine hier sa k tomu hráči nedopracujú.

Ja som to hral asi 20x, ale tie hry sa líšili veľmi. Raz sme dokonca skončili s 1-2 prepojeniami v mozgu, skoro všetko na severe zamrzlo, a dole veselo predátori, ktorých sme nemali šancu ubiť :) a na kmeňové prechádzame (aj to nie všetci) tak v polovici hier cca.

Inak hra vie kruto vytrestať riskovanie. Skrátka treba ísť čo najviac na istotu a zariskovať možno na nie tak podstatných veciach. A hlavne chodiť na pytačky (námluvy), lebo aj keď dcéru nezískaš, stále ju môžeš po nociach zahrievať a získavať jej schopnosti.

Prajem veľa silných zážitkov pri tejto hre :).

29.1.2020 08:19:48

acedrac
Já nejsem zdeptaný hrou. Stačí si přečíst poslední větu mého prvního příspěvku. Já se vyloženě těším na další hru :-) Nejsem si jistý, jestli budou chtít i spoluhráči, ale mě ta hra opravdu bavila :-)

29.1.2020 08:41:28

acedrac

Taky nejsem zdeptanej, hře jsem dal 4 a půl hvězdy. Eklund je můj oblíbenec a mám od něj vícero deskovek a tuto konkrétně rovněž řadím ke klenotům, ale je pravda, že co jsem zjistil, že tímto hra ztrácí víc jak polovinu RPG prvků (schopnosti stařešinů, vynálezy, domestikovaná zvířata), tak jsem ji už nevytáhl a hráli jsme prostě jiné hry. To ovšem neznamená, že si ji už nikdy nezahraju :) mám ji moc rád, dokonce jsem se schválně pídil po první edici s malbou Buriana na víku :)

29.1.2020 16:53:24

Hardcore

Tak zatím po dvou hrách ve třech hráčích jsme ani jednou nedohráli do konce. Vždy přežil jenom jeden hráč, poprvé do sedmého kola, podruhé do devátého. Události jsou tady extrémně pojížděcí i v porovnání s Greenlandem a to jsem měl za to, že hůř už být nemůže :D.

Nicméně se těším na další hru :D.

5.11.2020 14:29:36

trener83
Greenland je velmi mírumilovná hra, kdybys s Neanderthalem začínal :-) Holt musíte být opatrní a lovce si udržovat na správném počtu a případně neumisťovat disky, pokud by ti tím hrozil chaos. Taky zbytečně neriskovat útokem na velká zvířata, když hrozí i útok predátora atd.
Lovu zdar!


"It´s all about the GAME." ... Sgt. Ernie Calhoun

6.11.2020 07:37:10

Vybíráme z Bazaru

Mandala
Mandala
Akt. cena: 335 Kč
Končí za: 11 hodin

Nejnovější otázky

další >>

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas