Imperial 2030 - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 2 - 6
Doporučený věk: od 12 let
Herní doba: 120 min
Herní svět: neuvedeno
Herní kategorie: neuvedeno
Čeština: není
Vydavatelé: PD-Games
Rio Grande Games
Autoři: Mac Gerdts
Rok vydání: 2009
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Imperial versus Imperial 2030

Dovede někdo, kdo zná obě hry posoudit a srovnat ??? Uvažuju o Imperialu a nejsem si jistý, který zvolit.
6.10.2010 15:49:54

PJ

kren
Mám doma 2030, ale ještě jsme se nedostali ke hraní.... Rozdíl je v grafice a mapě - u toho "prvorepublikového" se mi prostě ani jedno nelíbí :-(

6.10.2010 16:34:45

Herní srovnání
No já někde před časem četl, že rozložení neutrálních zemí, velmocí a námořních zón je u 2030 spravedlivější, že u původního Imperialu jsou některé velmoci v nevýhodě, tak jsem se chtěl zeptat, jestli to někdo může posoudit.

6.10.2010 16:42:32

kren
Heh, moje vzpomínky na tuto hru jsou dost mlhavé. Na Warconu asi v půl 4 ráno, zmožen wargamingem, pivem a radostmi dne nás Klopík sešikoval ke stolu spolu s Rbx a Siaronem a začali jsme hrát Imperial (původní). První čtvrtku jsem prospal a moc nevěděl, co ve hře dělat. Pamatuji si, že jsme na sebe pořád útočili i přes Klopíkovi rady, že to není wargame :) Pak jsem se trochu probral, popadl Německo a nakonec ani nevím jak vyhrál. Kdyby mě viděl tvůrce hry, asi omdlí a spolu s výhrou v EVE: Conquests to mám zařazené v paměti jako jedno z mých neméně zasloužených vítězství :)

6.10.2010 17:10:21

je to silně individuální
Hrál jsem obě relativně často a objektivně musím říct, že verze 2030 je vyváženější - přidali švýcarské bankéře, změnili výplatu peněz u taxace, změnili cenu za zaplacení jednoho pole na rondelu a pochopitelně je tam jiná mapa. Na hře je vidět, že u toho "upgradu" někdo myslel.
To ovšem neznamená, že první verze je špatná, to ani zdaleka - a protože jsem s ní začínal, tak nějak mi víc přirostla k srdci. Navíc ta mapa je prostě příliš podobná Diplomacii a to jsou u mě taky kladné body :-)

Takže záleží na tobě - pokud nemáš citový vztah k Diplomacii a nevadí ti občas hrát za SESR, je lepší volbou verze 2030. Pokud se ti víc líbí mapa Evropy, s první verzí toho taky moc nezkazíš.

6.10.2010 19:32:32

dilema
Eurovkam uz jsem dal v podstate definitivni vale, ale tohle je jeste jedna posledni, po ktere pokukuji, protoze od stejnych autoru uz mam Antike, kterou povazuji za spickovou hru a zajimalo by me, jestli Imperial dosahuje alespon pribliznych kvalit a zabavnosti.

6.10.2010 19:45:35

To Ringo
Neznám Antike, ale Imperial můžu jen doporučit - vážně je to skvělá hra. Není moc válečná, ale možností "prasit" ostatním hru je tam požehnaně :-)

6.10.2010 20:03:32

ale
je potřeba alespoň 5 hráčů, tzn. je to dost náročné na lidské zdroje....

6.10.2010 20:04:32

Imperial
5 hracu je moc, Antike staci pro vybornou zabavu 4, coz je maximum co jsem schopen dat dohromady, takze na Imperial si asi necham zajit chut.

6.10.2010 20:06:27

PJ

Kolouch
Můžeš, prosím, objasnit 5 hráčů? Je to pro 2-6 lidí. Na BGG jsem nenašel nějaké převažující stanovisko, že hra je dobře hratelná pouze v pěti...

6.10.2010 23:08:15

V peti ???
Proc v peti? Ja jsem hral hru nejcasteji ve ctyrech a je to naprosta bomba. Zrovna sme ji vcera hrali:) V me sbirce ji povazuji za nejlepsi valecnou a to tam ma silne protikandidaty (Shogun, Small Wolrd, Nexus ops). U tehle hry se proste vzdycky skvele bavim.Urcite doporucuju.

7.10.2010 07:40:23

Ringo
Mě to přišlo strašně suché, obzvlášť "soubojový systém" je nuda. Ale konfliktu je tam dost a přetahování též, jen mě to přišlo strašně mechanické a nezáživné. Ale stejně na mě působí i Antike, takže mě neber tak vážně :)

7.10.2010 09:12:48

to sydo
To se nedivím, že se ti to zdálo suché (Na Warconu asi v půl 4 ráno, zmožen wargamingem, pivem) ... po opici bývá vždycky sucho v puse :D.

7.10.2010 09:36:29

PJ
No ja osobne jsem to hral jen parkrat, ale prijde mi, ze cim vice lidi, tim lepe. Na druhou stranu mam uchylku, ze rad hraju ve vetsim poctu lidi, aby bylo vice interakce, vyjednavani a tak...:)

7.10.2010 09:54:14

kren
Jde tam spise o prostredi, obe hry jsou dobre. 2030 je objektivne vyvazenejsi nez puvodni a nemuzes tam zanedbat ani more. Navic svycarska banka dava zajimave moznosti. Na druhou stranu pokud ti sedi imperialni Evropa 19. stoleti, bude se ti mozna vice libit puvodni Imperial nez 2030...

7.10.2010 09:55:45

kren
Opici jsem neměl, my mladí máme výdrž ;)

7.10.2010 10:07:41

počet hráčů
Asi takhle - ta hra je oficiálně i pro dva, ale to není nic moc, stejně tak ve třech. Ve čtyřech už to jde, ale jsou tam výrazně omezené některé možnosti - např. je téměř nemožné zůstat všude minoritním akcionářem, výrazně méně si hráči "přetahují" státy, atp.
Proto říkám, že 5 je minimum - je pak mnohem větší tlak, protože akcie kupuje více hráčů, mám reálnou šanci hrát i bez vlastnictví státu, atp.
Ale je to subjektivní - určitě bude spoustě lidí vyhovovat i hra ve čtyřech.

7.10.2010 10:25:02

Sydo
tak já vím, že se ti Antike nelíbí, takže bych vůbec neočekával, že by se ti mohl líbit Imperial:-) Ale já na Antike ujíždím fest, takže o tom Imperialu uvažuji. Ale zase antike je hodně válečná a to je asi to, co mi na ní vyhovuje. V Imperialu se válčí méně a je to asi spíše o těch akciích a podobně. A monopoly nemusím, pokud by měl být Imperial takove složitější vytuněné Monopoly, tak to radši zajdu zase pořádně nakopat zadnici Římanům s barbaeskými Germány:-)

7.10.2010 10:36:17

Ringo
Hehe, záleží na tom, s kým hraješ. Klopík taky tvrdil, že je to primárně ekonomická hra, ale během tří kol hořela celá Evropa :D

7.10.2010 10:44:13

to Ringo
Ty Ringo nepsal jsi náhodou už víc jak před rokem, že makáš na pravidlech k Antike?

7.10.2010 10:50:15

Ringo
Jak tě napadl příměr Imperialu a Monopolů (vytuněných)??

7.10.2010 11:04:30

kren
jo, pravidla k Antike mam asi v polovine, respetkive prelozene je mam, ale chce to proste jen predatlovat. Ale kdyz se podivam na zajem o tuhle hru a kdo ji vsechno ma, tak mi to prislo jako promarneny cas.

7.10.2010 13:55:31

Richmond
nevim, co jsem tak ruzne cetl, tak mi to tak prislo nejak ekonomicky pribuzne. V monopolech objizdis policka a nakupujes objekty, v Imperialu skupujes myslim jakesi akcie statu.

7.10.2010 13:56:26

ringo
Tak to je dodst silné srovnání. S Monopoly to má společné jediné - Akcie. A i ty jsou pojaty jinak. Asi jako bych srovnával Člověče a Pandemic - obě hry mají podobné figurky! ;-)))

7.10.2010 14:11:21

Cauly
je to mozne, ja to jen tak sterelil od boku, nehral jsem to:-)

7.10.2010 14:16:45

Doporučení - Imperial 2030
Imperial 2030:

- nová a větší mapa;
- změny v pravidlech (průplavy, švýcarská banka, atd.);
- mocnost nemá 5, ale 4 provincie;
- možnost většího příjmu (max. 23 mil. EU);
- jiný bonus za daně, atd.

Vzhledem k příjemným změnám a zachování atmosféry původní verze, nemám co vytknout a vřele doporučuji při rozhodování sáhnout po Imperial 2030. Kdo naopak volí mapu Evropy, těsnější sousedské vztahy zvolí klasiku, kterou taky nic nepokazí..

11.10.2017 22:51:10

Vybíráme z Bazaru

HRA O TRŮNY - STRÁŽCI NA ZDI
HRA O TRŮNY - STRÁŽCI NA ZDI
Akt. cena: 240 Kč
Končí za: 13 dnů

Nejnovější otázky

další >>

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas