nepřihlášený

přihlásit

registrovat

Iris

Počet hráčů: 1 - 1
Doporučený věk: od 8 let
Herní doba: 20 min
Herní svět: neuvedeno
Herní kategorie: desková hra
Čeština: v balení hry
Vydavatelé: Železnobrodské sklo
Autoři: neuvedeno
Rok vydání: 1987
Sdílej: Facebook, Google+

Popis hry

Upravit

... tak už mě ty šachový koncovky nuděj. Hraju je 20 let a ten kůň pořad skáče za roh (on se to snad nikdy nenaučí). A ty pěšáci - léta je trénuju a stejně jdou jen a jen dopředu. Jak na jatka. Chtělo by to něco jiného a přitom stejného ... něco, kde se nechodí jak blázen a přitom to není pevně dané ... a hele, Iris,... co to je? Hra pro jednoho hráče? Kostky? No přečtu si to, ale žádný Vrhcáby se mi zkoušet nechce ...

Kdo má rád hodně přemýšlení a hry typu Sokoban bude jako ryba ve vodě. Srovnání se Sokobanem není náhodné. Hra se hraje na desce 7×7 polí. A uprostřed je ještě barevně zdůrazněn čtverec otočený o 45° (uhlopříčky 5-3-1). Označení je pak podobné šachům A-G a 1-7. Hra dále obsahuje 13 skleněných kostek (kamenů). Kameny jsou šestiboké, každá strana s jinou barvou. 12 kamenů má barevné kruhy. Poslední kámen má barevné hvězdy. V příručce je potom 18 návrhů počátečních rozložení kostek na plánu. Hráč potom pohybuje kameny po plánu s těmito omezeními:

  1. Kámen se symbolem kruhu se může přemístit o libovolný počet polí, ale jenom směrem ke kamenu, který je v jeho dosahu - může to být kruh stejné barvy nebo hvězda. Dva kameny jsou v dosahu tehdy, když se nacházejí ve stejném sloupci nebo řadě a není mezi nimi žádný jiný kámen.
  2. Kamenem s hvězdou se může pohybovat kdykoli, ale vždy ho musíme přesunout až na poslední pole ve zvoleném směru.
  3. Změnit barvu kamene otočením je povoleno jen tehdy, když se nachází v dosahu kruhu stejné barvy a současně i hvězdy.

Cílem hry je dosáhnout stanoveným počtem tahů stavu, kdy všechny kameny stojí ve vnitřním čtverci, přičemž hvězda musí být uprostřed.

Autor: Block