nepřihlášený

přihlásit

registrovat

Logik

Počet hráčů: 2 - 2
Doporučený věk: od 8 let
Herní doba: 20 min
Herní svět: Abstraktní
Herní kategorie: logická
Čeština: v balení hry
Vydavatelé: Alga (Brio)
Clipper
Hasbro
Parker Brothers
Autoři: Mordecai Meirowitz
Rok vydání: 1971
Sdílej: Facebook, Google+

Popis hry

Upravit

Jak bych to jen vymyslel….zkusím tam dát dvě barvy a určitě vynechám jedno prázdné místo, at si s tím soupeř  láme hlavu. Táák, to se povedlo, takovou těžkou kombinaci jsem vymyslel…..

Krátký popis hry

Tato desková hra je ve světě známá pod názvem Master mind a to již od roku 1971. Do České republiky se dostala pod názvem LOGIK. Jak již název napovídá, jedná se o logickou hru pro dva hráče. 

Z čeho se hra skládá

Základem této hry je plastová krabička s otvory v řadách nad sebou, pro různobarevné kolíčky. Při samotné hře se do každé řady se umísťují různobarevné kombinace hracích kolíčků, které jsou nedílnou součástí této hry. Pak jsou ve hře kolíčky bodovací, nebo sloužící jako  nápověda hádané kombinace. Otvory pro tyto kolíčky jsou umístněny vždy vedle každé řady, jsou menší a tvoří čtverec. Tyto bodovací kolíčky se liší barvou i tvarem. Jedny jsou červené (nebo černé) a žluté (nebo bílé). Na začátku krabičky je oddělena jedna řada otvorů pro druhého hráče, který zde vymyslí nějakou barevnou kombinaci z hracích kolíčků a tuto přikryje stříškou. To proto,  aby hráč který se snaží tuto kombinaci uhodnout, ji neviděl. V první verzi bylo jen 6 barev, později se objevilo barev 8. Hádá se čtyř místná kombinace. V některých verzích  této hry se můžeme setkat s pěti místnou kombinací.

Průběh hry

Jeden hráč vybere určitou kombinaci, kterou ukryje po stříšku a pak druhý hráč začne tuto kombinaci hádat. Do každé řady naskládá nějakou kombinaci barevných kolíčků (tu první dle svého náhodného výběru)  a počká až mu ji protihráč pomocí červených a žlutých kolíčků, určených pro nápovědu,  ohodnotí.  Pravidla pro hodnocení jsou takové, že pokud hráč uhádne ve svém pokusu kolíček, který má stejnou barvu jako kolíček z hádané kombinace a zároveň je i ve stejném sloupci, směrem k hádané kombinaci ukryté pod stříškou, obdrží červený (nebo černý) kolíček. Jestliže se v dané kombinaci (naskládané v jedné řadě)  trefil  pouze stejnou barvou, ale ve sloupečku směrem k hádané kombinaci je na jiném místě, obdrží  žlutý (nebo bílý) kolíček. S přibývajícími pokusy vzrůstá šance propočítat a logicky odvodit dle obdrženého hodnocení, která barva do kterého otvoru patří. Každý hráč má pro uhádnutí dané kombinace 10 pokusů.

Konec hry

Hra končí, jakmile hádající hráč uhádne kombinaci, kterou mu protihráč schoval pod stříšku. Po tomto pokusu si hráči vymění role a ten komu bude stačit méně pokusů pro uhodnutí kombinace se stává vítězem.

Autor: Kent

Další názvy této společenské hry

  • Geheime Code
  • Mastermind
  • Mistrz Logiki