Hra o Trůny: Desková hra (druhá edice)

xxxxxxxxxo hodnoceno 645x (Seznam vlastníků)

Hra o Trůny: Desková hra (druhá edice) - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 3 - 6
Doporučený věk: od 14 let
Herní doba: 180 min
Herní svět: Fantasy
Herní kategorie: strategická, válečná
Čeština: v balení hry
Vydavatelé: ADC Blackfire Entertainment
Fantasy Flight Games
Galakta
Heidelberger Spieleverlag
Korea Boardgames
Autoři: Christian T. Petersen
Rok vydání: 2011
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Rody

Ahoj, zajímal by mě názor ostatních, který rod je ve hře šesti hráčů nejsilnější, a který nejslabší.
6.8.2013 19:33:17

Rody
Můj názor je, že nejsilnější je Barateon (má nejvíce prostoru+Kralovo přístaviště) a nejslabší Lannister ( je vždy rozdrcen Greyjoiem )

6.8.2013 19:35:35

Rody
Lannister má nejslabší karty a nekřehčí polohu. Musí za něj hrát pořádný intrikán, aby přežil nebo vyhrál (proto většinou padne na mně :D )
Stark i Martell se dají snadno izolovat.
Greyjoy... Nevím co si o něm myslet, ale má docela silné karty.
Tyrell... To je ovlivněno tím, kdo hraje Lannistera a Baratheona.
No a Baratheon asi opravdu bude o trošku ve výhodě oproti zbytku.
;-)

6.8.2013 19:53:52

Rody
Během několika partií jsem zjistil, že se dá vyhrát s každým rodem (včetně Baratheonů v Tanci s draky), jde jen o spojenectví a zrady, což skvěle koresponduje s předlohou a dodává hře výborný herní i tématický aspekt. Každou hru jsem se snažil hrát za jiný z rodu a nezaznamenal jsem, že by některý vyhrával častěji než jiný (:

6.8.2013 23:25:29

Vyhrát
Se dá opravdu za každý rod. Jen někteří musí opatrněji našlapávat... Mají tu diplomacii křehčí...

6.8.2013 23:50:09

Rody
Jediná partie, kdy Lannister mohl pomýšlet na výhru, byla když uzavřel mír s Greyjoiem a to jen díky tomu, že Greyjoi byl nováček a bál se války proti zkušenému hráči.
Myslím si, že všechny rody až na Lannistery jsou docela vyrovnané, každý má své pro a proti a každý hráč má rád něco jiného.

7.8.2013 08:13:04

Rody
No vidíš, a u nás Lannister vyhrává ve většině případů :D. Je to o tom, zmanipulovat protihráče. Baratheon je přirozený přítel. Tyrell má problémy jinde, a tak se rád spokojí s příměřím. Greyjoy... jde nasměrovat směrem na jih nebo na sever, případně mu musíš jednou ráznou bitvou ukázat, kdo je tady pán, pak většinou stáhne ocas. No a ke konci stačí zradit Baratheona a je vyhráno :D Já za Lannistery získal třeba i čtyři města v jednom tahu :D
Píšu z vlastních zážitků, a většina her byla v pěti hráčích. Ale i když je Lannister nejslabší (ano, souhlasím s tím), moje zkušenosti a diplomacie je většinou dokázaly dokormidlovat k výhře... Samozřejmě záleží, s jakými lidmi hraješ. Pokud je to parta sveřepých sólistů, tak si Lannister moc nezadiplomuje ;-)

7.8.2013 20:37:09

Lannister
Je fakt, že pokud se rody losují a nováček si vybere Lannistera, stane se Greyjoy většinou vítězem, protože on může na Lannistera snadno útočit, ale Lannister na něj většinou ne. Navíc je fakt, že u Lannistera může o osudu rozhodnout jenom jediná bitva, což u ostatních rodů většinou není tak fatální. A jak říkáš, Speedy, je pravda, že se musí manipulativně a diplomaticky, ale pokud hraješ delší dobu se stejnými lidmi, byť zkušenými, tak už ví, co od tebe můžou čekat (zradu), takže se s tebou nikdo domlouvat nebude. Pak je to solidně těžký pro chudáka, který vždy splácí své dluhy (alespoň v knihách) :-D a je to škoda...tohle je na HoT docela vada, už jsem několikrát přemýšlel, jak by se to dalo udělat. My v 5i hráčích hrajeme obvykle s Martelem, ale bez Greyjoye a docela to funguje.

7.8.2013 23:48:48

Andy1000
No, možná by mohlo pomoci dát Lannisterovi pěšáka navíc. Není to nic drtivého ale zároveň to může pomoci v počátečním konfliktu s Greyjoyem... Nevím, příští týden máme takový AGoT maratónek... Uvidím, jak se mi za Lannistery bude hrát, a jestli to bude chtít nějakou změnu.
Ale každopádně, pro nováčka je Lannister smrtící... I když, zažil jsem jednu hru, kdy nováček takto vyhrál. Nejprve odrazil Greyjoye (taky nováčka), a pak mně (bohužel jsem si vylosoval Starky) po zbytek hry s Baratheonem blokovali, takže jsem nemohl prorazit na jih. A s Tyrellem už měl potom málo práce, protože ten špatně odhadl situaci a pustil se do křížku s Baratheonem...

8.8.2013 00:44:18

Rody
V naší skupině jsem zkušenější hráč a držím rekord ve vyvražďování Lannisterů (nedožil se 4. kola). Diplomacie Lannisterovi na začátku hry nepomůže, protože pokud se Greyjoi nebojí a zaútočí může být do příchodu spojenců pozdě. Greyjoi získává v prvním kole čtyři hrady. (Štít, Pazourkový prst, Mořská Stráž, Řekotočí. Což znamená při kartě verbování naverbovat sedm jednotek, zatímco na Kasterliově Skale mohou naverbovat jen tři.) A hodně záleží, jak se zachová Stark, protože jestli nezaměstná Železné muže v Mořské Stráži, Lannister bude zažívat krušné časy.

8.8.2013 13:46:29

Lannister
Je to tak, jak říkáte. To nás znovu vede k tomu, ještě víc uznat, že Lannister nejen, že musí dobře vyjednávat, ale musí získat pomoc i od jiného hráče (což je obvykle Stark). Žádný jiný rod není na nikom závislý. Zkrátka hrát za Lannistera není nic moc, pokud je proti vám zkušený Greyjoy, může jediná bitva rozhodnout o vaší úplné porážce. A většina ostatních hráčů si (obyvkle) radši ještě utrhne kousek červeného území pro sebe, než aby se hnali Lannisterovi na pomoc. A k tomu ještě realitvně slabé karty, oproti Greyjoyjovým (minimálně Balon Greyjoy a Victarion Greyjoy jsou naprostro drtivými postavami, Lannister proti nim nemá v podstatě co vytáhnout). Pěšák navíc do začátku by možná mohl situaci zvrátit (s ohledem na Kevana Lan.)...

8.8.2013 20:39:14

Lannister
S tou jasnou převahou Greyjoe nad Lannisterem nesouhlasím. Greyjoy se musí sakra modlit na verbování, jinak díky své pozici na královském dvoře nemá šanci rozšířit armádu. Už jsme hráli i hry, kdy verbování nepřišlo do 3.kola a to pokud Greyjoy nezíská lepší pozici na Havranovi, nemá moc co dělat.
Proto Lannister musí už v prvním kole hrát speciální žeton v Lannisportu a hned tam naverbovat. Druhé kolo to samé. Než přijde verbování nebo střet králů, může si svoje území pěkně zabezpečit a díky jeho nejlepšímu území ohledně soudků, se dostane vysoko na zásobách a to je jeho největší výhoda, může vyčkávat a až bude mít armády o čtyřech jednotkách, nazbrojí a od 6. kola může být hra v jeho režii. Navíc má kolem sebe pevnosti, nikoliv pouze hrady, takže dost bodíků na verbování.
Samozřejmě ho nesmí prudit zezdola Tyrell, aby byl schopen se Greyjoyovi bránit.
Ale souhlasím s tím, že Lannister by měl být vyzrálý hráč. Když za něj hraje začátečník, je většinou ze hry po 4. kole. :-)

9.8.2013 07:53:45

Nejsilnější rod
Co se týče nejsilnějšího rodu, to podle mě nejde moc určit. Vždy záleží na situaci viz minulý příspěvek. Když přijde hned verbování, je na tom Greyjoy dobře, v opačném případě nikoliv.
Řekl bych to tak, že nejsilnější je vždy ten rod, jehož soused je nejslabší.:-)
Ale fakt je, když se Greyjoy domluví se Starkem, tak jeden z nich má velkou šanci na vítězství.:-)

9.8.2013 08:01:07

re. Richi
To o tom verbování z rozkazu není špatný nápad, ale co když padne verbování v 2. kole? greyjoy už může mít tou dobou 4 pevnosti. A tím Lannistera dokáže vojensky dost přečíslit. A pokud by v Lannisportu byl v prvním kole verbovací rozkaz, co verbovat? Vež, rytíře nebo pěšáky? A co s pěšákem z Kamenného septa? Do Harenova pro pevnost nebo do Černovody pro zásoby?

