Panství hrůzy: Druhá edice

xxxxxxxxxo hodnoceno 363x (Seznam vlastníků)

Panství hrůzy: Druhá edice - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 1 - 5
Doporučený věk: od 14 let
Herní doba: 180 min
Herní svět: Fantasy, Horror
Herní kategorie: desková hra, kooperativní
Čeština: v balení hry
Vydavatelé:
ADC Blackfire Entertainment - logo
Autoři: Nikki Valens
Rok vydání: 2016
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Abe
Abe - avatar

Zjednodušování a aplikace

Mám původní Mansion of Madness a odehrál všech 5 scénářů. Jedním slovem je tato hra dokonalá. Hrál jsem jak Arkham Horror, Eldritch Horror a Mansion of Madness jasně vede (u celé naší herní skupiny). Hlavně svou neskutečně silnou atmosférou, tah na příběh a vtáhnutí do děje skrze herní prostředí. Ohledně 2. edice však mám svoje pochybnosti. Jednak tvůrci šli cestou zjednodušování, aby to bylo víc "masové". Z logiky věci to sice někde může pomoct, ale řada věci (viz setupu a "modelování" samotného příběhu), tak jednoduše zařve (když se kácí les, létají třísky). Navíc z herních komponent se kamsi vytratila ona ponurost a všudypřítomný sliz a krev. Asi chěli dosáhnout nižšího věkového Ratingu, tak udělali herní prostředí méně "závadné". Bude to ale ještě ten starý dobrý Mansion of Madness? Druhou pochybnost mám i díky nutnosti mobilního zařízení a stáhnuté aplikace. Jsem asi staromódní, ale deskovka má být deskovka, chci se sejít s přáteli a hrát s nimi a ne s mobilním zařizením (sám mám iPhone, iPad, Playstation, PC). Nevadějí mě hry, kdy je mobilní zařizení pouze jako možná alternativa, ale není nutností a nechá se to hrát i bez něho (Alchymisté, 7 Wonders, Descent).
31.7.2016 08:33:20

Souhlas
Druhá edice nic pro mě. BTW k první edici určitě doporučuju i obě rozšíření - Forbidden Alchemy a Call of The Wild.

31.7.2016 10:40:15

ok
A co ti brání hrát nadále první edici? Sám si ji nazval dokonalou. Když se hrou nemáš žádný problém, tak proč ji nahrazovat. MoM 1 je taky moje srdcovka, mám všechna rozšíření, figurky namalované. Ale bohužel je to hlavně kvůli téměř hodinovému setupu sváteční záležitost. Proto vkládám naději do appky, že hra bude na stole častěji.
Upřímně řečeno nevím, z čeho usuzuješ, že se ze hry vytratila ponurost. Moc jsme toho, krom PC renderů, ještě neviděli...

31.7.2016 10:45:12

Obecně
Obecně si myslím, že deskovky by měli být hratelné i bez nutnosti využití mobilních zařízení. Líbí se mi styl třeba aplikace pro hru Descent (2. edice), kde mobilní aplikace zastupuju PJ. Tzn. hra je zcela hratelná bez aplikace, ale pokud chci, mohu aplikaci zapojit, například když se sejde méně lidí nebo chceme vyloženě hrát kooperativní hru. Zkrátka aplikaci bych rád viděl v deskovkách pouze jako alternativní přídavek, nikoliv nutnost. Třeba u hry Galaxy Defenders, která je čistě kooperativní, tak za tu zlou stranu hra umí hrát sama (díky kartám) a není potřeba aplikace.

Takže když to shrnu, nevadí mi, když moderní deskovky využívají mobilní aplikace, ale stále by bylo fajn, aby ta hra se dala hrát bez nutnosti tu aplikaci použít.

31.7.2016 11:01:59

Abe

Aplikace pouze jako alternativa
Souhlas s Bartolomějem. Nevadí mi hry, které nabízejí možnost využití aplikace pouze jako možnou alternativu. Přesně z toho důvodu, jsem deskovku X Com vynechal, která aplikaci vyžadovala a nešlo to bez ní hrát.

Yedle: tak určitě soudím (nebo spíš jde o můj prvotní dojem) z videa od FFG a PC renderů. Celkově spíš nadhazuji téma, současné směřování her od FFG. Udělat to co nejvíc masovější, co nejvíc zjednodušit, udělat "politicky korektní" vizuál. Netýká se to nejenom Mansion of Madness, ale i nového Dooma, který jako by z oka vypadl Star Wars Imperial Assault. Ja mi jasné, že my Češi to jakkoliv neovlivníme, ale proč si na druhou stranu o tom nepokecat? Od toho tady ta platforma je :)

31.7.2016 11:12:12

grafika
Tohle je asi subjektivní, ale mě nepřijde, že by se hra nějak výrazně zjemnila. Mapové díly si drží podobný duch, což je potřeba, protože se budou používat díly z první i druhé edice zároveň. O snižení "!ratingu" nebo jak to chceš nazvat jim asi nejde, jelikož u první edice uvádějí 13+ u druhé 14+...
Zjednodušení. Jelikož nikdo z nás hru ještě nehrál, tak je to asi hodně předčasný soud. Jistě, že hra bude jednodušší na množství komponent a karet, protože je obsáhne aplikace. Události, mythosy, traumata, stopy, karty Keepera. Tohle všechno svým způsobem bude v aplikaci, stejně tak hádanky.
Nutnost aplikace. Vím, že tohle je u mnohých skalních deskovkářů tabu. Nebudu to nikomu brát, je to jeho názor. Jen nesouhlasím s formulací, že pak nebudu hrát deskovku a místo toho si budu hrát s tabletem. Pořád budu mít desku, házet kostky, lízat karty, hýbat figurkou. To, že mi aplikace (místo abych si to přečetl na kartě) řekne, za dveřma na mě skočila zombie, není hraní s tabletem. Jedinou výjimkou je asi to řešení hádanek.

31.7.2016 15:31:42

Abe

Srovnání s 1 edicí
Tak s tím zjednušení srovnávám množství karet v 1 a 2 edici prezentované videem od FFG. Třeba se pletu a netřeba dělat prědčasné závěry. Ale těch karet (prohledávání, traumata, události, kde jsou vůbec karty kouzel?) je oproti 1 edici v tom videu zatraceně, ale opravdu zatraceně málo. Nechme se překvapit :)

Navíc, nevím jestli si to v FFG uvědomují, ale při takhle čistě kooperativní hře, se stejně jeden hráč bude muset "obětovat" a hrát jak za vyšetřovatele, tak i za záporáky (předčítat text, vyhodnocovat souboje atd.). Je pak otázka, zda není lepší mít samostatného hráče, který by hrál za tuto stranu. My jsme ve skupině měli to štěstí, že za "zlouny" hrál člověk satanista/metalista, kterej si to fakt užíval a dodával čtenému textu jeden level výš

31.7.2016 19:03:08

Karty
Karet je kolem 200, kouzel 30.

31.7.2016 20:08:27

rockpapershotgun - first impressions
https://www.rockpapershotgun.com/2016/08/02/mansions-of-madness-2nd-edition-first-impressions/

velmi pozitivne

3.8.2016 21:20:41

recenze od testovacího hráče
https://boardgamegeek.com/thread/1615763/mom20-playtesters-review

4.8.2016 10:00:19

vývoj aplikace
Andrew Fischer na GDC Talk o vývoji aplikace pro MoM 2
https://youtu.be/aiekM0uv93w

31.1.2019 11:44:33 | Upraveno autorem (porovnej)

GDC Talk
Parádní přednáška. Ta aplikace se jim povedla fakt skvěle.

1.2.2019 12:38:27

Vybíráme z Bazaru

Tainted Grail (KS core box) + Niamh
Tainted Grail (KS core box) + Niamh
Akt. cena: 1490 Kč
Končí za: 9 dnů

Offcanvas