nepřihlášený

přihlásit

registrovat

Kupferkessel Co.

Počet hráčů: 2 - 2
Doporučený věk: od 8 let
Herní doba: 30 min
Herní svět: Středověk
Herní kategorie: karetní hra, logická
Čeština: ke stažení
Vydavatelé: Goldsieber
Autoři: Günter Burkhardt
Rok vydání: 2001
Sdílej: Facebook, Google+

Popis hry

Upravit

Staňte se alespoň na chvíli vesnickou čarodějnicí. Představte si, co vše budete potřebovat na své kouzelné lektvary. Máte dost kočičích chloupků, pavučin, tajemných hub, zeleného slizu, mločích očí a dalších fujtajblů? Správně, nemáte! A proto si je v této svižné hře pro dvojici hráčů nasbíráte do svého měděného kotlíku.

Kupferkessel, neboli měděný kotlík je rychlá hra pro dva hráče, která se dá snadno naučit. Na začátku vyskládáte z karet čtverec 6x6 polí. V rozích jsou umístěny karty se šipkami, ostatní karty kouzelnických ingrediencí rozmístíte náhodně. Zbývající karty ingrediencí odložte jako dobírací balíček.

Do protilehlých rohů postavíte černou a bílou figurku. Hráči posouvají své figurky na střídačku po obvodu hracího čtverce a pokaždé, když se zastaví, vezmou si některou kartu z dané řady či sloupce. Chybějící karta je doplněna z dobíracího balíčku. Jakmile je balíček prázdný, hra pokračuje dál, ale už se prázdná místa nedoplňují.

Každý hráč vidí pouze poslední ingredienci přidanou do jeho kotlíku. Figurka se může posunout jen o tolik polí, jaká číslovka je na ní napsána. Všechny ostatní ingredience si musí pamatovat, aby na konci nenasbíral mnoho trestných bodů. Pokud se při svém pohybu zastaví na rohové kartičce, jedno kolo vynechává.

Karty obsahují několikero důležitých informací

  • Obrázek kouzelné ingredience. Každá se ve hře opakuje 4x.
  • Číslo 1-4 určující bodovou hodnotu dané karty a také počet polí pro posun figurky.
  • Barva políčka pod číslem, důležitá pouze při rozšířené hře s recepty.
  • Extra symbol klobouku nebo výbuchu. 

Hra končí v okamžiku, kdy je některý sloupec či řada kompletně vyluxována a není v ní už ani jediný předmět. V tom okamžiku nastává vyhodnocení úspěšnějšího sběratele. Hodnotí se několik faktorů.

  • Body za součet každé ingredience. Pokud máte danou ingredienci jen jednou, body se odečítají. Máte-li karty dvě, nezískáte nic. Při třech kartách dostanete součet jejich bodů a když máte kompletní čtveřici, získáte ještě prémii 5 bodů.
  • Hráč s nejvíce jedničkovými kartami získá 5 bodů.
  • Karty s barvou hráče (černá/bílá) se počítají za dvojnásobek svých bodů.

Vyhrává hráč s vyšším počtem bodů.

Pravidla obsahují také variantu s použitím kouzelných receptů. Ty přidávají do hry další body, pokud hráč sežene všechny požadované ingredience. V této variantě přicházejí ke slovu také ostatní barvy pod čísly na kartách (kromě bílé a černé).

Měděný kotlík je vhodný jako výplňovka mezi náročnějšími hrami, nebo třeba na cesty. Nezabere mnoho času ani prostoru. Měla by vám na něj stačit čtvercová plocha cca 0,5x0,5m. Kromě jednoho paklíku malých čtvercových karet budete potřebovat jen bílou a černou figurku.

Celá hra je jazykově neutrální, neobsahuje ani písmenko. Díky Caulyho českému návodu si ji tudíž můžete klidně opatřit někde ve světě. Tak přeji příjemné čarování.

Autor: husak

Získaná ocenění

Nominace

  • 2002 - International Gamers Award