nepřihlášený

přihlásit

registrovat

Mr. Jack in New York

Počet hráčů: 2 - 2
Doporučený věk: od 10 let
Herní doba: 30 min
Herní svět: Renesance
Herní kategorie: desková hra, strategická, logická
Čeština: není
Vydavatelé: Asmodée Editions
Hurrican
Autoři: Bruno Cathala
Ludovic Maublanc
Rok vydání: 2009
Sdílej: Facebook, Google+

Popis hry

Upravit

Utekl již jeden rok od útěku hlavního podezřelého pachatele série vražd "ala Jack Rozparovač" když několik spolehlivých svědků hlásí policii Jackovu přítomnost v New Yorku. Hra začíná, když se v Manhattanu objeví několik těl, která ukazují na "Jackovu práci"...

Mr. Jack in New York je volným pokračováním dedukční hry Mr. Jack.  Hraje se prakticky podle stejných pravidel, pouze je pozměněn herní plán a ve hře jsou jiné postavy. Samotné jádro hry však zůstává stejné: jeden hráč se ujímá role Jacka, druhý je detektiv. Oba hráči manipulují žetony postav na herním plánu - detektiv se snaží odhalit pravou totožnost vraha, kdežto Jack se snaží vhodnou manipulací pátrání znesnadnit, či přímo utéci z herní plochy. Hraje se na kola, kdy v každém kole hraje s dvěmi postavami Jack a s dvěmi postavami detektiv. Pokud Jack uteče nebo detektiv neodhalí Jackovu totožnost do konce osmého kola či zatkne nesprávnou osobu, detektiv prohrává.

Herní plán představuje stylizovaný Manhattan. Místo kanalizačních šachet jsou zde stanice metra, mezi kterými se lze přesouvat, jsou zde přístaviště, odkud lze zcela odplout (jinak je zde pouze jeden "konvenční východ"), mohou se objevit parky, ve kterých jsou postavy vždy skryté... Je zde více variability i více herních mechanismů než v prvním díle.

Nové postavy jsou asi nejvýraznější odlišností od prvního dílu. Následuje jejich seznam a stručná charakteristicka jejich dovedností  a zvláštních schopností (číslo v závorce udává počet polí, o kolik se postava může přesunout):

  • Oblačný jezdec (1-3) je indiánská žena pracující na stavbách mrakodrapů. V každém kole umístí na herní plán jeden žeton staveniště. Jako jediná postava může procházet staveništi i budovami.
  • Edward Smith (1-3) je kapitán zaocenánských parníků. Před zahájením pohybu musí přesunout jeden z parníků. Ve hře jsou dva parníky a pět přístavišť, mezi kterými se přesouvají. Parníky slouží Jackovi k útěku!
  • Alfred Ely Beach (1-3) je projektant manhattanské podzemky. Před zahájením pohybu postaví jeden vstup do podzemky. Vstupy slouží stejně jako kanály v původním Mr. Jackovi.
  • Mrs. Emma Grant (1-3) je starostova žena dbající o výsadbu městské zeleně. Před zahájením pohybu odstraní z herního plánu staveniště nebo vstup do podzemky či lampu. Místo nich se postaví park, který je všem postavám přístupný a ve kterém jsou považovány za ukryté.
  • Lewis Howard Latimer (1-3) je inženýr budující plynové lucerny. Před nebo po svém pohybu postaví jednu lucernu, která osvětluje okolní hexy.
  • kapitán James H. Callahan (1-3) je policejní kapitán, který před nebo po svém pohybu přesouvá policení pásky. Pásky mají velikost dva hexy a jsou k dispozici ve dvou exemplářách. Žádná z postav je nesmí překročit či na nich svůj pohyb ukončit.
  • opičák Eastman (1-3) je lokální mafiánský boss, který namísto běžného pohybu může o 1-3 pole pohnout s libovolnou jinou postavou, která je stejně jako on viditelná či ukrytá.
  • Francis J. Tumblety (1-3) je šarlatán ovládající umění hypnózy. Před nebo po ukončení pohybu může zaměnit postavu, vedle které se Tumblety právě nachází, za jinou libovolnou postavu.
  • (práskač) - speciální postava, se kterou se nedá přímo hrát. Poskytuje alibi následujícím způsobem: je třeba přijít s jinou postavou na stejné pole, kde se právě práskač nachází. Práskač se přesouvá na libovolné prázdné pole na herním plánu, postava dokončí svůj pohyb a její hráč získá kartu alibi. Práskače pak už není možné do konce kola "přimět mluvit" jinou postavou!

Mr. Jack in New York je složitější a strategičtější než původní Mr. Jack a je určena spíše pokročilejším a zkušenějším hráčům.

Autor: PJ