9.8.2013 14:26:21

re: Andy
V Lannisportu verbovat možná nejlépe dvě lodě do sousedního moře (Zlatý průliv) a s tou jednou, kterou má Lannister do začátku, zkusit obsadit tu propojovací část, která vede až na Pazourek a hlavně, která ti potom umožní plundorvat případné podpory Greyjoyových lodí nebo podpořit útok proti nim. Ale to už záleží, jak Greyjoy použije ty dva pochody (víc jich 1. kolo nemá). Určitě by se Lannister s tou lodí neměl pouštět sám do nějaké bitvy. Zbývajícím pěšákem ze Septa určitě obsadit Řekotočí, Lannister hraje první a bude tam dřív. Nemyslím, že Greyjoy půjde hned v prvním kole do bitvy o Řekotočí, když uvidí hrozbu případného verbování v Lannisportu. Ale jak říkám, pro Lannistera je obrovská úleva, když nepřijde hned ve druhém kole verbování.
A Greyjoy hodně riskuje, když se pustí do bitvy v prvním kole, protože když začátkem druhého kola nenaverbuje a Lannister ve druhém kole opět zahraje verbování a dosadí další dvě lodě, bude to mít flotila Balona Greyjoye hodně složitý.

9.8.2013 15:37:02

re: Richi
Greyjoi v prvním kole určitě zaútočí na Řekotočí. Má meč a Balona Greyjoe a i kdyby měl příští kolo ustoupit jít do Řekotočí je jasná volba. Krom toho myslím si že je nesmyslné verbovat dvě kola po sobě, když verbuješ nemůžeš se pohnout.
P.S.: Velmi záleží na pozdější podpoře Tyrrela.

9.8.2013 16:50:06

Strategie Lannisterů
Napadl mě ještě jeden způsob, jak za Lannistery získat dobrou pozici. Uzavřít se Starkem dohodu o ,,porcování Greyjoe" pokud Stark zatopí Železným mužům v Mořské stráži otevře druhou frontu. Společně by mohli zahnat Železné muže zpět na Štít.

9.8.2013 17:12:32

re. Richi
S lodí pohybovat v 1. kole? To asi ne, protože Greyjoy si s lodí v Zátoce Železných mužů hodí podpory na lodě a v bitvě o Řekotočí pak nemůže prohrát (za předpokladu že v Lannisportu je rozkaz Verbování). Jinak souhlas s tím, že Řekotočí Greyjoy napadne, já to tak obvykle dělám. A je to skutečně hodně o štěstí, rozhodnou zpravidla až karty bitevní vřavy nebo to, jestli se mi povede (za Lannistera) odhadnout, jestli tam hodí Balona Greyjoye nebo Vraní oko. Do Řekotočí bych se teda asi nehnal. Možná bych zkusil zabrat Harenov, verbovat v Lannisportu 2 lodě a s tou jednou odplout vedle do moře Zapadajícího slunce, aby bylo místo na další lodě, pro případ, že by se verbovalo na kartách. Ale pokud Greyjoy bude verbovat v Řekotočí, bude to pro Lannistera asi hodně krátká hra....

10.8.2013 14:45:56

re. hiroxid
To se Starkem je standard ne? Stark nemá prakticky ani proti komu jinýmu bojovat, než proti Greyjoyovi (Baratheon není až takový terno). Greyjoye jde úplně neutralizovat jenom když se obsadí Zátoka Železných mužů. To ho zastaví tak na 3 - 4 kola. Jinak s pomocí Tyrella se nedá moc počítat (myslím Lannister), ten má většinou plný ruce práce s Martelem a Baratheonem.

10.8.2013 14:50:30

Strategie Lannistera
Já bych zkusil za Lannistera blafovat, vplout do zátoky a dát slabou Cersei a doufat, že Lannister použije silného Balona nebo Eurona a také bych šel z Kameného Septa do Řekotočí a použil Ohaře se dvěma věžičkami a spoléhal na to, že soupeř použije další silnou kartu. Výsledek jsou sice dvě prohrané bitvy, ale je velká pravděpodobnost, že zůstanou jen rozprášené a navíc si Greyjoi může vyhodit silné karty.

10.8.2013 17:05:51

Lannister
Tak jsme hráli dvě hry, kdy jsem jako Lannister naprosto nemohl počítat s podporou Starka (který Greyjoyovi i uhýbal z měst atd...) a zároveň na mně neútočil nikdo jiný než Greyjoy... A výsledkem bylo pokaždé totální zničení Lannisterů... Hrál jsem pokaždé jinak, i podle všech možných rad na ffg, ale stejně mně vždycky Greyjoy převálcoval... Tohle chce vážně nějak upravit, nebo hrát s jinými lidmi... Nevím no, třeba pomůže rozestavení z Tance s draky, nebo kartičky boje... Nebo ten pěšák navíc???

14.8.2013 13:40:41

Tanec s Draky
Světe div se, první hra Tance s Draky a mí Lannisteři vyhráli. Sice s odřenýma ušima, ale vítězství to bylo ;-)

15.8.2013 15:26:15

verbování v lannisportu / 3x rozkaz pochodu
Za Lannistera jsou 2 možnosti jak se bránit železným mužům alespoň podle mých zkušeností a to použitím všech rozkazů pochodu, nebo verbováním v Lannisportu ale to bývá kontra produktivní pokud tedy neverbuju jen v prvním kole, naverbuju loď a vylepším pěšáka na beranidlo a následující kolo pochodem +1 zaútočím na greyojem obsazené řekotočí ze zlatého průlivu spálím podporu lodí a útočím: 4(beranidlo)+2(rytíř)+1(pochod)=7 na 2(rytíř)+1(pěšák podpora z mořské stráže)+1(obrana)=4 - otázkou zůstává volba karet rodu, za lannistera to jasně řeší "ser Gregor" s greyojem(balon 7v6, vranooký 10v8)+šťastná ruka s lannistrem při volbě karty bojových zvratů, zkrátka ve druhém kole lze udělám z železných mužů žrádlo pro vrány a je po problemu na pevnině zbýva se vypořádat s flotilou(s lannisterem se lze ještě podpořit z kameného septa, ale tam radši hromadím moc)..... Při použití všech rozkazů pochodu lze zahrát 2 možnosti: 1. risknout útok lodí do zátoky železných mužů pochod +1 a karta Jaime Lannister a doufat ve vysokou kartu bojových zvratů a tim je greyoj paralizován na štítu a zbytkem pěchoty zabrat co se dá. Tato metoda je hodně riskantní, ale když vyjde tak si greyoj může loupat banány už se mi to asi 2x povedlo z 5 pokusů :-) 2. přesunu pěchotu z lannisportu do kameného septa rozkaz pochodu na lodi nevyhodnotím a když greyoj zabere řekotočí, tak útočím vším z kameného septa pochodem +1 a použitím karty "Kevan Lannister" se dá greyoj vyhnat, pokud greyoj nezabere řekotočí obsadím pěšákama řekotočí a černovodný proud a rytíře nechám v septu pro následnou podporu. Když se vrátím k původní otázce, tak za sebe bych volil Martela: 3 hry 2x výhra a jednou druhé místo s 6ti hrady o jeden tah

10.7.2014 15:45:08

re Zakalrum
Zapomněl jsi na to, že Greyjoy má meč. To je další +1, což znamená 7 vs. 7

19.7.2014 10:25:40 | Upraveno autorem (porovnej)

re hiroxid
u nás při hře používáme karty "bojových zvratů" jinak je hra strašná nuda každej akorát verbuje nebo shromažďuje moc, jinak máš samozřejmě pravdu :-) + nemusíš v lannisportu verbovat loď, ale jen beranidlo, tak budeš mít sílu "8" (4beranidlo, 2rytíř, 1pěšák, 1rozkaz pochodu)

20.7.2014 13:55:37 | Upraveno autorem (porovnej)

taktika
mylsím si, ře žádný z rodů není nejslabší ani nejsilnější, ale lanister to má netěžší, tam záleží jak vytvoří spojenectví. Nejlíp, když se spojí s Krakaticí (s čímž nemůžeš počítat, když hraješ se zkušeným hráčem), v případě, že se nespojíš, musíš vytvořit alianci s Vlkem a Růží, a soustředit se na Krakatici. Pokud selžeš ve vytváření spojenectví Lanister to má těžké a většinou prohraje. To: Zakalrum- hraju to stejně akorát si vždycky dám podporu nejčastěji z Harrenova, já nejrači verbuju a utočím lodí do zátoky můžu a o lod bud přijdu nebo ustoupím vyhodím si Cerscei a ted záleží co vyhodí on :-), pak obsadím řekotočí, když vyhraje tak ustoupím do Harenova, z verbování v Lanisportu se dá další kolo vyhrát :-), ale vše záleží na spojenectví co kdo zahraje apod.

6.10.2014 14:57:36

Vybíráme z Bazaru

Trabantem napříč kontinenty PODEPSANÁ
Trabantem napříč kontinenty PODEPSANÁ
Akt. cena: 300 Kč
Končí za: 5 dnů

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas