Le Havre - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 1 - 5
Doporučený věk: od 12 let
Herní doba: 150 min
Herní svět: Současnost
Herní kategorie: desková hra, budovatelská, ekonomická
Čeština: v balení hry
Vydavatelé: 999 Games
Lookout Games
MindOK
Ystari Games
Autoři: Uwe Rosenberg
Rok vydání: 2008
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Dotaz k pravidlům

Chci se zeptat na umisťování dělníka na jednotlivé budovy.Kdy přesně si ho můžu vzít zpět, nebo přesunout na jinou budovu???Okamžitě, na konci celého kola, nebo při své další povinné akci po fázi doplňování?
20.8.2009 09:08:30

to Loselfos
Bereš si ho zpět až teprve když ho chceš v některém z dalších kol použít na práci v jiné budově. Toho, že dělník zůstává v budově, kde byl na práci se dá i strategicky využít. Například dáš dělníka do loděnice ve které postavíš loď. Pokud je postavená jen jedna loděnice, tak soupeř nemůže po dobu co tam tvrdne tvůj dělník stavět lodě. Ty třeba své následující dva tahy nechceš dělat žádnou akci a bereš jen suroviny z nabídky. No a tvůj soupeř má po tři tahy blokovanou loděnici a nemůže stavět lodě.

Jediná výjimka, kdy si musíš vzít mimo svůj tah dělníka k sobě je, když ho máš někde na budově co postavilo město a soupeř si tu budovu ve svém tahu koupí. Pak si bereš z té koupené budovy dělníka okamžitě k sobě.

Stačí tak vysvětleno?

20.8.2009 10:37:37

Kren
Díky za radu, tak nějak jsem si myslel že to přesně je, jen jsem LeHavre hrál včera poprvé,takže jsem byl z toho koukání do pravidel už zmatený.

O tom že si musím dělníka vzít do ruky okamžitě, když soupeř koupí danou budovu jsem v návodu neviděl ani zmínku,ale je možné že jsem to přehlídnul a ty bys to měl mít nastudované asi ze všech nejlépe,když ses podílel na překladu :-)

20.8.2009 10:42:08

Braní dělníka zpět po nákupu budovy
... jsem v návodu neviděl ani zmínku
Viz. 6. strana pravidel, 3. odstavec pod nadpisem "POZOR" :-)

20.8.2009 11:10:42

Dotaz ke hře dvou hráčů
Mám problém, při plné hře ve dvou byla hra o jediné veci-sehnat jídlo na zaplacení na konci kola.Každý měl 4 půjčky a jednu budovu. Zbytek mělo město...bitva o jídlo zuřila a surovin bylo min než bylo příjemné...hodnota společnosti na koncihry byla u mě 15F a přítelkyně 23F...přitom při zkrácené verzi ve dvou byly hodnoty 102 a 120...prosím o radu. Díky

29.12.2010 10:37:08

Joe

Mysuge
To sa mi nejako nezdá... Určite ste všetky pravidlá hrali dobre? Používali ste aj lode na zníženie potrebného jedla na konci kola? Ak ste nemali dostatok jedla, splácali ste zvyšok peniazmi? Používali ste efektívne aj budovy súpera, najmä čo sa týka premeny nejedlých surovín na jedné apod.?

29.12.2010 10:46:24

To Joe
Přesně,lodě jsme měli každý tři, dvě dřevěné a jednu zeleznou...budovyjsme používali jen jatka,rybárnu a udírnu s pekárnou...já jeětě občas tržistě a přepravní společnost protože na nic jiného nebyly Franky ani jídlo...nevím...možná je chyba v naší strategii...

29.12.2010 11:03:43

ehm
Tož teď hrají svou první sólo hru a už se trápím s pravidly :) Jedná se o žetony produkce jídla. V pravidlech se píše: když hráč postaví loď, dostane žeton produkce jídla, který ukazuje, o kolik méně musí hráč na konci každého kola zaplatit. Vlastním dřevěnou loď. Chápu to tedy tak že při hře jednoho hráče ve zkrácené verzi ve fázi krmení musím zaplatit 10 krmení můžu disponovat i tímto žetonem? Nebo žeton je pouze orientační? Těmito žetony můžu i platit za vstup do budov? A na konci kola se mi potom obnovují žetony krmení zpět do plného počtu? Díky za rady ;)

4.3.2011 22:29:10

ehm
proboha já jsem vůl :-D už jsem k tomu dorazil. Lodě produkují jídlo a jídlo na lodích se doplňuje na konci kola. Díky za radu :-D :-D

4.3.2011 22:34:22

žetony jídla z lodí ...
... jen ukazují kolik máš odečíst z požadovaného množství jídla, které máš na konci kola odevzdat. Jsou to jen ukazatele pro odečet a nefungují jako fyzické jídlo.

4.3.2011 22:37:10

kren
Fyzické jídlo jsou ryby a z nich uzené, obilí z nich chléb a podobně viď?

4.3.2011 22:40:49

umisťování dělníka
zdravím, narazil jsem v pravidlech na stejný problém, na který se tu ptal Loselfos, nejdřív jsem měl pro tenhle problém stejné řešení jako Kren, ale pořád mi to nějak nesedí... předně je tu pravidlo, že pokud dělník vstoupí do budovy, MUSÍ provést akci budovy, ale pokud tam bude pořád dřepět, neměl by tedy hráč jako hlavní akci pořád provádět tu samou akci, místo sbírání žetonů z nabídky a blokování dalších hráčů ?
a co když tam budu třeba tři tahy blokovat, budu sbírat žetony z nabídky, pak se rozhodnu že v dalšim kole budovu využiju tak jednoduše zaplatim vstupní poplatek a provedu akci budovy ? nebo pobyt v budově MUSÍM ukončit přesunutím jinam aniž bych mohl (po tom blokování) budovu využít ? pak je tu ještě pravidlo, že žeton dělníka nesmí zůstat na stejném místě jako v posledním tahu při závěrečné akci..., já vím je to
unikátní případ na konci hry, ale ani tak jsem v pravidlech neviděl, že dělník zůstává v budově, dokud ho hráč nepřesune jinam, na druhou stranu tam ani není že by si ho měl vzít k sobě když sbírá žetony z nabídky, což by podle mě bylo logičtější než blokování budovy, což mi do téhle hry vůbec nesedí, je to taková podpásovka, zvláště u té loděnice....

21.5.2011 21:36:17

to pinheadcz
Dělníka NESMÍŠ použít znovu v budově na které leží, byť by mezitím uběhlo několik kol pouze se sbíráním žetonů z nabídky. Budovu můžeš použít jen tehdy, když do ní dělník právě vstoupí (buď z jiné budovy nebo neumístěného).

21.5.2011 23:01:05

pinheadcz
dělník budovu blokuje pro sebe i pro další hráče!

Chceš-li svou vlastní budovu opakovaně použít, prodej ji na začátku svého tahu městu. Dělník se ti vrátí a v rámci své akce ho pak můžeš umístit na městskou budovu.

Chceš-li městskou budovu opakovaně použít, kup si ji na začátku svého tahu. Dělník se ti vrátí a v rámci své akce ho pak můžeš umístit na teď už tvou budovu.

Patří-li budova protihráči, máš smůlu.

22.5.2011 13:30:17 | Upraveno autorem (porovnej)

díky
kren: díky, dává to smysl ;) nějak se s tim vyrovnám... :)

dilli: přesně tyhle dvojakce - nákup/prodej-hlavní akce mi trochu unikaji, budu si na to dávat pozor...

22.5.2011 18:31:24

počet budov pro 2 hráče
Je jich 18 že? Tržiště by se mělo dát ke 3 startovním budovám že? Tím pádem jich mám 17 rozdělit na 3 stejné kupky. To nějak nejde :). V čem je problém? :)

13.12.2012 16:30:13

Startovní
JJ v plné je budov 21/a 4 z toho startovní a ve zkrácené 19/4 startovní. Tak asi stejné kupky nebudou...

13.12.2012 16:45:55

3 kupky...
a já myslel,že v našem stá(td)ečku jde všechno. Zeptej se žita,určitě ti poradí. :o)
Ve dvou to hrajeme tak, že tržiště vykládáme. Takže tři,stejně nestejné kupky.

Ale ono je to stejně jedno. Protože tržiště kdo začíná, tak většinou hned kupuje.

13.12.2012 16:51:51 | Upraveno autorem (porovnej)

Beholder
pokud dáváš Tržiště ke startovním budovám, hraješ zkrácenou variantu a v tom případě na 3 hromádky zbývá 15 karet

13.12.2012 17:30:43

Plná
To tržiště se vykládá i v plné hře, všimni si že nápis start je vyveden ve 2 barvách. Obrysy tmavé a vnitřky světlé.Tj zkrácená i plná. V návodu jsem k tomuto nic nenašel,že by se budovy s nápisem start dávaly jen ve krátké verzi.

13.12.2012 18:08:34

Start
Navíc na všech kartách je jasně psáno - "1.Odstraňte budovy bez symbolu zaškrtnutí(nápis "start" odnačuje startovní budovu" ...

13.12.2012 18:13:25

start
Mě přijde ten start místo symbolu zkrácené hry. Ale hrajeme to taky vyložené. Nicméně pravdu má darwin
p.s. no...a dočti to do konce....

13.12.2012 18:15:08 | Upraveno autorem (porovnej)

cituji:
vyjímka: pokud je na kartě místo symbolu na příslušném místě nápis start, vyložte tuto kartu lícem nahoru ke startovním budovám.......
start je místo symbolu zkrácené hry

13.12.2012 18:20:43

Aha
No to bude asi ono, jen je teda dost nešťastně zvolená barva nápisu. Já bych to bral jako startovní kartu pro obě verze. Ale díkec a omluva za zma(e)tky...

13.12.2012 18:39:04

Start
...jako že obrys je barvou plnou a vnitřek zkrácená. Prostě se lenochům nechtělo tisknout start ve 2 barvách, tak to vytvořili v jednom nápisu pro obě verze. Ale dost už toho...čus

13.12.2012 18:44:41

tak jsem se v tom ztratil :)
Jaký je závěr? :)

EDIT: Snad jsem to přelouskal správně. V plné hře nevykládám ke startovním budovám, ve zkrácené ano?

13.12.2012 18:53:41 | Upraveno autorem (porovnej)

Vybíráme z Bazaru

God of War
Akt. cena: 499 Kč
Končí za: 2 dny

Offcanvas